GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ

GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 15/05/2012 11:33 μμ.

http://www.chinavasion.com/portable-gps/cvugtr16/
Peaklife - 3.5 Inch Motorcycle GPS Navigator (All Terrain Edition)

Για οσους ενδιαφερονται το αγορασα προσφατα, ειναι αδιαβροχο και η τιμη του δε συγκρινεται με τους ανταγωνιστες του.Κανεις εγκατασταση μονος σου τους χαρτες που θελεις, κι εχει και βαση στηριξης για μηχανη. Για οτιδηποτε αποριες εχετε και μπορω να σας τις καλυψω ειμαι στη διαθεση σας..

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: cojones στις 16/05/2012 12:23 πμ.

Αν προλαβες να το δοκιμασεις ένα review θα ήταν χρήσιμο φίλε μου

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 16/05/2012 12:39 πμ.

Εγκατεστησα χαρτες igo και τρεχουν μια χαρα. Η οθονη ειναι σχετικα μικρη αλλα λειτουργικη, δε το εχω δουλεψει εν κινηση οποτε δε μπορω να πω ποσο ευκολος μπορει να ειναι ο χειρισμος ετσι.Παντως στη βαση εχει και ακιδα για πιο ευκολο χειρισμο. το καλο ειναι επισης πως τοποθετωντας το στη βαση "βιδωνει" πανω στη παροχη ρευματος που βγαινει απο αυτη κι ετσι δε χρειαζεται να κουβαλας καλωδια μαζι σου.τα καλωδια που "βγαινουν" απο τη βαση στηριξης μπορει η να εφαρμοσουν απ ευθειας πανω στη μπαταρια η να τα συνδεσεις στην εξωτερικη παροχη ρευματος της μοτοσυκλετας, οπου αυτη υπαρχει (δεν περιεχεται το φισακι που κουμπωνει εκει).Το προβλημα ειναι οτι το τιμονι μου ειναι clip on οποτε δυσκολευομαι να το στηριξω πανω σε αυτο, προς το παρον εκανα μια αλχημια, για κατι πιο μονιμο μαλλον θα χρειαστει να αγορασω καποιο μπαρακι τιμονιου.Α, κι εχει και σκιαστρο για να μη σε εμποδιζει η εντονη ηλιοφανεια στη αναγνωση.Η χωρητικοτητα της μνημης ειναι 2 gb η εσωτερικη κι αλλα 2 η καρτα sd που περιεχει.Οτι αλλο θελετε ρωτατε.

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: xaotikos στις 16/05/2012 2:06 πμ.

Ωραίο ακούγεται. Σε παρακαλώ όταν το δοκιμάσεις πες μου λεπτομέριες για τα εξής:
-Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς το stylus?
-Πως είναι η χρήση του με γάντια?
-Αν το έχει δουλέψει με bluetooth
-Πως είναι σαν mp3 player
-To power cable for motorcycles που λέει ότι περιλαμβάνει είναι με 1 κόκκινο 1 μαύρο βύσμα?
-Αυτονομία?

Και σε pm αν μπορείς σχετικά με τους χάρτες για winCE που έβαλες με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ!
thanks

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 16/05/2012 2:22 πμ.

Σου απαντω σε οσα μεχρι στιγμης γνωριζω.
1.Χωρις stylus το χρησιμοποιησα στο αυτοκινητο χωρις κανενα προβλημα,φανταζομαι και στη μηχανη το ιδιο θα ειναι,για εμενα περισοτερο ειναι θεμα του menu του λειτουργικου που εχει μεσα, αν εχει π.χ μεγαλα εικονιδια δε νομιζω να υπαρχει θεμα
2.Με γαντια δε γνωριζω πως ειναι η χρηση του ακομα,ισως η απαντηση στο ερωτημα 1 σε καλυψει καπως.Συντομα παντως θα το δοκιμασω..
3.Το manual λεει πως συνδεεται με ασυρματο bluetooth,εγω δει και το αντιστοιχο εικονιδιο στο menu της συσκευης, αλλα ακομα δεν εχω δοκιμασει να το συνδεσω (απλα γιατι μου χαλασε το δικο μου,χαχαχα)
4.To power cable for motorcycles που λέει ότι περιλαμβάνει είναι με 1 κόκκινο 1 μαύρο βύσμα? ΣΩΣΤΑ! Αν θελεις δες και τις εικονες με τα παρελκομενα που εχει στο site που αναρτησα, ειναι πολυ διαφωτιστηκα..
5.Αυτονομια δινει ο κατασκευαστης 3 ωρες μετα απο πληρη φορτιση, κρατω μια μικρη επιφυλαξη γι αυτο.

Για χαρτες αν σε ενδιαφερει και εισαι ΑΘΗΝΑ ευχαριστως να βρεθουμε και να σου τους δωσω. Με αλλο τροπο , το δοκιμασα ειναι πολυ μεγαλη η χωρητηκοτητα για να σταλουν ηλεκτρονικα. Εκτος αν εχετε τπτ ιδεες που δε κατεβασε η γκλαβα μου

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: madbiker στις 16/05/2012 2:24 μμ.

