Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 03/02/2011 1 μμ.

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για ποιο λόγο έφυγαν/καταργήθηκαν μερικοί από τους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους στην Αθήνα, αναφέρομαι σε αξιόπιστα συνεργεία, και με ποιο σκεπτικό !
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 1:09 μμ.

Η Τ διεθνώς από πέρισυ ακολουθεί πολιτική δημιουργίας δικτύου συνεργατών με
α. Χαρακτηριστικά πλήρους μονάδας πωλήσεων - αξεσουάρ - ανταλλακτικών - σερβις
β. Αποκλειστικότητα Τ σε επίπεδο ξεχωριστών χώρων κλπ
γ. Μεγάλη επένδυση (νταβαντζηλίκι) πρός την μαμά εταιρεία
δ. ικεντρικού ελέγχου τιμών κλπ

Τα ίδια κάνουν λίγο πολύ όλες οι Ευρωπαικές εταιρείες μηχανών. Το φαινόμενο είναι σύνηθες σττην αγορά αυτοκινήτου.

Προφανώς κάποια συνεργεία δεν ήθελαν ή δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.

Οι κρίσεις για το αποτέλεσμα δικές σας.

ΥΓ ίσως ο αντμιν θα μπορούσε να μας κατατοπίσει περισσότερο ή να διορθώσει κάτι από τα παραπάνω (αν θέλει και δύναται βέβαια).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 03/02/2011 1:31 μμ.

Δηλαδή ότι ξέραμε μέχρι πρόσφατα για καλά συνεργεία και την υποδειγματική εξυπηρέτηση προφανώς θα πρέπει να τα ξεχάσουμε!!

Sprinter"
Προφανώς κάποια συνεργεία δεν ήθελαν ή δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.
"


Μήπως προσπαθεί να σε μετατρέψει από Ελεύθερο Επαγγελματία σε υπάλληλό της??

Sprinter"
Οι κρίσεις για το αποτέλεσμα δικές σας.
"



Sprinter"
ΥΓ ίσως ο αντμιν θα μπορούσε να μας κατατοπίσει περισσότερο (αν θέλει και δύναται βέβαια)."


κ. διαχειριστά?? Την βοήθειά σας παρακαλώ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/02/2011 1:35 μμ.

galileos"Δηλαδή ότι ξέραμε μέχρι πρόσφατα για καλά συνεργεία και την υποδειγματική εξυπηρέτηση προφανώς θα πρέπει να τα ξεχάσουμε!!"


mporei-kai-erwtiseis-t3157-10.html#p38350

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 1:36 μμ.

galileos"
Sprinter"
Προφανώς κάποια συνεργεία δεν ήθελαν ή δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.
"


Μήπως προσπαθεί να σε μετατρέψει από Ελεύθερο Επαγγελματία σε υπάλληλό της??

"


Οχι. Σε franchisee.

Τρέχουμε δύο τοπικς παράλληλα με το ίδιο θέμα αυτή τη στιγμή. Να οργανωθούμε...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: ad1 στις 04/02/2011 2:21 πμ.

Αρχιζω και τα παιρνω σιγα σιγα με την Τ...
Μια χαρα ημασταν... Γυριζαμε απο την δουλεια πηγαιναμε το απογευμα στο δικο μας εξουσιοδοτημενο(ειχαμε και πληθωρα επιλογων). Ολα μια χαρα.
Τωρα και για σερβις πρεπει να παιρνουμε αδεια και πρεπει να παμε κ σε καποιον που ισως να μην εμπιστευομαστε. Πολυ ωραια.
Μα ειναι δυνατον ολοκληρη ΚΡΗΤΗ να ΜΗΝ εχει εξουσιοδοτημενο?
ΔΕΝ μας τα λενε καλα

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Aris. στις 04/02/2011 10:55 πμ.

Εισαι σιγουρος για το ποιος φταιει γι'αυτο ? (που δεν εχει εξουσιοδοτημενο η Κρητη)
Φταιει η Τ ή η Κρήτη ?

Εγω παντως δεν γνωριζω , αμφιβαλω αν γνωριζεις εσυ . Εγω παντως δεν βιαστηκα να κρινω
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Rory στις 04/02/2011 12:14 μμ.

Kοπέλια πολλά βλέπω ..... λίγα λέω , δέν θα μπώ στόν κόπο να δώ ποιός εχει δίκιο και ποιός αδικο , το μόνο πού ξέρω είναι οτι εμείς απο Κρήτη , θέλουμε + 100 ευρώ για να κάνουμε ενα service σε εξουσιοδοτημένο ..... ΕΛΕΟΣ !!!!!!
Keep on Rockin

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 1:01 μμ.

