TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: johnygalan στις 04/08/2014 10:59 πμ.

http://www.team65.gr/index.php/track-da ... ta-megarwn

Έτσι μου 'ρχεται να γυρίσω νωρίτερα από τις διακοπές μου.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: voyager1970 στις 04/08/2014 1:34 μμ.

Φίλε johnygalan,

Πρίν διακόψεις τις διακοπές σου για το συγκεκριμένο το track-day, έχε υπόψιν σου πως η πίστα είναι γεμάτη χώματα παντού (γλυστράει απο κ1 έως το πέταλο της κ9) . Ειδικά στην κ5, έχουν κάνει χωματουργικά έργα (με εμφανής ροδίες στην πιστα απο τα τρακτέρ που δούλευαν εκεί) και τα αναχώματα των εργασιών αυτών είναι στα 15-20μ απο το κέρμπ.
Αποτέλεσμα, ο αέρας φέρνει όλη την "πούδρα" στην πίστα και μόλις πατάς λίγο πέρα απο τις "γραμμές", να βλέπεις ο πίσω τροχός να συκώνει "χωμάτινα συννεφάκια" .
Υποτίθεται πως την επλύναν στην τελευταία διοργάνωση CSS... αλλά μάλλον με μανικάκι για πότισμα!!

Τέλος, το track-day ξεκινά στις 13:00... με 36°C, με καθαρό ουρανό και άπνοια! Καλό κουράγιο αδερφέ!

Πληροφοριακά, στις 30/8 θα κάνει ο Ζαφειρόπουλος track-day!

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 05/08/2014 1:01 πμ.

Εγώ πάντως το σκέφτομαι.
Σάμπως μου εγγυάται κανείς ότι στις 30/8 δεν θα έχει 36°C ή ότι θα έχουν πλύνει την πίστα...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: voyager1970 στις 05/08/2014 6:46 μμ.

Φίλε Πάνο, καλό κουράγιο με αρκετά νερά και ισοτονικά για το "καμίνι"... και καλά Αυγουστιάτικα μπάνια!

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 06/08/2014 3:08 μμ.

Τελικώς κατεβλήθην από τη ζέστη και δεν πήγα.
Όσο για τα μπάνια, νομίζω ότι όσα έκανα έκανα. Μέσα το κεφάλι τώρα...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: dimchrist στις 06/08/2014 7:23 μμ.

Ποια ζέστη?... καρέκλες πέσανε. Άσε τυχερός ήσουνα Πάνο.


Triple Way

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 07/08/2014 11:38 πμ.

Την ώρα που αποφάσισα να μην πάω είχε ακόμα ζέστη.
Μετά, για λίγο σκεφτόμουνα "όχι ρε γαμώτο, συνέφιασε θα δροσίσει, πολύ καλά θα είναι" και στο τέλος έλεγα "ευτυχώς τη γλίτωσα, θα τραβιόμουνα μέχρι τα Μέγαρα και θα τελείωνε το track day από τις 5".
Βροχή έχω ξαναφάει γυρίζοντας από Μέγαρα, αλλά τουλάχιστον το track day το είχα κάνει. Εκεί να δεις μεράκια. Στάση στο ΣΕΑ Ασπροπύργου και ντύσιμο με σκουπιδοσακούλα πάνω από το μπουφάν

Εντωμεταξύ και στις 30/8 δε με βλέπω καθότι Σάββατο συνήθως δεν το προτιμώ...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: voyager1970 στις 07/08/2014 7:57 μμ.

Φίλε Πάνο,

Να σου υπενθυμίσω πως σε post του φίλου μας dimchrist, η άδεια λειτουργίας της πίστας των Μεγάρων, όπως και όλων των αγωνιστικών χώρων, παρατείνεται μέχρι 31/8/2014 (προς το παρόν) βάσει νόμου, ΦΕΚ αρ.1710, τεύχος Β 2014

Δηλαδή, από το Σεπτέμβρη αρχίζουν τα ίδια ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ...!!!

Ελπίζω να βγεί σύντομα καινούριο ΦΕΚ ή έστω μια επίσημη άδεια!

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: johnygalan στις 07/08/2014 10:06 μμ.

Εγώ δεν ελπίζω... είμαι σίγουρος!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 07/08/2014 11:50 μμ.

Φίλε Voyager, το θυμάμαι πολύ κάλα.

Επίσης, αν και δεν θα μπορούσα να πω "σίγουρος" συμφωνώ με το Γιάννη. Θα πάρει νέα παράταση και φτου κι απ' την αρχή.
Μην ξεχνάς ότι η μπάλα της μη αδειοδότησης παίρνει πολλούς χώρους μαζί (όλους για την ακρίβεια) όπου τελούνται αθλητικές δραστηριότητες (αν θυμάμαι καλά το ποστ του παγκόσμιου).

Το βλέπω απίθανο να μη ξαναγίνει η αδειοδότηση ή να εξαιρεθούν τα Μέγαρα.
Το πρώτο (να μην ξαναγίνει αδειοδότηση) γιατί πλέον θα παίζονται ψήφοι και το δεύτερο (να εξαιρεθούν τα Μέγαρα) γιατί απλά δεν θα το σκεφτούν ή αν το σκεφτούν θα το "παραβλέψουν". Τα εισαγωγικά τα έβαλα επίτηδες.

Υ.Γ. Εσένα πώς σε λένε ρε Voyager; Το μικρό εννοώ προφανώς έτσι...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: voyager1970 στις 08/08/2014 12:43 μμ.

Φίλε Πάνο,

Συμφωνώ πως τα Μέγαρα θα πάρουν παράταση αδείας, αλλά στις 1/9/14 έχω αμφιβολία αν θα γίνει αυτό για δύο βασικούς λόγους:

1ον) Από 1/9/14 αναλαμβάνουν καθήκοντα οι καινούριοι Δήμαρχοι και Περιφερειάρχες. Οπότε θεωρώ πως είναι δύσκολο/ απίθανο μέσα στις πρώτες μέρες στην νέα τους θέση να ασχοληθούν και να δώσουν την σχετική άδεια.

2ον) Οπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post, ο συγκεκριμένος χώρος έχει σοβαρό θέμα με ΟΛΑ του τα κτήρια τα οποία είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ (100%) και πρέπει να τα τακτοποιήσει βάση σχετικού νόμου (ο ιδιοκτήτης της πίστας) με την ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ.
Το κόστος αυτό και μόνο είναι αρκετά μεγάλο και δεν δείχνει να υπάρχει θέληση να τα τακτοποιήσει, παρά μόνο να περιμένει την εκάστοτε παράταση αδείας η οποία είναι χρονοβόρα (αλλά πολύ πιό φτηνή/ τσάμπα)!

Eάν τελικά ξεκινήσουν και ολοκληρωθούν τα έργα για την πίστα στην Δραπετσώνα, και αρχίσει να λειτουργεί για μηχανοκίνητες εκδηλώσεις, τότε θα αρχίσει να αλλάζει η νοοτροποία πολλών παραγόντων !

Προς το παρόν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ σοβαρή πίστα παραμένη αυτή των Σερρών και ευτηχώς ξεκίνησαν τα έργα "αποκατάστασης/ επισκευών" στις αγωνιστικές γραμμές και απο 26/9 θα επαναλειτουργήσει!

voyager1970 (Γιώργος)

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 08/08/2014 1:44 μμ.

Τι να σου πω ρε Γιώργο, θα δούμε. Έχουν βάση οι επιφυλάξεις σου, αλλά νομίζω ότι ενός μήνα παράταση πάλι "τσάμπα" είναι οπότε θα δοθεί και μάλιστα θα δοθεί πριν αναλάβουν οι καινουριοι για να μην υπάρχουν τριβές. Θα δούμε.

voyager1970"Eάν τελικά ξεκινήσουν και ολοκληρωθούν τα έργα για την πίστα στην Δραπετσώνα, και αρχίσει να λειτουργεί για μηχανοκίνητες εκδηλώσεις, τότε θα αρχίσει να αλλάζει η νοοτροποία πολλών παραγόντων ! "


Για πες, για πες. Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Παίζει τέτοιο σενάριο;
Βέβαια το "ξεκινήσουν και ολοκληρωθούν" που γράφεις παραπέμπει σε πολύ μέλλοντα χρόνο...

Επίσης εγώ έχω και μία κρυφή ελπίδα ότι αν ο Ζαφειρόπουλος σχεδιάζει κάτι για 30/8, ίσως σκεφτεί και την προηγούμενη Τετάρτη (που θα βολέψει και εμένα).
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 08/08/2014 1:49 μμ.

Το αναζήτησα και το βρήκα...
Πρώτη φορά το άκουγα αυτό για Δραπετσώνα. Τι να πω. Ακούγεται εξωπραγματικό και μακάρι να γίνει πραγματικότητα.

Το ως συνήθως δύσκολο είναι αυτό που διαβάζω στο άρθρο :
http://www.newsbomb.gr/sports/story/438 ... na-to-2017
περί "..η ομάδα της Dielpis Formula 1...θα αναζητήσει ιδιωτικούς φορείς που θα συνεισφέρουν για την ολοκλήρωση του έργου." , διότι πάντα εκεί κολλάμε.

Επίσης δε μπορώ να φανταστώ τι θα είναι εκεί το κόστος για διεξαγωγή ενός track day...

...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: voyager1970 στις 09/08/2014 7:18 μμ.

Φίλε Πάνο!
Σχετικά με το σχόλιο «ιδιωτικούς φορείς που θα συνεισφέρουν για την ολοκλήρωση του έργου», η άποψη μου είναι ότι στο νέο Δημαρχιακό συμβούλιο είναι ένας πρόεδρος ΠΑΕ (Μ). Μας αρέσει ή δεν μας αρέσει, αυτός μπορεί να φτιάξει ένα πολύ μεγάλο οικονομικό fund (Μαρινάκη, Κόκκαλη κ.α. μεγαλοεπιχειρηματίες) και να επενδύσει στον χώρο αυτό χωρίς τα τρελά προβλήματα και εμπόδια του δημοσίου (μια και είναι μέρος του)! Χαρακτηριστικά δες την ανάπτηξη στην Μαρίνα Φλοίσβου, όπου εκεί πραγματικά η επένδυση πέτυχε. Ενώ σε 1χλμ απο εκεί, στη Μαρίνα του Αλίμου, είναι σε κατάσταση εγκατάλειψης!

Εάν και όταν υλοποιηθεί αυτό το έργο στη Δραπετσώνα (2017), εμείς με τα προσωπικά μηχανάκια μας δεν νομίζω πως θα μπορούμε να πάρουμε μέρος εύκολα. Οι βασικοί λόγοι είναι οι εξείς:

1ον) Η πίστα αυτή θα συμπεριλαμβάνει περίπου το 50% σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο (κ2 έως κ13) από την η Ακτή Ηετιώνεια, την Γρηγορίου Λαμπράκη, κ.α. (όπως στο Μονακό).
Άρα σε σχετικές εκδηλώσεις ο δήμος και η αστυνομία αναγκαστικά θα τους "κλείνουν" αυτούς τους δρόμους και τις λεωφόρους, μέχρι το πέρας της εκδήλωσης.

2ον) Εσωτερική «μικρή» πίστα για χρήση μικρότερων οχημάτων (π.χ. καρτ, μοτο) ώστε να διοργανώνονται track-day και μικροί αγώνες δεν " φαίνεται" στα αρχικά σχέδια.

3ον) Η πίστα αυτή δεν κάνει για Εθνικό ή Ευρωπαικό πρωτάθλημα μοτό, λόγο του ότι στην περίπτωση που "βγείς" απο κάποιες στροφές σε "περιμένει" μπαριέρα (στηθαίο ασφαλείας) και τσιμεντότοιχος. Αυτό και μόνο απο πλευράς ασφαλείας δεν θα μπορεί να γίνει δεκτό απο τις σχετικές επιτροπές αγώνων.

4ον) Το κόστος συμετοχής... σίγουρα θα είναι «τσουχτερό».

Πληροφοριακά σου αναφέρω πως σε φετινό track-day στο Spa-francorchamps του Βελγίου που πήρα μέρος, η συμετοχή ήταν 189€, για μία μέρα και 5-sessions (20'/session).
Αλλά μιλάμε για πίστα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ F1 με ισάξιες παροχές και ΟΡΓΑΝΩΣΗ (7km μήκος, 14m φάρδος, 20-στροφές. 97m υψομετρική διαφορά)

Re: TEAM65 TRACK DAY ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  

  Από: PTiger800 στις 11/08/2014 12:14 μμ.

Ίσως ο μπλε δρόμος που ενώνει την Κ20 με την Κ2 να δημιουργεί μία "μικρή πίστα".

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις ουδεμία διαφωνία...
...metal under tension, begging you to touch and go...