Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?

Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 13/11/2014 12:30 πμ.

Κανοντας αναζήτηση στο ιντερνετ κατεληξα στο ότι στο προσεχες μελλον η μαλλον οταν ξαναερθει το σερβις για τα μπροστινά να αλλαξω ελατηρια μιας και δεν ειμαι στα ορια του σαγκ! Απο ψαξιμο δεν μορω να καταληξω καπου! Τα ohlins, δυστυχως μιας και τα προτιμουσα, βγαινουν με 1 μονο spring rate το 0.7/kg/mm (τι σημαινει αυτο? Οτι αν καποιος ειναι 80 κιλά και πανω το ελατηριο δεν θα κανει θα ειναι και παλι μαλακο ας πληρωνεις το ονομα) και δεν κανει για τα κιλα μου (θελω 0.918) και διάβασα απο πολλους, στα κιλα μου η και παραπανω οπως και στο υψος, παραπονα οτι η μηχανη παραμενει σουμιες! Στο site της racetech των εμπειροαμερικανων εχεις ποσα spring rate αλλα... απο συζήτηση με το αμερικάνικο tiger1050 forum τα ελατηρια αυτα οπως και αλλα δεν ξερω ποια ειναι μεγαλυτερα απο τα μαμα μας ασχετα αν κάνουν για το tiger και θελει κοψιμο μεσα ο εσωτερικός σωληνας για την προφορτιση για να μην έχουμε θεμα με την προφορτιση! εγω προσωπικά δεν θα εκανα κατι τέτοιο καθως μπορει να δημιουργηθεί θεμα πιστευω και αφορα την σωματική μου ακεραιότητα! Μετά ειδα για τα wilbers! Τα rates (αν ισχυουν και ειναι αυτα που λεει) ειναι 0.92 ακριβως οτι θελω! Δεν ξέρω υπάρχει κανεις που να εχει ψαχτει για ελατηρια και προτείνει καποια αλλη μαρκα hyper pro πχ? Επισης αν εχετε ακουσει ποτε κατι τέτοιο για το κοψιμο του σωληνα για να μπουν αφτερ μαρκετ ελατηρια! Για πισω εχουμε μελλον ακομα το μαμα μου βγαζει και 40αρι σαγκ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: voyager1970 στις 13/11/2014 1:12 πμ.

s_mduck"...Στο site της racetech των εμπειροαμερικανων εχεις ποσα spring rate αλλα... απο συζήτηση με το αμερικάνικο tiger1050 forum τα ελατηρια αυτα οπως και αλλα δεν ξερω ποια ειναι μεγαλυτερα απο τα μαμα μας ασχετα αν κάνουν για το tiger και θελει κοψιμο μεσα ο εσωτερικός σωληνας για την προφορτιση για να μην έχουμε θεμα με την προφορτιση! εγω προσωπικά δεν θα εκανα κατι τέτοιο καθως μπορει να δημιουργηθεί θεμα πιστευω και αφορα την σωματική μου ακεραιότητα! Μετά ειδα για τα wilbers! Τα rates ειναι 0.92 ακριβως οτι θελω! Δεν ξέρω υπάρχει κανεις που να εχει ψαχτει για ελατηρια και προτείνει καποια αλλη μαρκα hyper pro πχ? Επισης αν εχετε ακουσει ποτε κατι τέτοιο για το κοψιμο του σωληνα για να μπουν αφτερ μαρκετ ελατηρια! Για πισω εχουμε μελλον ακομα το μαμα μου βγαζει και 40αρι σαγκ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!"


Hμαρτον φίλε Γίαννη!... αφού και μόνος σου το καταλάβες πως αυτές οι "πατέντες" είναι πολύ επικίνδυνες!

Ασε όλους εμάς τους ερασιτέχνες του forum και ρώτα κάποιον επαγγελματία μηχανικό να ακούσεις τι θα σου πεί!

Σιδεροπρίονα για κοψίματα σε έμβολα αμορτισερ δεν έχω ακούσει ποτέ και ασχολούμε ερασιτεχικά αρκετά χρόνια με την μοτοσυκλέτα για δρόμο και πίστα!

Αυτές οι Αμερικανιές πατέντες κρύβουν πολλούς "Δράκους¨!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 13/11/2014 1:16 πμ.

Και ομως Γιωργο δεν έχουν το παραμικρο θεμα! Αλλα επειδη οπως ειπα θα αλλαξω στο μελλον οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω απο τωρα πλουσια την κοσμοτε στα τηλεφωνα και στους μαστορους γι αυτο και ανοιξα το θεμα!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: maddog στις 13/11/2014 6:27 μμ.

