Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: lefteris christos στις 18/08/2014 5:10 μμ.

Tiger 1050 του 2007 με 29.000 χλμ
Αλλαγή τσιμουχας στο δεξι καλαμι στα 25.000 χλμ και ρύθμιση πεταλουδων στα 15.000 χλμ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tigeroumpa στις 18/10/2014 5:13 μμ.

καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και επίσης νέος ιδιοκτιτις ενός tiger 1050 είναι 11 του 08 και έχει 10000χλμ το μόνο που μ κάνει είναι να σβινει ξαφνικά όταν κανω ένα κατέβασμα με ξερογκαζια έχει τύχει σε κάποιον να μ πει

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 16/11/2014 6:56 μμ.

Σήμερα το μεσημέρι γυρίζοντας από βόλτα μου άναψε το λαμπάκι (κίτρινο) του μοτέρ και είναι ακόμα αναμένο.
Τι μπορεί να είναι ;;;;;;;;
Έχει κάποια σχέση με την καύση;;; με την ποιότητα της βενζίνας;;;; ή είναι κάποια βλάβη;;;;;;
Για ρίξτε καμιά βοήθεια όσοι γνωρίζεται κάτι.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Genesis στις 17/11/2014 3:26 μμ.

Μπορεί να ειναι χιλια δυο πράγματα! Γιατί δεν πετάγεσαι μέχρι ένα εξουσιοδοτημένο να στο βάλουν στον υπολογιστη να δούν τι κωδικό βλάβης έχει καταχωρήσει?

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 17/11/2014 4:57 μμ.

Σήμερα το πρωί μόλις την έβαλα "μπρος" δεν άναψε σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Οπότε δεν ασχολούμαι μέχρι νεοτέρας.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: jou στις 17/11/2014 5:47 μμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Σήμερα το πρωί μόλις την έβαλα "μπρος" δεν άναψε σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Οπότε δεν ασχολούμαι μέχρι νεοτέρας."

εγώ λέω πάντως ότι και ο απο πάνω
πάνε μια βόλτα στην Τ να το μπριζόσει ίσως να μην είναι και τίποτα ίσως και να ναι

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 07/12/2014 12:02 μμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Σήμερα το μεσημέρι γυρίζοντας από βόλτα μου άναψε το λαμπάκι (κίτρινο) του μοτέρ και είναι ακόμα αναμένο.
Τι μπορεί να είναι ;;;;;;;;
Έχει κάποια σχέση με την καύση;;; με την ποιότητα της βενζίνας;;;; ή είναι κάποια βλάβη;;;;;;
Για ρίξτε καμιά βοήθεια όσοι γνωρίζεται κάτι."


ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Σήμερα το πρωί μόλις την έβαλα "μπρος" δεν άναψε σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Οπότε δεν ασχολούμαι μέχρι νεοτέρας."


Το άναψε - σβήσε λαμπάκι μου το έκανε σχεδόν κάθε μέρα όταν άνοιγα και ξεπερνούσα τις 7000rpm.
Η διάγνωση ήταν "ελειπής πλήρωση αερα", δηλαδή στις 46000χλμ που έχει τώρα δεν είχε αλλαχτεί ποτέ το φίλτρο αέρα (μάλλον). Όπως καταλαβαίνετε έβγαλα ένα φίλτρο κατράμι και γεμάτο χώμα.
Αντικαταστάθηκε με KN καθαρίστηκαν και οι πεταλούδες και όλα μια χαρά ξανά.
Γι αυτό από το επόμενο σέρβις θα κάθομαι "από πάνω" απο τον μάστορα γιατί πέφτει πολύ κοροϊδία και από τους "γνωστούς" εξουσιοδοτημένους.
Το μηχανάκι το αγόρασα από εξουσιοδοτημένο TRIUMPH και υποτίθεται ότι είχε γίνει και το σέρβις τον 40000χλμ και όλα τα υπόλοιπα γινόντουσαν εκεί. Είναι γραμμένα μόνο στο κομπιούτερ του και δεν μου δίνει το αρχείο.
Από τότε σε 6 μήνες έχω κάνει 7000χλμ και έχω αλλάξει :δίσκους, τακάκια(μπρος-πίσω) πίσω δισκόπλακα, και έκανα γενικό σέρβις με καινούργιο βιβλιαράκι για να ξέρω από εδώ και στο εξής το μηχανάκι μου.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: jou στις 07/12/2014 1:36 μμ.

