From Tiger 1050 to Hayabusa K9...

From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 03/06/2014 1:11 πμ.

Καλησπερα μιας και εχω καιρο να γραψω ειπα να πω τις εντυπωσεις μου για την αλλαγη που εκανα...Κατοχος ενος tiger 1050 του 2010 με 37,000χλμ μεχρι πριν απο λιγο καιρο που αποφασισα μετα απο κουβεντες με φιλους αλλα και μερικα παιδια απο το φορουμ να βαλω μια αγγελια για να δω αν και σε τι τιμη μπορει να πουληθει...Ε το μηχανακι 2 μερες μετα την αναρτηση της αγγελιας στο car πουληθηκε για το αντιτιμο που ηθελα...Και τωρα??Περναει 1-2-3 εβδομαδες χωρις μοτοσυκλετα ο καιρος ανοιγει οι βολτες των φιλων ολο και πιο πολλες και αρχιζω να ψαχνω για αντικαταστατη...ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ και πραγματικα εσυ που διαβαζεις το ποστ σκεψου αν εδινες τον τιγρη σου στα ιδια περιπου λεφτα τι θα μπορουσες να παρεις για να σε καλυπτει γενικοτερα...??Εισαι σιγουρος οτι θα τα εκανε ΟΛΑ τοσο καλα οσο το tiger?Ε σε μια τετοια θεση βρεθηκα και εγω εχοντας ξεκαθαρισει οτι δεν θελω να αγορασω ss μιας και ειχα και στο παρελθον..Καπου εκει πεφτει μια ιδεα για το suzuki...Μετα απο γνωμες και ειδικα για την χρηση που το ηθελα 9 στους 10 ηταν υπερ του δέοντος θετικοι..Βρεθηκε ενα hayabusa k9 λοιπον με 10.000km με εργοστασιακα λαστιχα και γενικα πολυ προσεγμενο και εντελως stock..Μετα απο τον απαραιτητο ελεγχο εγινε η αγορα...Μετα απο 2.500 χλμ λοιπον σε 1.5 μηνα περιπου που απο μονο του δηλωνει οτι το μηχανακι μου αρεσε πολυ εχω να πω τα εξης που αφορουν την προσωπικη μου γνωμη...Καταναλωση υπερ του tiger με διαφορα μεσα στην πολη γυρω στο 1.5 λιτρο/100 σε ταξιδι με 120 περιπου ισως το suzuki καιει τα ιδια..Απο εκει και περα και οσο ο ρυθμος ανεβαινει 160+ το hayabusa καιει σαφως λιγοτερο..Απο θεμα κινητηρα βελουδινη λειτουργια απο τον I4 με καποιο συντονισμο στις 4.5Κ αν δεν ειναι ιδεα μου...Το tiger σε ολο το φασμα αψογο σε αυτον τον τομεα...Απο δυναμη το busa εχει 3 modes που μονο διακοσμητικα δεν ειναι...Στο c mode το μηχανακι ειναι πραγματικα ηρεμο..Στο b ζωηρευουν τα πραγματα με πιο εντονη αποκριση..Α mode και χαρτης πληρης ισχυς οσοι εχουν εμπειρια απο δυνατα μηχανακια εκει που θα ενθουσιαστουν ειναι ο τροπος που ανεβαζει μετα τα 200 οι υπολοιποι με το που ανοιξουν το grip..Γραμμικοτατα αποδιδει μεχρι τις 6 και μετα αρχιζει και ανοιγει ολο και δυνατοτερα...Απο θεμα αναρτησης ειδικα μπροστα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το triumph διαβαζοντας τα παντα και το πισω ειναι επισης σαφως καλυτερο...Σε κλειστα κομματια το tiger με βολευε περισσοτερο στα ανοικτα κομματια δεν υπαρχει επαφη..Πουλησα το tiger μετα απο σχεδον 2 χρονια και ακομα και τωρα πιστευω οτι ειναι ενα πραγματικα ωραιο μηχανακι που τα κανει ολα μακαρι να τα χαιρομαστε οσο γινεται και παντα ορθιοι οποιος ενδιαφερεται να μαθει κατι παραπανω για το suzuki ελευθερα....

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: HelenKoR στις 03/06/2014 11:15 πμ.

