αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 & 800XC

αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 & 800XC  

  Από: kdimi στις 13/03/2013 7:47 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα...

Ήρθε η ώρα λοιπόν να αποκτήσω το tiger μου. ( ελπίζω).
Σήμερα έκανα ένα test drive και κατα 80% πάω για το απλό όχι το XC.
θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει κάποια πράγματακια όσο αναφορά τι πρέπει να προσέξω για την αγορά του, που πονάει, προβλήματα, κτλπ... μιας κ σίγουρα κάτι ξέρετε παραπάνω απο εμένα!!
Προτού φάω "ξύλο" έκανα μια αναζήτηση με θέμα "αγορά tiger 800" αλλά δεν μου έβγαλε κάτι. Αν υπάρχει ήδη το θέμα sorry.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... & ελπίζω να τα πούμε σύντομα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:56, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: TZANNSPY στις 13/03/2013 8:52 μμ.

Καλώς όρισες και με το καλό η αγορά του <μικρού> Τίγρη...

Εκτός φυσικά από τον γενικό κανόνα που ισχύει σε κάθε αγορά μχτ μοτοσυκλέτας να δώσεις βάση σε ενημερωμένο Book Service και στις τυχόν ανακλήσεις που έχουν γίνει για το μοντέλο.

Καθώς μιλάμε για ένα σχετικά καινούργιο μοντέλο καταλαβαίνεις πως αν υπάρχει υπόλοιπο εγγύησης αυτό θα είναι καλοδεχούμενο.

Κυκλοφορούν πολλά καλά και με μεγάλη προίκα... και XC

Επίσης να αποφύγεις αυτά με τα λίγα χλμ από μαγαζιά... βλ. test ride

Και πάλι
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: bonnie στις 13/03/2013 9:28 μμ.

TZANNSPY"

Επίσης να αποφύγεις αυτά με τα λίγα χλμ από μαγαζιά... βλ. test ride

"



προσωπικη μου αποψη παντα... αλλα τα τεστ ραιντ των αντιπροσωπειων δεν υστερουν σε κατι.. ειδικα σε τετοια μηχανακια.. να ηταν μια daytona 675R ή ενα superbike γενικα, ισως εκει να ειναι αλλιως, αλλα τα υπολοιπα μηχανακια δεν εχουν να φοβηθουν κατι σε τεστ ραιντ μαγαζιου. ισα ισα.. εχουν λιγα χλμ, δεν εχουν ανοιξει πολλες στροφες, ο κινητηρας τους ειναι αστρωτος ουσιαστικα ακομα, κ συνηθως ειναι σε εξαιρετικη τιμη.
οκ, ισως να εχουν υπαρξει κ οι "καγκουρες δοκιμαστες" αλλα οι περισσοτεροι δεν τσιτωνουν ενα μηχανακι το οποιο δεν το γνωριζουν... κανονες κ εξαιρεσεις βεβαια

τεσπα..

καλωσηρθες παρεπιμπτοντως, κ με το καλο το 800αρι!
κανε μια καλυτερη αναζητηση, υπαρχουν αρκετες πληροφοριες εδω μεσα..

στριβω, αρα υπαρχω...

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: TZANNSPY στις 13/03/2013 10:50 μμ.

@ bonnie: Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κατά νου τους "κάγκουρες" δοκιμαστές αλλά τους πολλούς και διαφορετικούς "νορμάλ" χρήστες που έγραψαν αυτά τα λίγα χλμ σε σύντομο χρονικό διάστημα με μικρές/γρήγορες εξερευνητικού χαρακτήρα βόλτες...

Από την άλλη οι τιμές που βλέπω στο car δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλές σε αυτά τα μηχανάκια, όπως επίσης ένα μαγαζί ευκολότερα/φθηνότερα αλλάζει, επισκευάζει ή και βάφει ακόμα προκειμένου να κρύψει μια πτώση ή κάποια φθορά στο μηχανάκι.

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: bonnie στις 13/03/2013 10:54 μμ.

