Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 & 800XC

Συζητήσεις γύρω από τη μεγάλη μας αγάπη και ό,τι άλλο μας κάνει κέφι!

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 & 800XC

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 17 Μαρ 2013, 15:50

kdimi έγραψε:[...] θα στρίβει ή θα φάμε τα μούτρα μας??? κ δυστιχώς με ένα test ride 15 λεπτών δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... :( Σας έπρηξα εεε.... :D

Αμα τό 'χεις, θα στριβει (δεν ειναι και κλειστο στροφιλικι η Επιδαυρος). Όλα τα KTM που μας περνανε μπούνια, 21'' τροχό έχουν και φανταζομαι τα εχεις δει πώς στριβουν (καποια μαλιστα με χωματινα λαστιχα).

Το μηχανακι στριβει μια χαρα, εμενα μου εδωσε την αισθηση οτι στριβει πιο ανετα απο το 1050, το οποίο θελει γκαζια στη στροφη, ενω αυτο, με ονοφ γεωμετρια θελει απλα παιξιμο τιμονιου. Για εμας τους μεσους οδηγους, θεωρω οτι ειναι πιο εύκολο.

Να σου δειξω πώς παει σε στροφιλικι, φιλος με BMW F650GS Dakkar, με 21αρη τροχο μπροστα. Εγω δεν τον φτανω.

:bye:
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 17 Μαρ 2013, 20:52

PTiger800 έγραψε::bye:

PTiger800 έγραψε:[[...]Αν το βάλεις μαζί με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του (V-Strom, Versys, Afrika, Transalp, μικρά GS κ.λπ.) δεν νομίζω ότι θα βρεις να υστερεί τεχνικά σε οτιδήποτε (αναρτήσεις, φρένα, ιπποδύναμη, ροπή), εκτός ίσως από τον πιο on/off μπροστινό τροχό των 19".[..]

Απο τα μηχανάκια που έβαλες, αλλα έχουν 19'', άλλα 21'' . Κατι δεν καταλαβαινω σε αυτο που γράφεις.

Αναφέρομαι στο μόνο πλεονέκτημα που βλέπω να έχουν κάποια από τα μηχανάκια του ανταγωνισμου στις στροφές λόγω 17ρη τροχού μπροστά, με το μυαλό μου στο Versys κυρίως. Δεν με παίρνει ο χώρος για εκτενή αναφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά του καθενός από αυτα. Άλλωστε αυτό ο φίλος μπορεί να το κάνει και μόνος του και να δει ποιά από αυτά εχουν 17ρα ζάντα μπροστά. Συν τοις άλλοις δεν έκανα και ακριβή απαρίθμηση του ανταγωνισμού. Κάποιος θα μπορούσε π.χ. να βάλει και το TDM στον ανταγωνισμό...

kdimi έγραψε:απλά με φοβίζει λίγο ο 21 τροχός γιατί πχ επίδαυρο κατεβαίνω συχνά..

Με προβληματίζεις λίγο. Τι ψάχνεις απο το μηχανάκι; Ταξίδι, στροφιλίκι, πίστα, λίγο απ' όλα; Με ποια προτεραιότητα;
Για να επανέλθω σε αυτό που είχες γράψει πιο πριν. Μην περιμένεις ότι θα κατεβείς Επίδαυρο και θα πηγαίνεις σαν R1.
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 18 Μαρ 2013, 11:20

PTiger800 έγραψε:[...]Αναφέρομαι στο μόνο πλεονέκτημα που βλέπω να έχουν κάποια από τα μηχανάκια του ανταγωνισμου στις στροφές λόγω 17ρη τροχού μπροστά, με το μυαλό μου στο Versys κυρίως. Δεν με παίρνει ο χώρος για εκτενή αναφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά του καθενός από αυτα. Άλλωστε αυτό ο φίλος μπορεί να το κάνει και μόνος του και να δει ποιά από αυτά εχουν 17ρα ζάντα μπροστά.

Συμφωνοι, αλλα για το μέσο οδηγό, όπως είμαστε εμεις, δεν ειναι ο τροχός που παίζει ρόλο. Ξαναλέω, ενα μηχανακι με ονοφ γεωμετρια και μεγάλο τιμονι, ειναι πιο εύκολο σε στροφιλικι για το μέσο οδηγό, παρα ενα μηχανακι στριταδικο. Το λέω εχοντας δοκιμασει και στριταδικα (λιγο), αλλα εχοντας την εμπειρια της μεταβασης απο το 955 στο 1050.

