How to TuneECU.

Re: How to TuneECU.  

  Από: Genesis στις 23/09/2014 1:10 μμ.

Δεν ξέρω γιατι αλλα το ποστ δεν μου το βγαζει! Τεσπα μπράβο φιλε μου που το βρηκες ήταν να βγει η εφαρμογη για το Android μιας και μας λυνει τα χερια απο το το να κουβαλαμε λαπτοπ κ καλώδια! Αλλα 10€?? Χαλαλι λογικα αξιζει τον κοπο!

Re: How to TuneECU.  

  Από: tiger1050koridallos στις 23/09/2014 5:59 μμ.

Δεκα ευρο για το android???ξερει κανεις αν υπαρχει καπου για free download οπως για windows?

Re: How to TuneECU.  

  Από: Costas στις 23/09/2014 6:46 μμ.

iger1050koridallos"Δεκα ευρο για το android???"


Τί υπονοείς, οτι είναι πολλά;

Re: How to TuneECU.  

  Από: Tigris3 στις 23/09/2014 11:16 μμ.

Είναι όντως πολλά για εφαρμογή android. Επίσης δεν θα εμπιστευόμουν να γίνει όλη η δουλειά από το κινητό χρησιμοποιώντας bluetooth. Καλύτερα υπολογιστής και ενσύρματη σύνδεση.

Re: How to TuneECU.  

  Από: tiger1050koridallos στις 24/09/2014 5:33 πμ.

Φυσικα και ειναι πολλα κατα την γνωμη μου.οχι γιατι δεν τα αξιζει σαν προγραμμα αλλα οταν το δινει δωρεαν για windows ποιος ο λογος να σε χρεωνει δεκα ευρο στο android?

Re: How to TuneECU.  

  Από: Costas στις 24/09/2014 9:12 πμ.

Εύχομαι να γίνετε προγραμματιστές και να μας τα δίνετε όλα τσάμπα

Προφανώς το κάθε λογισμικό έχει ένα κόστος ανάπτυξης. Κατά τη γνώμη μου δε μπορείς να πεις να πεις αν είναι πολλά ή λίγα εφόσον δεν ξέρεις ποιό είναι αυτό το κόστος. Το να μη σε ενδιαφέρει συγκεκριμένο πρόγραμμα, σε πλατφόρμα για κινητά ή να μη σου αρέσει η ιδέα είναι άλλο θέμα, το κόστος είναι το ίδιο.

Re: How to TuneECU.  

  Από: ad1 στις 29/01/2016 9 μμ.

Μιας και θα το προσπαθησω για πρωτη φορα... Για Tiger 1050 '09 με εξατμιση Triumph ΑΝΟΙΧΤΗ και φιλτρο αερος K&N, ποιο χαρτη βαζουμε??? Μιλαω για αυτον με την "καλη" αποδοση (95RON)

Απο εδω κατεβαζουμε χαρτες http://www.tuneecu.com/Tune_List.html ,ε?

p.s: Παιδια δωστε μου τα φωτα σας μην κανω καμια μ@λ#&^@ κ τρεχω μετα

Re: How to TuneECU.  

  Από: Tigris3 στις 30/01/2016 3:09 μμ.

Ναι από εκεί κατεβάζουμε χάρτες. Συγκεκριμένα για τον δικό μου στο σημείο που λέει: "Tiger 1050 / Up to VIN # 535378 / Keihin ECU".

Είμαι και εγώ με Tor και φίλτρο K&N. Τώρα από χάρτες θα σου πω ποιους έχω δοκιμάσει και προτιμώ:

- 20542 (Use with Arrow e-marked silencer with secondary air injection. Fuel up to E25. Minimum 95 RON).
Είναι ο χάρτης για την Arrow Road. Για μένα ίσως ο καλύτερος χάρτης. Πολύ καλός από χαμηλά χωρίς δισταγμούς, χωρίς τίποτα.

- 20545 (Use with Arrow race silencer with secondary air injection. Fuel up to E25. Minimum 95 RON).
Είναι ο χάρτης για την Arrow Race. Πιο δυνατός από τον 20542 ειδικά μεσαίες και ψηλές στροφές. Πολύ καλός χάρτης!

- 20549 (Use with Triumph aftermarket silencer with secondary air injection. Fuel up to E25. Minimum 95 RON).
Είναι ο χάρτης για την TOR. Δεν μου άρεσε ποτέ. Δισταγμός σε χαμηλές στροφές και ειδικά στο ξεκίνημα όπου θέλει συμπλεκτάρισμα με περισσότερες στροφές για να ξεκινήσεις. Δυνατός ψηλά αλλά στις χαμηλές στροφές δεν παλεύεται για μένα.

