δερμα ή kordura

δερμα ή kordura  

  Από: seduce στις 25/01/2014 9:17 μμ.

τους βλέπω στο δρόμο και ζηλεύω.......θέλω και εγώ.
δεν είναι αδιάβροχο λένε
δεν είναι ζεστό σαν την kordura λένε
θέλει περιποίηση λένε
είναι ποιο ανθεκτικό σε περίπτωση πτώσης λένε
είναι all time classic
είναι διαχρονικό
είναι είναι είναι
έχω 2 kordurες μια για καλοκαίρι μια για χειμώνα και είμαι full ευχαριστημενος και από τα 2 αλλά θέλω δερμάτινο.
αξίζει?
ποια είναι τα υπέρ και τα κατά?



πως σας φαινετε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: fotisz750 στις 25/01/2014 9:43 μμ.

εγω απο τοτε που πηρα cordura εβαλα το δερματινο σε αγγελια...
ολα αυτα που ειπες ωστοσο ισχυουν! απλα εμενα δεν με βολεψε! αν ημουν ανετος οικονομικα θα το κρατουσα!

Re: δερμα ή kordura  

  Από: patapios στις 25/01/2014 10:43 μμ.

Αν το αντεχει η τσεπη σου ...καντο.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: galileos στις 26/01/2014 10:17 πμ.

Έχω και από τα δύο! Ανάλογα τις συνθήκες τα χρησιμοποιώ. Προσωπικά προτιμώ το δερμάτινο χειμώνα-καλοκαίρι αλλά πολλές φορές είμαι αναγκασμένος να φοράω τα υφασμάτινα!

Όπως ανέφερε και το Patapios αν το αντέχεις οικονομικά κάνε την κίνηση για να έχεις τις επιλογές σου.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: billy the kid στις 26/01/2014 10:39 πμ.

Φίλε όπως είπαν και τα παιδιά αν αντέχει η τσέπη σου καλό είναι να έχεις και τα δυο. Έχω ένα alpinestars εδώ και 3 χρόνια και είμαι υπερευχαριστημένος. Έχει αφαιρούμενη επένδυση για το κρύο, οπότε δε καταλαβαίνεις τίποτα, το πρόβλημα με τα περισσότερα δερμάτινα είναι στο λαιμό που είναι ανοιχτός, λύνεται όμως με μια μπαλακλάβα. Χωρίς την επένδυση είναι αρκετά δροσερό , δε κάνει όμως για πολλή ζέστη (όπως και η gordura άλλωστε) Από θέμα προστασίας θα συμφωνήσω πως είναι πιο ασφαλή τα δερμάτινα από τη gordura. Από εμφάνιση δε το ζητητάω ότι σκίζει ,απλά θα πρέπει να σκεφτείς κι αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με παντελόνι. Παντελόνι δερμάτινο δεν έχω και η αλήθεια είναι πως όταν φοράω και τα δυο μαζί δείχνει κάπως περίεργα...Ελπίζω να βοήθησα...

Re: δερμα ή kordura  

  Από: NikosV στις 26/01/2014 11:26 πμ.

Ειναι θεμα ασφαλειας ..
το δερμα προστατευει καλυτερα σε πτωσεις με μεγαλη ταχυτητα ..

Η γνωμη μου ειναι: Αν εισαι γρηγορος οδηγος (και ας μην μπαινεις σε πιστα) παρε μια διαιρουμενη δερματηνη φορμα .. (εννοηται οτι εχεις μποτες και γαντια δερματινα .. )
και φορας τις κορντουρες που ηδη εχεις σε συνθηκες πολης/βροχης ..

Σε περιπτωση που δεν εισαι τοσο γρηγορος ή καγκουρο-οδηγος, παρε ενα παντελονι κορντουρα με φουλ προστασιες και αδιαβροχο ..

Ξαναλεω ειναι ολα θεμα ασφαλειας ..
δυστηχως δεν συμφωνω στο θεμα (αν αντεχει η τσεπη σου κλπ κλπ )
αποφασισες να παρεις μηχανη θα δωσεις αλλο ενα 1000 και λιγοτερο για την Στανταρ προστασια (οχι του νομου) αλλα για να μην δεις το ποδι σου πισο απο τον σβερκο σου ..

φιλικα
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: δερμα ή kordura  

  Από: epistimon στις 26/01/2014 6:08 μμ.

αφου σου αρεσει παρτω.τα υπερ και τα κατα τα ξερεις.οταν το αγορασεις με το καλο θα τα διαπιστωσεις και μονος σου.καλες αγορες

Re: δερμα ή kordura  

  Από: pragias στις 26/01/2014 11:20 μμ.

Καλησπέρα και από εμένα.
Εχω ενα δερματινο dainese και η αποψη μου ειναι , οτι σιγουρα παρέχει μεγαλυτερη ασφάλεια.
Εγω συμφωνώ με τον NikoV που λέει " Η γνωμη μου ειναι: Αν εισαι γρηγορος οδηγος (και ας μην μπαινεις σε πιστα) παρε μια διαιρουμενη δερματηνη φορμα .. (εννοηται οτι εχεις μποτες και γαντια δερματινα .. )
και φορας τις κορντουρες που ηδη εχεις σε συνθηκες πολης/βροχης .. "

Ένα πράγμα που έχει το δερμάτινο σαν μειονέκτημα είναι , ότι σε περιπτωση που ταξιδέψεις με κρύο ( κοντά στους 0 βαθμούς) παγώνει ποιο εύκολα από οτι το άλλο.