Πολύ δυνατή μηχανή!!
Κι άλλο μέλος από triumph (sprint) πήγε σε hayabusa.
Προσοχή στα λάστιχα που θα βάλεις την επόμενη φορά.

Καλά χιλιόμετρα να έχεις!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: voyager1970 στις 03/06/2014 12:24 μμ.

Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

Μια συμβουλή. Προσοχή πολύ με τα φρένα του. Δυστηχώς είναι το κύριο θέμα που έχουν όλα τα Suzuki και ειδικότερα τα Hayabusa μέχρι το 2013 όπου η Suzuki αποφάσισε και έβαλε δαγκάνες της Brembo (απο τις Tokiko).
Μην ασχοληθείς με την εξάτμιση, εάν θέλεις κάποια στιγμή να βελτιώσεις τα φρένα της, μπορείς να βάλεις μια μπροστινή τρόμπα φρένου της Brembo (RCS 18/20).

Καλές βόλτες!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 03/06/2014 1:13 μμ.

Σας ευχαριστω πολυ...Για λαστιχα αυτα που σκεφτομαι να τοποθετησω ειναι Dunlop GP αν και μαλακη γομα δεν με πειραζει ιδιαιτερα γιατι το μηχανακι βγαινει μονο για βολτες και μου αρεσει να το στριβω...Τωρα για τα φρενα πριν την αγορα του μου ειχαν αναφερει για τα φρενα οτι δεν ειναι αρκετα...Αυτο που εχω καταλαβει εγω ανεβαινοντας-κατεβαινοντας το λαιλια 3 φορες σε 1 μερα ειναι οτι αρχιζουν και χανουν σε αισθηση και αποδοση οταν ζοριστουν π.χ πιστα κλειστα κομματια κλπ..Η βελτιωση που μπορει να γινει εχει πολλα σταδια απο αγορα των καινουργιων δαγκανων του 2013 της brembo monoblock που ειπε πολυ σωστα ο voyager που ειναι η πιο ολοκληρωμενη λυση μεχρι και αντικατασταση τρομπας και των λαστιχιενιων σωληνακιων με υψηλης που τωρα που το θυμηθηκα το 1050 ειχε απο την μανα του... Η εξατμιση ειναι μεγαλο θεμα και αν την αλλαξω καποια στιγμη ειναι καθαρα και μονο για λογους βαρους ετσι ενδεικτικα μια ολοσωμη acrapovic η ti - force ειναι γυρω στα -20 κιλα απο την εργοστασιακη οποτε στις αλλαγες κατευθυνσης και στους στατικους ελιγμους αλλαζει πολυ το μηχανακι ....

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: jou στις 03/06/2014 5:26 μμ.

πάντα όρθιος φίλε μου και σου εύχομαι να την χαίρεσαι στο έπακρον

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: voyager1970 στις 03/06/2014 6:50 μμ.

Φιλε Billi,

Οι δαγκάνες της Brembo μονομπλόκ M4 (βασική σειρά - 600€ το ζευγάρι) είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, αλλά με τις μαμίσιες δισκόπλακες (Tokiko 310mm) δεν θα δουλέψουν τόσο καλά όσο με τις Brembo (500~700€ το ζευγάρι).

Δηλαδή, οι δισκόπλακες (Tokiko) εάν ζοριστούνε θα υπερθερμανθούν (μελανιάζουν) και τα πριτσίνια θα χαλαρώσουν! Εάν ποτέ κάνεις την κίνηση για δισκόπλακες να πας για 320mm (όπως ήταν στο παλιό Hayabusa) που αντέχουν καλύτερα τα μεγάλα φορτία δύναμης. Τα επιπλέων γραμμάρια στην δισκόπλακα αποσχολούν τους Πρωταθλητές!

Η βασική πληροφόρηση στο φρενάρισμα ξεκινάει απο την τρόμπα του φρένου. Την διάρκεια και την ένταση στο φρενάρισμα την κάνουν οι δαγκάνες σε συνδιασμό με τις καλές δισκόπλακες.

Ως αναφορά το Dunlop GP, είναι ότι καλύτερο για σπορ οδήγηση και πίστα. Αλλά στην Hayabusa η ζωή τους θα είναι πολύ μικρή, ειδικά στο κεντρικό πέλμα. Εάν δε χώνεις 300αρες... στα 5000~7000χλμ οι αυλακώσεις θα τελειώσουν και το ελαστικό θα τετραγωνίσει!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: pragias στις 03/06/2014 8:23 μμ.