καλησπερα.αν ειναι να αρχισεις τα κοψε ραψε τοτε μπορεις να κανεις και δυο προσθηκες απο τεφλον η δεν ξερω εγω τι αλλο και να τα προσαρμωσεις στα μπροστινα σου κλπκλπκλπ.σαν το καινουργιο δεν εχει και ειδικα σε οτι αφορα φρενα-αναρτηση...εγω παρηγγειλα wilbers και τα περιμενω σε κανα 2-3 μερες.μολις τα φορεσω θα σου πω εντυπωσεις....

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 13/11/2014 6:32 μμ.

Απο που αν επιτρέπεται? Ξερεις τι spring rate έχουν?

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: maddog στις 13/11/2014 8:58 μμ.

Zietech_OnlineShop.de

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 13/11/2014 9:09 μμ.

Spring rates?? To site δεν υπαρχει!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 13/11/2014 9:20 μμ.

βρηκα το site μαλλον αυτα ειδα εγω! (Αν δεν φαίνονται τα linear εννοω με 9.2 rate)

http://www.zietech.de/1050/wilbers-gabe ... /a-477603/

Εσυ ποια παραγγειλες?

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Loxias στις 14/11/2014 5:10 μμ.

H απαντηση της wilbers σχετικα με το spring rate :

"Hello,

thank you for your e-mail.

The spring rate is at the beginning 6,6 N/mm and at the end 9,00 N/mm. The springs are progressive.


Mit freundlichen Grüßen / Best regards


Janine Schoroth"
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 14/11/2014 5:46 μμ.

Εχει ελατηρια προοδευτικα και γραμμικού τυπου (linear)! Εσύ σε ποια αναφέρεσαι γιατί είδα ότι στα προοδευτικά δεν αναφέρεται πουθενά το rate καθως έχουν άλλη φιλοσοφία συμπίεσης!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Loxias στις 14/11/2014 6 μμ.

s_mduck"Εχει ελατηρια προοδευτικα και γραμμικού τυπου (linear)! Εσύ σε ποια αναφέρεσαι γιατί είδα ότι στα προοδευτικά δεν αναφέρεται πουθενά το rate καθως έχουν άλλη φιλοσοφία συμπίεσης!"



Το γραφει στο mail φιλος...PROGRESSIVE!!!!!!
Tα linear ειναι για χαμηλωμα και δεν με ενδιαφερουν ωστε να ρωτησω!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 14/11/2014 6:14 μμ.

Στην ευχη δηλ δεν βγαζω ακρη πια ειναι καταλληλα για μας! Νομιζα οτι κανανε τα γραμμικα! Τα γραμμικα που εξυπηρετουν? Και οταν λες χαμηλωμα πως και απο που? Ειναι πιο μικρα σε μακρος απο τα δικα μας? Δεν ξερω για τα προοδευτικα! Να δω και τη θα πει και ο maddog οταν τα βαλει!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 16/11/2014 6:20 μμ.

Ξερει κανεις αυτά με το χαμηλωμα τι παιζει? Λεει οτι συμπεριλαμβανεται και 50 mm για χαμηλωμα αλλα για τι ακριβως? Ειναι πιο χαμηλα τα ελατηρια και εχει μεσα και αποστατες για το σωστο υψος?

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 17/11/2014 3:22 μμ.

Πήρα και εγώ απάντηση απο την Wilbers και όντως στα προοδευτικά είναι 6,6 στην αρχή για να απορροφάει λακουβες κλπ και 9 στο τελος για να μην τερματιζει! Τωρα τη νουμερα sag δινει δεν ξερω! Θα ρωτησω και hyperpro να δω. Οσοι έχουν ohlins μπροστα για πείτε εντυπωσεις πως ειναι ειναι μαλακά τι sag σας δινει τα κιλα σας κλπ!

Re: Ελατήρια για Tiger αλλα ποια?  

  Από: Genesis στις 17/11/2014 4:19 μμ.

Και η απάντηση της wilbers

Hello again - more or less - see the original sag with the original springs is 47 mm static and 60 dynamic. With the Wilbers springs you should end at around 39 mm static and 55 mm dynamic... Not yet 100% perfect but much closer to the optimum, ok?

Σκατα δηλαδη! Και ποια ειναι η λυση?

Μιλησα και με k shock και δεν υπαρχει κατι αλλο σε λυση! Το hyperpro ερχεται το ιδιο περίπου με το wilbers χωρις να ξερει νουμερα ακρινως να μου πει! Του ανεφερα και το θεμα που κοβεις τον αποστατη οπως ειπα και μου λεει ναι γινεται και αυτο αν και δεν συνιθιζεται και δεν υπαρχει καποιο θεμα γενικα στο να κοπει! Μπορει και να το κανω στο τελος ποιος ξέρει!