Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: devil... στις 06/02/2011 11:34 μμ.

ok αδελφε ..χαλαρωσε λιγακι μη φωναζεις....φιλαρακι πλακα κανω...οκ ευχαριστω απλα θελω να ερω 100/100 το ολο πακετο ...απο το πως θα το παρω εως το σερβις του ...τα παντα...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 06/02/2011 11:39 μμ.

Αφού θα πάρεις μεταχειρισμένο και θα είσαι πιθανόν εκτός εγγύησης, θα πας στους καλούς μηχανικούς που έχασαν την επίσημη εξουσιοδότηση και θα είσαι ΟΚ.

Και εγώ που είμαι πλέον εκτός εγγύησης αυτό θα κάνω.

Φίλιππα!! Πλέον θα βγάλετε και το ταμπελάκι με τις χρεώσεις εργατοώρας της Τ;

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: tharis στις 06/02/2011 11:41 μμ.

Νομιζω τσαμπα τα περιπλεκουμε τα πραγματα.. ειδικα απ τη στιγμη που εισαι εκτος εγγυησης μπορεις να πας τη μηχανη σου, οτι μαρκα κι αν ειναι αυτη, στο μηχανικο που εμπιστευεσαι για να κανεις τα σερβις σου.. Δε χρειαζεται και καμια τρελη τεχνογνωσια για να αλλαξεις λαδια .. Εκτος αν τυχει κατι πιο ειδικο οπου θα επιλεξεις ενα συνεργειο που ξερεις οτι ασχολειται περισσοτερο με Τ.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 06/02/2011 11:50 μμ.

haris"Νομιζω τσαμπα τα περιπλεκουμε τα πραγματα.. ειδικα απ τη στιγμη που εισαι εκτος εγγυησης μπορεις να πας τη μηχανη σου, οτι μαρκα κι αν ειναι αυτη, στο μηχανικο που εμπιστευεσαι για να κανεις τα σερβις σου.. Δε χρειαζεται και καμια τρελη τεχνογνωσια για να αλλαξεις λαδια .. Εκτος αν τυχει κατι πιο ειδικο οπου θα επιλεξεις ενα συνεργειο που ξερεις οτι ασχολειται περισσοτερο με Τ."

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 07/02/2011 12:18 πμ.

mixalakis"
Την διαφωνία σας με τον πολυχόντα δεν την έχω καταλάβει."


Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με τον 'κύριο' οπότε είναι η τελευταία φορά που σχολιάζω δημοσίως τα λεγόμενά του. Η 'διαφωνία' μας είναι μάλλον διαφωνίά του 'κυρίου' πρός εμένα μάλλον λόγω πνεύματος αντιλογίας. Εγω απλώς τόνισα πως δε μπορείς να μιλάς για Ηλιοφίλ χωρίς να μιλάς για Τ σε αυτή την περίπτωση γιατί γνωρίζουμε τι ισχυει και στο εξωτερικό, γνωρίζουμε και τι κάνουν και άλλες Ευρωπαικές εταιρείες και στην Ελλάδα. Λές και τουρθε του Ηλιοφίλ να φτιάξει ταμπέλες Τ και να επιβάλει συγκεκριμένες προδιαγραφές στα μαγαζιά. Τρίχες. Αυτά είναι γενική πολιτική των εταιρειών. Αν δε το πείς και δεν το αναγνωρίσεις αυτό λές μόνο τη μισή αλήθεια ή τη διαστρέφεις. Είναι πολύ απλό. Το είπα σαν απάντηση στο πόστ του 'κυρίου' στο άλλο θρεντ, και άρχιδε το πανηγύρι... Αν θέλεις σώνει και καλά να καταλάβεις πλήρως το σημείο της διαφωνίας στείλε πμ. Αλλά δεν εχει ενδιαφέρον.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 07/02/2011 12:37 πμ.

LevelOne"Δεν ειπα και τιποτα ιδιαιτερο.Ειπα απλα οτι στο θεμα ανταλλακτικων μπορουν να βρεθουν και αλλοι προμηθευτες με μικρη διαφορα και ισως και καλητερα οσο αφορα το χρονο παραδωσης και τη διαθεσιμοτητα,αλλα και με κερδος για ολους.
Το θεμα ειναι πως σκοπευει να κινηθει η Ηλιοφιλ απεναντι στα συνεργεια που θα απαιτησουν(βαση Ελληνικης και Ευρωπαικης νομοθεσιας)να αγορασουν τα ειδικα εργαλεια και να συμμετεχουν με οποιο κοστος στα τεχνικα σεμιναρια,ωστε να μπορουν να παραμενουν ανταγωνιστηκα,αλλα και απεναντι στους ιδιοκτητες Triumph που θα θελησουν να επισκευασουν την εντος εγγυησης μοτοσυκλετα τους στο συνεργειο της επιλογης τους(οπως επισεις ξεκαθαρα προβλεπεται απο τον νομο).
Ειναι μολις μια βδομαδα που εχει εφαρμοστει η νεα πολιτικη και τα πραγματα ειναι προς το παρον λιγο θολα(αν και νιωθω οτι καποιοι παρακαλανε να παραμεινουν ετσι)."


