Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: redfoot στις 18/05/2011 8:30 μμ.

μπα , τα παραλές, αυτο ηταν τόσο οφθαλμοφανές που κ πρωτοετής θα το ερμήνευε
βαλε μου πιο δύσκολα δάσκαλε
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: madbiker στις 04/06/2011 4:21 μμ.

παιδες επανερχομαι με το προβλημα που ειχα με το τιμονι το οποιο εχανε προς τα δεξια απο οταν αγορασα τη μηχανη 15 απριλιου.στο πρωτο σερβις 1000χλμ που εκανα στη μιχαλακοπουλου υποτιθεται το παλλικαρι εκει μου ρυθμισε το τιμονι.το προβλημα δεν λυθηκε και πηγα στον πιερρακο στον αλιμο.το ειδε ενας εκ των μηχανικων εκει, μου <<στραμπουληξε>> λιγο το τιμονι για να το φερει στα ισα του.του εξηγησα οτι το τιμονι σε σχεση με την πλακα ειναι ισιο οποτε αλλου ειναι το προβλημα.καταληξαμε στο συμπερασμα να ξαναπαω μολις αλλαξω τα λαστιχα μηπως φταινε αυτα.οντως πριν λιγες μερες δοκιμασα τα λαστιχα απο φιλο μου και το προβλημα παρεμενε.σημερα ξαναπηγα στον αλιμο.ο μηχανικος ελειπε, λογω αγωνων, το παιδι που του εριξε μια ματια εκει, διαπιστωσε οτι το μπροστινο ρουλεμαν φταει καθως καπου εχει φαγωθει και μαγκωνει το τμονι.τον ρωταω απο τι γινεται αυτο.μου λεει απο τρεξιμο απο σουζες, απο λακκουβες.
1.δεν κανω σουζες
2.τρεξιμο???δηλ τι πρεπει να κανω?να πηγαινω με 70?80?
3.οταν λεμε λακκουβες τι εννοουμε?11000 χιλιαρικα μηχανη πηρα οχι παπια.
για ονομα του θεου.το οτι το παιζουμε δεν σημαινει οτι ειμαστε και ασχετοι.να στραβωσει το ρουλεμαν τιμονιου απο λακκουβα.με 4500χλμ στο κοντερ.δηλ στα 20000χλμ παω για αλλαγη μοτερ?

ρωταω αν καλυπτετε απο εγγυηση.θα προσπαθησουμε μου ειπανε να το περασουν στην εγγυηση.το κοστος αν δεν προκυψει τιπτε αλλο θα ειναι γυρω στα 150 ευρω.
μα το θεο αν δεν καλυφτει απο την εγγυηση, το πληρωνω και την πουλαω την αλλη μερα.
ξενερωσα απιστευτα.
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Sprinter στις 04/06/2011 5:26 μμ.

Πολύ ξενερώνετε ρε γμτ εδώ μέσα. Ούτε φώκιες να ήσασταν. ΕΛΕΟΣ με τη γκρίνια.

Το ρουλεμάν φίλε μου, αν είναι εκεί η βλάβη, μπορεί να χαλάσει από ενα κοπάνημα σε λακούβα, ιδίως αμα έχει λασκάρει ο λαιμός λίγο και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. Δε μετράνε τα χιλιόμετρα ουτε τα πόσα χιλάρικα έδωσες. Και εγώ στράβωσα ζάντα που δε κάνει 150 Ευρώ, σε λακούβα. Τι να κάνω να μπαίνω στα φόρουμ και να φωνάζω? Αν φωνάξω για τους γαμοδρόμους θα φωνάξω και όχι για το μηχανάκι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: madbiker στις 04/06/2011 5:33 μμ.

φιλε σπριντερ εχεις απολυτο δικιο δεν γκρινιαζω για αυτα που λες αλλα για το οτι το μηχανακι ηταν ετσι απο οταν το πηρα
ειχα παει να το δουν απο οταν ειχα 100 χλμ στο κοντερ.γιαυτο γκρινιαζω..
εκτος και αν μετρανε και οι λακκουβες που επεφτε και το φορτηγο που της εφερνε
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 04/06/2011 5:42 μμ.

madbiker"το οτι το παιζουμε δεν σημαινει οτι ειμαστε και ασχετοι."