TZANNSPY"@ bonnie: Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κατά νου τους "κάγκουρες" δοκιμαστές αλλά τους πολλούς και διαφορετικούς "νορμάλ" χρήστες που έγραψαν αυτά τα λίγα χλμ σε σύντομο χρονικό διάστημα με μικρές/γρήγορες εξερευνητικού χαρακτήρα βόλτες...

Από την άλλη οι τιμές που βλέπω στο car δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλές σε αυτά τα μηχανάκια, όπως επίσης ένα μαγαζί ευκολότερα/φθηνότερα αλλάζει, επισκευάζει ή και βάφει ακόμα προκειμένου να κρύψει μια πτώση ή κάποια φθορά στο μηχανάκι.

"


ισχυει αυτο που λες με τις "μικροζημιες"... επιβεβαιωνω κιολας...

γενικα, εξαρταται απ την αντιπροσωπεια, κ την κατασταση της μηχανης... αν εχει στραβο τιμονι πχ, θα το καταλαβεις, δεν μπορει.. αν εχει σπασει ενα φλασακι κ αλλαχτηκε, οκ, so what... πολλα παιζουν ρολο..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: Ecobill στις 13/03/2013 11:15 μμ.

Στην θέση σου δεν θα κοίταζα για tester

Επειδή είναι νέο μοντέλο δεν θα βρεις πληθώρα μηχανών για να επιλέξεις....αλλά θα βρεις..

Επίσης σαν...παιδικές ασθένειες, δεν έχει εμφανίσει κάποια σοβαρή...

Με το καλο λοιπόν να προχωρήσεις στην αγορά του..

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: kdimi στις 14/03/2013 11:45 πμ.

Μάλλον κάποια παρεξήγηση έγινε... δεν ψάχνω για test ride... απλά μετά απο test ride που έκανε αποφάσισα να αποκτήσω κ γω ένα τιγράκι... .... Δεν μου λέτε όμως αν "πονάει" κάπου ιδιαίτερα....
Επίσης αν υπάρχει κάποιος φίλος απο το forum που πουλάει κάποιο ας μου στείλει pm.
Ευχαριστώ κ πάλι...

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: john doufexis στις 14/03/2013 5:03 μμ.

ναι εχει κ μεγαλο μαλιστα, ποιο ειναι αυτο το προβλημα ? ειναι το προβλημα οτι δεν εχει βγαλει ακομα τιποτα !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800....  

  Από: TZANNSPY στις 14/03/2013 5:19 μμ.

kdimi" .... Δεν μου λέτε όμως αν "πονάει" κάπου ιδιαίτερα....
Επίσης αν υπάρχει κάποιος φίλος απο το forum που πουλάει κάποιο ας μου στείλει pm.
Ευχαριστώ κ πάλι..."


Πονάει μόνο... στη τσέπη, κόστος αγοράς και κατανάλωση, εγώ μέσα στη πόλη δεν έχω πέσει κάτω από τα 7lt/100km...

Α... έχεις και πμ...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800 XC...  

  Από: kdimi στις 15/03/2013 10:59 πμ.

Ευχαριστώ παίδες...
η αλήθεια είναι ότι εχθές έκανα test ride και στο 800XC και μπερδέυτηκα πιο πολύ!!! ήταν πιο μαλακό... λακούβες κτλπ δεν κοπανάει... καθόμουν πιο άνετα κ πιο ψηλά ( είμαι κ 1.90) και επειδή είχε κ πιο ψηλή ζελατίνα δεν έτρωγα τόσο αέρα όσο με το απλό... επίσης νομίζω ότι το τιμόνι ήταν λίγο πιο μεγάλο σε μήκος??

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800XC  

  Από: PTiger800 στις 15/03/2013 2:02 μμ.

kdimi"είχε κ πιο ψηλή ζελατίνα"

Μάλλον δεν ήταν "μαμά" όμως. "Μαμά" φοράνε την ίδια. Και το τιμόνι είναι το ίδιο. Τώρα μπορεί μεταξύ των δύο που οδήγησες να ήταν αλλιώς ρυθμισμένο το τιμόνι.

