Βαφή με plasti dip

Βαφή με plasti dip  

  Από: Genesis στις 12/12/2014 10:51 μμ.

Έχει βάψει μήπως κανείς την καλή του με plasti dip (σπρει βυνιλλιου)? Αν ναι εντυπώσεις? Σκεφτομαι κάποια στιγμη να βάψω τις ζαντες και μαρσπιεδες αντε και καμια εξατμιση απλα κολλάω με τις ζαντες μηπως σε κανα καθαρισμα με κανα wd40 κανει καμια αντιδραση! Σε επικοινωνια μαζι τους για το προιον δεν ξερανε αν εχει αντιδραση και πλυσιμο μονο με ζεστο νερο και σαπουνι για τις πιτσιλιες τις αλυσιδας! (ναι καλα ) Θα μου πειτε γιατι δεν τις βαφω ηλεκτροστατικη αλλά μπορεί με το σπρει να ερθει πιο οικονομικα δε ξερω συν οτι αφαιρειται οποτε θες!

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: voyager1970 στις 12/12/2014 11:41 μμ.

Φίλε Γιάννη

Ξέχασε το!

1) Στην επόμενη αλλαγή ελαστικού... θα φύγει "φλούδες" η βαφή βινυλίου.
2) Γράσα αλυσίδας, λάδια κλπ θα σου αφήσουν μόνιμα στίγματα.
3) Μικρά πετραδάκια, χαλικάκια κλπ είναι βέβαιο θα κάνουν μικρογδαρσίματα στην επιφάνεια του βινυλίου.
4) θέλει προσοχή την ώρα της εφαρμογής για να μην έχεις αποτελέσματα που δεν θα σου αρέσουν καθόλου (ειδικά εάν έχεις ανομοιότητα στις στρώσεις της βαφής)!
5) Αισθητικά φαίνεται άσχημα εάν δεν πετύχει σωστά η βαφή ή μόλις χαλάσει λίγο η βαφή!

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: galileos στις 16/12/2014 7:38 μμ.

Επίσης, ΠΟΤΕ μην καθαρίζεις με wd-40 τις ζάντες!! Μπορεί να σου αφήσουν σημάδια!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: Genesis στις 16/12/2014 7:48 μμ.

Δεν εχω δει σημαδια μεχρι τωρα ετσι κ αλλιως ειναι ασημι οποτε δεν φαινεται!

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 30/12/2014 4:37 μμ.

...και που το βρήσκεις αυτό το σπρέϊ;;;;
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: Genesis στις 30/12/2014 5:42 μμ.

Βούρβαχη 18 Νέος Κόσμος! Έκανα την απόπειρα και έβαψα μαρσπιέδες, εξάτμιση λεβιέ ταχυτήτων και φρένου και ζάντες! Μου βγήκε λίγο η μέση να σκύβω αλλά χαλάλι του το αποτέλεσμα μου άρεσε! Απλά στην εξάτμιση λόγο θερμοκρασιών αν και αντέχει όπως υποστηρίζουν ειναι εύκολο σχετικά στα ευάλωτα σημεία να ξεφλουδίσει όπως πχ στο σημείο που πιάνει το καρμπόν την εξάτμιση! Δεν ξέρω απο πλυσίματα στάμπες κλπ θα δείξει και αυτό! Προς το παρόν κρατάει!! Αμα δεν κρατήσει το βγάζω και ουτε γάτα ούτε ζημια!

Α και όσο για τις πιτσιλιές στην αλυσίδα άλλαξα σπρέι! Τεράστια διαφορά στις πιτσιλιές! Από Rock oil πήγα στο Denicol που βάζει ο Σάκης και ο Περιστεράς!

 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: galileos στις 31/12/2014 9:49 πμ.

Οι βαφές φαίνονται πολύ καλές! Ο χρόνος πιστεύω θα δείξει αν αξίζει. Μόλις περάσει ο χειμώνας στείλε μας καμιά φωτογραφία με την πορεία της βαφής.

Επίσης, για την αλυσίδα βάζω πλέον αυτό Bel ray Blue Tac και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: Genesis στις 31/12/2014 10:15 πμ.