Βασίλη ωστε αλλαξοπίστησες φίλε???????????
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 03/06/2014 10:25 μμ.

pragias"Βασίλη ωστε αλλαξοπίστησες φίλε???????????"


Χαχαχα Παναγιωτη επεσα στην περιπτωση και ολα εγιναν πολυ γρηγορα και οταν εμεινα χωρις μηχανη ψιλοτρελλλλλλαθηκα οποτε και πηγα στο γερακι...Παντως το μοτερ των triumph για μενα ακομα ειναι respect...!!!We love 3cylinders..!!!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 03/06/2014 10:28 μμ.

voyager1970"Φιλε Billi,

Οι δαγκάνες της Brembo μονομπλόκ M4 (βασική σειρά - 600€ το ζευγάρι) είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, αλλά με τις μαμίσιες δισκόπλακες (Tokiko 310mm) δεν θα δουλέψουν τόσο καλά όσο με τις Brembo (500~700€ το ζευγάρι).

Δηλαδή, οι δισκόπλακες (Tokiko) εάν ζοριστούνε θα υπερθερμανθούν (μελανιάζουν) και τα πριτσίνια θα χαλαρώσουν! Εάν ποτέ κάνεις την κίνηση για δισκόπλακες να πας για 320mm (όπως ήταν στο παλιό Hayabusa) που αντέχουν καλύτερα τα μεγάλα φορτία δύναμης. Τα επιπλέων γραμμάρια στην δισκόπλακα αποσχολούν τους Πρωταθλητές!

Η βασική πληροφόρηση στο φρενάρισμα ξεκινάει απο την τρόμπα του φρένου. Την διάρκεια και την ένταση στο φρενάρισμα την κάνουν οι δαγκάνες σε συνδιασμό με τις καλές δισκόπλακες.

Ως αναφορά το Dunlop GP, είναι ότι καλύτερο για σπορ οδήγηση και πίστα. Αλλά στην Hayabusa η ζωή τους θα είναι πολύ μικρή, ειδικά στο κεντρικό πέλμα. Εάν δε χώνεις 300αρες... στα 5000~7000χλμ οι αυλακώσεις θα τελειώσουν και το ελαστικό θα τετραγωνίσει! "


Συμφωνω σε ολα αν και για τα φρενα δεν το ειχα ψαξει τοσο πολυ μιας και δεν σκοπευω σε αμεση αντικατασταση...Οσο για τα dunlop ξερω απο πρωτο χερι το ποσο μαλακα ειναι αλλα η αισθηση που σου δινει δεν την εχω νιωσει με αλλο λαστιχο..Οποτε χαλαλι

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: pragias στις 04/06/2014 12:31 πμ.

επειδή είσαι εσυ, και επείδη είσαι και g@μ0 τα άτομα , χαλάλι σου, δεν θα σου κρατήσω κακία
όποτε θες όμως ανεβαίνω πάνω και τα στήνουμε με το 600 αρακι μου
πλάκα κάνω..... για το στήσιμο
γτ όσο για το να έρθω πάνω δεν κάνω πλάκα, δεν θέλω πολύ να τα βροντίξω όλα και να πάρω άδεια και να ανέβω να ξεσκάσω. οπότε έχε το νού σου στο κιν
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 04/06/2014 12:55 πμ.

pragias"επειδή είσαι εσυ, και επείδη είσαι και g@μ0 τα άτομα , χαλάλι σου, δεν θα σου κρατήσω κακία
όποτε θες όμως ανεβαίνω πάνω και τα στήνουμε με το 600 αρακι μου
πλάκα κάνω..... για το στήσιμο
γτ όσο για το να έρθω πάνω δεν κάνω πλάκα, δεν θέλω πολύ να τα βροντίξω όλα και να πάρω άδεια και να ανέβω να ξεσκάσω. οπότε έχε το νού σου στο κιν "


Στο φιλαρακι σου κακία?ΠΟΤΕ!!!Ξερεις οτι σε περιμενω οποτε ανεβεις να παμε βολτα οπου γουσταρει η ψυχη σου...Οσο για την κοντριτσα..Θα παρω το 675 και παρε το μπουσα οπως εχεις δει και σε μερικα βιντεακια κανω θαυματα με τα τρικυλινδρα ουτε θα καταλαβεις τι εγινε... Πλακα πλακα υπαρχει μια τετοια δοκιμη https://www.youtube.com/watch?v=zCIvWpr8-a0 μεταξυ μας ευτυχως που δεν τα βαλανε σε πιστα αν και αυτο ειναι με τα καινουργια φρενα και παλι γνωστο θα ηταν το αποτελεσμα...

