ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vassat στις 04/02/2016 3:18 μμ.

asos7"...
Το περιστατικο εγινε 31 φεβρουαριου ..."
;;;;; ποιανού έτους;;;
/ Β

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: stamatisx στις 04/02/2016 11:03 μμ.

asos7"Ξερω γω ρε παιδια εχω φαει ξενερα αλλα θα το αφησω ως εχει για να δω αν το ξανα κανει ετσι για το πεισμα που λεμε..
Ειπα στον μαστορα που μου εβαλε την yuasa μηπως να φταινε τα ξενον να μου τα απομονωσει με καποιο διακοπτη να μην αναβουνε συνεχεια και μου ειπε πως δεν χρειαζεται.
Επισης οτι φορτιζει κανονικα που το μετρησε αλλα αυτο το ειχε μετρησει και ο ανθρωπος απο την ιντεραμερικαν που το μετρησε οτι φορτιζει.
Το περιστατικο εγινε 31 φεβρουαριου λογικα αν θα μου το ξανα κανει σε κανα 2μηνο με την ιδια χρηση που κανω καθε μερα οποτε θα μπω να ενημερωσω και να ζητησω και συγνωμη για το αν βιαστικα να βγαλω συμπερασματα."


Σκέψου ότι εγώ από 9άρα έβαλα 14άρα επώνυμη ([url=http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_GS_AGM_factory_activated_GTZ14S_-_12V_11.2Ah_10HR_-_230_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82:1f6f5d4y]GS ), made in Japan, €140 για την ακρίβεια και μου την έβγαλε άχρηστη στο 6μηνο... Υποθέτω ότι την ζόρισα πολύ γιατί φοράω και γω xenon και τα έχω αναμμένα συνέχεια και τα δυο, συναγερμό aftemarket και Βazzaz μαζί με το καταγραφικό του... επομένως πήγα στο Σάκη, μου έβαλε μια κινέζικη 14άρα μάρκας BS, με τα μισά λεφτά, και περιμένω να δω τι θα γίνει και με αυτή... αν και αυτή βγει off σημαίνει ότι κάτι παίζει με τα ηλεκτρικά της μηχανής, αλλιώς ήταν αστοχία της μπαταρίας... πάντως ο Σάκης σωστά σου έβαλε 14άρα..
Υπόψιν, τις τελευταίες μέρες που με άφηνε στο δρόμο, κουβαλούσα μαζί μου πολύμετρο και αμπεροτσιμπίδα και μέτραγα κανονικά τάση και ρεύμα όταν ξεκινούσα από το σπίτι... επίσης τη μηχανή όταν είχα καιρό να την κουνήσω την έβαζα πάνω σε φροντιστή μπαταρίας...

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: Tigrisss στις 05/02/2016 1:35 πμ.

τα χenon δε φταίνε, μολις το μηχανακι μιζάρει, τα φώτα σβήνουν για να μη τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια.
οι μπαταριες δε τα φτυνουν σε 2 μηνες, και επειδη συμπτωση επαναλαμβανομενη παει να ειναι συμπτωση, καπου αλλου εχεις προβλημα.

επισης, οταν λες οτι η μπαταρια σε αφηνει, εννοεις οτι δεν παιρνει μπρος με τη μιζα, η οτι δεν δουλευει τιποτα?

γιατι αν πχ, ξεκινας το πρωι ολα καλά, κανεις βολτιτσα στην αθηνα, σταματας στο περιπτερο η στο βενζιναδικο και μετα δε παιρνει μπρος, αυτο ειναι άλλο θεμα...

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 05/02/2016 2:59 πμ.

vassa"
asos7"...
Το περιστατικο εγινε 31 φεβρουαριου ..."
;;;;; ποιανού έτους;;;
/ Β"


31 ιανουαριου ηθελα να πω

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 05/02/2016 3:02 πμ.

Tigrisss"τα χenon δε φταίνε, μολις το μηχανακι μιζάρει, τα φώτα σβήνουν για να μη τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια.
οι μπαταριες δε τα φτυνουν σε 2 μηνες, και επειδη συμπτωση επαναλαμβανομενη παει να ειναι συμπτωση, καπου αλλου εχεις προβλημα.