δυστηχώς το να καθόμαστε απο πάνω απο το κεφάλι του μαστορα
ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ
εγώ πάντως ότι μπορώ π.χ. λαδιά φίλτρα κτλ τα κάνω πλεον μόνος μου

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Genesis στις 07/12/2014 3:40 μμ.

Να υποθεσω οτι δισκους και κλπ τα ηξερες απο οταν την πηρες οτι θα ηθελες! Τωρα ότι τα εχει στον υπολογιστή και δεν στα δινει μαλλον σε δουλευει! Αμα εχει κανει τον 40000 δεν ειδε το φιλτρο σε τι κατάσταση ήταν? Στον ιδιο γινόταν εξ αρχης σερβις? Εγω θα του τα εψαλνα!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 08/12/2014 6:05 μμ.

Genesis"Να υποθεσω οτι δισκους και κλπ τα ηξερες απο οταν την πηρες οτι θα ηθελες! Τωρα ότι τα εχει στον υπολογιστή και δεν στα δινει μαλλον σε δουλευει! Αμα εχει κανει τον 40000 δεν ειδε το φιλτρο σε τι κατάσταση ήταν? Στον ιδιο γινόταν εξ αρχης σερβις? Εγω θα του τα εψαλνα!"

Το πρόβλημα με τον συμπλέκτη ήταν ότι δεν κούμπωναν καλά οι ταχύτητες και δεν έπιανε νεκρά στα φανάρια. Μου είπε τότε ότι μην ανησυχείς στο σέρβις θα φτιάξουν όλα. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Επειδή μετά από όλα αυτά το μηχανάκι δεν δούλευε σωστά επέλεξα άλλον μάστορα ο οποίος μου έδειξε τις ατασθαλίες του αλλουνού.
Τώρα το μηχανάκι πετάει. Ενώ μέχρι πριν μια εβδομάδα στην εθνική με πέρασε ένα cbf1000 και τρελάθηκα γιατί δεν πήγαινε παραπάνω από 215. Και πως να πήγαινε αφού δεν περνούσε αέρας.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Genesis στις 09/12/2014 12:24 πμ.

Το δισκους που ελεγες νομιζα δισκοπλακες δεν πηγε το μυαλο μου στου συμπλέκτη! Αλλαξες και το πιρακι?

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 09/12/2014 6:49 μμ.

Genesis"Το δισκους που ελεγες νομιζα δισκοπλακες δεν πηγε το μυαλο μου στου συμπλέκτη! Αλλαξες και το πιρακι?"

Ναι
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ohlins901 στις 16/01/2015 10:03 μμ.

Απο οσα διαβασα μιας κ δεν μπορω να διαβασω ολα τα σχολια για τα εμβολα κτλ νομιζω περσι ο διευθυντης της Triumph εβγαλε απο τα ελληνικα tiger εκτος εγγυησης για τα εμβολα λογο κακης ποιοτητας βενζινης.
Αν ασχοληθουμε λιγο παραπανω τα ιταλικα βγαζουν τελειως αλλες βλαβες εκτος απο εμβολα.
Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει οπως κ με τις πεταλουδες.
Εγω στου φιλου εβαλα πυρομετρο,ακομα κ με 100αρες βενζινες το μηχανακι σε "σκισιματα" αν μπορω να εκφραστω ετσι το εβλεπες οτι σηκωνε πυρομετρο 900 βαθμους.
Σε γενικες γραμμες ακουω για σφυριλατα κ τρελενομαι μιας κ οι περισσοτεροι που τα βαζουν δεν ξερουν τι αχρηστο πραγμα βαζουν στην μηχανη τους(τασακια ειναι αυτα οχι εμβολα) κ ποσο μαλλον αυτοι που τα πουλανε.
Οταν το δικο μας ελιωσε βαλαμε απο speed triple 1050,γνησια,μαμα μιας κ ειναι πιο ανθεκτικα,αλλος κωδικος ανταλλακτικου κ προβλημα κανενα.Αυτο βεβαια μας το ειπαν,δεν καναμε του κεφαλιου μας,αλλωστε που να το ξεραμε,εμεις λεγαμε ιδια θα ειναι.
Οταν το πηρε στα 30000χλμ εκαιγε λαδια κ το εδειχνε κιολας,ηταν ταλαιπωρημενο μοτερακι.
Μετα η μηχανη εβγαλε πηνια στα 48.000χλμ.
Με τις πεταλουδες ποτε θεμα,ποτε.
Η μηχανη καθε 1.5 χρονο θελει μπαταρια γιατι το θηριο τι να κανουμε φορτιζει στι 3000-4000.
Ενα μπουτον μιζας μετα κ οτι αλλο ειχε βγαλει στον προηγουμεο ιδιοκτητη.
Εγω δεν τα θεωρω σοβαρες βλαβες αυτα,να κοψει υποπλαισιο η πλαισιο οπως ανεφερε ενας φιλος,ναι ειναι ζημια.
Τα εμβολα?τι να πω,Εγω εχω λιωσει varadero.Ετυχε,εφταιγε κατι αλλο?Παντως οπου το λεω με χαστουκιζουν γιατι τα honda δεν λιωνουν,λενε!
Το θεμα ειναι να γουσταρεις με την μηχανη κ ολα ερχονται!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: gkouts στις 20/02/2015 10:59 μμ.

