ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 30/03/2011 9:17 πμ.

Καλημέρα. Από www.btosports.com πριν ένα χρόνο αγόρασα 2 SHOEI RF1100 (hudron & black-metallic) και μαζί με τα μεταφορικά κόστισαν 330 ευρώ το ένα και 350 ευρώ το άλλο. Να σημειώσω ότι η παραγγελία έγινε ξεχωριστά και με διάστημα 2 μηνών και με μηδέν τελωνειακά τέλη. Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά και εκεί. Μπορούν να γίνουν και μαζικές παραγγελίες για να μειωθούν τα μεταφορικά. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει π.μ.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: dimchrist στις 30/03/2011 9:37 πμ.

Μόνο που είναι από αμερική και όπως έχουμε ξαναπεί τα καλούπια/κέλυφη είναι διαφορετικά εκεί σε σχέση με την Ευρώπη.
Οπότε δεν είσαι σίγουρος αν θα σου κάτσει καλά.
Για αυτό καλό είναι να αγοράζουμε κράνος από Ευρώπη.

Triple Way

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 30/03/2011 9:53 πμ.

dimchris"Μόνο που είναι από αμερική και όπως έχουμε ξαναπεί τα καλούπια/κέλυφη είναι διαφορετικά εκεί σε σχέση με την Ευρώπη.
Οπότε δεν είσαι σίγουρος αν θα σου κάτσει καλά.
Για αυτό καλό είναι να αγοράζουμε κράνος από Ευρώπη."


Από Αμερική όντως το κράνος είναι λίγο διαφορετικό (ζυγίζει 1600γρ σε σχέση με τα 1400 γρ στην Ευρώπη) αλλά το με το μέγεθος δεν παίζει πρόβλημα. Ότι φοράς σε Ευρωπαϊκό καλούπι (μιλάμε πάντα για SHOEI) το ίδιο είναι και την Αμερικάνικη έκδοση. Να αναφέρω επίσης ότι στην ζελατίνα τα από Αμερική SHOEI δεν έχουν τις βάσεις (pins) για την απευθείας τοποθέτηση antifog ζελατίνας. Αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί με μόλις λίγα ευρώ (νομίζω 25-30) μπορείς να αγοράσεις κιτ τοποθέτησης της εν λόγω ζελαστίνας και να είσαι ΟΚ .
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: tharis στις 30/03/2011 10:31 πμ.

galileos"
dimchris"Μόνο που είναι από αμερική και όπως έχουμε ξαναπεί τα καλούπια/κέλυφη είναι διαφορετικά εκεί σε σχέση με την Ευρώπη.
Οπότε δεν είσαι σίγουρος αν θα σου κάτσει καλά.
Για αυτό καλό είναι να αγοράζουμε κράνος από Ευρώπη."


Από Αμερική όντως το κράνος είναι λίγο διαφορετικό (ζυγίζει 1600γρ σε σχέση με τα 1400 γρ στην Ευρώπη) αλλά το με το μέγεθος δεν παίζει πρόβλημα. Ότι φοράς σε Ευρωπαϊκό καλούπι (μιλάμε πάντα για SHOEI) το ίδιο είναι και την Αμερικάνικη έκδοση. Να αναφέρω επίσης ότι στην ζελατίνα τα από Αμερική SHOEI δεν έχουν τις βάσεις (pins) για την απευθείας τοποθέτηση antifog ζελατίνας. Αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί με μόλις λίγα ευρώ (νομίζω 25-30) μπορείς να αγοράσεις κιτ τοποθέτησης της εν λόγω ζελαστίνας και να είσαι ΟΚ . "


Ε τοτε για πιο λογο να το παρεις απο Αμερικη ... ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 30/03/2011 11:08 πμ.

[quote="tharis":6ou01cos]
galileos"
dimchris"Μόνο που είναι από αμερική και όπως έχουμε ξαναπεί τα καλούπια/κέλυφη είναι διαφορετικά εκεί σε σχέση με την Ευρώπη.
Οπότε δεν είσαι σίγουρος αν θα σου κάτσει καλά.
Για αυτό καλό είναι να αγοράζουμε κράνος από Ευρώπη."