επισης, οταν λες οτι η μπαταρια σε αφηνει, εννοεις οτι δεν παιρνει μπρος με τη μιζα, η οτι δεν δουλευει τιποτα?

γιατι αν πχ, ξεκινας το πρωι ολα καλά, κανεις βολτιτσα στην αθηνα, σταματας στο περιπτερο η στο βενζιναδικο και μετα δε παιρνει μπρος, αυτο ειναι άλλο θεμα..."


Αναβουνε τα φωτα καπως εξασθενημενα οταν εγινε αυτο μαζι και ολα με ελεγχους που κανει το κοντερ κτλ αλλα μετα τιποτα..
Εκανε κανα δυο ψοφιες μιζιες αλλα τιποτα μετα.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: Jordan thoi στις 05/02/2016 11:05 πμ.

asos7"Αν και στην αρχη νομισα πως ηταν ωραιος ο σακης αλλα δυστιχως δεν εμεινα ικανοποιημενος και θα εξηγησω τον λογο παρακατω.
Ειναι κανα 4μηνο που πηρα το εργαλειο μεταχειρισμενο και οταν το παρελαβα απο πιερακο στην καλιροης ειχε μεινει απο μπαταρια και μου αρχισε οτι αντε για παρτη σου θα σου βαλω μια μπαταρια αλλα θα στην χρεωσω οσο την παιρνω και καλα. 60ευρω.
Πανω στην καουρα να παρω το εργαλειο αντε λεω δεν μαμιεται τοσα εδωσα τι ειναι 60 ακομα.
Αυτο εγινε επειδη την ειχε αφησει ιδιωτης στην βιτρινα προς πωληση και οτι δεν εχει ευθυνη αυτος για την κατασταση μπαταριας κτλ.
Μετα απο λιγο καιρο με αφηνει απο μπαταρια το εργαλειο και φωναζω οδικη μου βαζει μπρος με καλωδια και παω το αφηνω στον σακη αφου ειχα ακουσει τα καλυτερα λεω ας κανω και το σερβις.
Μου λεει οτι μου ειχε βαλει μικροτερη μπαταρια απο οτι επρεπε και αντε ενταξει δεν μαμιεται καναμε και το σερβις των 35000.
31 ιανουαριου δηλαδη μετα απο 2 μηνες πανω κατω με αφηνει κατω στην πειραικη το εργαλειο παλι απο μπαταρια και αποφασισα να το παω σε τοπικο συνεργειο που παω χρονια και πηρα απαντηση οτι ο τυπος μπαταριας δεν ειναι καν ο δικος του και ειναι μικροτερη.
Οριστε οι φωτο και βγαλτε συμπερασματα ποια μπαταρια ειναι ποιανου.
Τι να πω οτι απλα με ξεπεταξε και ειπε δεν γαμιεται ;
Πληρωσαμε και κανα 70 αρι για την μουφα μπαταρια ενω για την yuasa πληρωσα 65.
Εγω παλι ποιον να εμπιστευτω αν ακουω τα καλυτερα και μου ξηγιεται ετσι;
Αν κρινεται πως αυτη η μικρη μπαταρια που αφηνε και 2δαχτυλα κενο σχεδον στην θηκη της οτι μπορει να ειναι αυτη η ιδανικη για τον τιγρη πειτε το μου γιατι εγω δεν ειμαι και τοσο σχετικος.
Την γνωριζετε εσεις αυτην την μαρκα μηπως ;


[url=http://s184.photobucket.com/user/tasouliss/media/tasos/xenon%20lights%20mods/DSC_0184.jpg.html:eqz9uljf]"

Καλήμέρα φίλε μου
Η winner είναι μια πολύ καλή κορεάτικη μπαταρία η τιμή της χονδρικής είναι κανένα 30με Φ.π.α

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 05/02/2016 10:15 μμ.

70αρι μου την χρεωσε παντως...αν θυμαμαι καλα.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 11/02/2016 7:58 πμ.

