Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!

Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: fpapad στις 10/11/2009 11:27 μμ.

Με αφορμή το Post του φίλου triumph_infected την 09 Νοέμ 2009, 11:29

θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους του forum ότι ο ασφαλιστής σας μπορεί να σας κάνει ασφάλεια για ολική κλοπή. Εγώ σήμερα παρέλαβα το Tiger 1050 SE και το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον ασφαλιστή μου είναι για ασφάλεια κλοπής (βέβαια περίμενα αρνητική απάντηση μιας και παλιά δεν ίσχυε κάτι τέτοιο) με ξάφνιασε ευχάριστα όταν μου είπε ότι τώρα γίνεται.

Τα ασφάλιστρα για το Tiger SE είναι περίπου 350 € το χρόνο. Εξαρτάται και το τιμολόγιο αγοράς τι γράφει.

Τουλάχιστον για 2-3 χρόνια που θα είναι καινούργια εγώ θα το κάνω μετά βλέπουμε ...

Καλός ο συναγερμός αλλά τα "λεφτά" σου πρέπει να ασφαλίσεις τελικά.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: Aris. στις 10/11/2009 11:47 μμ.

Εχω φιλους με μικτες ασφαλειες που εμπλεκτησαν σε τροχαια ατυχηματα-δυστυχηματα.

Μπορει να τα λενε ολα ομορφα και ωραια οταν κανεις τα συμβολαια στην αρχη , αλλα οταν ερθει εκεινη η π****να η στιγμη (μακρια απο μας) του ατυχηματος ή της κλοπης ,κανουν τις παπιες!

2 στις 3 περιπτωσεις , μη σου πω και 3 στις 3 τα λεφτα σου τα περνεις πολυ δυσκολα ...
100% την αξια της μηχανης δε θα την παρεις με τιποτα και ποτε .
Αμα δεν βαλεις δικηγορο στην υποθεση μην ελπιζεις να παρεις κατι παραπανω απο τα μισα λεφτα.

Φιλος μου, που ειχε σοβαρο τροχαιο με το αμαξι του, (το αμαξι πηγε για παλιοσιδερα) που ουτε καν εφταιγε , καταφερε να παρει το 1/3 της αρχικης τιμης του σχεδον καινουριου οχηματος του, μετα απο 2 χρονια, ενω την υποθεση την ειχε αναλαβει εξ ολοκληρου δικηγορος.

Απο την αλλη βεβαια δεν ειναι και πολλα τα 350/χρονος αν αναλογιστεις οτι πληρωνω για ανυπαρκτη ασφαλιση 105 /6μηνο.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: vagtyrp στις 11/11/2009 9:10 πμ.

παιδιά προσέξτε που τα ασφαλίζετε! ολική κλοπή για μηχανές προσφέρουν ελάχιστες ( 1-3 ) ασφαλιστικές. οι υπόλοιπες μπορεί να σου καλύψουν κάποιο ποσό αλλά όχι πάνω από 70%! εγώ είμαι στην INTERAMERICAN και ενώ πληρώνω με τιμολόγιο δωδεκανήσου, που είναι φθηνότερο, δίνω 560 το χρόνο και έχω 100% σε 3 μήνες από την κλοπή!( πιπέρι στο στόμα.....) αν εντός 3 μηνών βρεθεί η μηχανή μου πληρώνουν την επισκευή.για το τελευταίο κομμάτι έχω τις αμφιβολίες μου...αλλά είναι φίλος ο ασφαλιστής οπότε θα τον πλακώσω αν δεν πληρώσει

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: fpapad στις 11/11/2009 8:50 μμ.

vagtyrp"παιδιά προσέξτε που τα ασφαλίζετε! ολική κλοπή για μηχανές προσφέρουν ελάχιστες ( 1-3 ) ασφαλιστικές. οι υπόλοιπες μπορεί να σου καλύψουν κάποιο ποσό αλλά όχι πάνω από 70%! εγώ είμαι στην INTERAMERICAN και ενώ πληρώνω με τιμολόγιο δωδεκανήσου, που είναι φθηνότερο, δίνω 560 το χρόνο και έχω 100% σε 3 μήνες από την κλοπή!( πιπέρι στο στόμα.....) αν εντός 3 μηνών βρεθεί η μηχανή μου πληρώνουν την επισκευή.για το τελευταίο κομμάτι έχω τις αμφιβολίες μου...αλλά είναι φίλος ο ασφαλιστής οπότε θα τον πλακώσω αν δεν πληρώσει "


