αναγνωριστική βόλτα!!

αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: iosif στις 01/07/2013 8:03 μμ.

καλησπέρα και πάλι!! όπως ανέφερα και στα καλωσορίσματα, είμαι ο Ιωσήφ από αδελφό φόρουμ-λέσχη (vstromclub.gr) και θα ήθελα να εκθέσω τους προβληματισμούς μου όσον αφορά το triumph street triple 675.

αρχικά, είμαι κάτοχος του vstrom εδώ και 2 χρόνια περίπου, πολύ ευχαριστημένος, (έχοντας αλλάξει αναρτήσεις-φρένα φυσικά) έφτασα σε ένα σημείο να το βαρεθώ λίγοο... καλό είναι αλλά δεν έχει αυτό το κάτι!!! άσε που τα βλέπω και συνέχεια γύρω μου και εκνευρίζομαι έλεγα λοιπόν να πάω σε κάτι άλλο. αρχικά έλεγα να πάω στο tiger 1050, αλλά λόγω κυβικών και χρημάτων δεν μπορώ. με έχει τραβήξει λοιπόν πολύ το street triple 675... σαν σωματότυπο είμαι 1.72 γύρω στα 68 κιλά. θεωρώ λοιπόν ότι μου έρχεται "κουτί"! οι απορίες που προέκυψαν πάραυτα είναι οι εξής:

-κανένα ταξιδάκι-εκδρομούλα θα μπορώ να κάνω???
-επειδή κυκλοφορώ 70% πόλη και 30% εκτός με κατανάλωση τι παίζει??
-η συντήρησή του λογικά δεν πρέπει να κυμαίνεται μακριά από το στρομ (?)

οτιδήποτε άλλο κρίνετε άξιο να αναφερθεί μη διστάσετε!! εύχομαι να μη σας κούρασα με το σεντόνι μου,
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: NikosV στις 01/07/2013 9:19 μμ.

Καλως ορισες Ιωσηφ ..
[quote:24scp847]-κανένα ταξιδάκι-εκδρομούλα θα μπορώ να κάνω??[/quote:24scp847]
λογω του οτι πας σε αλλη κατηγορια (γυμνο, πιο σκυφτο, πιο γκαζιαρικο κλπ κλπ) στο ταξιδι δεν θα ειναι τοσο ανετο οσο το VS
για ενα ατομο ειναι υποφερτο .. για δυο ατομα θα ειναι λιγο πιο κουραστικο (τουλαχιστον για τον πισω)
[quote:24scp847]-επειδή κυκλοφορώ 70% πόλη και 30% εκτός με κατανάλωση τι παίζει??[/quote:24scp847]
στην πολη θα σε βολεψει οπως σε βολευε και το VS απλα δεν κοβει τοσο πολυ το τιμονι ..
οσο για την καταναλωση .. (τι 5 .. τι 5.5 το ιδιο ειναι) .. επειδη το γκαζι ειναι γλυκο θα σου καιει παραπανω απ οτι περιμενεις ..
[quote:24scp847]-η συντήρησή του λογικά δεν πρέπει να κυμαίνεται μακριά από το στρομ (?)[/quote:24scp847]
η συντηρηση ειναι αναλογη της κατηγοριας του και της ποιοτητας των περιφεριακων του .. τα αναλωσημα ειναι ολα fix η τιμη .. ακομα κια τα συνεργεια εχουν πλεον fix τιμη ..

καταληγοντας ..ολα ειναι σχετικα ..
εκδρομη πας και με το παπι ..
στην πολη κυκλοφορεις και με το R1 ..
και η καταναλωση μπορει να φτασει και τα 20l/100 ..

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: iosif στις 01/07/2013 9:24 μμ.

