ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: Genesis στις 06/08/2015 6:14 μμ.

Να επιβεβαιώσω και εγώ οτι ναι έγινε πάλι εξουσιοδοτημένος ο Σάκης καθώς τον ρώτησα + ότι το γράφει και στο περιοδικό ΜΟΤΟ στα εξουσιοδοτήμενα συνεργεία της Triumph!

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: dimchrist στις 07/08/2015 3:42 μμ.

Τέλεια!

Triple Way

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: jimstag στις 02/09/2015 3:08 μμ.

voyager1970"
dimchris"
Δεν ξέρω να έχει αλλάξει κάτι στην Ελιοφίλ.
Για να είσαι εξουσιοδοτημένος πρέπει να έχεις κάθετη μονάδα (έκθεση, αξεσουάρ κτλ.)"


Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος ο Παγκόσμιος (dimchrist), για να μην το κουράζουμε ποιοι είναι εξουσιοδοτημένοι και ποιοι είναι στο επίσημο δίκτυο, απλά δείτε τι αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα.

Τώρα το πώς καταφέρνει ο Κόντης και περνάει εγγυήσεις σε καινούρια μοτό… κάποια «καλή άκρη» έχει! Απλά όποιος θέλει να λύσει το «μυστήριο» ας πάρει τηλέφωνο την ΗΛΙΟΦΙΛ (210 2845320) και να ζητήσει εξηγήσεις. Στην σύγχρονη Ελλάδα ζούμε και καταλαβαίνουμε το τι γίνεται…!!! "


Voyager, στο screenshot που παρέθεσες από την επίσημη ελληνική σελίδα της triumph (http://www.triumphmotorcycles.gr/dealers/find-a-dealer)
μας δείχνει ακόμη και σήμερα μόνο δύο σημεία στην Αθήνα, αλλά αυτά αφορούν dealer.

Δεν ξεκαθαρίζει αν αυτό ερμηνεύεται ως έμπορος ή και εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει επίσημη σελίδα με αναρτημένα όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία για service?
Change before you have to!

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: kostas.s στις 04/11/2015 3:51 μμ.

πήρα και εγώ τηλέφωνο πριν από λίγο στην [url=http://www.triumphmotorcycles.gr/inside-triumph/contact-us?returnUrl=http://www.triumphmotorcycles.gr/inside-triumph/%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB-%CE%B1%CE%B5-:1s0761yf]ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε και το επιβεβαίωσα. ΝΑΙ είναι εξουσιοδοτημένος....

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 03/02/2016 4:17 πμ.

Αν και στην αρχη νομισα πως ηταν ωραιος ο σακης αλλα δυστιχως δεν εμεινα ικανοποιημενος και θα εξηγησω τον λογο παρακατω.
Ειναι κανα 4μηνο που πηρα το εργαλειο μεταχειρισμενο και οταν το παρελαβα απο πιερακο στην καλιροης ειχε μεινει απο μπαταρια και μου αρχισε οτι αντε για παρτη σου θα σου βαλω μια μπαταρια αλλα θα στην χρεωσω οσο την παιρνω και καλα. 60ευρω.
Πανω στην καουρα να παρω το εργαλειο αντε λεω δεν μαμιεται τοσα εδωσα τι ειναι 60 ακομα.
Αυτο εγινε επειδη την ειχε αφησει ιδιωτης στην βιτρινα προς πωληση και οτι δεν εχει ευθυνη αυτος για την κατασταση μπαταριας κτλ.
Μετα απο λιγο καιρο με αφηνει απο μπαταρια το εργαλειο και φωναζω οδικη μου βαζει μπρος με καλωδια και παω το αφηνω στον σακη αφου ειχα ακουσει τα καλυτερα λεω ας κανω και το σερβις.
Μου λεει οτι μου ειχε βαλει μικροτερη μπαταρια απο οτι επρεπε και αντε ενταξει δεν μαμιεται καναμε και το σερβις των 35000.
31 ιανουαριου δηλαδη μετα απο 2 μηνες πανω κατω με αφηνει κατω στην πειραικη το εργαλειο παλι απο μπαταρια και αποφασισα να το παω σε τοπικο συνεργειο που παω χρονια και πηρα απαντηση οτι ο τυπος μπαταριας δεν ειναι καν ο δικος του και ειναι μικροτερη.
Οριστε οι φωτο και βγαλτε συμπερασματα ποια μπαταρια ειναι ποιανου.
Τι να πω οτι απλα με ξεπεταξε και ειπε δεν γαμιεται ;
Πληρωσαμε και κανα 70 αρι για την μουφα μπαταρια ενω για την yuasa πληρωσα 65.
Εγω παλι ποιον να εμπιστευτω αν ακουω τα καλυτερα και μου ξηγιεται ετσι;
Αν κρινεται πως αυτη η μικρη μπαταρια που αφηνε και 2δαχτυλα κενο σχεδον στην θηκη της οτι μπορει να ειναι αυτη η ιδανικη για τον τιγρη πειτε το μου γιατι εγω δεν ειμαι και τοσο σχετικος.
Την γνωριζετε εσεις αυτην την μαρκα μηπως ;


