geia se olous,aporia

geia se olous,aporia  

  Από: r3nat0 στις 27/04/2016 6:08 μμ.

exo na kano mia erotisi an mporei kapios me vasi tin empiria tou tlp tlp na mou dosi ti gnomi tou.
loipon skopeuo na kano ena megalo taksidi me speed triple 2010 modelo arketa megalo ta taksidaki isos na kano kai 5000 xlm
me stasis tlp tlp,einai efikto me ti sigkekrimeni mixani na gini ena tetio taksidi kai ti tha prepi na prosexi kanis sto dromo,kai ti mixani se ena tetio taksidi.i mixani xrisimopite entos polis mono,kai proti fora skopevo na kano kati tetio.alla eimai ligo anxomenos gia to an i mixani ayti einai katalili gia tetio megalo taksidi.

Re: geia se olous,aporia  

  Από: Polymhxanos στις 27/04/2016 10:50 μμ.

Δεν νομίζω να κάτσει να σου απαντήσει κάποιος, και αυτό για δύο λόγους.

1.γράφουμε ελληνικά. Με ποστ στα greeklish το μόνο που εισπράτει ο αναγνώστης σου, είναι ότι δεν τον σέβεσαι, δεν κάνεις καν τον κόπο να παρουσιάσεις το κείμενό σου σωστά. Γιατί να σου απαντήσει μετά;

2.το ερώτημά σου, ουσιαστικά στερείται νοήματος. Τι πάει να πει αν μπορεί το speed triple 1050 να κάνει ταξίδι; Τι εννοείς με αυτό, υπάρχει περίπτωση 1050 κυβικά, 130 ίπποι μοτέρ, καλοστημένο σε πλαίσιο αναρτήσεις φρένα και να μην ταξιδεύει;;; Από που κι ως που; Και τι ταξίδι είναι αυτό; 5000km προς ποιά κατεύθυνση, σε τι δρόμους, με τι συνθήκες, σε πόσες μέρες, πόσα χλμ ανά μέρα; Εσύ ο ίδιος (υποθέτουμε ότι εσύ θα πας ταξίδι με αυτό) τι αντοχές έχεις; Πως να σου απαντήσουμε όταν δεν κάνεις καν τον κόπο, να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο ή έστω να ορίσεις τα δεδομένα σου πρώτα;

Πρώτον φτιάξε το μήνυμά σου στα ελληνικά.

Δεύτερον κάνε μια συγκεκριμένη ερώτηση, με σαφή δεδομένα και συμπαγές λογικό νόημα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: geia se olous,aporia  

  Από: r3nat0 στις 28/04/2016 4:28 πμ.

εχεις δικιο.αλλα δεν ειναι οτι δεν σεβομαι αυτους που θα εμπεναν στη διαδικασια να μου απαντησουν και να διαβασουν,απλα ειναι θεμα γνωσεις της ελληνικης γλωσσας,συγγνωμη δεν ηθελα να προσβαλω τους οποιοδήποτε κανονες.
για να μην κουραζω παραπανω,θελω να κανω ταξιδι <καβαλα-λισαβονα> ειναι κοντα στα 4000 χλμ.
και ειχα μια απορια για το αν μπορω να τι κανω με μια street naked μηχανη οπως ειναι το speed triple..
γιατι συνηθως χρησιμοποιούνται on-off μηχανες.δεν εχω καποια συγκεκριμενη απορια απλα εχω γενινη απορια γυρο απο ολο αυτο το ταξιδι..και ειπα να το γραψω..

Re: geia se olous,aporia  

  Από: vpafi στις 28/04/2016 7:04 πμ.

Αγαπητέ η μηχανή δεν έχει κανένα θέμα με αυτό το ταξίδι και με οποιοδήποτε ταξίδι. Όπως προανέφερε ο φίλος παραπάνω, αν δεν μπορεί αυτή η μηχανή να ταξιδέψει τότε πια; Το θέμα είναι στον αναβάτη λόγο της θέσης του επάνω σε αυτήν και της απουσίας οποιασδήποτε προστασίας από τον αέρα.

From Inside C4 White Airbus

Re: geia se olous,aporia  

  Από: nikosdk στις 28/04/2016 2:42 μμ.