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: pragias στις 04/06/2014 11:47 μμ.

ωραίο το βίντεο, αν και αναμενόμενο το αποτέλεσμα.....
Εννοείτε πως δεν κρατάω κακία. εύχομαι να ευχαριστηθείς το καινούργιο σου εργαλείο όσο περισσότερο μπορείς
πάντα με προσοχή, καλορίζικο να είναι, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 05/06/2014 2:37 πμ.

pragias"ωραίο το βίντεο, αν και αναμενόμενο το αποτέλεσμα.....
Εννοείτε πως δεν κρατάω κακία. εύχομαι να ευχαριστηθείς το καινούργιο σου εργαλείο όσο περισσότερο μπορείς
πάντα με προσοχή, καλορίζικο να είναι, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος"


Eυχαριστω αγορι μου...Κανονισε αδεια και ανεβα βορεια σε περιμενω και αν θες πεταγομαστε και μια ξανθη να δουμε και τα υπολοιπα παιδια...

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: nafpaktios στις 05/06/2014 3:18 μμ.

Την ιδια κινηση εκανα και εγω φιλε πριν απο ενα χρονο πουλωντας τον Τιγρη και αγοραζωντας ενα Busa k9!Φοβερο μηχανακι ο Τιγρης κανει τα παντα,για τα πανηγηρια ομως οι αντιπροσωπεια γενικα στην Ελλαδα!Ατελειωτο γκαζι το Busa,καλη θεση οδηγησης σε σχεση με τα ss,δεν εχει τρελλο κοστος συντηρησης οπως πολλοι πιστευουν και δε σπαει δε χαλαει!Απαραδεκτη η απουσια ABS θα διαπιστωνα και λιγο βαρια αισθηση στα κλειστα που βελτιωνετε αν δοκιμασεις 55αρι προφιλ ελαστικων!Θα το ευχαριστηθεις ειμαι σιγουρος αλλα απο το μυαλο σου δε θα βγει ο ηχος του Τιγρη!Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος!
If it works don't fix it!!!

Re: From Tiger 1050 to Hayabusa K9...  

  Από: billis 1050 στις 05/06/2014 11:08 μμ.

nafpaktios"Την ιδια κινηση εκανα και εγω φιλε πριν απο ενα χρονο πουλωντας τον Τιγρη και αγοραζωντας ενα Busa k9!Φοβερο μηχανακι ο Τιγρης κανει τα παντα,για τα πανηγηρια ομως οι αντιπροσωπεια γενικα στην Ελλαδα!Ατελειωτο γκαζι το Busa,καλη θεση οδηγησης σε σχεση με τα ss,δεν εχει τρελλο κοστος συντηρησης οπως πολλοι πιστευουν και δε σπαει δε χαλαει!Απαραδεκτη η απουσια ABS θα διαπιστωνα και λιγο βαρια αισθηση στα κλειστα που βελτιωνετε αν δοκιμασεις 55αρι προφιλ ελαστικων!Θα το ευχαριστηθεις ειμαι σιγουρος αλλα απο το μυαλο σου δε θα βγει ο ηχος του Τιγρη!Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος!"


Γεια σου φιλε μου..Για το θεμα της αντιπροσωπειας εγω που ειμαι απο θεσσαλονικη δεν εχω κανενα παραπονο ισα ισα πολυ ευχαριστημενος δηλωνω..Συμφωνω οτι η θεση οδηγησης ειναι σχετικα ανετη γ αυτο που ειναι το busa και απο οτι μου εχουν πει και η θεση του συνοδηγου ειναι αρκετα ανετη...Για το γκαζι απιστευτα πραγματα ακομα και stock ειναι χαζα γρηγορο...Το χαιρομαι αλλα και ο τιγρης μου εχει αφησει πολυ ωραιες αναμνησεις...!!!