Ζημια!!

Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 18/11/2012 6:48 μμ.

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ!Με λενε Κωνσταντινος και καλως σας βρηκα σε αυτο το υπεροχο φορουμ!!Λοιπον ακουστε τωρα και την δικια μου ιστορια!!Ειμαι 20 χρονων και εχω παθει την πλακα μου με τον τιγρη (1050)...αλλα οταν λεω ζημια....δεν μπορω να τον βγαλω απο το μυαλο μου με τιποτα!Το κακο??Εμπειρια σε μηχανακια ανυπαρκτη!Και εδω λοιπον ερχεται η δικια μου ερωτηση στην οποια θελω τις συμβουλες και τα φωτα σας!Να επισημανω οτι δεν ειμαι ατομο που παρεξηγει (αλλα προσεχε τι θα πεις γιατι θα σε δαγκωσω) πλακα κανω.!! Οπως ειπα δεν παρεξηγω για αυτο θα ηθελα να μου πειτε τα πραγματα οπως εχουν και οχι νοηματα πισω απο κοσμιες λεξεις!Λοιπον...το ερωτημα μου ειναι!Σκεφτομαι μιας και εχω ελαχιστη εμπειρια πανω σε μηχανες..να αγορασω ενα νιντζακι 250 για 1 χρονια περιπου!Ωστε να κανω μια εισαγωγη ομαλη χωρις ελλειψεις και στιγματισμους στον κοσμο της μηχανης!Μιας και οπως ειπα δεν εχω εμπειρια!Και μετα απο τον χρονο (περιπου) να το δωσω για να παρω τον τιγρη!Θελω να μου πειτε αν εσας σας φενεται σωστη κινηση η απλα ξεπερναω τα ορια του λογικου και προδιδεται το νεαρο της ηλικιας μου με λιγα λογια η "ορμη" μου!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων Κωνσταντινος!Και παλι καλως σας βρηκα!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Παντελής στις 18/11/2012 7 μμ.

Που ήσουν εσύ τόσο καιρό !!! Καλώς ήρθες !
Επιτέλους διαβάζω κάποιον που θέλει να κάνει το κέφι του και να έχει και μυαλό μέσα στο κεφάλι του ! Ναι, πάρτο το νίντζα (250 ε ?) και μπορείς να πάρει ς και ένα μεγαλύτερο (400άρ ας πούμε) και μετά απο ένα χρόνο που θα έχεις κάποια εμπειρία, κάνε το άλμα. Αλλά κάντο με ασφάλεια και δειλά δειλά. Δεν σημαίνει πολλά πράγματα η συμβίωση με ένα μικρό στο να σε κάνει ποφέσορα σε ένα μεγάλο. όλα τα πράγματα θέλουν ρέγουλα....

Re: Ζημια!!  

  Από: acratosa στις 18/11/2012 7:10 μμ.

Κωσταντινε,
ως ομοιοποθής, προ 2+ ετών και έχοντας μονη την εμπειρια από το Piaggio Tourer 250 Μου, πήγα απεθειας στον Τιγρη.. ¨Όπως μου ειχε πει ένας πιο εμπειρος, "το γκάζι εσύ το κρατάς", δηλαδή αν θες να πηγαινεις "πετώντας ή στρωτά, αν θες να νιώσεις τα 100+ άλογα ή να τ'αφήσεις να ξεχειμωνιάζουν αξιοπιώντας τα σε δόσεις, εξαρτάται απο σένα.
οι βασικές αρχές είναι ίδιες για κάθε μηχανή, από εκεί και πέρα εσύ το ελέγχεις..
Σκεφτόμουν κι εγω αρχικά να πάρω ενα 650αρι να μάθω πριν παρω πιο μεγάλο, αλλα τελικά πήγα στον Τιγρη απευθειας. Η λογική μου λέει καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα μικρό (400αρι πχ) και μετά να ανέβεις, αλλά ομολογώ ότι δεν ακολούθησα τη "λογική" στη δική μου περίπτωση..

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 18/11/2012 7:44 μμ.