Η μηχανη θα ειναι κουραστικη σε ενα τετοιο ταξιδι. Αν πας με παρεα και οι αλλοι εχουν on-off τοτε απο ενα σημειο και μετα θα δυσκολευεσαι να ακολουθησεις. Εκτος απο την μηχανη χρειαζεσαι και εξοπλισμο, αν εχεις σκοπο να πας με κρανος φθηνο πολης ή με μπουφαν οτι ναναι τοτε στα πρωτα 200 χλμ θα το εχεις μετανιωσει. Το ταξιδι μπορεις να το κανεις, το θεμα ειναι να το ευχαριστηθεις. Αλλιως παρε αυτοκινητο και πηγαινε!

Re: geia se olous,aporia  

  Από: sprint900 στις 29/04/2016 6:26 μμ.

Όλα είναι συνάρτηση ηλικίας συνήθειας και εξάσκησης σώματος , μην σε τρομάζουν όσα διαβάζεις για την προστασία από τον αέρα .
Η σχετικά σκυφτή θέση οδήγησης και ο αέρας σε τέτοιου τύπου μηχανάκια πολλές φoρές αντισταθμίζοντας το βάρος του σώματος λειτουργούν με θετικά αποτελέσματα στην μέση .
Συνήθως τα ον οφ παραδείγματος χάριν είναι πολύ ποιο κουραστικά για την μέση ειδικά σε πολύωρα ταξίδια , ανεξάρτητα με το τι γράφουν οι δημοσιογράφοι για να προωθήσουν το μάρκετινγκ ορισμένων μοντέλων .
Η βασική επιλογή σου όμως στο speed triple φίλε είναι μια αν είσαι δικάβαλος η όχι στο ταξίδι . Φυσικά με τον σάκο πίσω σου χωρίς τσάντες και τα σχετικά που μετατρέπουν την μοτο σε ΙΧ στα στροφιλίκια στης Άλπεις θα πηγαίνεις φυσέκι μονοκάβαλος.
Η συγκεκριμένη μοτο πολύ δύσκολα φορτώνει τσάντες και σχετικά όμως αν έχεις συνεπιβάτη , χώρια το άβολο της πίσω θέσης .
Είναι κρίμα να φορτωθείς μια άλλη κατηγορία μοτοσυκλέτας από αυτή που θες αν ταξιδέψεις μόνος όπως βέβαια και να ταλαιπωρηθείς με αυτή αν έχεις συνήθως συνεπιβάτη .
Φυσικά μηλάω για ανθρώπινες μουαγέν των 140-160 κμ την ώρα που πάει μια χαρά με το μασκάκι της αντιπροσωπείας .
Εσύ ξέρεις τι θες , εγώ εύχομαι καλό ταξίδι .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: geia se olous,aporia  

  Από: kyrkyriakos στις 04/05/2016 11:51 πμ.

Το μηχανάκι είναι μια χαρά!
Τουριστικά λάστιχα να του βάλεις ,για να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις στο δρόμο.....
Τώρα ένα θέμα είναι οι αποσκευές... αλλά αυτό έχει να κάνει και με το τί θέλεις να κουβαλήσεις .
Εγώ πάντως που το έχω το μηχανάκι ,έχω κάνει τα ταξιδάκια μου χωρίς πρόβλημα.
Τώρα εάν πιάσουμε το εάν είναι ιδανικό ή κάποια άλλη είναι καλύτερη ,εντάξει σίγουρα υπάρχουν μοτοσυκλέτες που ταξιδεύουν καλύτερα!

Re: geia se olous,aporia  

  Από: Aris. στις 04/05/2016 6:09 μμ.

Να μου ελεγες πως θα κανεις αυτο το ταξιδι με μια Harley Davidson , να σου πω οχι, γιατι θα κατεβεις με parkinson... (να με συγχωρεσουν οι φιλοι τσοπεραδες )
Αλλα το Speed Triple κραδασμους δεν εχει, η θεση οδηγησης ειναι αποδεκτη (αποψη μου) και οσων αφορα τον αερα, αν εισαι συνηθισμενος, φορας ενα καλο κρανος και δεν ξεπερασεις τα 140χαω, ειναι μια χαρα. (Συμφωνω με τον sprint900)
Στο θεμα αποσκευων..
Αν καλυπτεσαι με ενα 30λιτρο bagster και ενα 20λιτρο backpack τοτε ΟΚ.
Τα υπολοιπα ,πιστευω, εξαρτωνται απο την φυσικη σου κατασταση.

Δεν θα πηγαινα μεγαλο ταξιδι με την συγκεκριμενη μηχανη αν ηθελα περισσοτερες αποσκευες (π.χ. να βαλεις σαμαρια. Δεν το δεχομαι ιδεολογικα )

Δεν θα πηγαινα μεγαλο ταξιδι με την συγκεκριμενη μηχανη δικαβαλος.

