στην πολη μπορει το street triple?

στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: st675 στις 13/10/2013 5:35 μμ.

παιδια καλησπερα..ειμαι ευτυχης κατοχος μιας street triple 675 του 8...δεν θελω να ταλαιπωρω την μηχανη πολυ για μεσα στην πολη αλλα απο την αλλη ακουσα οτι ειναι απο της καλυτερες για μεσα σ αυτην...μπορω ν εχω την αποψη σας ? δεν καιει και πολυ αλλα φοβαμαι για τυχον μεγαλες θερμοκρασιες..

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: fotisz750 στις 13/10/2013 5:49 μμ.

χαιρετε!!! στο τριπλ δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για μεσα στην πολη! καταρχας το τιμονι ¨κοβει¨ λιγο και δεν βολευει για μανουβρες και πολυ! επισης οντως ανεβαζει θερμοκρασια και ταλαιπωρειται αρκετα! εχει και ενα θεματακι με τον ανορθωτη και μεσα στην κινηση με υψηλες θερμοκρασιες επιδυνωνεις την κατασταση!

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: tharis στις 13/10/2013 7 μμ.

Αν μπορεις να οδηγας με ροη δεν εχεις προβλημα.. Αμα εισαι διαρκως σε μποτιλιαρισμα παρε καλυτερα ενα παπακι να κανεις και τη δουλεια σου πιο ευκολα!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Aris. στις 14/10/2013 12:32 πμ.

Οπως ολες οι street και ss μηχανες , ειναι ακαταλληλες για πολη λογω μικρου κοψιματος του τιμονιου και ανεβαζουν θερμοκρασιες , ισως τα εντουρο-μοταρντ να ειναι αρκετα πιο βολικα. Οχι οτι τα συνιστω και αυτα.. καλυτερα ενα μικρο σκουτερακι.
Ο ανορθωτης αμα ειναι να καει, θα καει , δεν σχετιζεται με την χρηση σε πολη ή εθνικη.
Δεν ειναι συνηθες φαινομενο να καιγεται παντως σε street triple.
Οσο για την καταναλωση. Αν ενα full ντεποζιτο μπορει να βγαλει 230χλμ σταθερης ποριας σε εθνικη , σε μια πολη θα σου βγαλει το πολυ 130 χλμ.
Τα νουμερα που ανεφερα ειναι στο περιπου αληθινα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Bladerunner στις 14/10/2013 4:20 μμ.

Να το χαίρεσαι το εργαλείο! Τρομερό μηχανάκι!

Είχα για περίπου ενάμιση χρόνο το Street και το χρησιμοποιούσα καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας!

Από ρεζέρβα-γέμισμα-ρεζέρβα υπολόγιζε 180χλμ, με στρωτή οδήγηση, εξακριβωμένο πολλές φορές!

Για θερμοκρασίες, στο κατακαλόκαιρο, αν έχεις και τους θερμοσίφωνες και όχι 3 σε 1 θα καίγεται ο κ@λ@ς σου σε μποτιλιάρισμα καλό. Δεν είχα πρόβλημα με το μηχανάκι να ανεβάζει θερμοκρασίες εκτός ελέγχου, αλλά στο δεύτερο καλοκαίρι που περάσαμε μαζί άρχισε να ξερνάει παραφλού, αλλάξαμε μία τάπα ψυγείου (κόστος 15 ευρώ) και όλα καλά!

Επίσης στη βροχή θέλει λίγο παραπάνω προσοχή στο γκάζι γιατί με τις κατάλληλες συνθήκες (χάλια λάστιχα, βρεγμένος κ@λόδρομος) θα έλεγα ότι γίνεται και επικίνδυνο!

Εγώ έχω καταλήξει σε σκουτεράκι πλέον, γιατί η ιταλίδα είναι πολύ δύστροπη, αλλά μου λείπει να μπορώ να καβαλάω κάθε μέρα ένα μηχανάκι σαν το Street - σου φτιάχνει τη μέρα -.

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Genesis στις 15/10/2013 5:45 μμ.

