Μπαταρία για Tiger 1050

Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 15/01/2010 9:21 πμ.

Γεια σας! Έψαξα το Forum αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχω ένα Tiger του 08' και από ότι φαίνεται...κιόλας πάω για μπαταρία!! Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία στον τίγρη του; Έβαλε την ίδια; βρήκε κάποια καλύτερη; Ίσως μεγαλύτερη; Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: pandels στις 15/01/2010 10:57 πμ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ TIGER 06/08 ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΠΑΙΞΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΥΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ,ΕΓΩ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ YASA ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΡΙ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΑ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΑΑΑ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΩ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΣΤΗ ΕΛΙΟΦΙΛ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΤΟΣΟ
ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΧΩΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΑΥΤΑ.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 15/01/2010 12:47 μμ.

Μπορεις να βαλεις YASA η BOSCH.10 ΑΗ ειναι η μπαταρια που φοραει.Μπορει να βαλεις και 12 αν θες.
Εγω πρωσοπικα θα βαλω της bosch που δινει και 18 μηνες εγγυηση!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 15/01/2010 2:44 μμ.

chris34"Μπορεις να βαλεις YASA η BOSCH.10 ΑΗ ειναι η μπαταρια που φοραει.Μπορει να βαλεις και 12 αν θες.
Εγω πρωσοπικα θα βαλω της bosch που δινει και 18 μηνες εγγυηση!!"

Υπάρχει BOSCH 12 Αh στις ίδιες διαστάσεις; Την έχεις βρει κάπου; Μπορείς να μου στείλεις το link;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 15/01/2010 2:56 μμ.

12Ah χλωμό το βλέπω να χωράει...

Τόχω πεί κι άλλες φορες, δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει με τα Tiger... Τείνω να πιστέψω πώς έχει γίνει κάπου πατάτα σε κάνα μεγάλο batch μπαταριών απ' το εργοστάσιο... Στο Σπριντ έκλεισα τον 3ο χρόνο με την ίδια μπαταρία (και χρήση όχι καθημερινή, με μεγάλα διαστήματα στο γκαράζ ακίνητο..). Κι έχει και ενα προβολέα παραπάνω..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: gcoupe στις 15/01/2010 5 μμ.

Tι να πω κι εγώ που πήρα τον Τίγρη το Μάρτιο και χθες δεν πήρε μπροστά!!!!!!!! Νέα μπαταρία με ένα 50άρι. Βρήκα και με 30€ αλλά δεν ήξερα τι θα βγει και πόσο θα κρατήσει...

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 16/01/2010 7:20 πμ.

stoupi"
chris34"Μπορεις να βαλεις YASA η BOSCH.10 ΑΗ ειναι η μπαταρια που φοραει.Μπορει να βαλεις και 12 αν θες.
Εγω πρωσοπικα θα βαλω της bosch που δινει και 18 μηνες εγγυηση!!"

Υπάρχει BOSCH 12 Αh στις ίδιες διαστάσεις; Την έχεις βρει κάπου; Μπορείς να μου στείλεις το link;"



Δες εδω
http://www.altair.gr/cms/displayimage.p ... m=29&pos=0

ρωτα εδω
Bosch Α.Ε. 2105701241

Δες εδω ξανα
http://www.gr-kiros.gr/2009/pages/moto-ytx.htm

και εδω παλι
http://www.batterypark.gr/0010000024
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 16/01/2010 10:23 πμ.

Για να προλάβω τυχόν πατεντιαρηδες κατόχους ή πωλητές μπαταριών, να πώ πως ΔΕΝ συνιστάται να χρησιμοποιείτε μπαταρίες διαφορετικού τύπου (οχι μάρκας) από αυτή που φοράει. Π.χ. δεν συνιστάται να βάζετε μπαταρία gel εφόσον από τη μάνα του το μηχανάκι δε φοράει gel αλλά 'απλή' σφραγισμένη.

Τα κυκλώματα φόρτισης ειναι διαφορετικά για διαφορετικου τύπου μπαταρίες με αποτελεσμα την μη σωστή φόρτιση και την γρήγορη φθορά σε περίπτωση χρήσης άλλης μπαταρίας.

Το μηχανάκι σας φοράει YTX-12BS, τέτοια πρέπει να βάλετε. Τώρα αν καταφέρετε να χωρέσετε 12Αh ίδιου τύπου, δηλαδή ΥΤΧ-14ΒS, να το πείτε πώς το κάνατε για να μάθουμε και εμείς.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 16/01/2010 11:59 πμ.

Μια απο τα ίδια και εγω την έχω αλλάξει εδω και ένα χρόνο και έβαλα πάλι την ίδια στα 35 ευρω, τώρα τον χειμώνα όποτε ξέρω οτι θα κάνω μέρες να την δουλέψω βγάζω τους πόλους. Νομίζω οτι η ΗΛΙΟΦΙΛ δίνει ενα χρόνο εγγύηση στην μπαταρία.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 16/01/2010 2:24 μμ.

Ρίχνω μια ματιά σε Odyssey.
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 16/01/2010 2:33 μμ.