Τώρα φοράω τον 20542, αλλά λέω να τον αλλάξω και να ξαναβάλω τον 20545!
Με όποιον δοκιμάσεις, κυκλοφόρησε το μηχανάκι για μερικές μέρες για να σχηματίσεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 30/01/2016 4:21 μμ.

Ειχα την TOR επανω για αρκετο καιρο μεχρι πριν λιγο που εβαλα μια Mivv. Μετα απο 17 flash μπορω να πω πως ο καλυτερος εργοστασιακος χαρτης ειναι ο 20542 για το δικο μας setup. Δες ομως στο ξενο φορουμ για το προγραμμα που δινει ο indy. Ειναι το ιδιο λιγο πιο βελτιωμενο στα χαμηλα. Εγω το δοκιμασα, μου αρεσε πολυ και το εχω ακομα και τωρα με την mivv.

Re: How to TuneECU.  

  Από: Tigris3 στις 30/01/2016 7:44 μμ.

nikosdk"Ειχα την TOR επανω για αρκετο καιρο μεχρι πριν λιγο που εβαλα μια Mivv. Μετα απο 17 flash μπορω να πω πως ο καλυτερος εργοστασιακος χαρτης ειναι ο 20542 για το δικο μας setup. Δες ομως στο ξενο φορουμ για το προγραμμα που δινει ο indy. Ειναι το ιδιο λιγο πιο βελτιωμενο στα χαμηλα. Εγω το δοκιμασα, μου αρεσε πολυ και το εχω ακομα και τωρα με την mivv."


Αυτό που δίνει ο Indy είναι για χωρίς καταλύτη, σωστά;
Νίκο εσύ έχεις καταλύτη ή όχι;
Αν δουλεύει σωστά και με καταλύτη, θα το δοκιμάσω και εγώ.
Θυμάσαι πώς λέγεται το πρόγραμμα αυτό του Indy (γιατί μου φαίνεται είχε ανεβάσει 2-3). Ή αν έχεις το link...

Re: How to TuneECU.  

  Από: dgi στις 30/01/2016 7:50 μμ.

Καλησπέρα.
Και εγώ έτσι θυμάμαι ότι του indy είναι χωρίς καταλύτη.
Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος με ή χωρίς καταλύτη ας μας πει την γνώμη του.
DiMiTRiS^^^ [dgi]

www.youtube.com/watch?v=A3gLyZ76nfg

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 31/01/2016 11:43 μμ.

Ναι του Indy είναι με βγαλμένο τον καταλύτη, αλλά το έχει μετατρέψει ο ΑΚ για όσους δεν τον έχουν βγάλει. Υπάρχει και του Daves για stock μηχανάκι, απλά προτείνει να μπλοκάρετε το SAI (για να μην σκάει). Ολα βασίζονται σε εργοστασιακά προγράμματα και είναι δοκιμασμένα άπειρα.
Εγώ εχω βγαλει τον καταλυτη, το SAI, εχω ανοιξει το φιλτροκουτι, φοραω KN και Mivv. Παρ'ολα αυτα με την ΤΟR εχω την εντυπωση πως δουλευε καλυτερα και μου ζαλιζε λιγοτερο τα αυτια.. αλλα η ατιμη η Mivv ειναι πανεμορφη και παναλαφρη.

Re: How to TuneECU.  

  Από: maddog στις 01/02/2016 6:20 μμ.

Καλησπερα.μηπως μπορει καποιος να μου στειλει το λινκ με το προγραμμα του Ιντι χωρις καταλυτη???ευχαριστω!!!!!

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 01/02/2016 9:02 μμ.

http://www.tiger1050.com/index.php/topi ... af6593faea
Αυτο ειναι το λινκ με τα προγραμματα που δινουν. Κανε ενα account γιατι αλλιως δεν θα στα δειχνει. Δες ποιο προγραμμα ταιριαζει στο setup σου και δοκιμασε το.

Re: How to TuneECU.  

  Από: Tigris3 στις 03/02/2016 12:27 πμ.

Έριξα μια ματιά στα προγράμματα που έχουν ανεβάσει εκεί, αλλά όλα είναι για μηχανάκια χωρίς ή με βγαλμένο καταλύτη. Εκτός από ένα που βασικά είναι για εντελώς μαμά Tiger.
Το σκέφτομαι κατά καιρούς να τον βγάλω, αλλά δεν ξέρω κολλάω. Πιστεύω θα μυρίζει πολύ περισσότερο καυσαέριο και κολλάω πολύ εκεί. Είναι και ψηλά η εξάτμιση, θα κατεβαίνουμε και θα μυρίζουμε σαν Τσικνοπέμπτη!