Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας

Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: Giourkas στις 06/10/2013 12:59 μμ.

Καλημέρα σε όλους!
Μετά κι από την τέταρτη φορά που με αφήνει το street triple από μπαταρία (μετά από ακινησία 2 ολόκληρων ημερών και αφού έχω αλλάξει 3 μπαταρίες και το "έχουν ξεψαχνίσει" για διαρροές και έχω αλλάξει και τον ανορθωτή και μπλα μπλα μπλα) είπα να πάρω ένα συντηρητή μπαταρίας και να βάζω το μοτόρι στην πριζα κάθε βράδυ ωσάν το κινητό(όσο και να γελάνε όλοι μου οι φίλοι με τα γιαπωνέζικα),μπας και βρώ την ησυχία μου.Από ότι είδα οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 80 ευρώ.Που θέλω να καταλήξω?Έπεσε το μάτι μου σε διαφήμιση στην TV για αντίστοιχο προϊόν και είπα να το μοιραστώ με ομοιοπαθούντες για να προλάβουν την προσφορά.
http://www.lidl.gr/cps/rde/www_lidl_gr/ ... 862&ar=340

"Lidl ρε φίλε?" θα μου πεις.... 20 ευρώ το έχουν μόνο...δεν πάει στα κομμάτια?κι όσο κρατήσει...


edit:έχει γίνει post 2 φορές?

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: bonnie στις 06/10/2013 2:31 μμ.

ειχα παθει ακριβως τα ιδια με το προηγ μηχανακι, κ τελικα κ εγω με φορτιστη βολευτηκα
ειχα ψαξει διαρροες, ειχα αλλαξει ανορθωτη, ειχα αλλαξει κ καμποσες καινουριες μπαταριες... σπασιμο νευρων φουλ!
οσον αφορα τον φορτιστη του Lidl, οι αποψεις ειναι λιγο διφορουμενες.. καποιοι που τον εχουν τους εχει κρατησει χρονια κ κανουν την δουλεια τους χωρις κανενα προβλημα. σε καποιους αλλους δεν δουλεψε ποτε σωστα... υποθετω οτι ειναι θεμα "παρτιδας", πιθανως καποιοι βγηκαν καλοι, καποιοι λιγο "προβληματικοι".
οπως κ να χει, το ποσο ειναι μικρο, δεν χανεις τιποτα.
υποψην, οταν βγει η προσφορα, συνηθως εξαφανιζεται αμεσως απ τα καταστηματα! μαλλον εχει κ λιγα κομματια...

ο φορτιστης που πουλαει η Τ κανει γυρω στα 70-80 ευρω (ισως κ παραπανω) αν θυμαμαι καλα, σιγουρα μπορεις να βρεις κ φτηνοτερους που κανουν εξισου καλη δουλεια.
θελει φορτιση, αν οχι καθε βραδυ, σχετικα συχνα. ειδικα τον χειμωνα!

το προβλημα ποτε δεν καταλαβα τελικα που ηταν.. μετα το πουλησα...
στο θραξτον που εχω τωρα ακομα δεν εχει βγαλει τιποτα τετοιο... παρολο που το μετακινω πολυ λιγοτερο σε σχεση με το μπονεβιλ... αυτο που επηρεαζει αρκετα ειναι οι μικρες αποστασεις (κινηση στην πολη, μεχρι 5 χλμ πχ) διοτι δεν προλαβαινει να ανακτησει το ρευμα που καταναλωνει με τις μιζιες, βαζοντας το μπροστα δηλαδη.
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: dimchrist στις 06/10/2013 3:35 μμ.

Έχουν πάρει γνωστοί μου από Lidl φορτιστή και όλα μια χαρά μέχρι στιγμής.
Μια χαρά φαίνεται και έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Καλορίζικος!

Giourkas"edit:έχει γίνει post 2 φορές?"