Αυτα και απο εμενα.

Καλα να περασεις
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: geia se olous,aporia  

  Από: PTiger800 στις 10/05/2016 12:19 μμ.

Ένας φίλος εδώ από το Forum, έκανε ταξίδι στην Καππαδοκία με ένα 800. Μέχρι εδω καλά. Πλην όμως στην παρέα του υπήρχε και ένα Monster (περίπτωση σαν τη δική σου δηλαδή, με χειρότερους δρόμους).

Τα σχετικά link
viewtopic.php?t=6567
https://stagtrip.wordpress.com/

Για να μην ακούς τη γνώμη του καθενός από εμάς, δεν ξεκινάς να κάνεις μία εκδρομούλα ένα ΣΚ από Καβάλα μέχρι ας πούμε...Τζουμέρκα ή Πίνδο; Θα δεις τι παίζει και στην Εγνατία, θα δεις τι παίζει και στο ορεινό στροφιλίκι, θα δεις πως μπορείς να το φορτώσεις, αν αντέχεις εσύ κ.λπ.. Θα έχεις δεδομένα αντί για υποθέσεις. Γιατί τελικά το ερώτημα δεν είναι αν μπορεί η μηχανή. Το ερώτημα είναι αν μπορεί ο κάθε αναβάτης πανω στην εκάστοτε μηχανή.

Εκτίμησή μου είναι ότι γίνεται...
Θα πρέπει να προσέξεις και τους ανεφοδιασμούς σου βέβαια, καθώς δεν είσαι τουριστικός για να βγάζεις 250 - 300km στο ντεπόζιτο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: geia se olous,aporia  

  Από: kyrkyriakos στις 10/05/2016 12:59 μμ.

PTiger800"
Θα πρέπει να προσέξεις και τους ανεφοδιασμούς σου βέβαια, καθώς δεν είσαι τουριστικός για να βγάζεις 250 - 300km στο ντεπόζιτο."



χαχαχαχα

Συγνώμη κιόλας,αλλά τέτοια νουμερα δεν νομίζω να δει με το Speed.....
Βέβαια εάν δεν το τρέχει πάνω από 100 και τρώει και λίγο από τη ρεζέρβα ,ίσως είναι να βγάζει καμιά 250!

Re: geia se olous,aporia  

  Από: jimstag στις 10/05/2016 5:27 μμ.

Διάβασε τα link του PTiger800, κάνε 1-2 δοκιμαστικά ταξίδια πλήρη εξαρτήσει (σα να έφευγες για Πορτογαλία) έστω και αν αυτά είναι σε "κοντινές" αποστάσεις (όχι κάτω από 200 χλμ όμως, για να εξομοιώσεις την κούραση της σερι οδήγησης και να "παίξεις" με την μηχανή), σημείωσε και διόρθωσε ότι δεν σου άρεσε, δοκίμασε τον εξοπλισμό σου, γνώρισε "ταξιδιωτικά" τους συνταξιδιώτες σου (αν έχεις) και κατέγραψε σε ένα χάρτη τηλέφωνα ανάγκης (συνεργεία κλπ) και μία ιδεατή διαδρομή...

Καλό ταξίδι!
Change before you have to!

Re: geia se olous,aporia  

  Από: PTiger800 στις 11/05/2016 10:41 πμ.

kyrkyriakos"Συγνώμη κιόλας,αλλά τέτοια νουμερα δεν νομίζω να δει με το Speed....."

Ακριβώς αυτό εννοώ και εγώ...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: geia se olous,aporia  

  Από: panosem στις 11/05/2016 11:24 μμ.

Εγώ θεωρώ πως όλα τα μηχανάκια, αφού δηλαδή το έχεις επιλέξει και άρα το γουστάρεις, σε πάνε παντού.
Τώρα τα 4000χλμ είναι πόσο γρήγορα θες να τα βγάλεις, δλδ τι διαθέσιμες ημέρες θα έχεις.
Εδώ πήγε ο Μητσάκης με παπί 135 στην Ινδία, και με το 1050 δε μπορείς να πας Πορτογαλία. http://www.newsbeast.gr/moto/eidhseis/arthro/666432/ellada-india-me-papi

Πας άνετα. Όρεξη να έχεις και τίποτε άλλο... Και κυρίως όπως είπαν σημεία ανεφοδιασμού. Όπως και να χει, δεν πας και σε ανατολικό και έρημο προορισμό, έτσι εντός Ευρώπης δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα θέμα.