Ετσι κι αλλιως το Βερσυς ειναι αθλιο μηχανακι :happyface:

PTiger800 έγραψε:[...] Κάποιος θα μπορούσε π.χ. να βάλει και το TDM στον ανταγωνισμό...

Ειπαμε να μιλαμε σοβαρα :rotfl:
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό kdimi » 18 Μαρ 2013, 13:53

PTiger800 έγραψε:
PTiger800 έγραψε::bye:

PTiger800 έγραψε:[[...]Αν το βάλεις μαζί με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του (V-Strom, Versys, Afrika, Transalp, μικρά GS κ.λπ.) δεν νομίζω ότι θα βρεις να υστερεί τεχνικά σε οτιδήποτε (αναρτήσεις, φρένα, ιπποδύναμη, ροπή), εκτός ίσως από τον πιο on/off μπροστινό τροχό των 19".[..]

Απο τα μηχανάκια που έβαλες, αλλα έχουν 19'', άλλα 21'' . Κατι δεν καταλαβαινω σε αυτο που γράφεις.

Αναφέρομαι στο μόνο πλεονέκτημα που βλέπω να έχουν κάποια από τα μηχανάκια του ανταγωνισμου στις στροφές λόγω 17ρη τροχού μπροστά, με το μυαλό μου στο Versys κυρίως. Δεν με παίρνει ο χώρος για εκτενή αναφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά του καθενός από αυτα. Άλλωστε αυτό ο φίλος μπορεί να το κάνει και μόνος του και να δει ποιά από αυτά εχουν 17ρα ζάντα μπροστά. Συν τοις άλλοις δεν έκανα και ακριβή απαρίθμηση του ανταγωνισμού. Κάποιος θα μπορούσε π.χ. να βάλει και το TDM στον ανταγωνισμό...

kdimi έγραψε:απλά με φοβίζει λίγο ο 21 τροχός γιατί πχ επίδαυρο κατεβαίνω συχνά..

Με προβληματίζεις λίγο. Τι ψάχνεις απο το μηχανάκι; Ταξίδι, στροφιλίκι, πίστα, λίγο απ' όλα; Με ποια προτεραιότητα;
Για να επανέλθω σε αυτό που είχες γράψει πιο πριν. Μην περιμένεις ότι θα κατεβείς Επίδαυρο και θα πηγαίνεις σαν R1.

Πρώτα απο όλα ψάχνω ταξίδι με στροφιλίκι απαραίτητα... :D απλά αν όντως στρίβει το XC μου κατσε καλύτερα... κάτι μου λέει ότι θα ξαναπάω για ένα test ride στο απλό για καλύτερες εντυπώσεις.... :lol:
kdimi
Newbie
Progress to next rank:
14%

Μοτοσυκλέτα: δεν υπαρχει ακομα..
Όνομα: Δημητρης

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 18 Μαρ 2013, 19:17

Cpt. Haddock έγραψε:Συμφωνοι, αλλα για το μέσο οδηγό, όπως είμαστε εμεις, δεν ειναι ο τροχός που παίζει ρόλο. Ξαναλέω, ενα μηχανακι με ονοφ γεωμετρια και μεγάλο τιμονι, ειναι πιο εύκολο σε στροφιλικι για το μέσο οδηγό, παρα ενα μηχανακι στριταδικο. Το λέω εχοντας δοκιμασει και στριταδικα (λιγο), αλλα εχοντας την εμπειρια της μεταβασης απο το 955 στο 1050.

Ετσι κι αλλιως το Βερσυς ειναι αθλιο μηχανακι :happyface:

Απλά αναφέρουμε όλα τα δεδομένα. Άλλωστε περί ορέξεως...

Cpt. Haddock έγραψε:Ειπαμε να μιλαμε σοβαρα :rotfl:

Πότε το είπαμε; :rotfl: :rotfl: :rotfl:

kdimi έγραψε:αν όντως στρίβει το XC μου κατσε καλύτερα...

Δεν ξέρω πόσο καλός οδηγός είσαι και πόσο κυνηγάς το όριο, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, σε σχέση με τον ανταγωνισμό στριβει.
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 18 Μαρ 2013, 20:07

kdimi έγραψε:[...]Πρώτα απο όλα ψάχνω ταξίδι με στροφιλίκι απαραίτητα... :D απλά αν όντως στρίβει το XC μου κατσε καλύτερα... κάτι μου λέει ότι θα ξαναπάω για ένα test ride στο απλό για καλύτερες εντυπώσεις.... :lol:

Πήγαινε παρτο απο Πιερακο και ανεβα μια Καλοπούλα. Ειναι το πιο κοντινο κλειστο στροφιλικι που μπορεις να βρεις.