Αυτά είναι που με απασχολούνν κι εμένα και ομολογώ πως δε με καθησύχασες. Δηλαδή

1. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε θέματα εγγύησης ή όχι (ασχέτως με τα νόμιμα)
2. Θα έχετε τη δυνατότητα για σωστο εξοπλισμό, πληροφόρηση κλπ κλπ?
3. Τι θα γίνεται σε θέματα recall, service bulletin κλπ? Θα πηγαινω στον εξουσιοδοτημένο και μετά θα ερχομαι από εσένα να τσεκάρεις αν έκανε καλά τη δουλειά του? Το service bulletin που θα το παίρνεις χαμπάρι (εκτός από τον τυχόν φίλο σου τον εξουσιοδοτημένο)?

Γενικά η κατάσταση είναι ανησυχητική. Και δεν θα ήταν τόσο αν υπήρχε έστω ενα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της προκοπής στην Αθήνα. Αλλά δεν...

Είναι νωρίς για να δούμε πως θα εξελιχτεί η κατάσταση αλλά έτσι που τα βλέπω εγώ Τ δε θα ξαναγόραζα. Δύο είνα τα ενδεχόμενα

1. Επειδή δε μπορώ να φανταστώ πώς η Τ τα κανονίζει όλα αυτά έτσι, αλλά ταυτόχρονα θα δίνει την δυνατότητα σε κάθε ανεξάρτητο συνεργείο να ανατγωνισθεί πλήρως τα εξουσιοδοτημένα (όσο παράνομη κι αν είναι αυτή η σταση και με το δίκαιο της ΕΕ) γιατί έτσι 'αδικεί' τους συνεργάτες, προβλέπω θέμα

2. Τώρα αν η Ηλιοφίλ αναγνωρίσει το πρόβλημα στο δίκτυο της και, αν δεν μπορεί να πείσει τους Εγγλέζους να βαλουν νερό στις απαιτήσεις τους, τουλάχιστον κάνει τα στραβά μάτια και διευκολύνει κάπως την κατάσταση ατύπως, ίσως έχουμε λιγότερο θέμα. Ομως, τι θα πεί ο εξουσιοδοτημένος σε αυτή την περίπτωση?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 07/02/2011 1:03 πμ.

γεια σας παληκαρια.δεν γνωριζα τιποτα για το θεμα αυτο και μολις τωρα ενημερωθηκα απο το forum.επειδη αγχωθηκα λιγακι με αυτα που διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κατι.λογω δουλειας με βολευει να πηγαινω στον καλαμοβρακα στον πειραια.να συνεχισω να πηγαινω εκει η να κοιταξω και αλλου?ειχε καποιος προβληματα με το συνεργειο αυτο?να σημειωσω οτι ειμαι ακομα στην εγγυηση.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 07/02/2011 12:17 μμ.

Sprinter"
3. Τι θα γίνεται σε θέματα recall, service bulletin κλπ? Θα πηγαινω στον εξουσιοδοτημένο και μετά θα ερχομαι από εσένα να τσεκάρεις αν έκανε καλά τη δουλειά του? Το service bulletin που θα το παίρνεις χαμπάρι (εκτός από τον τυχόν φίλο σου τον εξουσιοδοτημένο)?
"


Καλημέρα λες να καταντήσουμε έτσι??? Πάντως αν είσαι μέσα στην εγγύηση και πας σε εξουσιοδοτημένο ο οποίος δεν είναι της "αρεσκείας" σου και παράλληλα σου κάνει μαλακία τότε το μόνο άσχημο θα είναι ότι θα πρέπει να ξαναπάς, και να ξαναπάς, κλπ. μέχρι να βρεις μια λύση. Τώρα αν είσαι εκτός εγγύησης πας κατευθείαν στον δικό σου μάστορα που τον ξέρεις και τελειώνει το θέμα. Ουσιαστικά αυτοί που τον "πίνουν" είναι όσοι είναι εντός εγγύησης και θέλουν να κάνουν τα σέρβις τους στον ΔΙΚΟ τους μάστορα.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 07/02/2011 12:26 μμ.