[url=http://s184.photobucket.com/user/tasouliss/media/tasos/xenon%20lights%20mods/DSC_0184.jpg.html:230ulpjr]

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 03/02/2016 6:30 πμ.

Η μπαταρία φίλε που φοράς είναι η YTX14-BS. 12V 12Ah. Δεν ξέρω πια φωτογραφία αντιστοιχεί σε ποιον μάστορα αλλά νομίζω ότι σαν χαρακτηριστικά σε ρεύμα και τάση σε καλύπτουν και οι δύο. Η μία είναι πιο μικρή γιατί είναι η YTX12. Αν έβαζες πχ YTX16 δεν θα χωρούσε. Μήπως έχεις θέμα με το αν η μηχανή φορτίζει σωστά την μπαταρία;
Για πιο Tiger μιλάμε αδελφέ; Γιατί εγώ μιλάω για 885i/955i.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 03/02/2016 3:23 μμ.

Για το 1050 μιλαει, αν καταλαβα καλα απο το πλαισιο... Η πανω φωτο αντιπροσωπευει τον Σακη, και η κατω τον Πιερρακο

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 03/02/2016 3:46 μμ.

Λοιπον, απο οσο ξερω(αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος), η μπαταρια που σου εβαλε ο Σακης ( ΥΤΖ14S ) ειναι Gel καταρχας, και κατα δευτερον ειναι 14αρα (περιπου 12Αh). Η δευτερη δεν ειναι Gel και ειναι και μικροτερη ( YTX12-BS ), παραγει δηλαδη περιπου 10Ah. Τωρα για την τιμη.. με βαση το σκρουτζ η YTX12-BS που φορας κανει γυρω στα 50 ευρω, και ειναι και μικροτερη οποτε λογικο ηταν να χαλασει νωριτερα απο μια 14αρα. Η μπαταρια που σου εβαλε ο Σακης, σε μια γρηγορη αναζητηση κανει 60ευρω. Μια Yuasa ιδιας κατηγοριας κανει 85. Εγω στην δικια μου φοραω την Motobatt (παραθετω παρακατω λινκ) και ειμαι ευχαριστημενος 100000%. Για μενα ειναι η καλυτερη επιλογη, value for money και 14Ah. Εναν χρονο, 10000+ χλμ, > πρωτο < οχημα το Tiger (δηλαδη αναψε-σβησε συνεχως) και σε μετρηση που εκανα προσφατα ακομα ειναι σαν καινουργια.

Τελος δεν θεωρω οτι σε "εκλεψε" ο Σακης, και το μεγεθος της μπαταριας δεν παιζει κανεναν ρολο απο την στιγμη που ο κωδικος ειναι σωστος. Η motobatt χωραει ακριβως παντως, και κανει μια τελεια εφαρμογη. Αυτα τα λιγα..
https://www.skroutz.gr/s/6672048/MotoBa ... TX12U.html

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 03/02/2016 3:59 μμ.

Αδερφέ μην μπερδεύεσαι. Η επάνω μπαταρία είναι Agm και όχι gel. Έχουν διαφορά με την AGM να είναι καλύτερη.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 03/02/2016 4:05 μμ.