κοίτα, περισσότερο μονοκάβαλος είμαι, το έτερον ήμισυ δεν τρελαίνεται ούτε με το στρομ!
έχεις δίκιο σε αυτά που μου είπες (ειδικά για την κατανάλωση ) ηλικιακά και μόνο (23) θέλω κάτι πιο παιχνιδιάρικο, και δυστυχώς όσα θετικά και να έχει το στρομ (άνεση κλπ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ!! και πίστα έχω μπει κλπ αλλά λείπει κάτι...

έχω την εντύπωση πάντως ότι θα κολλήσω για κάποιο λόγο...

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: NikosV στις 01/07/2013 9:39 μμ.

iosif"κοίτα, περισσότερο μονοκάβαλος είμαι, το έτερον ήμισυ δεν τρελαίνεται ούτε με το στρομ!
έχεις δίκιο σε αυτά που μου είπες (ειδικά για την κατανάλωση ) ηλικιακά και μόνο (23) θέλω κάτι πιο παιχνιδιάρικο, και δυστυχώς όσα θετικά και να έχει το στρομ (άνεση κλπ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ!! και πίστα έχω μπει κλπ αλλά λείπει κάτι...

έχω την εντύπωση πάντως ότι θα κολλήσω για κάποιο λόγο... "


το θεμα ειναι οτι δεν θα ξεκολλησεις ..
με το καλο ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: iosif στις 01/07/2013 9:42 μμ.

NikosV"
iosif"κοίτα, περισσότερο μονοκάβαλος είμαι, το έτερον ήμισυ δεν τρελαίνεται ούτε με το στρομ!
έχεις δίκιο σε αυτά που μου είπες (ειδικά για την κατανάλωση ) ηλικιακά και μόνο (23) θέλω κάτι πιο παιχνιδιάρικο, και δυστυχώς όσα θετικά και να έχει το στρομ (άνεση κλπ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ!! και πίστα έχω μπει κλπ αλλά λείπει κάτι...

έχω την εντύπωση πάντως ότι θα κολλήσω για κάποιο λόγο... "


το θεμα ειναι οτι δεν θα ξεκολλησεις ..
με το καλο .."


να σαι καλά φιλαράκι εύχομαι σύντομα να μπώ στην παρέα ως κάτοχος!

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: nfot στις 01/07/2013 10:30 μμ.

Αφου ψαχνεις αυτο το κατι, θα κολλησεις, στο υποσχομαι.
Θα ξεχασεις την ανεση, την καταναλωση και λοιπες πεζες αηδιες. Μπροστα στην κ@υλα που θα σου προσφερει, τα αλλα ειναι λεπτομερειες. Ενας παθων....
Κατεληξα με Daytona και εχω κανει μεχρι και 700 χλμ σε μια μερα. Και ημουν 43 τοτε.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: iosif στις 01/07/2013 10:34 μμ.

nf"Αφου ψαχνεις αυτο το κατι, θα κολλησεις, στο υποσχομαι.
Θα ξεχασεις την ανεση, την καταναλωση και λοιπες πεζες αηδιες. Μπροστα στην κ@υλα που θα σου προσφερει, τα αλλα ειναι λεπτομερειες. Ενας παθων....
Κατεληξα με Daytona και εχω κανει μεχρι και 700 χλμ σε μια μερα. Και ημουν 43 τοτε."


φαντάσου με το στρομ και δεν καταβαίνω, σκέψου με αυτό! χαχα! !! τέλειααααααα

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: GOGOS στις 01/07/2013 11:42 μμ.

Follow your heart !!!!!

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: Ecobill στις 01/07/2013 11:49 μμ.

iosif"

φαντάσου με το στρομ και δεν καταβαίνω, σκέψου με αυτό! χαχα! !! τέλειααααααα "

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: PTiger800 στις 02/07/2013 10:44 πμ.

iosif"
-κανένα ταξιδάκι-εκδρομούλα θα μπορώ να κάνω???"