Και εμένα ο ασφαλιστής είναι φίλος καλός και μου είπε για την INTERAMERICAN ότι είναι καλή αλλά έχει τα πιο ακριβά τιμολόγια στην αγορά. (Τουλάχιστον για την περίοδο που μιλάμε) αλλά επειδή δεν θυμάμαι ακριβός αυτή τη στιγμή σε ποια ασφαλιστική θα με βάλει. Θα ενημερώσω αύριο. Όσο για τον αν πληρώνουν είναι θέμα ασφαλιστή κατά 80% μιας και εγώ έχω πάρει χρήματα από άλλες περιπτώσεις που κανονικά δεν θα έπαιρνα ποτέ. Οπότε "Ασφαλιστής , Δικηγόρος και Λογιστής " πρεπει να έχεις πάντα από κοντά και με πολύ καλές σχέσεις.

Γιατί οι καιροί είναι πονηροί και πολλά γίνονται
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: harrysvr στις 11/11/2009 9:33 μμ.

Η int/can ήταν απο τις πιο ακριβές εδώ και 18χρ που θυμάμαι...

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: vassat στις 12/11/2009 11:27 μμ.

fpapad"
vagtyrp"παιδιά προσέξτε που τα ασφαλίζετε! ολική κλοπή για μηχανές προσφέρουν ελάχιστες ( 1-3 ) ασφαλιστικές. οι υπόλοιπες μπορεί να σου καλύψουν κάποιο ποσό αλλά όχι πάνω από 70%! εγώ είμαι στην INTERAMERICAN και ενώ πληρώνω με τιμολόγιο δωδεκανήσου, που είναι φθηνότερο, δίνω 560 το χρόνο και έχω 100% σε 3 μήνες από την κλοπή!( πιπέρι στο στόμα.....) αν εντός 3 μηνών βρεθεί η μηχανή μου πληρώνουν την επισκευή.για το τελευταίο κομμάτι έχω τις αμφιβολίες μου...αλλά είναι φίλος ο ασφαλιστής οπότε θα τον πλακώσω αν δεν πληρώσει "


Και εμένα ο ασφαλιστής είναι φίλος καλός και μου είπε για την INTERAMERICAN ότι είναι καλή αλλά έχει τα πιο ακριβά τιμολόγια στην αγορά. (Τουλάχιστον για την περίοδο που μιλάμε) αλλά επειδή δεν θυμάμαι ακριβός αυτή τη στιγμή σε ποια ασφαλιστική θα με βάλει. Θα ενημερώσω αύριο. Όσο για τον αν πληρώνουν είναι θέμα ασφαλιστή κατά 80% μιας και εγώ έχω πάρει χρήματα από άλλες περιπτώσεις που κανονικά δεν θα έπαιρνα ποτέ. Οπότε "Ασφαλιστής , Δικηγόρος και Λογιστής " πρεπει να έχεις πάντα από κοντά και με πολύ καλές σχέσεις.

Γιατί οι καιροί είναι πονηροί και πολλά γίνονται "

Τελικά ποια είναι η ασφαλιστική με τιμολόγιο 350e;
ΒΣ

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: fpapad στις 13/11/2009 3:56 μμ.

Τελικά η ασφαλιστική είναι η Alico.
Εμένα σήμερα ήρθε το ασφάλιστρο και είναι 350 € για το Tiger 1050 SE. Για ολική κλοπή κλπ
Επίσης ο ασφαλιστής μου, μου έβγαλε ετήσιο αλλά θα το πληρώσω σε δύο εξάμηνα. Ώστε να γλιτώσω πιθανή αύξηση στο 6μηνο. Και έχει μια μικρή έκπτωση για το ετήσιο σε σχέση με το 6μηνιέο.

Αυτά για όσους ενδιαφέρονται μιας και τώρα τελευταία πολλά γίνονται από ότι βλέπω και στο Forum.

Προσοχή αδέρφια

το νού σας . . . . . .

Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: Sprinter στις 13/11/2009 4:02 μμ.

H αξία της μεταχειρισμένης μηχανής μειώνεται ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ που το σωστό είναι να κάνεις εξαμηνιαία συμβόλαια και να ασφαλίζεις τη μηχανή κάθε φορά για μικρότερο ποσό. Ουτως η άλλως την εκάστοτε εμπορική αξία θα πάρεις πίσω ασχετα με το για πόσο θα την ασφαλίσεις.

