ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: takaros στις 18/05/2016 4:48 μμ.

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum. Ψάχνω ένα street triple r για δοκιμή καθώς στην αντιπροσωπεία και όπου αλλού έχω κοιτάξει δεν υπάρχει διαθέσιμο για test ride. Είμαι ανάμεσα σε δύο μηχανάκια και στα χαρτια έχω σχεδόν καταλήξει στο triple αλλά η τελική απόφαση θα παρθεί μετά την δοκιμή. Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που θα ήταν διατεθειμένος να παρέχει το triple του για μια σύντομη βόλτα με το αζημίωτο φυσικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: martin στις 18/05/2016 11:31 μμ.

καλησπερα και καλως ηρθες.
Οπως πολυ καλα θα γνωριζεις γυναικα και μηχανη δεν δανιζονται!Οποτε μαλον δυσκολα να βρεις καποιον να στο δωσει για test ride χωρις να σε γνωριζει.
Περαν αυτου ομως το μηχανακι που ισως διαλεξεις (και ευχομαι να κανεις) να ξερεις πως ειναι πολυ μπροστα απο την κατηγορια του σε ολα τα επιπεδα και αντικειμενικα συγκρινετε μονο με 600αρια ss και με καποια ευρωπαϊκα οπως ducatι monster κ.α.
Αν μας ελεγες ποιο ειναι το δευτερο μηχανακι ισως γινοταν ποιο ξεκαθαρο το τοπιο!

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: takaros στις 18/05/2016 11:56 μμ.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είπα να κάνω μία δοκιμή καθώς δεν έχω και άλλες επιλογές για να το καβαλήσω... έτσι κι αλλιώς το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ακούσω χρήσιμες συμβουλές και προτάσεις. Το δεύτερο μηχανάκι όπως και μονος σου είπες είναι όντως το monster και συγκεκριμένα το 821. Επίσης, αυτή τη στιγμή έχω ένα shiver απο το οποίο δεν έχω κάποιο παράπονο αλλά δεν με "ενθουσιάζει" κιόλας αν με καταλαβαίνεις.

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: dimchrist στις 19/05/2016 2:20 μμ.

Όπως ήδη υπόθηκε είναι λίγο δύσκολο έως απίθανο να βρεθεί κάποιος που θα προσφέρει το μηχανάκι του για να το οδηγήσει ένας άγνωστος προς αυτόν. Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κανένα για test-ride. Ο πιο πιθανός θα έλεγα είναι ο Πιερράκος. Αν δεν έχει και αυτός δύσκολα θα βρεις.

Το Street Triple από την πρώτη στιγμή που βγήκε (αν θυμάμαι καλά αρχές του 2008) βρέθηκε στην κορυφή στην κατηγορία του. Όταν μου είχε δοθεί η δυνατότητα να οδηγήσω ένα Monster 620 στο καπάκι μετά από γρήγορη βόλτα με street triple το παράτησα αμέσως. Bέβαια από τότε έχουν περάσει 7-8 χρόνια και έχουν αλλάξει αρκετά.
Μέχρι το 2013 το μηχανάκι παρέμεινε σχεδόν το ίδιο με λίγες ουσιαστικές αλλαγές. Από το 2013 και μετά έγιναν αρκετές αλλαγές πέρα από εμφανισιακές (νέο πλαίσιο κ.α.) για να παραμείνει ανταγωνιστικό και από το χειμώνα υπάρχουν φήμες για νέο 800άρη. Όπως και να έχει είναι κορυφαίο στην κατηγορία του και με το καλό να το πάρεις!

Μεταξύ μας σε φόρουμ της Triumph μπήκες. Μη περιμένεις να υπάρχουν και πολλοί υποστηρικτές της Ducati. Το ίδιο φαντάζομαι θα γίνει αν μπεις στο ducatisti ή στο apriliabikers.

Triple Way

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: takaros στις 19/05/2016 7:30 μμ.

Όπως ανέφερα και πρίν, δεν το βρήκα πουθενά και ακόμα και στο test ride event στα Μέγαρα το άλλο ΣΚ δεν θα το έχουν το street δυστυχώς. Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κάποιος και πολύ πιθανό κι έγω στην αντίθετη θέση να μην έμπαινα καν στον κόπο να απαντήσω όπωε εσείς. Στην τελική μπορεί να γίνουμε και φίλοι σε καμιά μελλοντική βόλτα, αλλά τ'οτε θα φέρω το δικό μου triple ... Αναφορικά με το monster, δεν περίμενα κάποιος να το υποστηρίξει απλά ανέφερα το μοντέλο που με ενδιέφερε γιατί με ρώτησε ο φίλος martin. Όσο για τις διαφορες του monster, έχει τεράστια διαφορά το 821 με το προήγούμενο μοντελο, το 796, άρα ποσο μάλλον με το 620, αλλά και πάλι όπως ειπα αρχικά έχω σχεδον αποφασίσει στο triple συγκριτικά με το ducati. Το γνωρίζω για το 800αρι triple αλλά εκτός του ότι θα πρέπει να περιμένω 1+ χρόνο, δεν θα έπαιρνα ποτέ (μάλλον) καινούριο μηχανάκι 1ης γενιάς το οποίο ισχύει και εν μέρη για το ducati.

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ STREET TRIPLE R  

  Από: martin στις 19/05/2016 9:41 μμ.

akaros"Έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είπα να κάνω μία δοκιμή καθώς δεν έχω και άλλες επιλογές για να το καβαλήσω... έτσι κι αλλιώς το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ακούσω χρήσιμες συμβουλές και προτάσεις. Το δεύτερο μηχανάκι όπως και μονος σου είπες είναι όντως το monster και συγκεκριμένα το 821. Επίσης, αυτή τη στιγμή έχω ένα shiver απο το οποίο δεν έχω κάποιο παράπονο αλλά δεν με "ενθουσιάζει" κιόλας αν με καταλαβαίνεις."


Το δηλιμα που θετεις ειναι μεγαλο και σοβαρο φιλε μου.
Το monster εναι "μια κατηγορια μονο του" κατ'εμε και ειδικα το 821!Το 796 δεν το συκγρινω σε τιποτα με το striple γιατι το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα βρει ενα αλλα δεν μου αρεσε ειδικα σε εμφανηση,εχει βεβαια και αυτο φρενα πλαισιο ανοτερα της κατηγοριας του αλλα δεν μου εκανε το κλικ!
Δεν ξερω αν θα το παρεις οτι παρεις καινουριο ή μεταχειρο,αν ειχα τα λ7 παντως θα επελεγα το 821 που οπως και να το κανουμε ειναι ενα κλικ πανω απο το striple και το θεωρω κορυφαιο της κατηγοριας του(σημειωτεων η αγγελεια μου για μεταχειρο 821 υπαρχει ακομα στο ducatisti)