Aris."Οπως ολες οι street και ss μηχανες , ειναι ακαταλληλες για πολη λογω μικρου κοψιματος του τιμονιου και ανεβαζουν θερμοκρασιες , ισως τα εντουρο-μοταρντ να ειναι αρκετα πιο βολικα. Οχι οτι τα συνιστω και αυτα.. καλυτερα ενα μικρο σκουτερακι.
Ο ανορθωτης αμα ειναι να καει, θα καει , δεν σχετιζεται με την χρηση σε πολη ή εθνικη.
Δεν ειναι συνηθες φαινομενο να καιγεται παντως σε street triple.
Οσο για την καταναλωση. Αν ενα full ντεποζιτο μπορει να βγαλει 230χλμ σταθερης ποριας σε εθνικη , σε μια πολη θα σου βγαλει το πολυ 130 χλμ.
Τα νουμερα που ανεφερα ειναι στο περιπου αληθινα"


Τα 130 που λες στην πόλυ είναι υπερβολικά λίγα μου φαίνεται!! Μήπως έφταιγε κάτι άλλο? Με το δικό μου και κίνηση στην πόλη βγάζει τουλάχιστον 200 χλμ! Και δεν πάω με 50! Εθνική που το δοκίμασα είχα κάνει 230 χλμ και δεν άναψε η ρεζέρβα (με Arrow διπλές)! Το γέμισα τότε γιατί θα έκανα 60 χλμ να βρω βενζινάδικο!

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Polymhxanos στις 16/10/2013 2:08 πμ.

st675"παιδια καλησπερα..ειμαι ευτυχης κατοχος μιας street triple 675 του 8...δεν θελω να ταλαιπωρω την μηχανη πολυ για μεσα στην πολη αλλα απο την αλλη ακουσα οτι ειναι απο της καλυτερες για μεσα σ αυτην...μπορω ν εχω την αποψη σας ? δεν καιει και πολυ αλλα φοβαμαι για τυχον μεγαλες θερμοκρασιες.."


Να μην φοβάσαι. Είναι εύκολο σαν παπί και κυκλοφορείς στην Πατησίων, ώρα αιχμής κίνησης, σαν το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου. Αν αυτό δεν είναι ''μπορεί στην πόλη'' ε, δεν ξέρω τι είναι.

Καλοκαίρι Ιούλιο μήνα, μεσημέρι, άμα είσαι εντελώς φοβισμένος οδηγός, και οδηγάς στο μποτιλιάρισμα σαν να έχεις αυτοκίνητο, ε θα ανάψει λίγο. Και βεντιλατέρ θα ακουστεί, και ίσως ζεσταθεί και το δέρμα σου τόπους-τόπους. Αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, προσπάθησε να κινείσαι, κι άμα παρα-περιμένεις ακίνητος, σβήνε. Γλυτώνεις και βενζίνη έτσι.

Γενικά δεν έχει θέμα. Κι άμα κινείσαι και με παπίσιες ταχύτητες και επιταχύνσεις, καίει και σαν παπί (σχεδόν, που λέει ο λόγος....θα μου πεις με αυτό το μοτέρ, πόσο να κρατηθείς, τέσπα άλλο θέμα αυτό...)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Aris. στις 16/10/2013 4:21 μμ.

s_mduck"
Τα 130 που λες στην πόλυ είναι υπερβολικά λίγα μου φαίνεται!! Μήπως έφταιγε κάτι άλλο? Με το δικό μου και κίνηση στην πόλη βγάζει τουλάχιστον 200 χλμ! Και δεν πάω με 50! Εθνική που το δοκίμασα είχα κάνει 230 χλμ και δεν άναψε η ρεζέρβα (με Arrow διπλές)! Το γέμισα τότε γιατί θα έκανα 60 χλμ να βρω βενζινάδικο!"


το "και δεν παω με 50" σημαινει οτι μαλλον εχεις αρκετα ανοιχτη διαδρομη στην πολη που σημαινει αρκετα μικροτερη καταναλωση.
Αν πηγαινες "μεχρι 50" θα εκαιγες περισσοτερο.
Τωρα για τα 230 χλμ χωρις καν ρεζερβα .... πρεπει να κλειδωσες το στροφομετρο στις 4.5κ στροφες με 80-90 χαω...
Δηλαδη μεχρι να στραγκιξει εσυ επρεπε να βγαλεις 300+χλμ.
Αρχιζω να νοιωθω οτι εχω tourer.
Τι να πω , αν το εχει δοκιμασει καλυτερα και κανας αλλος, ας το πει.
Εγω απο τις ελαχιστες βολτες που εχω κανει δεν μπορω να σου πω γιατι ειλικρινα δεν καταφερα ποτε να παω σταθερα με μεσσαιες στροφες...
Απλα θυμαμε οτι πλακωμενος για θεσ/νικη ( απο Λαρισα , δηλαδη 150κατι χλμ νομιζω) με το ζορι εφτασα.. μπηκα θεσ/νικη με αρκετη ωρα στην ρεζερβα.
Οπως επισεις και συχνες βολτες Λαρισα-Τρικαλα-Λαρισα με full ντεποζιτο (130-140 χλμ) μου αναβε ρεζερβα εξω απο το σπιτι. Δηλαδη αντε να εβγαζα μεχρι να μεινω 180 χλμ συνολο.
Μιλαω παντα με μεσο ορο στροφων 10κ.
Και σε μια αλλη βολτα και ισως η μοναδικη ηρεμη σχετικα... με μονο κατι ξεσπασματακια ,ειδα 200χλμ οταν αναψε λαμπακι.
Στην πολη νομιζω εκει γυρω στα 130.. αντε 150..?
Δεν μπορω να σου πω με σιγουρα γιατι περνανε 3-4 εβδομαδες για να ξαναγεμισω και δεν το πολυπροσεχω
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Genesis στις 16/10/2013 4:39 μμ.

