Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 18/03/2013 12:39 μμ.

Επειδη αρχιζει να παραδιδει πνευμα η μπαταρια μου (κρατησε 3,5 χρονια) και ειμαι μονιμα με εναν φορτιστη αγκαλια σκεφτομαι να την αλλαξω. Βεβαια θελω να βαλω 14αρα και οχι 12αρα που εχω τωρα. Πηγα σε ενα μαγαζι στην Πατρα (δεν ημουν με την μηχανη) και ειδα μια Varta 14αρα με 60Ευρω αλλα ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την τωρινη και δεν ξερω αν χωραει. Εσεις που εχετε βαλει 14αρα ποια βαλατε???

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 18/03/2013 2:19 μμ.

Ο τύπος που έχω βάλει εγώ είναι ΥΤΖ-14S και το μέγεθος είναι μικρότερο από την εργοστασιακή των 12Ah.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 18/03/2013 5:02 μμ.

ad1"Επειδη αρχιζει να παραδιδει πνευμα η μπαταρια μου (κρατησε 3,5 χρονια) και ειμαι μονιμα με εναν φορτιστη αγκαλια σκεφτομαι να την αλλαξω. Βεβαια θελω να βαλω 14αρα και οχι 12αρα που εχω τωρα. Πηγα σε ενα μαγαζι στην Πατρα (δεν ημουν με την μηχανη) και ειδα μια Varta 14αρα με 60Ευρω αλλα ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την τωρινη και δεν ξερω αν χωραει. Εσεις που εχετε βαλει 14αρα ποια βαλατε???"


Εγω εβαλα της bosch και ηδη εκλεισε ενα χρονο χωρις να με αφησει. Δεν ξερω ακριβως τον τυπο της αλλα αν κανεις ενα τηλεφωνο στο σακη 9(210 6437773) θα σε διαφωτισει.
money cant buy me love

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Παντελής στις 18/03/2013 5:38 μμ.

Tigris3"Ο τύπος που έχω βάλει εγώ είναι ΥΤΖ-14S και το μέγεθος είναι μικρότερο από την εργοστασιακή των 12Ah."




Έχει και 230cca !!!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:56, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: maddog στις 18/03/2013 7:28 μμ.

ad1"Επειδη αρχιζει να παραδιδει πνευμα η μπαταρια μου (κρατησε 3,5 χρονια) και ειμαι μονιμα με εναν φορτιστη αγκαλια σκεφτομαι να την αλλαξω. Βεβαια θελω να βαλω 14αρα και οχι 12αρα που εχω τωρα. Πηγα σε ενα μαγαζι στην Πατρα (δεν ημουν με την μηχανη) και ειδα μια Varta 14αρα με 60Ευρω αλλα ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την τωρινη και δεν ξερω αν χωραει. Εσεις που εχετε βαλει 14αρα ποια βαλατε???"

Γεια σου Αντωνη.Εγω εβαλα μια FIAM 14ara στα 71 euro και μικρη σε διασταση και δυνατη.εχω ακουσει και για την motobat που ειναι και αυτη 14αρα και ειναι πολυ καλη σε αποδοση και διαρκεια.ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 18/03/2013 9:43 μμ.

maddog"
ad1"Επειδη αρχιζει να παραδιδει πνευμα η μπαταρια μου (κρατησε 3,5 χρονια) και ειμαι μονιμα με εναν φορτιστη αγκαλια σκεφτομαι να την αλλαξω. Βεβαια θελω να βαλω 14αρα και οχι 12αρα που εχω τωρα. Πηγα σε ενα μαγαζι στην Πατρα (δεν ημουν με την μηχανη) και ειδα μια Varta 14αρα με 60Ευρω αλλα ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την τωρινη και δεν ξερω αν χωραει. Εσεις που εχετε βαλει 14αρα ποια βαλατε???"

Γεια σου Αντωνη.Εγω εβαλα μια FIAM 14ara στα 71 euro και μικρη σε διασταση και δυνατη.εχω ακουσει και για την motobat που ειναι και αυτη 14αρα και ειναι πολυ καλη σε αποδοση και διαρκεια.ελπιζω να σε βοηθησα!!!!! "


Που εισαι ρε Κωστα??? Τι ελεγε το Καρναβαλι σας? Απο που την πηρες ρε φιλε? Η FIAM ειναι γνωστη/εμπιστη μαρκα?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 18/03/2013 9:44 μμ.

Παντελής"
Tigris3"Ο τύπος που έχω βάλει εγώ είναι ΥΤΖ-14S και το μέγεθος είναι μικρότερο από την εργοστασιακή των 12Ah."


"


Απο που την πηρατε παιδια και ποσο σας κοστισε???

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 18/03/2013 9:52 μμ.

TheFace"
ad1"Επειδη αρχιζει να παραδιδει πνευμα η μπαταρια μου (κρατησε 3,5 χρονια) και ειμαι μονιμα με εναν φορτιστη αγκαλια σκεφτομαι να την αλλαξω. Βεβαια θελω να βαλω 14αρα και οχι 12αρα που εχω τωρα. Πηγα σε ενα μαγαζι στην Πατρα (δεν ημουν με την μηχανη) και ειδα μια Varta 14αρα με 60Ευρω αλλα ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την τωρινη και δεν ξερω αν χωραει. Εσεις που εχετε βαλει 14αρα ποια βαλατε???"