Παντως. πρωτα ψαξε τον λογο που μενεις απο μπαταρια, και οχι ποια μπαταρια ειναι χειροτερη και ποιος μαστορας ηταν ο σωστος. Και οι 2 μπαταριες πληρουν τις απαιτησεις της μηχανης. Τσεκαρε και παρακατω το επισημο site της Yuasa που σου προτείνει την YT12B-BS
http://www.yuasabatteries.com/vehicle_s ... howListing
Επισης ζητα να σου την φορτισουν.. 2 μηνες μπαταρια ειναι δεν νομιζω να αχρηστευτηκε ! Καπου εχεις διαρροη ή δεν σου στελνει σωστη ταση ο ανορθωτης στην μπαταρια για να φορτισει. Αν εχεις ξενον, πολυ πιθανο να οφειλεται σε αυτα.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 03/02/2016 4:06 μμ.

Για πες μου για motobatt γιατί βλέπω εξωτερικό πολύ παίζει!!

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 03/02/2016 4:10 μμ.

vpafi"Για πες μου για motobatt γιατί βλέπω εξωτερικό πολύ παίζει!!"

Εστειλα το λινκ παραπανω με την μπαταρια για να δεις χαρακτηριστικα. Νομιζω το ειχαμε ξανασυζητησει στο φορουμ για την μπαταρια αυτη.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 03/02/2016 4:15 μμ.

Τα γνωρίζω τα χαρακτηριστικά. Απλά δεν ήξερα κάποιον που να την φοράει για να μου πει εντυπώσεις.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: Tigris3 στις 03/02/2016 11:13 μμ.

Καταρχήν προσωπικά δεν μου αρέσει να θεοποιώ κανέναν είτε γιατί απλά και μόνο κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει να την κάνει, είτε γιατί δεν είναι σωστοί οι υπόλοιποι συνάδελφοί του.
Από εκεί και πέρα, όσοι έχουμε αλλάξει μπαταρία στο Tiger και το έχουμε ψάξει λίγο έχουμε φορέσει YTZ-14S γιατί είναι ισχυρότερη, εκκινά ευκολότερα τη μηχανή και τελικά κρατάει περισσότερο σε χρόνο από την εργοστασιακιά (YTX12BS αν θυμάμαι καλά). Το ότι είναι μικρότερη στο μέγεθος δεν λέει κάτι, και ο δεύτερος μηχανικός στην προκειμένη περίπτωση δεν σου τα είπε σωστά τα πράγματα. Ναι μεν η YTZ-14S δεν είναι η δικιά του, αλλά είναι καλύτερη επιλογή καθώς δίνει περισσότερα Ah και CCA (δες και μόνος σου τα νούμερα που αναγράφονται και πάνω στις μπαταρίες).

Όσο για την Motobatt την φοράω 1 χρόνο στο μηχανάκι, είναι ΟΚ αλλά είναι νωρίς ακόμα να βγάλω συμπέρασμα. Μια κινέζικη YTZ-14S που είχα πριν είχε κρατήσει πάνω από 3 χρόνια!! Ψάξε το λίγο όμως γιατί ίσως δεν φταίνε οι μπαταρίες στη δική σου περίπτωση, αλλά κάτι άλλο.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 03/02/2016 11:47 μμ.

Ξερω γω ρε παιδια εχω φαει ξενερα αλλα θα το αφησω ως εχει για να δω αν το ξανα κανει ετσι για το πεισμα που λεμε..
Ειπα στον μαστορα που μου εβαλε την yuasa μηπως να φταινε τα ξενον να μου τα απομονωσει με καποιο διακοπτη να μην αναβουνε συνεχεια και μου ειπε πως δεν χρειαζεται.
Επισης οτι φορτιζει κανονικα που το μετρησε αλλα αυτο το ειχε μετρησει και ο ανθρωπος απο την ιντεραμερικαν που το μετρησε οτι φορτιζει.
Το περιστατικο εγινε 31 φεβρουαριου λογικα αν θα μου το ξανα κανει σε κανα 2μηνο με την ιδια χρηση που κανω καθε μερα οποτε θα μπω να ενημερωσω και να ζητησω και συγνωμη για το αν βιαστικα να βγαλω συμπερασματα.