Όπως έχει αποδειχθεί και στην εκδρομή στο Ταίναρο και στην πρόσφατη Γαλατόπιτα (μπορείς να δεις και τα σχετικά ποστ), έστω και με μειωμένη άνεση και (ίσως) ικανότητα στο φόρτωμα τα τριπλάκια κάνουν και εκδρομούλες.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: billy the kid στις 04/07/2013 12:05 πμ.

Test ride δε παίζει πουθενά να το δοκιμάσεις??

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: PTiger800 στις 04/07/2013 10:43 πμ.

Απ' ότι ξέρω ότι παίζει test ride στον Πιερράκο. Δεν ξέρω βέβαια που μένει ο Ιωσήφ, αν είναι Αθήνα ή όχι, οποτε εξαρτάται.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: Polymhxanos στις 04/07/2013 11:50 πμ.

iosif"καλησπέρα, είμαι ο Ιωσήφ.

με έχει τραβήξει λοιπόν πολύ το street triple 675... σαν σωματότυπο είμαι 1.72 γύρω στα 68 κιλά. θεωρώ λοιπόν ότι μου έρχεται "κουτί"! οι απορίες που προέκυψαν πάραυτα είναι οι εξής:

-κανένα ταξιδάκι-εκδρομούλα θα μπορώ να κάνω???
-επειδή κυκλοφορώ 70% πόλη και 30% εκτός με κατανάλωση τι παίζει??
-η συντήρησή του λογικά δεν πρέπει να κυμαίνεται μακριά από το στρομ (?)

οτιδήποτε άλλο κρίνετε άξιο να αναφερθεί μη διστάσετε!! "


Λοιπόν συνονόματε του Δικαστή Ντρέντ,

Η μοτοσυκλέτα και ο σωματότυπός σου ταιριάζετε μια χαρά. Σκέψου ότι το 675 το λατρεύουν και οι γυναίκες αναβάτισες που είναι πιο κοντές από εσένα. Γενικά είναι εξαιρετικά καλοζυγισμένο, ευκολοδήγητο και βολικό, πολύ πιο εύκολο από τα 1050 ή άλλες μοτοσυκλέτες.

Ταξιδάκι θα πας άάάάνετα αν πάρεις το F με το μασκάκι+ζελατίνα. Δεν του φαίνεται αλλά κάνει πολύ δουλειά. Εγώ το Αθήνα-Θεσσαλονίκη, είτε από εθνική είτε από Θήβα-Λειβαδιά-Μπράλο-Δομοκό-Φάρσαλα-Λάρισα το είχα κάνει πολλές φορές πέρσι μονοκάβαλος, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με ταχύτητες ταξιδίου μέχρι 150 κοντερίσια, και παρατεταμένα για ώρες από 120 μέχρι 140.

Η κατανάλωση σε αυτές τις συνθήκες σπάνια έδειχνε με σταθερό γκάζι, το ψηφίο 6 στα λίτρα ανά 100, στην στιγμιαία ένδειξη κατανάλωσης. Αν βέβαι σε τρώει το χέρι να πας πιο γρήγορα, θα δείξει και μεγαλύτερα νούμερα, όπως επίσης αν είναι και σπαστικός με το γκάζι (άνοιξε-κλείσε-παίξε) άνευ λόγου.

Στην πόλη δεν το δούλεψα ιδιαίτερα για να σου πω κατανάλωση, γενικά εξαιρετικά ευκολοδήγητο, μοναδικό μειονέκτημα δεν κόβει πολύ το τιμόνι αλλά είναι κάτι που το συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι εύκολα, είναι η μοναδική μοτοσυκλέτα που είχα ποτέ, και βρέθηκα κέντρο Αθήνας σε ώρα αιχμής και δεν με κούρασε-προβλημάτισε-ενόχλησε. Το καλοκαίρι το βεντιλατέρ ανάβει συχνούτσικα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό.

Δεύτερο άτομο θα κάτσει αρκεί να είναι θηλυκού γένους, όχι μεγαλόσωμο, και όχι πάνω από 60 κιλά, αλλά και πάλι σε κοντινές σχετικά διαδρομές, όχι να κάνεις τον γύρο της Ελλάδας.