Ζητω ενα μεγαλο συγνωμη απο το εν λογω συνεργειο που βιαστικα να βγαλω συμπερασμα..
Οπως καταλαβατε μου το ξανα εκανε και με αφησε απο μπαταρια σε μολις 10 ημερες.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 11/02/2016 3:27 μμ.

asos7"Ζητω ενα μεγαλο συγνωμη απο το εν λογω συνεργειο που βιαστικα να βγαλω συμπερασμα..
Οπως καταλαβατε μου το ξανα εκανε και με αφησε απο μπαταρια σε μολις 10 ημερες. "

Μπραβο που ενημερωνεις, ωστε να εχουμε ξεκαθαρη γνωμη. Γι αυτο εχει δημιουργηθει και το topic αλλωστε.
Σου ειχα πει και πιο πανω, πηγαινε και μετρα να δεις που εχεις θεμα, και φορτισε την ιδια μπαταρια.. Μην την αλλαξεις χωρις να την μετρησεις πρωτα. Ισως σωζεται!

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 11/02/2016 5:31 μμ.

Σε τιμά αυτό το ποστ που έκανες. Αν έχεις και τις άλλες μπαταρίες μην της πετάξεις. Να τις πας για έλεγχο. Δεν νομίζω να έχουν θέμα επειδή ξεφορτισαν τελείως. Ψάξε το μοτορι σου να δεις τι φταίει.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vassat στις 11/02/2016 5:49 μμ.

...σχετικά πρόσφατα είχα αντίστοιχο πρόβλημα: δηλαδή αν η κίνηση ήταν στη πόλη => μη επαρκής ψύξη του χώρου του κινητήρα η μπαταρία μετά από σταμάτημα δεν μπορούσε να εκκινήσει το μοτέρ, αν η κίνηση ήταν σε ανοικτό δρόμο (επαρκής ψύξη), κανένα πρόβλημα!!!
Επειδή τα χλμ που έκανα εντός πόλης ήταν ελάχιστα, το πρόβλημα παρουσιάζονταν σποραδικά και δεν μπορούσα να κάνω τον συσχετισμό, για πολύ καιρό...
Το πρόβλημα ήταν ότι η καλωδίωση που έστελνε το ρεύμα για να φορτίσει την μπαταρία, είχε γίνει "κόκκαλο", έτσι όταν ψύχονταν στοιχειωδώς φόρτιζε τη μπαταρία, όταν δε ψύχονταν "πέτσα".
Η καλωδίωση αλλάχτηκε στον "κληρού" (Σάκη).
/ Β

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: nikosdk στις 11/02/2016 5:54 μμ.

Το ιδιο μπορει να συμβαινει και απλα με την μιζα. Μιας που το ανέφερες.. Πληροφοριακά ποιο ειναι το κοστος αλλαγης καλωδιωσης?

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vassat στις 11/02/2016 8:33 μμ.

nikosdk"Το ιδιο μπορει να συμβαινει και απλα με την μιζα. Μιας που το ανέφερες.. Πληροφοριακά ποιο ειναι το κοστος αλλαγης καλωδιωσης?"


...κάτι σε μεταχείρο είχε τοποθετηθεί νομίζω, ήτοι 20-30 ευρώ πάνω/κάτω.
/ Β

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: tasos7 στις 12/02/2016 2:14 πμ.

Εχω νεωτερα απο τον μαστορα οτι τελικα παμε για πηνια αλλα ειπε επειδη τα γνησια θα ειναι πανακριβα(στανταρ)να παμε για περιελιξη των πηνιων και πως θα ειναι καλυτερα απο τα γνησια(ελπιζω)
Με μια μικρη αναζητηση στο car.gr παιζουν μη γνησια η ανακατασκευασμενα στα 140 ευρω.
Οποτε ειδωμεν και ελπιζω να ξεμπερδευω με αυτο.

Λογικα την μπαταρια την σωζω δεν ειναι και πολλες ημερες αλωστε αλλα την προηγουμενη δεν την κρατησα.

Re: ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ | Αθήνα  

  Από: vpafi στις 12/02/2016 8:40 πμ.

Αν έχεις φορτιστή σπίτι βαλτην να φορτίζει και αστην εκεί μέχρι να πάρεις το μηχανάκι. Θα γίνει new.