Aris."
s_mduck"
Τα 130 που λες στην πόλυ είναι υπερβολικά λίγα μου φαίνεται!! Μήπως έφταιγε κάτι άλλο? Με το δικό μου και κίνηση στην πόλη βγάζει τουλάχιστον 200 χλμ! Και δεν πάω με 50! Εθνική που το δοκίμασα είχα κάνει 230 χλμ και δεν άναψε η ρεζέρβα (με Arrow διπλές)! Το γέμισα τότε γιατί θα έκανα 60 χλμ να βρω βενζινάδικο!"


το "και δεν παω με 50" σημαινει οτι μαλλον εχεις αρκετα ανοιχτη διαδρομη στην πολη που σημαινει αρκετα μικροτερη καταναλωση.
Αν πηγαινες "μεχρι 50" θα εκαιγες περισσοτερο.
Τωρα για τα 230 χλμ χωρις καν ρεζερβα .... πρεπει να κλειδωσες το στροφομετρο στις 4.5κ στροφες με 80-90 χαω...
Δηλαδη μεχρι να στραγκιξει εσυ επρεπε να βγαλεις 300+χλμ.
"


Μικτή διαδρομή κολλημένος και στην Πατησίων και στην Αλεξάνδρας! Αν είσαι μόνιμα κολλημένος για ώρες τότε ναι θα το δεχτώ!
Όσο για εθνική πήγαινα σταθερά 6+ χιλ στροφές! Αν είναι να πάω εθνική και να παίζω 9 χιλ στροφές και βάλε τότε τι να μετρήσω είναι σα να κινούμαι στην πόλη πιο το νόημα να βγάλεις χλμ και να λέμε πόσο καίει! Για να μετρήσεις κατανάλωση στην εθνική θες μέσες ταχυτητες μεταξύ 90χλμ με 150χλμ το πολύ! Από κει και πάνω ξεπερνάς τις 8 χιλ στροφές και καταπίνει λογικό είναι!

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: tharis στις 16/10/2013 5:58 μμ.

230κμ βγαζει ανετα σε βολτα χωρις να το πολυσκεφτεσαι και καπου εκει αναβει το λαμπακι. Εντος πολης αναβει καπου στα 180+.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: teo_street3 στις 16/10/2013 6:20 μμ.

Εγω συμφωνω με τον Αρη. Σε μια προσφατη βολτα το γεμισα και μου αναψε λαμπακι λιγο πριν τα 200. Μιλαμε για χαλαρη βολτα με λιγα ανοιγμαατα και μεγιστη ταχυτητα 150χιλιομετρα. Βεβαια ημουν διπλος!

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Genesis στις 16/10/2013 6:25 μμ.

eo_street3"Εγω συμφωνω με τον Αρη. Σε μια προσφατη βολτα το γεμισα και μου αναψε λαμπακι λιγο πριν τα 200. Μιλαμε για χαλαρη βολτα με λιγα ανοιγμαατα και μεγιστη ταχυτητα 150χιλιομετρα. Βεβαια ημουν διπλος!"


δεν διαφωνώ απολυτα μαζι του αναλογα τις συνθηκες κιολας! Εσυ ησουν κ δικαβαλος εχει διαφορα αλλα μια χαρα σε εβγαλε!

Re: στην πολη μπορει το street triple?  

  Από: Aris. στις 17/10/2013 8:47 μμ.

Μαλλον πρεπει να αρχισω διαιτα και yoga για να ηρεμισει καπως το δεξι μου χερι


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.