Για ποιο λογο να το παιξεις ασχετος αν δεν εισαι ? Αν ξερεις οτι εχεις προβλημα να απαιτησεις να στο διορθωσουν.. Αν το ειχες κανει απ τα 100χλμ που λες ακομα καλυτερα, δε θα τειθοταν καν θεμα εγγυησης (που ουτε τωρα νομιζω θα εχεις προβλημα)..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: redfoot στις 04/06/2011 7:16 μμ.

madbiker"φιλε σπριντερ εχεις απολυτο δικιο δεν γκρινιαζω για αυτα που λες αλλα για το οτι το μηχανακι ηταν ετσι απο οταν το πηρα
ειχα παει να το δουν απο οταν ειχα 100 χλμ στο κοντερ.γιαυτο γκρινιαζω..
εκτος και αν μετρανε και οι λακκουβες που επεφτε και το φορτηγο που της εφερνε"


το οτι το κοιταξαν δεν σημαινει οτι ΕΙΔΑΝ το προβλημα εαν προυπηρχε. Για διαφορους λογους (μη με ρωτησεις ποιους ομως..)
. Αυτο που επαθες μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε μηχανη, απο σκουτερακι μεχρι την diavel..
και μακαρι να μη βγαλει τιποτε παραπανω γιατι το ρουλεμαν ειναι μικρο προβλημα σε σχεση με αλλα πολυ σοβαροτερα (και ακριβοτερα). Προσπαθησε λοιπον να ξε-ξενερωσεις
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: loupis στις 16/06/2011 7:46 μμ.

tiger 1050 2011 χλμ 2030 χθές πήγα να πάρω τη μηχανή από το πάρκιγκ μετά από 2 μέρες,
βάζω το κλειδί, και... τίποτα!!!δεν είχε καθόλου ρεύμα η μπαταρία του.Δεν το είχα το
κλειδί στη θέση parking κ αποδυναμώθηκε η μπαταρία του ετσι ξαφνικά!Γνωρίζει κανεις να μου πει
τι φταίει???Δεν είναι καμιά σοβαρή βλάβη,αλλα όσο ναναι ειναι μηχανάκη 2 μηνών!!!
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν σου χρειάζονται.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 16/06/2011 8:39 μμ.

loupis"tiger 1050 2011 χλμ 2030 χθές πήγα να πάρω τη μηχανή από το πάρκιγκ μετά από 2 μέρες,
βάζω το κλειδί, και... τίποτα!!!δεν είχε καθόλου ρεύμα η μπαταρία του.Δεν το είχα το
κλειδί στη θέση parking κ αποδυναμώθηκε η μπαταρία του ετσι ξαφνικά!Γνωρίζει κανεις να μου πει
τι φταίει???Δεν είναι καμιά σοβαρή βλάβη,αλλα όσο ναναι ειναι μηχανάκη 2 μηνών!!!"


Μηπως εχεις ξεχασει το kill switch κλειστο ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Sprinter στις 16/06/2011 9:06 μμ.

Αμα λές τίποτα ενοείς τίποτα-τίποτα? Δηλαδή ούτε κιχ, ούτε η παραμικρή προσπάθεια να γυρίσει η μίζα, ούτε το τρρρρρρρρρρ του ρελέ?

Γιατί αν είναι έτσι, μάλλον το κύκλωμα δε κλείνει, κοίτα το kill όπως σου είπανε καθώς και τον διακόπτη-βαλβίδα του αμπραγιάζ.

Αλλιώτικα, θα βρείς πολλά ποστς εδώ μέσα για πρώιμο πρόβλημα στη μπαταρία, πάνε από εκεί που το πήρες και θα σου δώσουν άλλη. Για 6 μήνες έχει εγγύηση. Μη δεχτείς να στη φορτίσουν γιατί θα το ξαναπάθεις σύντομα.

ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!

Βάγγο, και αυτό είναι θέμα πρός συζήτηση με τον Εγγλέζο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: redfoot στις 16/06/2011 10:16 μμ.

Μήπως την επλυνες απροσεχτα πριν την αφησεις?
Μηπως κανενα καλωδιο εφυγε απο τη θέση του?
Μηπως ξεχασες το στηριχτίρι κάτω?
παρε ενα πολυμετρο και μετρα να δεις τι συμβαινει πριν την πας
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: loupis στις 18/06/2011 10:04 μμ.

