καταστημα για τραμπα ελαστικων

καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 09/12/2013 2:10 πμ.

Καλησπερα σε ολους!

Αρχικα να αναφερω οτι εβαλα πριν 3 μηνες στον τιγρη τα dunlop sportsmart. Απο την αρχη δεν μου αρεσε η συμπεριφορα τους. Τωρα, μετα απο 2000 χιλιομετρα η αισθηση παραμενει η ιδια. Επαιξα λιγο με τις πιεσεις κατεβαινοντας πιο χαμηλα, αλλα δεν ειδα καμια σοβαρη βελτιωση.

Πιο συγκεκριμενα εχουν μια αισθηση "τσιμεντου" και στα πλαγιασματα δε μου δινουν εμπιστοσυνη. Επισης εχουν πολυ αποτομο γλυστριμα, οταν αυτο γινεται ακουσια ή εκουσια (βλεπε παντες ). Το μονο καλο ειναι η γρηγορη κορωνα τους.

Καπου διαβασα οτι το συγκεκριμενο λαστιχο ειναι μεν πολυ καλο μιας και το προτιμανε αρκετοι και στην πιστα, ΑΛΛΑ δουλευει καλα σε χαμηλα μηχανακια (ss) λογω σχεδιασης του σκελετου των ελαστικων.

Anyway, για να μπω στο προκειμενο, θελω να τα αλλαξω με καποιο πιο πισταδικο λαστιχο που να ανταποκρινεται σε πιο σπορ οδηγηση, αλλα θελω (αν υπαρχει) καποιο μαγαζι που να παιρνει ελαφρως μεταχειρισμενα σαν τα δικα μου και να αφαιρει τη διαφορα απο τα καινουργια. Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα, παρακαλω να με διαφωτισει.

By the way, διαβασα τις εντυπωσεις του tigrisss για τα metzeler interact K3 και εχω ψηθει ασχημα...
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: dimchrist στις 09/12/2013 10:43 πμ.

Ο Νίκος Περιστεράς στη Μιχαλακοπούλου 125 πολύ πιθανό να το κάνει αλλά σίγουρα θα χάσεις αρκετά χρήματα (όχι μόνο εκεί αλλά όπου αλλού και να πας ειδικά αν δε στο κάνει το μαγαζί που τα πήρες).
Επικοινώνησε μαζί του (τηλεφ: 210 77 75 380)

Triple Way

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: Tigrisss στις 09/12/2013 5:36 μμ.


μετά από πολλές αλλαγές ελαστικών, ένεκα 83.000 χλμ στο μηχανακι, εμμένω στην αρχική αποψη.
Πολύ καλή συνολική αίσθηση στο tiger είχα και με conti sport attack 2. Και είναι και πιο φθηνα. Δεν είχα γλυστρίσει ποτέ πουθενά.

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 10/12/2013 1:24 πμ.

@dimchrist
Μιλησα με τον περιστερα και μου ειπε να παω απο εκει να δοκιμασουμε καποια σετ πιεσεων παρεα μπας και το σωσουμε και μπορεσω τελικα να συνυπαρξω με τα dunlop. Δεν εχω να χασω τιποτα, οποτε με την πρωτη ευκαρια θα περασω απο εκει.

@tigrisss
Αν τελικα δεν το σωσω με τα sportsmart, ψηθηκα και θα βαλω αυτης της κατηγοριας (γομα). Το θεμα με τα metzeler interact ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν κυκλοφορουν ακομα ή εχουν αντικατασταθει με καποιο καινουργιο μοντελο (δεν ηξερε να μου πει ο περιστερας εκεινη την ωρα που μιλησαμε στο τηλεφωνο). Εβαλα στο μπλοκακι και τα conti attack2 που ειπες μιας και ειναι και πιο φτηνα. Για τα pirelli supercorsa εχεις αποψη? Τα εχεις δοκιμασει?
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: shadow στις 10/12/2013 2:32 πμ.

