Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.

Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 13/09/2015 5:18 μμ.

Καλησπέρα σε όλους εδώ στο forum!
Ελπίζω όλοι να ευχαριστηθηκατε τις καλοκαιρινές διακοπές όρθιοι κ χωρίς προβλήματα!

Είμαι κάτοχος ενός Tiger 800 κ αυτό το καιρό ψάχνομαι να αντικαταστησω το κράνος μου, ένα agv k4 evo το οποίο στα ταξίδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής ενώ με έχει βολέψει το χαμηλό του βάρος, με έχει τρελάνει ο θόρυβος που δημιουργείτε απ τα 70 χλμ κ πάνω... σίγουρα το agv θα το κρατήσω σα 2ο κράνος για τη πόλη αλλά για τα ταξίδια θα ήθελα κάτι λιγότερο θορυβώδες .
Έχοντας διαβάσει παλιότερη ανάρτηση για εδώ στο forum πήρα μια ιδέα αλλά σίγουρα άλλο ένα κράνος σχεδιασμένο για πίστα, άλλο για τη πόλη κ άλλο για τουριστική χρήση...
Ψάχνοντας στο ίντερνετ μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον τα εξής κρανη: α) shoei qwest β)arai x Tour 4 κ τέλος το schüberth c3 pro (συγκεκριμένα το Europe!!!).
Κάθε γνώμη, άποψη κ εννοείται εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: CK1 στις 16/09/2015 3 μμ.

Έχω το Qwest 4 χρόνια και χώρις κάποιο πρόβλημα. Δυστυχώς όμως σύγκριση με τα αλλά που παραθέτεις δεν μπορώ να κάνω μιας και δεν έχω εμπειρία. Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ http://sharp.direct.gov.uk/

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 17/09/2015 9:54 πμ.

Καλημέρα φίλε μ κ ευχαριστώ γα την απάντηση σου κ το link! Βασικά κ μόνο η εμπειρία σου γι αυτό το κράνος είναι κ αυτή μια βοήθεια καθόλου αδιάφορη...
Πιστεύω ότι θα είσαι ικανοποιημενος απ το κράνος αυτό. Θα ήθελα να σε ρωτήσω από θέμα θορύβου σε ταχύτητες από 80 χλμ μέχρι τα 130 με 140 πως είναι?
Επίσης ο αερισμός από τους αεραγωγους είναι ικανοποιητικός?
Κ τέλος το βάρος του είναι ανεκτό σε μεγάλα ταξίδια?
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: CK1 στις 17/09/2015 10:06 πμ.

Καλημέρα. Από θόρυβο είναι μια χαρά ειδικά αμα κλείσεις και την "ασφάλεια" της ζελατίνας που την πιέζει και εφαρμόζει στο κράνος. Και από βάρος δεν έχω παράπονο, δεν με έχει κουράσει.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 17/09/2015 10:34 πμ.

Ένα ακόμα κ τέλος φίλε μ, από τον αερισμό είσαι ευχαριστιμένος, δηλαδή με ανοιχτούς τους αεραγωγούς περνά αρκετός αέρας? Κ με το θόρυβο? Έχεις παρατηρήσει καθόλου αύξηση του θορύβου με τους αεραγωγους ανοιχτούς?
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: CK1 στις 17/09/2015 11:16 πμ.

Κοίτα, καλοκαίρι μεσα στην Αθήνα οι αεραγωγοι δεν σε σώνουν αλλά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κράνους. Σε ταξίδι με πιο ήπιες θερμοκρασίες είναι μια χαρά. Από θόρυβο δεν έχω παρατηρησει διαφορά με κλειστούς-ανοιχτούς.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 17/09/2015 11:27 πμ.

Σίγουρα ότι κράνος κ να χεις καλοκαίρι στην Αθήνα είναι βάσανο. Απλά η απορία μου ήταν για τη χρήση σε ταξίδι.
Σ ευχαριστώ πολύ παντως για τις απαντήσεις σου κ το χρόνο σου, με κάλυψες αρκετά!
Να σαι καλά κ ασφαλη χιλιόμετρα να χεις πάντα!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 19/09/2015 5:15 μμ.