Υπόψιν οτι, εαν ειναι το υψος σου που σε απασχολει, αυτο στο απλό βολεύεται με μια αλλη σελα και ενα πειραγμα στις αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 18 Μαρ 2013, 20:26

Cpt. Haddock έγραψε:Πήγαινε παρτο απο Πιερακο και ανεβα μια Καλοπούλα. Ειναι το πιο κοντινο κλειστο στροφιλικι που μπορεις να βρεις.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Re: αγορά μεταχειρισμένου tiger 800 & 800 XC...

Δημοσίευσηαπό sprint900 » 18 Μαρ 2013, 22:20

kdimi έγραψε:Ευχαριστώ παίδες...
η αλήθεια είναι ότι εχθές έκανα test ride και στο 800XC και μπερδέυτηκα πιο πολύ!!! :( ήταν πιο μαλακό... λακούβες κτλπ δεν κοπανάει... καθόμουν πιο άνετα κ πιο ψηλά ( είμαι κ 1.90) και επειδή είχε κ πιο ψηλή ζελατίνα δεν έτρωγα τόσο αέρα όσο με το απλό... επίσης νομίζω ότι το τιμόνι ήταν λίγο πιο μεγάλο σε μήκος??

Αν δεν έχεις θέμα στο να πρέπει να πας γρήγορα σε σκληρό χώμα για να χρειάζεσαι της μεγαλύτερες διαδρομές στης αναρτήσεις οπωσδήποτε μην αγοράσεις το ψήλο μοντέλο .
Σαφώς βέβαια αν ήξερες και ήθελες το χώμα δεν θα ρώταγες εδώ γνώμες φίλε μου , θα ήξερες από μόνος .
Όταν θα προσπαθήσεις να πας κάποτε γρήγορα στην άσφαλτο θα πλέει όπως όλα τα μηχανάκια με μεγάλες διαδρομές και θα έχεις πάντα το θέμα γιατί να φας τα μούτρα σου εξ αιτίας μιας σκασμένης σαμπρέλας με της ακτινωτές ζάντες .
Οι λακκούβες στην πόλη που σου φάνηκε ότι δεν καταλαβαίνεις είναι δευτερεύουσες μπροστά στα άλλα .
Το περιβόητο τεστ ράιντ αν δεν έχεις την πείρα να ξέρεις τι πραγματικά θες δεν λέει απολύτως τίποτα , από μόνο του .
:D
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.
Άβαταρ μέλους
sprint900
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph 900 sprint
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευσηαπό denthnpalevw » 19 Ιουν 2016, 23:16

Επαναφέρω το θέμα..... Ψάχνω τιγράκι 800αρι. Διάβασα τα ανωτέρω. Ελπίζω σύντομα να βρω, να κανω βόλτα....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
denthnpalevw
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675

Δημοσίευσηαπό Leftlane » 01 Δεκ 2017, 01:44

Καλησπέρα κ απο μένα . Ειμαι ακριβώς στην αναζήτηση 800 , θα θελα να μασ πείτε οι κάτοχοι για την κατανάλωση εντος πόλης , εάν κάποιος έχει ελαφρύ χέρι , τι καεί το μοτορι?
Επίσης πόσο παραπάνω θα « πονέσω» στα σέρβις του μια και ως πρώην κάτοχος transalp 650 ειμαι καλόμαθημενος (πέραν των φθηνών αναλωσίμων , μόνο βενζίνη ήθελα...)
Leftlane
Newbie
Progress to next rank:
2%

Μοτοσυκλέτα: Transalp 650
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό Thodoris XCx » 03 Δεκ 2017, 15:00

Καλησπέρα,

Το δικό μου το XCx καιει γυρω στα 6 L και κάτι στα 100 εντός....
Άβαταρ μέλους
Thodoris XCx
Newbie
Progress to next rank:
94%

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 800 XCx

Δημοσίευσηαπό nikos_pc » 14 Δεκ 2017, 21:36

Καλησπέρα και εγώ στην αναζήτηση ενος τίγρη 800 xc διαβάζω διαβάζω και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Δοκίμασα το απλό και δεν μου άφησε και της καλήτερες εντυπώσεις. Πέρα απο την μίζα υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που θα πρέπει να προσέξω? Αν όλα πάνε καλά την πιό άλλη εβδομάδα θα κατέβω Αθήνα να την δώ και μάλλον θα γυρίσω πίσω μαζί της.
nikos_pc
Newbie
Progress to next rank:
2%

Μοτοσυκλέτα: Transalp 700
Όνομα: Νικος

Advertisement
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Συζήτηση περί μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες