Stratos-Scrambler 14 - Νεο Μελος

Stratos-Scrambler 14 - Νεο Μελος  

  Από: Stratos-Scrambler στις 17/11/2018 12:20 πμ.

Καλησπερα στην παρεα.

Ονομαζομαι Στρατος ετων 40. Τρισευτυχισμενος Κατοχος ενος Scrambler 14' (efi) χωρις ΑBS απο τις 14-06-18.





Το αγορασα μεταχειρισμενο απο ενα παλικαρι με μοναδικα εξτρα (τα official): 2πλο stand το οποιο αφαιρεσα, πισω χειρολαβη για τον συνεπιβατη που επισης την αφαιρεσα μερικως και το διχτακι στο εμπρος φαναρι (το οποιο απο νικελ το εβαψα μαυρο).

Διανυω (εκτος απο μερες που με βρισκει βροχη οταν ξεκιναω) καθημερινα χειμωνα-καλοκαιρι 80 χλμ. Και μαζι με την χρηση του σαβ/κου κανω περιπου 17000 χλμ τον χρονο. Το πηρα με 12000 και σε 3 μηνες εχω φτασει τα 18000 χλμ (ηδη πηγα στον Κο Κοντη και εκανα το πρωτο μου σερβις των 20,000 χλμ και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος).

Η καθημερινη μου διαδρομη ειναι Λ.Μαραθωνος/Αττικη οδο/Λ.Κηφισιας και επιστροφη. Οποτε ταξιδευω με μεση ωριαια (χωρις να βαζω τα φαναρια) στην Λ.Μαραθωνος με 100-120 και στην Αττικη 140-160.

Λογω χρησης αρχισα να το αναβαθμιζω στις πρωτες 2 εβδομαδες.

Πρωτα απ'ολα με το που το πηρα και αρχισα να το μαθαινω προσπαθησα να ανεβασω τελικη ταχυτητα αλλα μετα τα 130 ηταν πολυ νευρικο. Οποτε το 1ο πραγμα που εκανα ηταν να το στησω σε αναρτηση (εμπρος-πισω), και εν τελει κατεληξα στην Ohlins (αν και σκεφτομουν και την Bitubo). Στα μηχανικα, ξηλωσα την κουμουτσα που ειχε για εξατμιση και εβαλα μια ολοσωμη Arrow. Καταργησα το Α.I.S. και φοραω το racing φιλτρο αερα της ΚΝ. Τελευταια στο σερβις εβαλα και το προγραμμα της Triumph για την Arrow.

Αυτη τη στιγμη το μηχανακι...για μενα ειναι ιδανικο....και πλεον...ψαχνομαι μονο για μπροστινη δισκοπλακα και για ενα μπαρακι στο τιμονι. Γενικα δεν εχω υπαρξει πιο ευχαριστημενος με μοτοσυκλετα. Δεν σκοπευω να την πουλησω.

















Αυτα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:
-Αλλοι κατοχοι Scrambler....τι τελικη ταχυτητα εχετε γραψει;;
-Το δικο μου πιανει πολυ γρηγορα τα 165....δυσκολα τα 175...και απο εκει και περα δυσκολευεται ακομα περισσοτερο να ανεβασει...σαν να ειναι η πεμπτη τελειως overdrive, τα δικα σας;;;
-Με υψηλες μεσες ωριαιες ταχυτητες η καταναλωση ανεβαινει στα 7,7 λτ /100 χλμ...στα δικα σας τι νουμερα βλεπετε;;
-Για μπροστα δισκοπλακα ποια ειναι η αποψη σας για την Braking; Και αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη για αγορα απο την Ελλαδα;

Αναρτηση/εξατμιση & καποια αλλα μικροεξαρτηματα τα εχω βαλει στην Jigsaw Customs που επισης ειναι αψογοι.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα και να χαιρεστε τα εργαλεια σας !!

Re: Stratos-Scrambler 14 - Νεο Μελος  

  Από: fotis_kefalonia στις 26/11/2018 10:30 πμ.

Καλώς ήρθες φίλε στη παρέα!!! Να σαι πάντα καλά κ Μα έχεις πολλά κ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με το σκραμπλερακι σου!!! Δυστυχώς δε μπορώ να σου πω κάποια γνώμη για όσα ρωτάς μιας κ είμαι κάτοχος ενός 800αρι τίγρη! Σίγουρα είμαι στην ίδια φάση με σένα, απόλυτα ευχαριστημένος κ με καμία διάθεση να αποχωριστώ το τίγρη μ!!!!
Καλά χιλιόμετρα κ πάλι, ασφαλή κ πάντα όρθιος!!!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Stratos-Scrambler 14 - Νεο Μελος  

  Από: grgasteus στις 10/12/2018 9 μμ.

Ωραίος!!!
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα να έχεις!!!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...