TZANNSPY"εγώ μέσα στη πόλη δεν έχω πέσει κάτω από τα 7lt/100km..."

...συμφωνώ και επαυξάνω.
Βέβαια νομίζω ότι η πόλη είναι θέμα για όλα τα μηχανάκια με παραπλήσιους κυβισμούς. Λιγο πάνω λίγο κάτω τώρα, ποιός μετράει...

...βέβαια ίσως αυτή τη στιγμή που διαβάζεις αυτό που γράφω, κάποιος άλλος στο Forum να ετοιμάζεται να σου γράψει ότι αν σε νοιάζει η κατανάλωση και η πόλη καλύτερα πάρε σκούτερ (αλλά τώρα δε θα στο γράψει γιατί τον πρόλαβα ). Εν πάσει περιπτώσει, παρόλο που και η κατανάλωση πονάει εγώ την θεώρησα δευτερεύουσας σημασίας, έψαχνα για ένα μηχανάκι που να μπορεί να τα κάνει όλα ικανοποιητικά, δεν ήθελα να φτάσω τα 1000cc καθότι έφευγα από τα μόλις 125, και οπωσδήποτε μου άρεσε το 800 περισσότερο από τον ανταγωνισμό.

Ε και τελικά το πήρα...

Συμπέρασμα...
Θέματα δεν έχει το μηχανάκι. Τσιμπάει μόνο λίγο στην κατανάλωση.
Και τώρα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου την πιο σημαντική ερώτηση...

Σε κ@υλώνει ή όχι;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800XC  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/03/2013 3:43 μμ.

PTiger800"[...] Και το τιμόνι είναι το ίδιο. [...]"


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800XC  

  Από: kdimi στις 15/03/2013 5:13 μμ.

δεν ξέρω αν γράφουν λάθος...

Η Tiger 800XC είναι μια εντυπωσιακή μοτοσυκλέτα, που τραβά τα βλέμματα με υψηλότερο «μπόι» απο την απλή, με χούφτες και μεγαλύτερο κατά 70mm τιμόνι.
μπέρδεμα η επιλογή τελικά...

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800XC  

  Από: Montechristo στις 15/03/2013 7:48 μμ.

kdimi"δεν ξέρω αν γράφουν λάθος...

Η Tiger 800XC είναι μια εντυπωσιακή μοτοσυκλέτα, που τραβά τα βλέμματα με υψηλότερο «μπόι» απο την απλή, με χούφτες και μεγαλύτερο κατά 70mm τιμόνι.
μπέρδεμα η επιλογή τελικά... "


Εεεεετσι....

To XC πάρε....



See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 &amp; 800XC  

  Από: bonnie στις 15/03/2013 9:45 μμ.

παιδες, νομιζω το xc εχει πιο φαρδυ τιμονι / fatbar...
επισης, ειναι λιγο πιο ψηλο...

(κατσε να θυμηθω τι αλλο μαθαινα τοτε στην μιχαλακοπουλου )

εχει αλλες αναρτησεις βασικα (γι αυτο κ λιγο πιο ψηλο), κ αρκετα καλυτερη αποκριση σε λακουβες κλπ

καλυτερο μπροστινο (αναρτηση, καλαμια, για φρενα δεν θυμαμαι.. )

επισης, εχει ακτινωτη ζαντα, σαμπρελα δηλαδη κ οχι tubeless (αλλα μαλλον αυτο δεν σε νοιαζει κ τοσο πολυ)

στα εξτρα του ειναι κ οι χουφτες απο μαμα

κ επισης, αν πας για καινουριο, εννοειται κ θα ζητησεις τι εξτρα δινει δωρο στο καθε μηχανακι, κατα καιρους παιζουν διαφορα "πακετα προσφορων"

αυτα προς το παρον, απο τις μακρινες μου αναμνησεις..
στριβω, αρα υπαρχω...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:56, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.