Aris."Εισαι σιγουρος για το ποιος φταιει γι'αυτο ? (που δεν εχει εξουσιοδοτημενο η Κρητη)
Φταιει η Τ ή η Κρήτη ?

Εγω παντως δεν γνωριζω , αμφιβαλω αν γνωριζεις εσυ . Εγω παντως δεν βιαστηκα να κρινω "


Όταν μία επίσημη αντιπροσωπεία δεν έχει εξουσιοδοτημένο σε ολόκληρη Κρήτη είναι δυνατόν να φταίνε οι Κρητικοί; Δεν ξέρω καθόλου τι μπορεί να έχει συμβεί, αλλά όπως και να έχει το πράγμα μου φαίνεται δύσκολο.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Aris. στις 04/02/2011 1:48 μμ.

mixalakis"
Όταν μία επίσημη αντιπροσωπεία δεν έχει εξουσιοδοτημένο σε ολόκληρη Κρήτη είναι δυνατόν να φταίνε οι Κρητικοί; Δεν ξέρω καθόλου τι μπορεί να έχει συμβεί, αλλά όπως και να έχει το πράγμα μου φαίνεται δύσκολο."




Θελω να σου πω πως ή η Τ ειναι παρα πολυ απαιτητικη και -οντως- δεν συμφερει ή οι Ελληνες γενικοτερα ειναι πολυ χιμαδιο και ειχαν συνηθισει να ανοιγουν εξουσιοδοτημενα συνεργεια με ενα φαξ -που λεει ο λογος-.
Αν καποιος μου πει επ ακριβως τι ζηταει ο Αγγλος απο τους εξουσιοδοτημενους του, τοτε εγω σαν ατομο θα μπορω να εκφερω μια γνωμη και να πω .... "Ναι φταιει ο Ιδιοτροπος ο Αγγλος επειδη ζηταει αδιανοητα πραγματα" ή "Ναι φταιει ο Ελληνας γιατι ειναι τζαμπατζης"
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Polymhxanos στις 04/02/2011 2:42 μμ.

Τα γράφω κι εδώ, γιατί μάλλον χάνονται εκτος αρχικού θέματος στο άλλο ποστ.

Δεν ξύπνησε ένα πρωί η Ηλιοφιλ και είπε να διώξει μερικούς εξουσιοδοτημένους. Οι εξουσιοδοτημενοι την έκαναν, διότι δεν άντεχαν την αφαίμαξη της ελληνικής εταιρίας. Η οποία είχε απαιτήσεις τύπου πάρτε τάδε ντουλάπια 7000 ευρώ, τάδε εξοπλισμό 10.000 ευρώ, να έχετε τάδε τετραγωνικά χώρο με τάδε μήκος βιτρίνας (το οποίο σήμαινε 2000 ευρω νοίκι τον μήνα), πάρτε (και πληρώστε τα κανονικά) τόσα μηχανάκια βιτρίνα τον χρόνο, γενικά πράγματα που θα έπρεπε να πουλάνε 50 μηχανάκια το χρόνο για να βγαίνουν (και πουλάνε 8 για παράδειγμα).

Πολλοί πήγαν να κάνουν ένα βήμα προς τα μπρος και απο απλό γενικό συνεργείο να αποκτήσουν κάποια αίγλη στην περιοχή τους και έτσι να αυξήσουν την οικονομική τους δραστηριότητα με το να γίνουν εξουσιοδοτημένοι μιας εταιρίας, και βρέθηκαν σε μεγάλη περιπέτεια και χασούρα με βαθειά το χέρι στην τσέπη.

Αυτό έχει πολλά χρόνια τώρα, και οι γκρίνιες στα ''διοικητικά σεμινάρια'' κάθε χρονιάς όλο και μεγάλωναν.

Ε στο τέλος κάποιοι αποχώρησαν σιωπηλά, δλδ δεν πλήρωναν άλλο αυτά που ζήταγε η Ηλιοφιλ, και η Ηλιοφιλ τους έκοψε τους κωδικούς.

Κάποιοι θα πουν, ότι αυτά όλα είναι η νέα πολιτική της αγγλικής Triumph, και όντως είναι, αλλά η δικαιολογημένη γκρίνια των εξουσιοδοτημένων ήταν χρόνια τώρα, και απλά τώρα έφτασε ο κόμπος στο χτένι για μερικούς.

Γιατί έμεναν θα ρωτήσει κάποιος, διότι περίμεναν ότι πέραν της αρχικής θυσίας, κάτι θα άλλαζε κάποια στιγμή, και όντως άλλαζε, αλλά κάθε χρονιά προς το χειρότερο.