Η συντήρησή του αν ΔΕΝ κάνεις το ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΛΑΘΟΣ να το πηγαίνεις σε συνεργεία Triumph που χρεώνουν ότι τους λείπει για να πληρώνουν τις διαστημικές απαιτήσεις της Ηλιοφιλ, δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Παίρνει 3.4 λίτρα λάδι (καλό είναι να βάζεις το καλύτερο συνθετικό της κάθε μάρκας, κάθε 10.000 λέει η Τ. κάθε 5000 τα άλλαζα εγώ), ένα ΚΟΙΝΟ φίλτρο λαδιού, κοινά μπουζί CR9EK, πρώτη ρύθμιση βαλβίδων έχει στις 20.000χμ και ανά 20.000, είναι σχετικά εύκολη για τον μηχανικό που δεν έχει να βγάλει πολλά πράγματα για να φτάσει στις βαλβίδες, και γενικά δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο ή ακριβό στην συντήρησή του.

Έχει βγει σιωπηρή ανάκληση για ανορθωτή, λεβιέ ταχυτήτων, κεντρικό παξιμάδι καμπάνας (δωρεάν όλα αυτά) , τουλάχιστον στα μοντέλα μέχρι '10 που ήταν το δικό μου , αν βρεις μεταχειρισμένο, ρώτα και ζήτα να δεις απόδειξη ότι τα έχει κάνει αυτά ο πρώην.

Στο ίντερνετ κυκλοφορεί πολύ ράδιο αρβύλα από τον κάθε άσχετο, που το IQ<20 μυαλό του κάνει σκέψεις τύπου ''άκουσα ότι το 1050 βγάζει πιστονοπροβλήματα, το 1050 είναι Triumph άρα ΟΛΑ τα Triumph είναι προβληματικά''. Γενικά ο 675 κινητήρας και το steet triple ΔΕΝ βγάλαν προβλήματα και είναι πολύ αξιόπιστες μοτοσυκλέτες.

Σε ιπποδύναμη έχει 93 άλογα τροχό (μέτρηση από τεστ περιοδικού Μοτό) αλλά το χαρακτηριστικό του δεν είναι το νούμερο αλλά το πως βγάζει αυτήν την δύναμη λες και είναι ηλεκτροκινητήρας, δύναμη ΠΑΝΤΟΥ, σε ΟΤΙ ΣΤΡΟΦΕΣ και να βρήσκεσαι, με ΟΠΟΙΑ σχέση και να έχεις. Ενδεικτικά να σου πω ότι κάποιες φορές ξεχνούσα την 6η στο φανάρι και ξεκινούσα με αυτήν, με λιγότερο συμπλεκτάρισμα από όσο θέλει το VFR μου με πρώτη (!).

Συμπληρωματικά με όσα έγραψα εδώ, διάβασε αυτά που γράφω στις απαντήσεις,μέχρι και την 3η σελίδα σαν FlyingInADream εδώ >>> http://www.mybike.gr/topic/62880-triump ... riple-675-απορίες/

Θα δεις διαφορά σε σχέση με το V-Strom μια φορά σε όλους τους τομείς.

Τέλος δύο σημεία που προσωπικά θεώρησα χρειαζόνταν μια κάποια βελτίωση είναι αυτό:
diakoptis-twn-gia-street-triple-675f-t2331.html
και αυτό:
how-topothetisi-amortiser-daytona-675-street-triple-t3185.html
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: iosif στις 06/07/2013 6:36 μμ.

η αλήθεια είναι ότι ένα test ride δε θα με χάλαγε

φίλε πολυμήχανε σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις όλο αυτό!! φαίνεται πόσο ικανοποιημένος ήσουν-είσαι από το st!!

Re: αναγνωριστική βόλτα!!  

  Από: paninio στις 03/10/2014 5:10 μμ.