Καλησπέρα κ πάλι, όσο προχωράει η έρευνα μου στο διαδίκτυο όλο κ και άλλο ανακαλύπτω. ..
Μήπως έχει κανείς γνώμη κ εμπειρία απ το shoei το gt air να μου πει κ πιο συγκεκριμένα σε χρήση με τουριστική μηχανή?
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: voyager1970 στις 19/09/2015 8:03 μμ.

Φίλε Φώτη,

Το Shoei - Gt Air, είναι το πιο αθόρυβο από όλη την γκάμα της Shoei. Το δοκίμασα σε μια καλή βόλτα μέχρι την Λίμνη Ευβοίας. Στις μεγάλες ευθείες της εθνικής οδού είναι σταθερό 180+km/h και αρκετά ήσυχο (σε σχέση με οποιοδήποτε της Arai, ή της Χ-lite) . Επίσης η εσωτερική φιμέ ζελατίνα κάνει πολύ καλά δουλειά στον ήλιο και δεν χρειάζεσαι άλλη ζελατίνα κράνους ή γυαλιά ηλίου.

Όμως σε στροφιλίκι (μετά τα βενζινάδικα της Καστέλλα Ευβοίας) σε σπορ οδήγηση φαίνεται το βάρος του αλλά και το σχετικά περιορισμένο οπτικό πεδίο που έχει το πάνω μέρος του προσώπου στο άνοιγμα του κράνους.

Βέβαια για τουριστική χρήση που το θες είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Α! Ο εξαερισμός του είναι καλός, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι (Arai RX-7 GP) το οποίο είναι μόνο για πίστα ή σπορ οδήγηση (σκυφτή γωνία του κράνους λόγο της θέσης του αναβάτη σε superbike).

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 20/09/2015 7:38 πμ.

Φίλε voyager καλημέρα κ σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Με κάλυψες πλήρως στις απορίες μου κ προς ώρας έχω απομείνει με το δίλημμα shoei gt air η schuberth c3 pro... βασικά τα arai τα έχω απορρίψει λόγω των όσων ανέφερες αλλά κ για το θόρυβο που απ ότι έχω μάθει κ διαβάσει πρέπει να είναι αρκετός...
Ευελπιστώ ότι θα βρω κ κάποια σχόλια κ για τα schuberth πριν πάω σε κάποιο κατάστημα να τα δοκιμάσω όπου θα ληφθεί κ η τελική απόφαση!
Σ ευχαριστώ κ πάλι, καλά κ ασφαλή χιλιόμετρα να χεις πάντα φίλε μ!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: voyager1970 στις 20/09/2015 12:03 μμ.

Φίλε Φώτη.

Το Schuberth C3 Pro είναι πιο ελαφρύ απο το Shoei - Gt Air, κατά 50~60 γραμμάρια και μπορείς αργότερα να του βάλεις την «μαμίσια» ενδοσυνεννόηση/ blue-tooth που είναι πολύ καλή… αλλά πολύ ακριβή!

Αλλά από θέμα εξαερισμού θα έχεις θέμα το καλοκαίρι! Άλλωστε για αυτό τον λόγο είναι το πιο ήσυχο της αγοράς μιας και το έχουν ντύσει αρκετά και έχουν κάτι πολύ μικρά ανοίγματα στην εσωτερική επένδυση για να περνά ο αέρας!

Μην ξεχνάς πως στην Γερμανία (ή χώρα προέλευσης και σχεδιασμού της Schuberth) και γενικά στην Β. Ευρώπη το καλοκαίρι είναι σαφώς πιο δροσερό από το δικό μας!

Βέβαια για τα καλοκαίρια καλό θα ήταν να έχεις ένα καθαρά καλοκαιρινό κράνος όπως και με τα καλοκαιρινά μπουφάν μοτοσυκλέτας!

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 20/09/2015 1:51 μμ.