Εγω εβαλα της bosch και ηδη εκλεισε ενα χρονο χωρις να με αφησει. Δεν ξερω ακριβως τον τυπο της αλλα αν κανεις ενα τηλεφωνο στο σακη 9(210 6437773) θα σε διαφωτισει."


Κ να τον παρω τηλ να τον ρωτησω ποιος ειναι ο τυπος της μπαταριας? Δεν παιζει να παω αλλωστε μεχρι Αθηνα για μια μπαταρια. Οποτε βγαλεις την σελα αν θυμηθεις γραψε μια τον τυπο της μπαταριας κ ενημερωσε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: maddog στις 18/03/2013 10:06 μμ.

Ολα καλα φιλε....μετρα διαστασεις μπαταριας και τραβα σε ενα κεντρο μπαταριας και να σε σιγουρος οτι θα βρις.η fiam ειναι ιταλικη και αρκετα γνωστη.οσο για την αλλη που σου ειπα αν δεν ειχα βαλει την fiam σιγουρα θα ειχα βαλει αυτη γιατι ειδα πολυ καλα τεχνικα χαρακτηριστικα ασε που αυτος που μου την εδινε ηταν ο μονος που εδινε κι εγγιυση ενος ετους.αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πς κανονισε να σε δουμε και στα μερη μας με αφορμη την κωνσταντινουπολη!!!!!!!!!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Fragiask στις 19/03/2013 9:16 μμ.

Καλησπέρα. Επειδή σήμερα έτυχε να ασχοληθώ με το θέμα της μπαταρίας του τάιγκερ και έψαξα σ'όλα τα μαγαζιά για διαφορές στις τιμές και στους τύπους μπαταριών παραθέτω τα εξής.Κατέληξα μόνο YUASA και στους εξής 2 τύπους.YTX12-BS 65ΕΥΡΩ και στην TTZ14S 95ΕΥΡΩ.Υπάρχει επίσης και μια τρίτη λύση που μάλλον θα καταφύγω και θα είναι η YUASA YTX14-BS η οποία όμως για να χωρέσει στη θέση της μπαταρίας πρέπει να μετακινηθούν λίγο οι ρελέδες.Μόλις γίνει θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 19/03/2013 11:44 μμ.

maddog"Ολα καλα φιλε....μετρα διαστασεις μπαταριας και τραβα σε ενα κεντρο μπαταριας και να σε σιγουρος οτι θα βρις.η fiam ειναι ιταλικη και αρκετα γνωστη.οσο για την αλλη που σου ειπα αν δεν ειχα βαλει την fiam σιγουρα θα ειχα βαλει αυτη γιατι ειδα πολυ καλα τεχνικα χαρακτηριστικα ασε που αυτος που μου την εδινε ηταν ο μονος που εδινε κι εγγιυση ενος ετους.αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πς κανονισε να σε δουμε και στα μερη μας με αφορμη την κωνσταντινουπολη!!!!!!!!! "


Αυτο θα κανω.Την Fiam απο ιντερνετομαγαζο την πηρες? Η αλλη που λες με την εγγυηση που την βρηκες? Θα ηθελα να ανεβω στα μερη σας να σας δω και θα ερχομουν Κωνσταντινουπολη, αλλα τελικα 7/5 φευγω απο Πατρα για Ιταλια-Γαλλια! Το λεγαμε καιρο και επιτελους θα το κανουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: xaotikos στις 20/03/2013 12:23 πμ.

Και εγω την ytz14 ειχα βαλει 130 αν θυμαμαι απο θηβων λιγο λιγοτερα την δινει η yamaha. Μικροτερη και καλυτερη για μενα. Φυσικα japan

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 20/03/2013 12:41 πμ.

Παντελής"
Tigris3"Ο τύπος που έχω βάλει εγώ είναι ΥΤΖ-14S και το μέγεθος είναι μικρότερο από την εργοστασιακή των 12Ah."




Έχει και 230cca !!! "


Τι θα πει 230cca?? Δειχνει ποσο δυνατη ειναι? Η μαμισια ποσο ειχε? Ποσο σου κοστισε και απο που?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Παντελής στις 20/03/2013 11:04 πμ.

[quote="ad1":2jw4uy08]
Παντελής"
Tigris3"Ο τύπος που έχω βάλει εγώ είναι ΥΤΖ-14S και το μέγεθος είναι μικρότερο από την εργοστασιακή των 12Ah."




Έχει και 230cca !!! "


Τι θα πει 230cca?? Δειχνει ποσο δυνατη ειναι? Η μαμισια ποσο ειχε? Ποσο σου κοστισε και απο που?[/quote:2jw4uy08]

Προς αποφυγή παρεξήγησης, το δικό μου μηχανάκι είναι 885 και όχι 1050...

Λοιπόν τα cca (Cold Cranking Amp) είναι η δύναμη του ρεύματος σε κρύα εκκίνηση. Στο δικό μου η Τ έλεγε πως θέλει 200cca, όμως μετά απο λίγο καιρό είχα προβλήματα εκκίνησης όταν ήταν ζεστός ο κινητήρας. Με αυτή την μπαταρία δεν έχω τέτοια δείγματα.
Την αγόρασα 85 € απο μαγαζί που πουλάει μόνο μπαταρίες στο Περιστέρι (επι της Θηβών).

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kyrkyriakos στις 20/03/2013 6:47 μμ.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ:http://www.bsabatteries.com/ πουλάει χονδρική ,αλλά και λιανική σε πολύ καλές τιμές και έχει όλους τους τύπους μπαταρίας!