Γεια χαρα και στους δυο σας και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Ξεθαφτηκα και ηρθα εδω σε εσας διοτι να σας πω την αληθεια ενα παραπονο μου ειναι οτι με τον δικο μου περιγυρο δεν εχω πνευματικες "λογομαχιες'' κατι που με στεναχωρει που δεν υπαρχει!Για αυτο ηρθα εδω για να εχουμε υπεροχες συζητησεις κοντρες λεκτικες διαμαχες ΠΑΝΤΑ στα πλαισια που επιτρεπονται για ανθρωπους που γουσταρουν αυτο τον τροπο εκφρασης και ζωης!Δυστυχως το κεφι εχει χαθει και το εχουν αντικαταστησει γκρινια μιζερια και επιθετικοτητα!Τι να κανουμε για αυτο?ολοι τραβαμε το δικο μας καναλι...και εγω δουλευω..εχω ταυτοχρονα να παρακολουθησω την σχολη να βγω να συζητησω να διασκεδαζω αλλα βαζω ορια τι περνω μαζι μου σε καθε τομεα! ( π.χ τα νευρα μου δεν τα παιρνω στην διασκεδαση!δεν ξερω με χαλαει!Ομως τα νευρα μου τα παιρνω στη κοπελια μου γιατι ξερω τι καργ*** ειναι ολες τους!!!!πλακα κανω προς θεου!) Για να μην αλλαζω το θεμα!Ναι σκεφτομαι για 250αρι το νιντζα και μετα τον τιγρη!Πιστευω ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω αλλα δεν ξερω βοηθηστε εσεις που ξερετε και κατι παραπανω η και που τα εχετε στη κατοχη σας!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/11/2012 8:13 μμ.

Εαν δεν κανω λάθος, στα 20 δε μπορεις να εχεις αδεια οδηγησης για μεγαλη μηχανη ετσι κι αλλιως.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 18/11/2012 8:22 μμ.

Cpt. Haddock"Εαν δεν κανω λάθος, στα 20 δε μπορεις να εχεις αδεια οδηγησης για μεγαλη μηχανη ετσι κι αλλιως."

Εχεις δικιο σε αυτο που λες!!Στα 21 επιτρεπεται!Σαν ιδεα αυτη που ανεφερα?πως σου φενεται??

Re: Ζημια!!  

  Από: Art-I-Sun στις 18/11/2012 8:31 μμ.

Constantinos φίλε, προχώρα! Οι σκέψεις σου είναι πολύ σωστές! Μην βιαστείς όμως να νομίσεις ότι "το'χεις". Κάτσε με το μικρό να το ξεζουμίσεις και όταν θα το λέει η καρδούλα σου, κανόνισε ραντεβού με τον έρωτα...
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 18/11/2012 8:36 μμ.

Art-I-Sun"Constantinos φίλε, προχώρα! Οι σκέψεις σου είναι πολύ σωστές! Μην βιαστείς όμως να νομίσεις ότι "το'χεις". Κάτσε με το μικρό να το ξεζουμίσεις και όταν θα το λέει η καρδούλα σου, κανόνισε ραντεβού με τον έρωτα..."

Σε ευχαριστω πολυ!! Και εγω ετσι λεω να το παρω το νιντζακι να το λιωσω στα χερια μου! Και μετα να βρεθω με τον ερωτα!!!!Θελει υπομονη!!!Πιστευω οτι θα αντεξω αλλωστε το βραβειο ειναι ανεκτιμητης αξιας!Μπορω να περιμενω!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Costas στις 18/11/2012 8:54 μμ.

Καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι μικρό. Και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και θα ευχαριστηρθείς περισσότερο τον τίγρη όταν τον πάρεις.

Κοίτα τα ninja 250 και το superfour 400. Δοκιμασμένες λύσεις

Re: Ζημια!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/11/2012 9:34 μμ.

Constantinos"
Cpt. Haddock"Εαν δεν κανω λάθος, στα 20 δε μπορεις να εχεις αδεια οδηγησης για μεγαλη μηχανη ετσι κι αλλιως."

Εχεις δικιο σε αυτο που λες!!Στα 21 επιτρεπεται!Σαν ιδεα αυτη που ανεφερα?πως σου φενεται??"


Οποτε έτσι κι αλλιως η συζητηση για το tiger ειναι ατοπη και η αγορα ενος μικρου, μονοδρομος.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ζημια!!  

  Από: NikosV στις 18/11/2012 9:55 μμ.

εγω γιατι σε καποιον που ξεκιναει τωρα ειμαι παντα της αποψης να παρει ενα motard .. να του πιει το αιμα !!
να το σουζαρει, να το driftαρει, να πεσει και να μην τον νοιαζει ..
να μαθει σε ενα ψηλο μηχανακι, να ξεκαυ..σει ο εγκεφαλος του που τα @@ του εχουν φτασει στο λαιμο ..
να μαθει να οδηγει, να χειριζεται ζημιες, φθορες, λαστοιχα κλπ
γιατι με το 250 το street που στην ουσια ειναι "παπι" δεν νομιζω να κανει ουτε τα μισα απο αυτα ..
και πιστευω οτι θα ειναι και ομαλοτερη η μεταβαση προς το tiger και απο πλευρας δυναμης ..νευρου .. (με το motard)

δεν ξερω βεβαια ποσα κυβικα μπορεις να παρεις με το διπλωμα που διαθετεις (σε τετραχρονο ή σε διχρονο)
αλλα πιστευω οτι ετσι θα εχεις πιο εμπεριστατωμενη οδηγικη αποψη μετα .. και θα καταλαβεις αν εχεις μυαλο στο κεφαλι ή ακομα σε ενοχλουν τα @@

ολα φιλικα
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Ζημια!!  