Sprinter"Για να προλάβω τυχόν πατεντιαρηδες κατόχους ή πωλητές μπαταριών, να πώ πως ΔΕΝ συνιστάται να χρησιμοποιείτε μπαταρίες διαφορετικού τύπου (οχι μάρκας) από αυτή που φοράει. Π.χ. δεν συνιστάται να βάζετε μπαταρία gel εφόσον από τη μάνα του το μηχανάκι δε φοράει gel αλλά 'απλή' σφραγισμένη.

Τα κυκλώματα φόρτισης ειναι διαφορετικά για διαφορετικου τύπου μπαταρίες με αποτελεσμα την μη σωστή φόρτιση και την γρήγορη φθορά σε περίπτωση χρήσης άλλης μπαταρίας.

Το μηχανάκι σας φοράει YTX-12BS, τέτοια πρέπει να βάλετε. Τώρα αν καταφέρετε να χωρέσετε 12Αh ίδιου τύπου, δηλαδή ΥΤΧ-14ΒS, να το πείτε πώς το κάνατε για να μάθουμε και εμείς."


Απο θέμα διαστάσεων πάντως χωράει...νομίζω!
GEL μου είπαν "πατεντιαρηδες" οτι μπορώ να βάλω!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 16/01/2010 6:36 μμ.

Και η μαμα μπαταρια που εχει, ειναι καλη ποιοτηκα .
Εσεις οταν μενετε απο μπαταρια την πετατε ?

Περυσι τον χειμωνα εμεινα τρεις φορες απο μπαταρια και την φορτισα στην αντιπροσωπια και απο Μαρτιο 2009 μεχρι τωρα -με την ιδια μπαταρια- δεν εχω μεινει ακομα και ουτε πιστευω πως θα μεινω ξανα με "σωστη" χρηση.

Η εγγυηση ειναι για 6μηνες αν θυμαμε καλα
και εφοσων την πας εκει για φορτιση επειδη εμεινες
και εφοσων σου πουνε οι ιδιοι πως "Δυστηχως δεν φορτιζει,χαλασε" τοτε θα περαστει στην εγγυηση.
Οτι αλλο και να ζητησεις , οτι και αν απαιτησεις θα σου πουνε εμμεσως πως φταιει η χρηση σου.

Π.χ. Απο εκινηση (σκασιμο μιζας) μεχρι την επομενη εκινηση πρεπει να μεσολαβουν παντα τουλαχιστον 7χλμ ποριας με 4000 σαλ και πανω για να διατηρηθει η μπαταρια μεχρι μεγιστο χρονικο διαστημα που μπορει κατασκευαστικα να αντεξει .
Επισεις σε πιο βοριες χωρες της EU και οχι μονο, οι αντιπροσωποι προτεινουν στους κατοχους Τriumph να αγορασουν τον συντηρητη μπαταριας και -αν οχι καθε φορα που γυρνανε στο παρκινγκ- 2 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον να το αφηνουν για ολη την νυχτα στο Optimate


Γνωμη μου:
Αν η μπαταρια γινεται να φορτιστει απο τον εξουσιοδωτημενο σας και δεν εχει καποιο προβλημα εκτος του οτι σας αφησε εν μεσω χειμωνα, (τι πιο φυσιολογικο) συνεχιστε να την χρησιμοποιειτε.

Αποφευγουμε:

τα "πεταγματα" γενικοτερα (σβησε-ξεκινα , σβησε ξεκινα) εντος πολεως με το tiger , δεν σβηνουμε την μηχανη απο το kill switch αφηνοντας ανοιχτα τα οργανα-φωτα-φαναρια να "καινε" τσαμπα ..., ιδαιτερα σε πρωινη εκινηση μετα το γυρισμα του κεντρικου διακοπτη ακολουθει αμεσως το σκασιμο της μιζας και οχι το φορεμα των γαντιων ή κρανους ή δεν ξερω 'γω τι ..., την φυλασουμε σε -οσο το δυνατον- πιο ζεστο μερος και μια φορα την εβδομαδα την αφηνουμε και μερικες ωριτσες σε ενα battery conditioner.
Με αυτην την μετρημενη και γεματη φροντιδα χρηση , πιστευω πως θα περασετε εναν "ανωδυνο" χειμωνα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 16/01/2010 10:42 μμ.

stoupi"
GEL μου είπαν "πατεντιαρηδες" οτι μπορώ να βάλω!"


Ε αφού στό 'παν.....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: doohan στις 17/01/2010 2:08 πμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 18/01/2010 6:55 πμ.

johnygalan"Μια απο τα ίδια και εγω την έχω αλλάξει εδω και ένα χρόνο και έβαλα πάλι την ίδια στα 35 ευρω, τώρα τον χειμώνα όποτε ξέρω οτι θα κάνω μέρες να την δουλέψω βγάζω τους πόλους. Νομίζω οτι η ΗΛΙΟΦΙΛ δίνει ενα χρόνο εγγύηση στην μπαταρία."


Γιαννη την Yasa απο που την πηρες 35 ευροπουλα;Μηπως θυμασαι;
Λευκος Τιγρης!!see you................