απο οτι ειδα δεν εχει ελληνικο μενου...η κανω λαθος?παντως αν θελεις να δοκιμασεις και χαρτη της garmin soy stelnv ena pm
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 16/05/2012 4:40 μμ.

Το μενου της συσκευης ειναι σε διαφορες γλωσσες , μεταξυ των οποιων κι Αγγλικα και ειναι αρκετα ευκολο. Το igo που εγκατεστησα εχει ελληνικο μενου οποτε κανενα προβλημα. Για το garmin σου εστειλα pm αλλα ο κατασκευαστης λεει πως πιθανον να μη "τρεχει" στη συσκευη. Για οσους ενδιαφερονται η συσκευη ειναι windows ce 5.0

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 17/05/2012 8:16 μμ.

Το δοκιμασα και με τα γαντια, δουλευει μια χαρα. Δε μπορεσα ομως να το συνδεσω με το bluetooth, δε ξερω γιατι.. Μαλλον θα το συνδεσω απ'ευθειας με τη μπαταρια, εχει ετοιμο το καλωδιο με τις αποληξεις του, αλλιως σκεφτομαι να βαλω ενα φισακι για να το συνδεσω με την εξωτερικη παροχη ρευματος..

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: green-675 στις 17/11/2012 5:19 μμ.

πως πάει το gps..? Είχες κανένα θέμα?
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 18/11/2012 12:29 πμ.

Το gps το δουλεψα αρκετα στις διακοπες μου το καλοκαιρι και μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος γενικα. Το χρησιμοποιησα χωρις το stylus, απλα με τα γαντια και η ανταποκριση της οθονης αφης ειναι καλη ( αν και μερικες φορες χρειαστηκα να πατησω πιο δυνατα στην οθονη).Το σκιαστρο παρεχει καποια προστασια απο τον ηλιο, στην πολυ δυνατη ηλιοφανεια θελει προσπαθεια να διαβασεις την οθονη, σε αυτο εφταιγε και η θεση που εχω βαλει τη βαση του, η οποια ειναι καπως καθετη στον ηλιο. Γενικα το μεγαλυτερο θεμα που αντιμετωπισα ηταν στην αναγνωση κι αυτο γιατι στο st το στηριξα στα αριστερα του τιμονιου οποτε χρειαζοταν να σκυβω το κεφαλι για να μπορω να διαβαζω τις διαδρομες, αλλα αυτο λυνεται για καποιον που θελει να το στηριξει πιο ψηλα. η βαση ειναι μονιμα πανω στη μηχανη και το ολο συστημα ειναι 100% αδιαβροχο (εγω το δοκιμασα σε ελαφρα βροχη) κι αυτο ειναι το μεγαλο του πλεονεκτημα, μαζι βεβαια με την ελκυστικη τιμη του.Το gps κουμπωνει πανω στη βαση και εχει και βιδα απο πισω για εξτρα στηριξη , οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σου ξεκουμπωσει. Εγω τραβηξα κατευθειαν τη παροχη στη μπαταρια και την εχω εκει μονιμα, πιστευω αυτη ειναι και η καλυτερη λυση.Αυτα σε γενικες γραμμες, γι οτι αλλο θελεις να μαθεις με ρωτας.

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: sinister στις 18/11/2012 8:12 μμ.

οταν λες οτι εγκατεστησες το igo το βρηκες σπασμενο κ το εκανες εγκατασταση ή το ειχες σε sd card? Σε ρωταω γιατι εχω κ igo κ χαλασε η συσκευη αλλα μου εμεινε η καρτουλα.αν την βαλω δλδ θα δουλεψει κανονικα?
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: billy the kid στις 18/11/2012 11:34 μμ.

Το βρηκα σπασμενο και το εκανα εγκατασταση. Δεν εχει προεγκατεστημενο κανενα προγραμμα, ειναι στη δικη σου ευχερεια να βαλεις οποιο προγραμμα θελεις εσυ.Εγω μαλιστα εγκατεστηκα 3 διαφορετικα igo και απο το directory του gps μπορω να επιλεξω οποιο θελω να δουλεψω, αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τα primo..

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: sinister στις 19/11/2012 8:16 πμ.

ευχαριστω!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: green-675 στις 25/11/2012 10:09 πμ.

έχω βάση μηχανής κτλ , παίρνει και κάρτα αν είδα καλά γιατί έχω σε κάρτα χάρτες από το mio.
το bluetooth .. δουλεύει καλά? υπάρχει? σινιστερ αν ψήνεσαι να παραγγείλουμε μαζί...
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: GPS ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ  

  Από: sinister στις 25/11/2012 4:34 μμ.

green-675"έχω βάση μηχανής κτλ , παίρνει και κάρτα αν είδα καλά γιατί έχω σε κάρτα χάρτες από το mio.
το bluetooth .. δουλεύει καλά? υπάρχει? σινιστερ αν ψήνεσαι να παραγγείλουμε μαζί..."

ναι αμε,why not! οταν εισαι ετοιμος μιλαμε!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html