  Από: kyrkyriakos στις 18/11/2012 10:44 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":1lq8xi77]
Constantinos"
Cpt. Haddock"Εαν δεν κανω λάθος, στα 20 δε μπορεις να εχεις αδεια οδηγησης για μεγαλη μηχανη ετσι κι αλλιως."

Εχεις δικιο σε αυτο που λες!!Στα 21 επιτρεπεται!Σαν ιδεα αυτη που ανεφερα?πως σου φενεται??"


Οποτε έτσι κι αλλιως η συζητηση για το tiger ειναι ατοπη και η αγορα ενος μικρου, μονοδρομος.[/quote:1lq8xi77]
Απο τον Ιανουάριο του 2013 ,το δίπλωμα απεριόριστον κυβικών-υποδύναμης θα είναι στα 24!!!

Re: Ζημια!!  

  Από: HelenKoR στις 18/11/2012 11:14 μμ.

kyrkyriakos"
Απο τον Ιανουάριο του 2013 ,το δίπλωμα απεριόριστον κυβικών-υποδύναμης θα είναι στα 24!!!"


...Μμμμμτέλεια...
Αν έχει στην κατοχή του το "μικρό" δίπλωμα για δύο χρόνια θα μπορεί να κάνει το upgrade ή το αλλάξανε κι αυτό;

Πάντως Constantine σκέφτεσαι σωστά. Πάρε ένα μικρό μηχανάκι (της επιλογής σου - σύμφωνα με τις ανάγκες και τις οικονομικές σου δυνατότητες). Μην το περιορίζεις χρονικά (λέγοντας πχ. οτι σε ένα χρόνο απο τώρα θα πάρω τον τίγρη). Μάθε πρώτα να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη και μετά βλέποντας και κάνοντας.
Καλώς όρισες.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ζημια!!  

  Από: billy the kid στις 19/11/2012 12:01 πμ.

Θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες. Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω, απο την εμπειρια τη δικια μου και του περιβαλλοντος μου, ειναι πως με τις ''μεγαλες'' μοτοσυκλετες η οδηγηση γενικα ειναι πιο ασφαλης, λογω του οτι ''σεβεσαι'' πιο πολυ το εργαλειο που οδηγεις και βεβαια της γενικοτερης ασφαλειας που σου προσφερει μια τετοια μοτοσυκλετα (abs κλπ) Εγω προσωπικα εχω σαβουριαστει με το παπι που ειχα και με το scooter τωρα ,ενω η μηχανη υπερεχει αρκετα στο θεμα αυτο.Σημειωση εδω πως εν μερη ηταν και δικη μου μ@μ@κια 1-2 σαβουρες γιατι απλα αισθανομουν πως με ενα μικρου κυβισμου μηχανακι δε κυνδινευω....Προς Θεου, δε θελω να σε ξενερωσω με αυτα που σου λεω, απλα σου ευχομαι να προσεχεις με το ninja η οτι αλλο επιλεξεις και να εισαι παντα ορθιος welcome to the company

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 19/11/2012 2:37 πμ.

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!Συγνωμη που δεν απανταω στον καθενα ξεχωριστα!!Λοιπον θα παω στο νιντζακι πρωτα με σεβασμο γιατι το οτι ειναι 250αρι δεν μου λεει κατι!!Στα ποδια και την απειρια μου 1000αρι θα μου φανει...οπως ειπα δεν εχω εμπειρια στα 2τροχα!!Τωρα οσον αφορα τον τιγρη υπομονη και οταν νιωσω ετοιμος θα τον παρω και πιστευω τοτε θα εχω αποκτησει λιγο ''νευρο'' ωστε να μπορεσω να τον ευχαριστηθω!!Κατι ακομα η καφεδιες εδω μεσα περιλαμβανουν και τους μελλοντικους κατοχους τρικυλινδρου??Γιατι αν περιλαμβανουν σαββατοκυριακο ακουσα για ωραιο καιρο!!Ευχαριστω και παλι Κωνσταντινος!