Από Αμερική όντως το κράνος είναι λίγο διαφορετικό (ζυγίζει 1600γρ σε σχέση με τα 1400 γρ στην Ευρώπη) αλλά το με το μέγεθος δεν παίζει πρόβλημα. Ότι φοράς σε Ευρωπαϊκό καλούπι (μιλάμε πάντα για SHOEI) το ίδιο είναι και την Αμερικάνικη έκδοση. Να αναφέρω επίσης ότι στην ζελατίνα τα από Αμερική SHOEI δεν έχουν τις βάσεις (pins) για την απευθείας τοποθέτηση antifog ζελατίνας. Αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί με μόλις λίγα ευρώ (νομίζω 25-30) μπορείς να αγοράσεις κιτ τοποθέτησης της εν λόγω ζελαστίνας και να είσαι ΟΚ . "


Ε τοτε για πιο λογο να το παρεις απο Αμερικη ... ?[/quote:6ou01cos]

Για διαφορά 150+ ευρώ από ότι σε Ελλάδα - Ευρώπη ποιός ο λόγος να μην??
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: redfoot στις 30/03/2011 11:31 πμ.

γιατι ειναι πολυ μπερδεμενο..
- πολυ πιο μακρια (πιθανη καθυστερηση)
- τελωνεια (μη ευρωπ ενωση)
-αλλο κελυφος
- βαρυτερο
- χωρις βασεις
δε βλεπω κι εγω το λογο να μπεις σ αυτη τη διαδικασία
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 30/03/2011 11:57 πμ.

redf"γιατι ειναι πολυ μπερδεμενο..
- πολυ πιο μακρια (πιθανη καθυστερηση)
- τελωνεια (μη ευρωπ ενωση)
-αλλο κελυφος
- βαρυτερο
- χωρις βασεις
δε βλεπω κι εγω το λογο να μπεις σ αυτη τη διαδικασία"


1. Σε 10-15 ημέρες είναι εδώ.
2. Τελωνεία δεν πληρώνεις γιατί έχω γνωστό που μου τα πακετάρει και τα στέλνει με "προσωπική φροντίδα"
3. Το κέλυφος είναι λίγο διαφορετικό αλλά στην τελική τι σε νοιάζει?
4. Το βάρος είναι ένα θέμα . Αλλά αν έχεις πρόβλημα με το βάρος γενικά, αγοράζεις ανθρακόνημα αλλά το πληρώνεις ανάλογα.
5. Οι βάσεις και η ζελατίνα κοστίζουν, όπως είπα και παραπάνω, πολύ φθηνά, αλλά και πάλι δεν ανεβάζει το κόστος στα 500+ευρώ.

Ο λόγος είναι καθαρά για οικονομικός. ΜΙλάμε για 150+ ευρώ κέρδος για ένα κράνος αξίας 500+ στην Ελλάδα-Ευρώπη, και με μεγάλη αξιοπιστία. Δεν είναι και μικρή διαφορά. Νομίζω ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/03/2011 12:04 μμ.

devil..."exeis δικιο αλλα ο λογος που θα το παρω μαυρο ειναι οτι θελω να κανω και αερογραφο το union jack...uk..αλιως θα κοιταγα για σχεδιο..οταν το τελιωσω το ολο project θα ανεβασω φοτο.... "


Υπάρχουν και έτοιμα κρανη με το Union Jack (Arai)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: redfoot στις 30/03/2011 12:35 μμ.

galileos"
redf"γιατι ειναι πολυ μπερδεμενο..
- πολυ πιο μακρια (πιθανη καθυστερηση)
- τελωνεια (μη ευρωπ ενωση)
-αλλο κελυφος
- βαρυτερο
- χωρις βασεις
δε βλεπω κι εγω το λογο να μπεις σ αυτη τη διαδικασία"


1. Σε 10-15 ημέρες είναι εδώ.
2. Τελωνεία δεν πληρώνεις γιατί έχω γνωστό που μου τα πακετάρει και τα στέλνει με "προσωπική φροντίδα"
3. Το κέλυφος είναι λίγο διαφορετικό αλλά στην τελική τι σε νοιάζει?
4. Το βάρος είναι ένα θέμα . Αλλά αν έχεις πρόβλημα με το βάρος γενικά, αγοράζεις ανθρακόνημα αλλά το πληρώνεις ανάλογα.
5. Οι βάσεις και η ζελατίνα κοστίζουν, όπως είπα και παραπάνω, πολύ φθηνά, αλλά και πάλι δεν ανεβάζει το κόστος στα 500+ευρώ."


οταν λες 150 ευρω μειον τι εννοεις? Σε σχεση με Ελλαδα?
στο helmet city (Αγγλια, σε 7 μερες εδω, οι βασεις μεσα, χωρις τελωνεια) το xr1100 κοστιζει 280 ευρω και σου δινουν κ δωρο εξτρα ζελατινα και κιτ καθαρισμου.
νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτερη προσφορα αυτη.
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/03/2011 12:57 μμ.