Εγω εχω δουλεψει τα metzeler τα m5 κ ειχα μείνει πολυ ευχαριστημενος οχι στον τιγρη αλλα ηταν να τα βαλω στον τιγρη αλλα την τελευταία στιγμή ο περιστερας μου πρότεινε αυτα που φορας κ εσυ αλλα δεν με πεισαν κ πολυ τα λαστιχα dunlop αν αλλαζα τωρα θα εβαζα m5

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 10/12/2013 3:40 πμ.

shadow"Εγω εχω δουλεψει τα metzeler τα m5 κ ειχα μείνει πολυ ευχαριστημενος οχι στον τιγρη αλλα ηταν να τα βαλω στον τιγρη αλλα την τελευταία στιγμή ο περιστερας μου πρότεινε αυτα που φορας κ εσυ αλλα δεν με πεισαν κ πολυ τα λαστιχα dunlop αν αλλαζα τωρα θα εβαζα m5"


Τα m5 φορουσα και τα αλλαξα με τα sportsmart γιατι ηθελα ενα πιο στριφτερο λαστιχο που να ακουει καλυτερα στις αποτομες αλλαγες κατευθυνσης και να μην δισανασχετει στα πλαγιασματα.

Σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο για καποιον που δεν το "κυνηγαει"
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: patapios στις 10/12/2013 1 μμ.

Με 6000 χλμ στο sportsmart εχω να πω τα καλυτερα για γρηγορη οδηγηση ΕΚΤΟΣ πολης και τα χειροτερα για ΕΝΤΟΣ.

Επαρχιακα στροφιλικια δεν εχει κανει ουδεποτε το παραμικρο γλιστριμα ... μεσα στην πολη γλιστραει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.




Βρες καποιον που θελει να τα βαλει και πηγαινετε μαζι να βαλεις εσυ καινουργια και αυτος τα δικα σου. Νομιζω πως ειναι η πιο καλη και συμφερουσα λυση.

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 10/12/2013 4:50 μμ.

patapios"Με 6000 χλμ στο sportsmart εχω να πω τα καλυτερα για γρηγορη οδηγηση ΕΚΤΟΣ πολης και τα χειροτερα για ΕΝΤΟΣ.

Επαρχιακα στροφιλικια δεν εχει κανει ουδεποτε το παραμικρο γλιστριμα ... μεσα στην πολη γλιστραει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.




Βρες καποιον που θελει να τα βαλει και πηγαινετε μαζι να βαλεις εσυ καινουργια και αυτος τα δικα σου. Νομιζω πως ειναι η πιο καλη και συμφερουσα λυση."


Αυτο θα ηταν το ιδανικο, εχω το νου μου αλλα δεν εχω βρει καποιον μεχρι τωρα.

Εσυ με τι πιεσεις δουλευεις τα sportsmart?
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: patapios στις 10/12/2013 6:19 μμ.

Μεσα στην Αθηνα εχω δουλεψει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ...αλλα δεν "στρωνει με τιποτα η κατασταση. 30 30 εχω αφησει τωρα να παει να γ@@ηθει.


Εξω δουλευω 32-35 ειμαι 100 κιλα "γυμνος"


Αυτο που νομιζω πως κανεις λαθος ειναι οι ρυθμισεις στην αναρτηση... αν τις εχεις πολυ κουτσουρο το λαστιχο φαινεται να μην δουλευει σωστα. 2 φορες την "πατησα" ετσι .

Λεω την γνωμη μου ...μπορει και να μην ισχυει

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 10/12/2013 11:12 μμ.

patapios"Μεσα στην Αθηνα εχω δουλεψει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ...αλλα δεν "στρωνει με τιποτα η κατασταση. 30 30 εχω αφησει τωρα να παει να γ@@ηθει.


Εξω δουλευω 32-35 ειμαι 100 κιλα "γυμνος"


Αυτο που νομιζω πως κανεις λαθος ειναι οι ρυθμισεις στην αναρτηση... αν τις εχεις πολυ κουτσουρο το λαστιχο φαινεται να μην δουλευει σωστα. 2 φορες την "πατησα" ετσι .