Το σωστότερο είναι να ζητάτε κάθε φορά ΓΡΑΠΤΗ εκτίμηση της αξίας και να την ασφαλίζετε για αυτό το ποσό. Οι ασφαλιστές κάνουν τους χαζους αλλα αν κανείς σαν αρνηθεί εκτίμηση πρίν την ασφάλιση, τον αφηνετε με το συμβόλαιο στο χέρι και πάτε σ' αλλον. Κορόιδα ψάχνουν..

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: Barkos στις 13/11/2009 4:20 μμ.

Sprinter"H αξία της μεταχειρισμένης μηχανής μειώνεται ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ που το σωστό είναι να κάνεις εξαμηνιαία συμβόλαια και να ασφαλίζεις τη μηχανή κάθε φορά για μικρότερο ποσό. Ουτως η άλλως την εκάστοτε εμπορική αξία θα πάρεις πίσω ασχετα με το για πόσο θα την ασφαλίσεις."


μια διόρθωση, σε οποια ασφαλιστικη και να το ζητησεις την αναπροσαρμογη ασφαλίστρου στην κάνουν καθε ένα έτος. οποτε τι εξαμηνο τι χρονος ενα και το αυτό.

fpapad"Ώστε να γλιτώσω πιθανή αύξηση στο 6μηνο. Και έχει μια μικρή έκπτωση για το ετήσιο σε σχέση με το 6μηνιέο. "
η κινηση που εκανεσ καλη ειναι αφου έρχεται αυξηση των ασφαλίστρων απο απρίλιο στις περισσότερες ασφαλιστικες.

fpapad"Τελικά η ασφαλιστική είναι η Alico.
Εμένα σήμερα ήρθε το ασφάλιστρο και είναι 350 € για το Tiger 1050 SE"

στειλε μου ενα pm με τον ασφαλιστή σου γιατι θέλω να αλλάξω την interamerican η οποία μου βγαίνει 600 το έτος. Είσαι σίγουρος οτι ειναι ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ και όχι στο 75% της αξίας?

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: fpapad στις 13/11/2009 4:44 μμ.

Barkos"
Sprinter"H αξία της μεταχειρισμένης μηχανής μειώνεται ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ που το σωστό είναι να κάνεις εξαμηνιαία συμβόλαια και να ασφαλίζεις τη μηχανή κάθε φορά για μικρότερο ποσό. Ουτως η άλλως την εκάστοτε εμπορική αξία θα πάρεις πίσω ασχετα με το για πόσο θα την ασφαλίσεις."


μια διόρθωση, σε οποια ασφαλιστικη και να το ζητησεις την αναπροσαρμογη ασφαλίστρου στην κάνουν καθε ένα έτος. οποτε τι εξαμηνο τι χρονος ενα και το αυτό.

fpapad"Ώστε να γλιτώσω πιθανή αύξηση στο 6μηνο. Και έχει μια μικρή έκπτωση για το ετήσιο σε σχέση με το 6μηνιέο. "
η κινηση που εκανεσ καλη ειναι αφου έρχεται αυξηση των ασφαλίστρων απο απρίλιο στις περισσότερες ασφαλιστικες.

fpapad"Τελικά η ασφαλιστική είναι η Alico.
Εμένα σήμερα ήρθε το ασφάλιστρο και είναι 350 € για το Tiger 1050 SE"

στειλε μου ενα pm με τον ασφαλιστή σου γιατι θέλω να αλλάξω την interamerican η οποία μου βγαίνει 600 το έτος. Είσαι σίγουρος οτι ειναι ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ και όχι στο 75% της αξίας?"

Σου έστειλα PM. .....

Εγώ σπίτι έχω πάρκινγκ κλειστό αλλά όταν πάω κάπου είμαι "χεσμένος" για το που θα παρκάρω. . . Αυτός είναι και ο λόγος που ήθελα να την ασφαλίσω για κλοπή τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια. Μετά βλέπουμε . . . όταν παλιώσει.


Καλή συνέχεια.
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: Barkos στις 13/11/2009 5:19 μμ.