Koκκινοπόδαρε, μαθε να κανεις quote ρε συ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 30/03/2011 1:04 μμ.

redf"οταν λες 150 ευρω μειον τι εννοεις? Σε σχεση με Ελλαδα?
στο helmet city (Αγγλια, σε 7 μερες εδω, οι βασεις μεσα, χωρις τελωνεια) το xr1100 κοστιζει 280 ευρω και σου δινουν κ δωρο εξτρα ζελατινα και κιτ καθαρισμου.
νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτερη προσφορα αυτη."


Ναι αλλά εγώ αγόρασα τα κράνη τον Ιανουάριο του 2010 και δεν ψάχνω τώρα !!!!!!

Εκείνη την περίοδο το helmetcity.co.uk είχε τις τιμές του στο ανάθεμα
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: dimchrist στις 30/03/2011 6:54 μμ.

[quote="galileos":2jhrmynk]
haris"
galileos"Από Αμερική όντως το κράνος είναι λίγο διαφορετικό (ζυγίζει 1600γρ σε σχέση με τα 1400 γρ στην Ευρώπη) αλλά το με το μέγεθος δεν παίζει πρόβλημα. Ότι φοράς σε Ευρωπαϊκό καλούπι (μιλάμε πάντα για SHOEI) το ίδιο είναι και την Αμερικάνικη έκδοση. Να αναφέρω επίσης ότι στην ζελατίνα τα από Αμερική SHOEI δεν έχουν τις βάσεις (pins) για την απευθείας τοποθέτηση antifog ζελατίνας. Αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί με μόλις λίγα ευρώ (νομίζω 25-30) μπορείς να αγοράσεις κιτ τοποθέτησης της εν λόγω ζελαστίνας και να είσαι ΟΚ . "

Ε τοτε για πιο λογο να το παρεις απο Αμερικη ... ?"

Για διαφορά 150+ ευρώ από ότι σε Ελλάδα - Ευρώπη ποιός ο λόγος να μην?? [/quote:2jhrmynk]

Με ενδιαφέρει το κέλυφος/καλούπι, γιατί του φίλου-γείτονα το Shoei, που το πήρε από Αμερική, δεν μου κάνει με τίποτα και έχουμε το ίδιο νούμερο (medium) και αντίστιχο μοντέλο (x-eleven το δικό του - αμερικάνικο, x-spirit το δικό μου - ευρωπαϊκό) της ίδιας περίπου χρονολογίας.

Τον Ιανουάριο του 2010 που έψαχνες ήταν πολύ φρέσκο το xr-1100 (3 μήνες περίπου στην αγορά). Σε τέτοιες περιόδους είναι λίγο δύσκολο να βρεις ευκαιρίες. Απλά έτυχε να είναι πιο φτηνό στην Αμερική. Θα μπορούσε να ειχε βρεθεί Ευρώπη. Αυτό δε το ξέρεις ακόμα και τώρα αν το ψάξεις.

Triple Way

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: devil... στις 30/03/2011 8:30 μμ.

ερωτηση....??? πηγα χτεσ και δοκιμασα κρανη ..shoei -arai...kai εχω μια αμφιβολια ρε παιδια...ενω δοκιμασα το shoei xr1100 στο να το φορεσω ζοριστικα λιγακι οκ..λογικο το φοραω κανενα 10λεπτο και ολα καλα...αλλα καθως το εβγαζα το κρανος μου εκανε 2 μικρα κοκκινα σημαδακια στης ακρες τον ματιων μου..στο να το φορεσω δεν ειχα προβλημα αλλα ουτε και κατα της διαρκιας που το φορουσα...μονο στο βγαλε ειχα θεμα...φοραω arai κανενα προβλημα αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι οταν κατσουν τα μαξιλαρακια θα εχω κενο ..πραγμα που εχω παθει παλιοτερα οποτε το ξεχναω....για πειτε τη γνωμη σας η αν καποιος το γνωριζει αυτο που λεω...το αλλο τρελο ενω με μετραει και βλεπει 56-57 μου λεει small οκ...το φοραω πολυ μεγαλο..οποτε δοκιμασα 53-54 και ολα καλα εκτος απο τα σημαδακια...οποτε τι κανω ..να το παρω 53-54 και θα στρωσει ?????

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: tharis στις 30/03/2011 9:32 μμ.

Αν το Arai σου καθεται καλυτερα γιατι δε παιρνεις Arai? Τα ποιοτικα κρανη δεν ανοιγουν περα απ το φυσιολογικο στρωσιμο στο προσωπο σου οποτε δε νομιζω να εχεις προβλημα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: dimchrist στις 30/03/2011 10:05 μμ.

devil..."...:"

Να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα.
Η μέτρηση είναι για οδηγός και τίποτα άλλο. Και εγώ είμαι στο 59 αλλά φοράω 57-58 σε shoei & arai.

Triple Way