Γενικά η συμπεριφορά της Ηλιοφιλ, δεν είναι υποστηρικτικη. Για παράδειγμα, ζητούσε πελάτης στην επαρχία μηχανάκι, και η Ηλιοφιλ δεν έλεγε ''υπάρχει αυτό που θέλεις στον τάδε'', αλλά έστελνε άλλο δλδ αυτοί να πουλήσουν και ο εξουσιοδοτημενος αυτό που είχε ήδη να το φάει παθητικό.

Τέτοια και άλλα πολλά, προσωπικά εγώ απορώ τι θέλανε και μπλέξανε ή μένανε τόσο καιρό.

Δυστυχώς μια τόσο καλή εταιρία, με τόσο καλές μοτοσυκλέτες, με πάθος με ωραία σχέδια κ.ο.κ. έχει αυτήν την αντιπροσωπεία.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Aris. στις 04/02/2011 2:57 μμ.

Ναι αλλα ολοκληρη Κρητη να ξεμεινει απο εξουσιοδοτημενο ? Τραγικο ?

Δηλαδη τα αλλα εξουσιοδοτημενα στην επαρχια πως σκατα καταφερνουν και τα βγαζουν περα?

Εχει η Χιος , η Κερκυρα και τα Ιωαννινα εξουσιοδοτημενα συνεργεια και δεν εχει η Κρητη ?

Αναθεμα κι αν εκαναν περισσοτερες πωλησεις και οι 3 αυτοι μαζι συγκριτικα με την Κρητη...

Ξεπλυμα χρηματος και ετσι ?? (αστειευομαι )
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 3:20 μμ.

Ξέρει να μας πει κανείς τι παίζει με το παλικάρι της Λάρισας που θα πάρει την Μιχαλακοπούλου;

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 3:54 μμ.

Polymhxanos"

Κάποιοι θα πουν, ότι αυτά όλα είναι η νέα πολιτική της αγγλικής Triumph, και όντως είναι, αλλά η δικαιολογημένη γκρίνια των εξουσιοδοτημένων ήταν χρόνια τώρα, και απλά τώρα έφτασε ο κόμπος στο χτένι για μερικούς.



Δυστυχώς μια τόσο καλή εταιρία, με τόσο καλές μοτοσυκλέτες, με πάθος με ωραία σχέδια κ.ο.κ. έχει αυτήν την αντιπροσωπεία."



Ποιοί άραγε?

Σοβαρά τώρα, και έχοντας πλήρως σώας τας φρένας και λογική σκέψη (κανείς δεν με εχει κατηγορήσει για το αντίθετο στη ζωή μου μέχρι χθες) ρωτάω

Πώς από την πρώτη παράγραφο καταλήγουμε στη δεύτερη?

Προσοχή. Ούτε τον δικηγόρο της Ηλιοφίλ παριστάνω ούτε αρνούμαι πώς μπορεί να είναι μπ... Αναρωτιέμαι όμως. Αν αυτή είναι η πολιτική της μαμας εταιρείας (που ΠΑΝΤΑ ήταν αλλά απλώς από πέρισυ έγινε αυστηρότερη και γενικότερη) τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει η Η?

Αν η Τ θέλει τους εξουσιοδοτημένους να είναι κάθετες μονάδες, θέλει βιτρίνες κλπ κλπ (δεν κρίνω εδώ αν καλώς θέλει αυτό είναι άλλη συζήτηση) τι ακριβώς έπρεπε να κάνει ο όποιος διανομέας? Μας εξηγείτε παρακαλώ?

Αν η Τ ζητάει κάποιο ύψος επένδυσης και commitment (και από τον διανομέα και από το δίκτυο) τι ακριβώς πρέπει να κάνει ο διανομέας?

Δικαίωμα του όποιου επιχειρηματία να συμμετέχει ή όχι σε ένα σχήμα. Αλλά δικαίωμα και της μαμας εταιρείας να ζητάει ότι θέλει να ζητάει. Business είναι αυτές δεν είναι φιλικά κολλητηλίκια. Δεν κρίνω ούτε τον μαστρο-Νίκο αν έχει δίκιο επί του επιχειρηματικού θέματος ούτε τον Εγγλέζο. Κρίνω την άποψη πως για όλα φταίει ο διανομέας και κανείς άλλος.

Τα άλλα περί εν γένει συμπεριφοράς της Η, μηχανάκι εδώ - μηχανάκι εκεί, να τα δεχθώ (αν και πάλι δε μπορώ να τα κρίνω γιατί μέσα στη μπίζνα δεν είμαι και δε μπορώ να κρίνω ακούγοντας μόνο τη μια πλευρά) είναι ΑΣΧΕΤΑ με το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι σίγουρος πως η Η δεν είναι υπόδειγμα εταιρικής συμπεριφοράς ούτε πρός τους πελάτες ούτε πρός τους συνεργάτες (πόσες ελληνικές εταιρείες είναι?) αλλά δε συζητάμε αυτό εδώ.