φωτη μιλησα με τον ασφαλιστη σου, και απλα για να ξερεις σου λέω ότι έχεςι απαλλαγή 25% αυτόσημαίνει ότι σε περίπτωση κλοπής θα σου επιστρέψουν το 75% της αξίας της μηχανής σου που έχει εκείνη την εποχή, μονο η interamerican καλύπτει 100% αλλά είναι πολυ ακριβή.

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: fpapad στις 13/11/2009 7:30 μμ.

Barkos"φωτη μιλησα με τον ασφαλιστη σου, και απλα για να ξερεις σου λέω ότι έχεςι απαλλαγή 25% αυτόσημαίνει ότι σε περίπτωση κλοπής θα σου επιστρέψουν το 75% της αξίας της μηχανής σου που έχει εκείνη την εποχή, μονο η interamerican καλύπτει 100% αλλά είναι πολυ ακριβή."

ΝΑΙ ΟΚ
αλλά νομίζω και πάλι αξίζει μιας και μιλάμε για κεφάλαιο 13.000 € για το SE. Ούτος ή άλλος το 25% καλύπτεται από τα ποιο ακριβά ( Νομίζω διπλά λεφτά) ασφάλιστρα που δίνεις.

Επίσης σε περίπτωση κλοπής με το 75 % την ξαναπαίρνεις καινούργια. Το θέμα στο Post ήταν να τονίσω ότι αξίζει μια ασφάλεια κλοπής παρά ένας συναγερμός (καλός ή κακός) ή λουκέτα και κουλούρες. ( Δεν βάζω τα φάρμακα από το άγχος που περνάς. . . )

Ουσιαστικά ασφαλίζεις το κεφάλαιό σου. Στην κακιά στιγμή (μακριά από εμάς) θα έχεις ξανά ένα κεφάλαιο για να την ξανααποκτήσεις.

Φώτης
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: tiger46 στις 13/11/2009 8:23 μμ.

παιδια επειδη δουλευω σε μεσιτικη ασφαλισεων,απ΄οσο γνωριζω η ιντεραμερικαν ειναι η μονη που ασφαλιζει για κλοπη 100%.Σε περιπτωση κλοπης η ασφαλιστικη σου δινει την εκαστοτε εμπορικη αξια της μοτοσυκλετας.Καθε χρονο χανει 10% της αρχικης αξιας.

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: Barkos στις 16/11/2009 10:15 πμ.

fpapad"ΝΑΙ ΟΚ
αλλά νομίζω και πάλι αξίζει μιας και μιλάμε για κεφάλαιο 13.000 € για το SE. Ούτος ή άλλος το 25% καλύπτεται από τα ποιο ακριβά ( Νομίζω διπλά λεφτά) ασφάλιστρα που δίνεις.

Επίσης σε περίπτωση κλοπής με το 75 % την ξαναπαίρνεις καινούργια. Το θέμα στο Post ήταν να τονίσω ότι αξίζει μια ασφάλεια κλοπής παρά ένας συναγερμός (καλός ή κακός) ή λουκέτα και κουλούρες. ( Δεν βάζω τα φάρμακα από το άγχος που περνάς. . . )

Ουσιαστικά ασφαλίζεις το κεφάλαιό σου. Στην κακιά στιγμή (μακριά από εμάς) θα έχεις ξανά ένα κεφάλαιο για να την ξανααποκτήσεις.

Φώτης"


μην νομιζεις και εγω μαζι σου ειμαι και μαλλον θα αλλάξω ασφαλιστική.

Re: Συναγερμός και Ασφάλεια . . . γενικά !!!  

  Από: vassat στις 16/12/2009 11:14 πμ.

Sprinter"
Το σωστότερο είναι να ζητάτε κάθε φορά ΓΡΑΠΤΗ εκτίμηση της αξίας και να την ασφαλίζετε για αυτό το ποσό. Οι ασφαλιστές κάνουν τους χαζους αλλα αν κανείς σαν αρνηθεί εκτίμηση πρίν την ασφάλιση, τον αφηνετε με το συμβόλαιο στο χέρι και πάτε σ' αλλον. Κορόιδα ψάχνουν..

"

Επειδή το θέμα της εκτίμησης αφορά όλες τις ασφαλιζόμενες κτήσεις, την εκτίμηση ποιος και με τι κριτήρια την πραγματοποιεί; ο ίδιος ο ασφαλιστής; ή κάποιος ανεξάρτητος;
ΒΣ