Sprinter"Αμα λές τίποτα ενοείς τίποτα-τίποτα? Δηλαδή ούτε κιχ, ούτε η παραμικρή προσπάθεια να γυρίσει η μίζα, ούτε το τρρρρρρρρρρ του ρελέ?

Γιατί αν είναι έτσι, μάλλον το κύκλωμα δε κλείνει, κοίτα το kill όπως σου είπανε καθώς και τον διακόπτη-βαλβίδα του αμπραγιάζ.

Αλλιώτικα, θα βρείς πολλά ποστς εδώ μέσα για πρώιμο πρόβλημα στη μπαταρία, πάνε από εκεί που το πήρες και θα σου δώσουν άλλη. Για 6 μήνες έχει εγγύηση. Μη δεχτείς να στη φορτίσουν γιατί θα το ξαναπάθεις σύντομα.

ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!

Βάγγο, και αυτό είναι θέμα πρός συζήτηση με τον Εγγλέζο."


λοιπον την αφησα, αφου την φορτισα καλα την μπαταρία,για 2 μέρες κ δοκίμασα να την ξαναβάλω!κ όταν την ξαναέβαλα όλα καλά!σαν να μη συνέβη τπτ!!ούτε φαινόταν χαμηλη η τάση της ούτε τπτ!να την παω να μου την αλλάξουν???
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν σου χρειάζονται.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: TheFace στις 18/06/2011 11:06 μμ.

loupis"λοιπον την αφησα, αφου την φορτισα καλα την μπαταρία,για 2 μέρες κ δοκίμασα να την ξαναβάλω!κ όταν την ξαναέβαλα όλα καλά!σαν να μη συνέβη τπτ!!ούτε φαινόταν χαμηλη η τάση της ούτε τπτ!να την παω να μου την αλλάξουν???"

Ναι να τη πας! Οπως σου ειπαν και πιο πανω κατα 99,9% θα στο ξανακανει, αλλα ακομα κι αν δεν στο ξανακανει δεν αξιζει να το συζηταμε καν μιας και η αντικατασταση ειναι τσαμπα.
money cant buy me love

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 18/06/2011 11:32 μμ.

Και πως βρε θα του την αλλαξουν αμα τωρα η μπαταρια ειναι μια χαρα φορτισμενη ?? Ετσι επειδη θα τους το πει ..??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: vagtyrp στις 18/06/2011 11:47 μμ.

πήγαινε και ρώτα δεν χάνεις τίποτα, έτσι και αλλιώς είναι γνωστό το θέμα με τις μπαταρίες τους οπότε πιθανώς να στην αλλάξουν. και να ξέρεις ότι σε κανα εξάμηνο θα κλατάρει έτσι και αλλιώς, οπότε ετοίμασε κανα 60-70 ευρόπουλα να βάλεις μια άλλη, πχ varta, να ξεμπερδεύεις.

πάντως έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν να μην στην είχαν φορτίσει σωστά εξ αρχής, χωρίς να είμαι και ειδικός επί των τεχνικών θεμάτων φυσικά....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 20/06/2011 9:46 πμ.

vagtyrp"πήγαινε και ρώτα δεν χάνεις τίποτα, έτσι και αλλιώς είναι γνωστό το θέμα με τις μπαταρίες τους οπότε πιθανώς να στην αλλάξουν. και να ξέρεις ότι σε κανα εξάμηνο θα κλατάρει έτσι και αλλιώς, οπότε ετοίμασε κανα 60-70 ευρόπουλα να βάλεις μια άλλη, πχ varta, να ξεμπερδεύεις.

πάντως έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν να μην στην είχαν φορτίσει σωστά εξ αρχής, χωρίς να είμαι και ειδικός επί των τεχνικών θεμάτων φυσικά.... "


Αυτο ακριβως!

Πηγαινε πες τους να την μετρησουν και αν σου πουν οτι ειναι ενταξει η μπαταρια οτι εγινε ετσι,οτι και καλα την εβαλες μπροστα με καλωδια γιατι επρεπε να πας σε ταξιδι και ετσι φορτισε εστω για τωρα.Πες τους να ανοιξουν μια μπαταρια να την βαλουν να φορτισει καλα και να περασεις να την βαλουν την επομενη μερα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....