Δυστυχώς, η γνώμη μου είναι πως υπεραπλουστεύεις το πρόβλημα. Μίλησα π.χ. για recalls, service bulletins. Δεν έχουν αυτά να κάνουν με την εγγύηση. Ο ίδιος ο Φίλιππας μίλησε για εκπαίδευση και ενημέρωση. Τι θα γίνει αύριο με τα νέα μοντέλα? Τα ανταλλακτικά είναι ενα άλλο θέμα. Αντιμετωπίσιμο μέν, θέμα δε. Τα προγράμματα της ECU επίσης. Αμα σκεφτώ θα βρώ κι άλλα.

Δε μιλάω εδώ για δουλειές ρουτίνας προφανώς.

Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να πηγαίνω στόν ίδιο 'πρώην εξουσιοδοτημένο' που πήγαινα εφόσον θα μπορεί να με υποστηρίζει. Δε μ΄αρέσει όμως η ιδέα να αναγκαστώ κάποια στιγμή για οποιονδήποτε λόγο να το πάω κάπου αλλού. Δες τε ποιοι είναι οι εξουσιοδτημένοι στην Αθήνα αυτή τη στιγμή. Ενας με χείριστες κριτικές και σχόλια, δεύτερος με μέτριες κριτικές και τρίτος νέος και άγνωστη πσοσότητα.. Διαλέχτε...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: johnygalan στις 07/02/2011 12:48 μμ.

vagtyrp"πολυχόντα αν το βλάκας αναφέρεται σε μένα...έλα να μου το πεις και από κοντά, και θα δεις που θα σου βάλω το triple σου, αλλά και όλα τα honda σου.....
"



Οχι το triple ρε Βαγγέλη... τα honda ΝΑΙ
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: HelenKoR στις 07/02/2011 12:54 μμ.

για μαζευτειτε εδω μεσα
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 07/02/2011 1:24 μμ.

ΛΑΜΔΑ"γεια σας παληκαρια.δεν γνωριζα τιποτα για το θεμα αυτο και μολις τωρα ενημερωθηκα απο το forum.επειδη αγχωθηκα λιγακι με αυτα που διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κατι.λογω δουλειας με βολευει να πηγαινω στον καλαμοβρακα στον πειραια.να συνεχισω να πηγαινω εκει η να κοιταξω και αλλου?ειχε καποιος προβληματα με το συνεργειο αυτο?να σημειωσω οτι ειμαι ακομα στην εγγυηση."


Εγώ έχω σχηματίσει τη χειρότερη εικόνα για τον συγκεκριμένο και την έχω επιβεβαιώσει πολλές φορές με όσους άλλους έχω μιλήσει.
Εφόσον εσένα σε ικανοποιεί δεν πέφτει σε κανέναν άλλο λόγος. Φαντάζομαι ότι θα έχεις σχηματίσει τη δική σου εικόνα.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 07/02/2011 1:28 μμ.

Sprinter"Δυστυχώς, η γνώμη μου είναι πως υπεραπλουστεύεις το πρόβλημα. Μίλησα π.χ. για recalls, service bulletins. Δεν έχουν αυτά να κάνουν με την εγγύηση. Ο ίδιος ο Φίλιππας μίλησε για εκπαίδευση και ενημέρωση. Τι θα γίνει αύριο με τα νέα μοντέλα? Τα ανταλλακτικά είναι ενα άλλο θέμα. Αντιμετωπίσιμο μέν, θέμα δε. Τα προγράμματα της ECU επίσης. Αμα σκεφτώ θα βρώ κι άλλα.
Δε μιλάω εδώ για δουλειές ρουτίνας προφανώς."


Αναφορικά με τα θέματα εκπαίδευσης έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα που το σκέφτομαι και στα υπόλοιπα ... . Το πρόβλημα θα ενταθεί φαντάζομαι μακροπρόθεσμα όταν νέα προγράμματα θα βγουν αλλά εσύ δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις.

Sprinter"Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να πηγαίνω στόν ίδιο 'πρώην εξουσιοδοτημένο' που πήγαινα εφόσον θα μπορεί να με υποστηρίζει. Δε μ΄αρέσει όμως η ιδέα να αναγκαστώ κάποια στιγμή για οποιονδήποτε λόγο να το πάω κάπου αλλού. Δες τε ποιοι είναι οι εξουσιοδτημένοι στην Αθήνα αυτή τη στιγμή. Ενας με χείριστες κριτικές και σχόλια, δεύτερος με μέτριες κριτικές και τρίτος νέος και άγνωστη πσοσότητα.. Διαλέχτε..."


