Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.

Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: pragias στις 14/01/2014 11:42 πμ.

Καλημέρα σε όλο τον κόσμο.

Απο τον Αύγουστο έχω αγοράσει το 675 daytona . Πραγματικά είναι αυτό που έψαχνα σαν μηχανάκι (αυτό το αναφέρω για να μην πει κανείς ότι αντε πάρε ένα vstrom). Ο προβληματισμός μου είναι πως μπορώ να δημιουργήσω αποθηκευτικό χώρο πάνω στο μηχανάκι για ταξίδια.
Στο παρελθόν είχα ένα naked μηχανάκι και είχα αγοράσει ένα μαγνητικό tank bag (http://www.vacar.gr/default.aspx?id=103 ... &proid=957) , το οποιο το εγκαθηστούσα πάνω στο ντεπόζιτο. Η χωρητικότητα του συγκεκριμένου tank bag ήταν ικανοποιητική για όταν ταξίδευα μόνος. Το θέμα έιναι οτι το συγκεκριμένο tank δεν μπάινει πάνω στο daytona και ο λόγος είναι γτ βρίσκει πάνω σε φέρινγκ και γενικά είναι ογκόδες και δυσκολεύει στην οδήγηση.

Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να βάλλω το συγκεκριμένο tank bag (μιας και το έχω) στην πίσω σέλα. και σκέφτηκα πίσω στην σέλα , γτ είναι ένα μέρος στο οποίο δεν θα με ενοχλεί στο ταξίδι. σημασία έχει , να μπει έτσι ώστε να είναι και ασφαλή ώς προς το ταξίδι (να μην κουνιεται).

θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου δώσετε πληροφορίες για το πως μπορώ να φορτώσω το 675, εννοείτε ότι η επιλογή να βάλλω μια τσάντα στην πλάτη μου δεν την θέλω.

Σκέφτομαι και την κοπή πίτας στο Βόλο , και πρέπει να πάρω και δύο ρούχα μαζί μου.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: galileos στις 14/01/2014 12:56 μμ.

Με ιμάντες, χταπόδια και αρκετή προσοχή για να πλαστικά μέρη και θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου!

Πριν ξεκινήσεις το ταξίδι κάνε και μερικά δοκιμαστικά με πλήρη φόρτο για να δεις ότι είσαι ΟΚ ...

και καλές βόλτες !

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: billy the kid στις 14/01/2014 1:22 μμ.

Για tail bag έψαξες??

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: tharis στις 14/01/2014 2:04 μμ.

Μια ειναι η λυση ..
http://www.forumtriumph.gr/triumph-tank-bag-t5729.html



Αλλιως οτι ειπε ο galileos, να δεσεις καμια τσαντουλα πισω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: pragias στις 14/01/2014 4 μμ.

bill the kid , προσπαθω να κανω την δουλεια μου (να το προσασμοσω δηλαδη) με το μαγνητικό tank bag που έχω. και αν δεν μπορέσω να κάνω τπτ με αυτό τότε θα κοιτάξω να πάρω tail bag.

Η διαφορά του tail bag ποια ειναι ακριβώς? εχει βάσεις που κάθονται κάτω απο το σελάκι ?δηλαδή καταργείς το πίσω σελάκι?

tharis σε ευχαριστώ πολύ για το ποστ, αλλά εχω και εγώ μαγνητικό...

θα κοιτάξω πως μπορεί καλύτερα να προσαρμπστεί στην πίσω σέλα, αν έχει κάποιος κάποια λύση δοκιμασμένη , ας πει ...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: tharis στις 14/01/2014 4:06 μμ.

Το tail bag του street triple ειχε δυο μικρα φερμουάρ τα οποια βιδωνες κατω απο τη σελα και εδεναν το tailbag..

Ta tailbag παντως ειναι συνηθως αρκετα μικρα και δε χωρανε και πολλα πραγματα.. Ενα τανγκ μπαγκ πουνα σε βολευει και μια μικρη τσαντα στην πλατη ειναι νομιζω η καλυτερη λυση για μικρες εκδρομες.
Φυσικα με το daytona πρεπει να συμβιβαστεις σε καποια πραγματα.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: kyrkyriakos στις 14/01/2014 7:07 μμ.

Φίλε pragias , ρώτα το Νίκο(Nfot) αυτός το "φορτώνει" το εργαλείο!
Νίκοοοοοοοοοοοο........ βοήθα το παιδί ρε.........

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: NikosV στις 14/01/2014 9:07 μμ.

Ξαδερφος μου πηγε με το Daytona του εξωτερικο και ειχε βαλει σαμαρια !! οχι τιποτα γκουμουτσες ..
μικρα και λειτουργικα ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: billy the kid στις 15/01/2014 9:16 πμ.

Πάντως πρίν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, επικοινώνησε μαζί μου, έχω και ένα μικρο μαγνητικό tankbag να σου δώσω να δοκιμάσεις, και σαμάρια, και ένα σάκο τύπου λουκάνικο ρυθμιζόμενου όγκου. Μπορείς να τα δοκιμάσεις πάνω στη μηχανή σου και ότι σου κάνει πάς κι αγοράζεις κάτι ανάλογο .

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: pragias στις 15/01/2014 9:51 πμ.

Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία, να εισαι καλά, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ.

NikosV KAI kyrkyriakos μπράβο τέτοιους τρόπους θέλω... καμία φότο θα βοηθούσε πάρα πολυ.... σας ευχαριστω παρα πολυ ολους..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: NikosV στις 15/01/2014 12:34 μμ.

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: billy the kid στις 15/01/2014 1:42 μμ.

http://www.worldoftriumph.com/section.php/4623/1/luggage

http://www.jcwhitney.com/luggage-saddlebags-and-racks/triumph-motorcycle-daytona-675/c14523d61274j1s21.jcwx

Για να πάρεις μερικές ιδέες...

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: pragias στις 15/01/2014 3:14 μμ.

NikosV σε ευχαριστω πολύ για την φωτο.

Βασίλη ευχαριστώ για τα λινκ. Με την πρώτη ευκαιρεία (ταξίδι) θα κάνω τις ανάλογες δοκιμές. Θα προσπαθησω για αρχή να βάλωω το δικό μου tank bag στην πισω σέλα. Για οτι πατέντα και τρόπους θα βγάλλω φώτο να δει και κανενας άλλος που θέλει α φορτώσει το σουπερ σπορτ.

Γιατί κανωνίζω ένα ταξιδάκι Γιαννενα και αν μπορέσω τις ημερομηνίες της πίτας θα έρθω και Βόλο...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: tselos στις 15/01/2014 8:34 μμ.

Για πάρε μια ιδέα από το δικό μου...

Re: Τρόποι αποθήκευσης χώρου σε daytona 675.  

  Από: pragias στις 16/01/2014 10:32 πμ.

tselos πολυ καλό , σε ευχαριστω παρα πολύ. αυτό που έχεις βάλλει στο πισω καθισμα , έιναι κάποια τσαντα δεμένη με χταποδια? ή είναι καποιο tail bag?

Ασχετο: χρήστο είχες hornet παλιότερα?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!