Αν μας έλεγε ο Πολυμήχανος πως ο τάδε μηχανικός βαρέθηκε να τσακώνεται με τον τάδε δντή after sales service της Ηλιοφίλ γιατί δε συνενοείται ποτέ, θα είχαμε άλλη συζήτηση. Ομως άλλο λέει εδώ ο Πολυμήχανος (και προφανώς απο κάπου τα ακούει).

Τα γράφω αυτά απλώς γιατί δε γουστάρω νοοτροπίες απλοικές και επίσης μ' αρέσει να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Οι όποιοι dealers και τα όποια συνεργεία, με τον διανομέα μπορεί να έχουν να κάνουν απευθείας και με αυτόν μπορεί να τα έχουν. Ομως ο διανομέας είναι απλώς αυτό. Διανομέας που υλοποιεί κατευθύνσεις της μαμας γιατί και αυτού αντίστοιχα πράγματα του ζητούνται.

Ειμαι χρόνια στο κουρμπέτι των πολυεθνικών και των αντιπροσωπειών και καταλαβαίνω πολύ καλύτερα πως δουλεύει αυτή η σχέση (το γνωρίζω και top down και Bottom up) από ότι ο όποιος μαστρο-Νίκος ή Μαστρο-Πολυχόντας που μπορεί ο ένας να το βλέπει στενά από την οπτική του και ο άλλος απλώς να αναπαράγει αυτά που του λέει ο πρώτος.

Κλείνω επαναλαμβάνοντας πως δε πάω να υποστηρίξω την όποια Ηλιοφίλ η οποία, ιστορικά, πολλά κακά έχει. (Βέβαια αν ξέρατε πως ήταν η αντιπροσωπεία της Τ 15 χρόνια πίσω. άλλα θα λέγατε). Απλώς μ' αρέσει να λέγονται σωστά τα πράγματα. Και επαναλαμβανω αυτό που εγραψα σε άλλο πόστ: Αν κάποιος γνωρίζει πως η μαμα ζητάει Α πράγματα αλλά η Ηλιοφίλ Α+ ή Β ή Γ ας μας το πεί για να καταλάβουμε.

Παραθετω επίσης ξανα ενα τυχαίο λίνκ σε αμερικάνικο φόρουμ. Από το 2006 παρακαλώ..Αν αναγνωρίζετε την ομοιότητα των θεμάτων μεταξύ της Triumph USA και των Αμερικάνων dealers και αυτων που ανάφερε ο Πολυμήχανος παραπάνω, πέστε μου. Για εμένα όπερ έδει δείξαι

http://www.triumphrat.net/triumph-model ... -hand.html

Από το παραπάνω απομονλωνο ενα πόστ. Δε θα κρίνω αν αυτά που ζητάει η Τ στην Ελλάδα είναι λογικά για την Ελληνική αγορά. Το παραθέτω όμως για να δούμε και την άλλη πλευρά του ζητήματος

'A Dealer must invest in his business. Which means training employees, keeping bikes on the floor, stocking apparel/accessories, and several other critical steps in order to maintain their relationship with their respective Triumph Distributor.

Although many of us would share your feelings about how it looks, if you step back and look at the big picture these are the things that a dealer must do to be successful. It is completely normal to feel anxiety, but this is the reality of being a successful Triumph Dealer.

It is also normal that only a very small percentage of business owners could effectively work & manage in this enviroment and under these terms. The majority cannot, and that is why Triumph Ltd and Triumph Distributors hire talented people to go out and find potential business owners that thrive in this situation.

This doesn't mean that you are "inferior" in any way for how you perceive this situation, it's just business.'
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: ATN PANOS στις 04/02/2011 4:15 μμ.

και ο νικος και ο μιχαλης εχουν δικιο σε αυτα που λενε.

φυσικα εμεις δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο.

πιθανον φταινε και οι 2 πλευρες.

αυτος που δεν φταει ομως σιγουρα ειναι καταναλωτης..


για μενα ειναι ενα σιγουρο. οτι με αυτην την κινηση απλα θα πανε χρονια πισω σε πωλησεις.

ο χανιωτης αντιπροσωπος ειναι πολυ καλος και θα συνεχισει να φτιαζει τα μηχανακια που εχει πουλησει. και ειναι πολλα.

ποιος ομως θα παει να αγορασει καινουργιο οταν ξερει οτι δεν θα υπαρχει εξουσιοδοτημενος?


εγω την κανω σιγα σιγα παντως.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.