Ναι έγιναν δύο topic και το ένα σβήστηκε

Triple Way

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: Aris. στις 06/10/2013 6:16 μμ.

Της Triumph ο φορτιστης ειναι και συντηρητης , που σημαινει οτι τον αφηνεις πανω στην μπαταρια οσο θες. Την φορτιζει πληρως , μετα κανει ελεγχο οτι η ταση της μπαταριας ειναι εκει που πρεπει , αν δεν ειναι, αναβει πορτοκαλι λαμπακι που σημαινει οτι η μπαταρια εχει υποστει ζημια και δεν μπορει πλεον να φορτισει πληρως.
Ιδαλως αναβει πρασινο και μετα απο μιση ωρα δινει ακριβως ιδια ταση με αυτης της μπαταριας για να την διατηρει εκει, ξανα τσεκ μετα και ουτω καθεξης.
Τον ειχα παρει 60κατι ευρο απο την Triumph ενω βρεθηκαν και ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιοι στo lidl Γερμανιας με 20κατι ευρο....τοτε...

Παντως δεν ειναι αυτος που διχνεις στην φωτο.

Αμα δεν την εχεις σε θερμενομενο παρκινγκ ειναι στανταρακι οτι θα σε αφηνει απο μπαταρια 2 φορες καθε χειμωνα
Εγω να φανταστεις εχω φορτιστη , εχω διακοπτη για τα φωτα να τα εχω κλειστα στην εκκινηση, που ειναι τεραστια διαφορα... και παλι αμα δεν την βαλω 1-2 φορες την εβδομαδα στον φορτιστη , δεν βγαζω χειμωνα...
Εμενα ομως την τρωει το κρυο ολη μερα και την χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα για μετακινησεις 5 λεπτων στην πολη...

5 χρονια το εχω. Εμεινα απο μπαταρια ισα με 20 φορες και εχω αλλαξει 4 μπαταριες.
Το μονο καλο ειναι οτι την ψιλιαστικα την δουλεια και τωρα βαζω φθηνες μπαταριες των 40 ευρω

Edit: Ειδα το βιντεακι απο τον φορτιστη που λινκαρες του lidl. ΟΚ και αυτος συντηρητης-φορτιστης ειναι . Παρτον μη σκας Μια χαρα ειναι.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: Polymhxanos στις 07/10/2013 2:22 πμ.

Βρε συ Aris, και μείς street triple 675 είχαμε, έξω άραζε χειμώνα καλοκαίρι απλά με οροφή από πάνω όχι όμως κλειστός χώρος, από 2010 μέχρι και 2013, και με την γνήσια μπαταρία πάει ακόμα και με τον καινούριο του ιδιοκτήτη...

Ένα βράδυ έκαψε μια και όξω την ανόρθωσή του, αλλάχθηκε σε 2-3 μέρες εγγύηση με τον ενισχυμένο, τέλος. Ούτε μπαταρίες άδειασε ποτέ, ούτε έμεινε ποτέ.

Μπας και τα ''στανταράκια'' σου δεν είναι και τόσο στανταράκια;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: nfot στις 07/10/2013 7:46 μμ.

Ειχα τον προηγουμενο φορτιστη του Lidl, αγορασμενο πριν 4-5 χρονια. Πλεον εχει χαλασει το κουμπι που αλλαζει mode οποτε σημερα πηρα τον καινουριο.
Το Daytona εχει τη μαμα μπαταρια ακομη, εδω και 4,5 χρονια και 25.000 χλμ. Μονο το χειμωνα 2012-13 την εβγαλα απο τη μηχανη και τη φορτισα με του Lidl. Τους προηγουμενους 2, εμενε επανω, ολο το χειμωνα με ελαχιστη εως μηδενικη χρηση. Γενικα, δεν τη πολυχρησιμοποιω, αφου ειναι δευτερη μοτο, για μενα. Αν την εχουν φορτισει σε καποιο συνεργειο, οπου την αφηνα για service και εμενε πανω απο μηνα, δεν ξερω.