καλησπερα σε ολους! Χρειαζομαι τα φωτα σας και την εμπειρια σας!
Κατοχος ενος tiger 1050 του 07 απο το 09! Μεταχειρσμενο με 20.000 km. Σημερα φτανουμε αισιως τα 67.000 km και μετα
απο 5 χρονια συμβιωσης δηλωνω ακομα ερωτευμενος με το μηχανακι μου παρολο που τον τελευταιο χρονο τα πραγματα δυσκολευουν καπως...
Περυσι μετα απο ταξιδακι ιταλια-αλπεις-ελβετια και περιπου 3000km με την επιστροφη πισω εκαψε γλατζα, επισκευη και
σημερα, ενα χρονο μετα , ακουγεται ενας περιεργος θορυβος απο το μοτερ, συνεργειο για service και μετα απο ανοιγμα ανακαλυψαμε οτι η μια βαλβιδα ειχε ξερυθμιστει, ρυθμιστηκε αλλα ο ηχος παραμενει, λιγοτερο εντονος αλλα ακομα εκει.
Φοβαμαι για πιστονια που ακουγεται πολυ για τα μοντελα του 07 και οταν ο μηχανικος μου , μου λεει οτι ειναι καιρος να το δινω με πιανει πονος ψυχης!!! κατι διαβαζω οτι σε κοστος τα πιστονια πανε κοντα 1500ε, ξερει κανει τιποτα παραπανω???
Ακομα και αν τα σκασω τα φραγκα ( δεν ειμαι ετοιμος να την αφησω ακομα ρε γμτ...) υπαρχει κινδυνος να την ξαναβγαλει την βλαβη???
Βοηθεια Παιδια!!!!!!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: VINIS στις 22/02/2015 1:07 πμ.

φιλε μου καλησπερα για αρχη να σου πω το εξης το μηχανακι αυτο δεν γινετε με τιποτα να καψει την φλαντζα(εαν εννοεις την φλαντζα καυσεως)και αυτο γιατι φοραει 4 φυλλη σισερενια δηλ τα 4 φυλλα ειναι μεταλλικα και ενωμενα να γινει μια και ειναι ετσι για να εχει αντοχη και να μην ξαναθελει σφυξιμο οπως οι αλλες που ειναι με περμανιτη.ειναι αδυνατο να καει η να κοπει! και εαν γινοτανε κατι θα ειχανε υποστει καθηζηση τα χιτονια με τον κορμο και θα ηθελε κατεβασμα κινητηρας λυσιμο ολο βιδες και τα καρτερ μαζι μετα χιτονια στην πλανη για πλανιαρισμα η αλλιως κατεβασμα .τωρα οσο για το θεμα σου εγω αλλαξα εβαλλα αναβαθμησμενα triumph του 2013 και μετα απο 7 χιλιαδες χιλιομετρα παλι ακουγονται να σκαμπιλιζουνε. αυτο γινετε επειδη εχουνε πολυ μεγαλες ανοχες τα χιτονια με τα πιστονια .τωρα εαν το φτιαξεις δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να σου εγγυηθει εαν θα ξαναγινει η οχι και βεβαια ειναι και θεμα χρησης και τυχης!εαν θες την αποψη μου παντως αυτο που θα κανω κι εγω την επομενη φορα εχω δει οτι υπαρχουνε σφυριλατα σε 80 χιλ και δεν αλλαζεις και τα χιτωνια που εχουνε κανα 600 ευρο εαν θυμαμαι καλα! και με το ρεκτιφιε δινεις και τις σωστες ανοχες δεν τα κανεις χωνια οπως ειναι τα μαμα!ενα χιλ μεγαλυτερα τα κανεις απο 79 στα 80 .αυτη ειναι η αποψη μου και βαιβεα χωρις να θελω να κατηγορησω καποιον για κατι που σου εχει πει.