Φίλε μ το έχεις θέσει πολύ σωστά το θέμα, το μόνο που έχω να προσθέσω είναι το συγκεκριμένο το c3 pro είναι στη κατηγορία των ανοιγώμενων (flip up αν δε κάνω λάθος τον όρο) απ ότι έχω δει, που πιστεύω ότι ίσως σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες το καλοκαίρι ίσως βολέψει ανοιχτό...
Τώρα όσο για την επιλογή το τελευταίο λόγο θα τον έχει η δοκιμή... αν κ αυτή τη στιγμή το shoei έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα... θα δούμε...!
Σ ευχαριστώ κ πάλι κ για το χρόνο σου κ για τις απαντήσεις σου!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: PTiger800 στις 21/09/2015 1:16 μμ.

Μονο Shoei έχω φορέσει, οπότε παραθέτω απλώς σκέψεις.

Οι χρήστες Schuberth που γνωρίζω λένε ότι είναι ήσυχο.
Το GT-Air μου άρεσε και εμένα, πλην όμως απ' ότι θυμάμαι είχε χαμηλό Sharp Rating και με ξενέρωσε.

Επιπλέον και μιλάω για εμένα προσωπικά δε θεωρώ ότι το Flip Up είναι λύση. Όταν είναι ανοιχτό είναι ανεπαρκές ως προς την προστασία. Όταν είναι κλειστό, πάλι πρέπει κανείς να ψάχνει τη Sharp για να δει σε τι ποσοστό των κρούσεων παρέμεινε κλειστό. Συνήθως επίσης, τα ανοιγόμενα είναι πιο βαριά.
Αυτά.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 21/09/2015 6:43 μμ.

Φίλε Πάνο καλησπέρα!
Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο κάπου κ πάνω κάτω σκέφτομαι κ γω τα ίδια. Βέβαια όσο αφορά τα sharp tests έχω προβληματιστει  λιγάκι γιατί από δω κ από κει που διαβάζω στο διαδυκτιον  άλλοι τα αποδέχονται πλήρως κ άλλοι τα αμφισβητούν ως προς τα αποτελέσματα. Κ απλά το ψάξιμο συνεχίζεται... Βέβαια στην Ελλάδα είμαστε που όταν έχεις μπροστά σου έναν άσπρο τοίχο σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να σου πει ότι ο τοίχος είναι μαύρος...
Θα δούμε τώρα σιγά σιγά...
Σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου γιατί εμπειρίες κ απόψεις χρειάζεται να μοιράζονται κ σίγουρα βοηθάνε!!!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 19/10/2015 3:20 μμ.

Καλησπέρα κ πάλι!
Επανέρχομαι στο θέμα εδώ για να σας πω ότι τελικά κατέληξα στο θέμα του κράνους στο shoei το gt air!

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω πλήρως σε μεγάλη βόλτα μέχρι στιγμής κ σε ταχύτητες πάνω απ τα 85 χλμ την ώρα.
Βέβαια κ η πρώτη επαφή ήταν αρκετή για να με ενθουσιάσει κ εντυπωσιάσει!
Κατ αρχάς τα επίπεδα του θορύβου πολύ χαμηλότερα σε ένταση κ πολυ πιο υποφερτα απ το παλιό μ agv k4 evo... κ όσο για τους αεραγωγους έχοντας τους ανοιχτούς ακόμα κ σε μικρές ταχύτητες νιώθεις τον αέρα να περνάει! Όσο για το βάρος μια χαρά πάνω κάτι στα ίδια με το agv!
Βέβαια νιώθω μια μικρή κλειστοφοβια αλλά θα το ξεπεράσω, που θα πάει!!!
Κ για το τέλος πραγματικά εντυπωσιασμενος έμεινα κ απ τα γραφικά που το κοσμούν! Έχω την έκδοση revive tc5... με λίγα λόγια κόσμημα...!!! Τόσο που σκέφτομαι να φτιάξω βιτρίνα στο σπίτι κ να μη το ξαναβάλω στο δρόμο...!
Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις γνώμες σας κ τις συμβουλές σας!
Σας παραθέτω κ φώτο απ το στολίδι μ!!!





Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...