Το δερμάτινο είναι καλύτερο ακόμα και το καλοκαίρι αν αφαιρείται η επένδυση. Έχω παράδειγμα από φιλαράκι με καλοκαιρινή cordura ths colori και κάναμε την ίδια διαδρομή με 38 βαθμούς και εκείνος ήταν μούσκεμα από μέσα ενώ εγώ πολύ λιγότερο. Από τις τρύπες η cordura πέρναγε την "λάβα" μέσα ενώ το δερμάτινο έκαιγε περισσότερο απέξω.

Ελπίζω να βοήθησα
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: δερμα ή kordura  

  Από: pap43-d2 στις 27/01/2014 12:50 μμ.

Φίλε Τάκη,
για να γίνω λίγο κακός οι περισσότεροι φοράνε το δερμάτινο για εφέ χωρίς να ξέρουν τι προσφέρει.
Όπως προαναφέρθηκε για μένα αν δεν μπαίνεις πίστα δεν αξίζει να το πάρεις. Η σημαντική διαφορά που έχουν είναι ότι σε περίπτωση πτώσης αν συρθείς το δερμάτινο δεν "καίγεται" τόσο εύκολα, κατά τα άλλα η προστασία που σου προσφέρουν είναι η ίδια.

Εγώ δοκιμάζοντας και τα δύο κατέληξα στην cordura για τους λόγους ότι έχεις καλύτερη προστασία από το κρύο στην μέση (αρκεί να μην είναι κοντό) και στον λαιμό αλλά και γιατί δεν φοβάσαι μην βραχείς. Αν έχεις σκοπό να κάνεις ταξίδια και να φοράς και παντελόνι, το δερμάτινο είναι αρκετά πιο βαρύ και είσαι και πιο δυσκίνητος. Τέλος τα δερμάτινα είναι αρκετά πιο ακριβά στην αγορά.

Βέβαια αν σου αρέσει τόσο πολύ και το "ζηλεύεις" όλα ότι και να πούμε είναι άχρηστο. Σημασία έχει να φοράμε εξοπλισμό που μας προστατεύει και μακάρι να μας είναι αχρείαστος
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: patapios στις 27/01/2014 1 μμ.

pap43-d2"Η σημαντική διαφορά που έχουν είναι ότι σε περίπτωση πτώσης αν συρθείς το δερμάτινο δεν "καίγεται" τόσο εύκολα, κατά τα άλλα η προστασία που σου προσφέρουν είναι η ίδια.

"


Αυτοαναιρουμενη η προταση σου

Τελικα προστατευουν καλυτερα απο το "καψιμο" ή προσφερουν την ιδια προστασια ???

Re: δερμα ή kordura  

  Από: pap43-d2 στις 27/01/2014 1:25 μμ.

patapios"
Τελικα προστατευουν καλυτερα απο το "καψιμο" ή προσφερουν την ιδια προστασια ??? "


Στην πτώση και τα δύο σου προσφέρουν την προστασία, αν συρθείς το δερμάτινο είναι πιο ανθεκτικό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η cordura δεν θα σε προστατέψει
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: NikosV στις 27/01/2014 1:49 μμ.

το σωστο νουμερο στο δερματινο προστατευει καλυτερα απο την κορντουρα .. και οχι μονο απο τα καψιματα ..
(αλλιως θα τραχανε στις πιστες με κορντουρες)
.. και αυτο γιατι δεν αφηνει να γινονται περιττες κινησεις του σωματος ..
δεν ειναι βολικες γιατι γινονται οι κινησεις σου σαν του ρομποκοπ

οι περισσοτεροι διαλλεγουν κορντουρες λογο ανεσης(καθως δεν σε σφηγκουν τοσο πολυ), αισθητηκης (μιαζουν με καζουαλ μπουφαν και το βαζουν και μεχρι το μπαρακι) και αδιαβροχοποιησης (που απο μονο του το δερμα δεν εχει)

ο συνηδητοποιημενος μηχανοβιος πρωτα θα παρει δερματα και μετα τις κορντουρες ..

απο τη στιγμη που εχεις κορντουρες και διαθετεις € και για κατι αλλο παρε δερματα αλλα να παρεις και παντελονι ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: δερμα ή kordura  

  Από: johnygalan στις 27/01/2014 7:30 μμ.

Δέρμα και πάλι δέρμα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: δερμα ή kordura  

  Από: epistimon στις 27/01/2014 8:21 μμ.

ο συνηδητοποιημενος μηχανοβιος πρωτα θα παρει δερματα και μετα τις κορντουρες

ο συνηδητοποιημενος οδηγος θα τα παρει ολα και σε καλη ποιοτητα γιατι το πεσιμο ειτε ειναι σε πιστα ειτε σε δρομο ειναι πεσιμο και η προστασια πρεπει να ειναι η μεγιστη.τα ρουχα ξανα αγοραζονται ο ανθρωπινος οργανισμος οχι.μακαρι να μη χρειαστει σε κανεναν μας να δειξει την αξιοπιστια του ο ρουχισμος της μοτοσυκλετας.ευχομαι καλες αγορες και προσοχη σε ολους

Re: δερμα ή kordura  

  Από: kyrkyriakos στις 27/01/2014 8:35 μμ.

Στο δερμάτινο με ή χωρίς επένδυση ,τα προστατευτικά μένουν πάντα στη θέση τους,το μπουφάν το ίδιο!
Στα υφασμάτινα ,τύπου "κορντούρα" (γιατί και εδώ έχει ποιότητες...), εάν βγάλεις την επένδυση συνήθως σακουλιάζει...
Ψηφίζω δερμάτινο. Δεν το αλλάζω!!!