Εγώ σκέφτομαι σοβαρά πάντως να συνδυάσω ταξίδι και σερβις σε βόρειο Ελλάδα. Λίγο κουλό αλλά όταν θα έρθει η ώρα για μεγάλο σερβις θα ζυγίσω καταστάσεις και θα αποφασίσω!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 07/02/2011 1:38 μμ.

psilo_paidi"
galileos"Καλημέρα. Ο Φίλιππας αυτά που είπε τα είπε σωστά. Η όλη φάση είναι ακόμα στην αρχή (μόλις λίγες ημέρες). Ο φίλος Σάκης προσπαθεί να κάνει μερικές κινήσεις για το συμφέρον του, και φαντάζομαι θα είναι και για το δικό μας. Αναμένουμε!! Παιδιά εύχομαι όλα να τακτοποιηθούν!!!

Σχεδόν SPAM
Επίσης να σημειώσω ότι από τα 1208 μέλη περίπου οι 75-100 έχουν σοβαρή σχέση (ερωτούν-απαντούν-συμμετέχουν και δεν διαβάζουν απλά) με το φόρουμ. Από αυτούς δεν μπορώ να θυμηθώ αλλά σίγουρα είναι στα δάκτυλα ενός χεριού όσοι απέκτησαν το πρόβλημα με τα πιστόνια. Από όλους αυτούς όλοι το διευθέτησαν "αναίμακτα" για την τσέπη τους. Που θέλω να καταλήξω. Πολύς σάλος νομίζω για το τίποτα, αφού μόνο σε ελάχιστους έχει εμφανιστεί το πρόβλημα και όλοι αυτοί είναι πολύ μικρή μερίδα από το σύνολο των 1050 κινητήρων που κυκλοφορούν σε όλη την Ελλάδα. Γνώμη μου!!!
SPAM τέλος"


Οχι galileos είναι πολλά σκέψου όποια μέρα και να πας υπάρχουν στα συνεργεία τουλάχιστον 1 η 2 ανοιγμένα μηχανάκια και το θέμα είναι τι θα γίνει στα εκτός εγγύησης σπασμένα"


Αν και λίγο καθυστερημένα ...
Δεν ξέρω πόσα ανοίγονται κάθε μέρα, ούτε πόσα είναι εντός ή εκτός εγγύησης αλλά ούτε κάτω από ποιες συνθήκες παρουσίασαν το πρόβλημα. Δεν έχω την δυνατότητα να επισκέπτομαι συνεργεία συχνά. Τα "μικρά" τα κάνω μόνος μου ενώ τα "μεγάλα" τα προγραμματίζω, όσο μπορώ. Απλά να σε ρωτήσω αν αναφέρεσαι γενικότερα σε όλα τα συνεργεία ανά την Ελλάδα ή μόνο σε αυτό που επισκέπτεσαι εσύ. Από Βόρεια Ελλάδα ή άλλα μέρη εκτός Αττικής γνωρίζεις, ή κάποιος άλλος, τι γίνεται;;
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 07/02/2011 8:51 μμ.

mixalakis"
ΛΑΜΔΑ"γεια σας παληκαρια.δεν γνωριζα τιποτα για το θεμα αυτο και μολις τωρα ενημερωθηκα απο το forum.επειδη αγχωθηκα λιγακι με αυτα που διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κατι.λογω δουλειας με βολευει να πηγαινω στον καλαμοβρακα στον πειραια.να συνεχισω να πηγαινω εκει η να κοιταξω και αλλου?ειχε καποιος προβληματα με το συνεργειο αυτο?να σημειωσω οτι ειμαι ακομα στην εγγυηση."


Εγώ έχω σχηματίσει τη χειρότερη εικόνα για τον συγκεκριμένο και την έχω επιβεβαιώσει πολλές φορές με όσους άλλους έχω μιλήσει.
Εφόσον εσένα σε ικανοποιεί δεν πέφτει σε κανέναν άλλο λόγος. Φαντάζομαι ότι θα έχεις σχηματίσει τη δική σου εικόνα."

φιλε mixalakis δεν εχω προλαβει να σχηματισω εικονα γιατι το μηχανακι εχει παει μονο για ενα servis.η χειροτερη εικονα που λες αφορα εργασια,τιμες,χρονο παραδοσης η ολα μαζι?επειδη το εχεις ψαξει πιο πολυ το θεμα αν εχεις να προτεινεις καποιον αλλον χωρις να βγω απο την εγγυηση ειμαι ολος αυτια!!!