Λεω την γνωμη μου ...μπορει και να μην ισχυει "


Μου κανες την καρδια περιβολι... δηλαδη δεν υπαρχει φως ουτε με 30/30?

Την αναρτηση την εχω με "μαμα" ρυθμισεις αυτη τη στιγμη και για ειμαι ειλικρηνης ειχα σκοπο να τις σκληρηνω μπας και εκανα προκοπη, αλλα απο οτι λες μαλλον θα γινουν χειροτερα τα πραγματα...
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: patapios στις 10/12/2013 11:20 μμ.

Oχι δεν εννοω αυτο.

Πρεπει να βρεις μια αρμονικη ισσοροπια (πως τα λεω ετσι βραδιατικα) μεταξυ ρυθμισης αναρτησης και αερα ελαστικων.

Τι ποσοστο οδηγας εξω και τι πολη?


Μου κανει εντυπωση που δεν σου αρεσει καθολου σαν λαστιχο ...

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: galileos στις 11/12/2013 8:05 πμ.

Το θέμα με την επιλογή ελαστικών είναι πολύ προσωπικό τελικά! Τα θέλουμε όλα, κρατήματα εντός και εκτός πόλης, σε βρεγμένο και στεγνό, σε καλή και χάλια άσφαλτο, κλπ, κλπ, ... και φυσικά οικονομικά!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις την πίσω ανάρτηση με μια της προκοπής και μετά αν ζητάς ακόμα περισσότερα από το "εργαλείο" να ξεκινήσεις να αναζητάς ελαστικά, πιέσεις, προσαρμοσμένες ρυθμίσεις στην ανάρτηση και όλα αυτά σε συνδυασμό πάντα με την οδηγική σου συμπεριφορά και ανάγκη!

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: shadow στις 11/12/2013 9:40 μμ.

τα m5 τα εχω ζορισει παρα πολυ και μου ηταν πολυ καλα για εκτος πολυς παντα τεσπα μηπως να δοκιμαζατε πιεση 36-42?εγω αυτην δουλευω το 30-30 ειναι πολυ λιγο γνωμη μου παντα παιδια

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 12/12/2013 2:32 πμ.

galileos"Το θέμα με την επιλογή ελαστικών είναι πολύ προσωπικό τελικά! Τα θέλουμε όλα, κρατήματα εντός και εκτός πόλης, σε βρεγμένο και στεγνό, σε καλή και χάλια άσφαλτο, κλπ, κλπ, ... και φυσικά οικονομικά!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις την πίσω ανάρτηση με μια της προκοπής και μετά αν ζητάς ακόμα περισσότερα από το "εργαλείο" να ξεκινήσεις να αναζητάς ελαστικά, πιέσεις, προσαρμοσμένες ρυθμίσεις στην ανάρτηση και όλα αυτά σε συνδυασμό πάντα με την οδηγική σου συμπεριφορά και ανάγκη!

"


Εχεις απολυτο δικιο, το εχω στο προγραμμα για ohlins, αλλα εδω μιλαμε για χαλια αισθηση. Ωρες-ωρες στριβω και νομιζω οτι παω με τη... ζαντα
money cant buy me love

Re: καταστημα για τραμπα ελαστικων  

  Από: TheFace στις 12/12/2013 2:42 πμ.

shadow"τα m5 τα εχω ζορισει παρα πολυ και μου ηταν πολυ καλα για εκτος πολυς παντα τεσπα μηπως να δοκιμαζατε πιεση 36-42?εγω αυτην δουλευω το 30-30 ειναι πολυ λιγο γνωμη μου παντα παιδια "


Αμα βαλω 36-42 στο sportsmart θα πηγαινω με "γκελ"...

Καμια σχεση με τα m5 φιλαρακι... αυτα ειχα πριν.
money cant buy me love