Γενικα, τον βρισκω πολυ καλο για τα λεφτα του τον φορτιστη αυτον.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: Aris. στις 07/10/2013 10:29 μμ.

Polymhxanos"Βρε συ Aris, και μείς street triple 675 είχαμε, έξω άραζε χειμώνα καλοκαίρι απλά με οροφή από πάνω όχι όμως κλειστός χώρος, από 2010 μέχρι και 2013, και με την γνήσια μπαταρία πάει ακόμα και με τον καινούριο του ιδιοκτήτη...

Ένα βράδυ έκαψε μια και όξω την ανόρθωσή του, αλλάχθηκε σε 2-3 μέρες εγγύηση με τον ενισχυμένο, τέλος. Ούτε μπαταρίες άδειασε ποτέ, ούτε έμεινε ποτέ.

Μπας και τα ''στανταράκια'' σου δεν είναι και τόσο στανταράκια;"



Εγω απο αυτα που ακουω και παρατηρω. Ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο θα μεινει απο μπαταρια μεσα στον χειμωνα , σιγουρα μια φορα αν δεν την φορτισεις καθολου.
Εγω που δεν κανω ταξιδια και δεν προλαβαινει να φορτισει σωστα απο μονη της , ξεμενω περισσοτερες φορες...
Και ως γνωστων , 10 ακριβως ιδιες μηχανες , ιδιου χρονου παραγωγης , ειναι 10 διαφορετικες μηχανες ...
Αλλα θα βγαλει το ενα , αλλα θα βγαλει το αλλο...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: georgevts στις 08/10/2013 11:35 πμ.

Έχω εδώ και 3 χρόνια τον φορτιστή της Triumph (Optimate 3+) και τον χειμώνα τον χρησιμοποιώ κάθε περίπου 3 εβδομάδες. Κανένα πρόβλημα. Η μπαταρία είναι της μαμάς του (2009) και ελπίζω να κρατήσει έτσι.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: Aris. στις 08/10/2013 4:26 μμ.

Αρα πιστευω πως συμφωνουμε οτι θα εμενες 1-2 φορες μεσα στο χειμωνα, αν δεν την εβαζες ανα 3 βδομαδες για φορτιση
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: georgevts στις 08/10/2013 5:26 μμ.

Πιθανόν, για να μην μάθω πήρα τον φορτιστή!

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: billy the kid στις 08/10/2013 10:32 μμ.

Τον πήρα κι εγώ σήμερα. Είχα ένα της OXFORD αγορασμένο πριν 2 χρόνια απo PRAKTIKER στα 65 ευρώ και μου χάλασε προ μηνός, οπότε αυτός με 20 ευρόπουλα μια χαρά είναι, κι όσο κρατήσει..

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: steepstoke στις 08/12/2022 10:07 πμ.

Βρε συ Aris, και μείς street triple 675 είχαμε, έξω άραζε χειμώνα καλοκαίρι απλά με οροφή από πάνω όχι όμως κλειστός χώρος, από 2010 μέχρι και 2013, και με την γνήσια μπαταρία πάει ακόμα και με τον καινούριο του ιδιοκτήτη...
 https://teatv.ltd/
https://hellodear.in
 Τελευταία διόρθωση από: steepstoke στις 24 Δεκ 2022 17:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Φορτιστής-Συντηρητής μπαταρίας  

  Από: brezzsent στις 14/08/2023 11:21 πμ.

ο φορτιστης που πουλαει η Τ κανει γυρω στα 70-80 ευρω (ισως κ παραπανω) αν θυμαμαι καλα, σιγουρα μπορεις να βρεις κ φτηνοτερους που κανουν εξισου καλη δουλεια.
https://projectfreetv.onl/
https://waplus.win/

 
 Τελευταία διόρθωση από: brezzsent στις 24 Ιαν 2024 11:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.