Για μενα μπελ ρευ μακρια γιατι οπως διαπίστωσα κ εγω κ ο μάστορας που ειχα παλια ναι μεν κολλαει στην αλυσιδα κ δεν πιτσιλαει δεν λιπανει ομως σωστα τα ο ρινγκς και την στεγνωνει την αλυσίδα! Το αποτέλεσμα ηταν πολυ σύντομη αλλαγη αλυσίδας λογο κακής λιπαμσης!!!

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: galileos στις 07/01/2015 9:13 πμ.

Genesis"Για μενα μπελ ρευ μακρια γιατι οπως διαπίστωσα κ εγω κ ο μάστορας που ειχα παλια ναι μεν κολλαει στην αλυσιδα κ δεν πιτσιλαει δεν λιπανει ομως σωστα τα ο ρινγκς και την στεγνωνει την αλυσίδα! Το αποτέλεσμα ηταν πολυ σύντομη αλλαγη αλυσίδας λογο κακής λιπαμσης!!!"


Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μόνο BELRAY, αρχικά το άσπρο και τώρα το BlueTac, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω όμως ότι κάθε 500 χλμ η αλυσίδα καθαρίζεται με παραφινέλαιο και ξαναλιπαίνεται επιμελώς. Προς το παρόν δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα για την αλυσίδα και πολλά δημιουργούσαν ένα μείγμα από γράσο, χώματα κλπ.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: voyager1970 στις 07/01/2015 10:31 μμ.

galileos"
Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μόνο BELRAY, αρχικά το άσπρο και τώρα το BlueTac, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω όμως ότι κάθε 500 χλμ η αλυσίδα καθαρίζεται με παραφινέλαιο και ξαναλιπαίνεται επιμελώς. Προς το παρόν δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.
Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα για την αλυσίδα και πολλά δημιουργούσαν ένα μείγμα από γράσο, χώματα κλπ."



Φίλε galileos,

Αν και ξεφεύγει από το θέμα αυτής της συζήτησης, τι εννοείς "δημιουργούσαν ένα μείγμα από γράσο, χώματα κλπ";;
Με το BELRAY - BlueTac, πόσα χλμ έχεις κάνει με την ίδια αλυσίδα (με την μέθοδο καθαρισμού & λίπανσης που αναφέρεις);;

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: billis 1050 στις 08/01/2015 12:30 πμ.

Να πω και εγώ την γνώμη μου...Αν και ειναι off topic το καλυτερο spray μετα απο αρκετα που δοκιμασα ειναι το silkolene chain gel με λιγο τσουχτερη τιμη ομως...Αν καποιος εχει κουραστει απο πιτσιλιες κλπ το προτεινω ανεπιφυλακτα...

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: CK1 στις 08/01/2015 2:16 μμ.

billis 1050"Να πω και εγώ την γνώμη μου...Αν και ειναι off topic το καλυτερο spray μετα απο αρκετα που δοκιμασα ειναι το silkolene chain gel με λιγο τσουχτερη τιμη ομως...Αν καποιος εχει κουραστει απο πιτσιλιες κλπ το προτεινω ανεπιφυλακτα... "


Δλδ πόσο τσουχτερή? Από που το αγοράζεις?

Re: Βαφή με plasti dip  

  Από: γιωργος triple στις 09/01/2015 10:22 μμ.

Genesis"Έχει βάψει μήπως κανείς την καλή του με plasti dip (σπρει βυνιλλιου)? Αν ναι εντυπώσεις? Σκεφτομαι κάποια στιγμη να βάψω τις ζαντες και μαρσπιεδες αντε και καμια εξατμιση απλα κολλάω με τις ζαντες μηπως σε κανα καθαρισμα με κανα wd40 κανει καμια αντιδραση! Σε επικοινωνια μαζι τους για το προιον δεν ξερανε αν εχει αντιδραση και πλυσιμο μονο με ζεστο νερο και σαπουνι για τις πιτσιλιες τις αλυσιδας! (ναι καλα ) Θα μου πειτε γιατι δεν τις βαφω ηλεκτροστατικη αλλά μπορεί με το σπρει να ερθει πιο οικονομικα δε ξερω συν οτι αφαιρειται οποτε θες!"

καλησπερα και απο μενα κατοχος ενος speed triple 2005 εβαψα με plasti dip τιμονι και τιμονοπλακα με ομορφο αποτελεσμα και ετοιμαζομαι και για ζαντες και οσο κρατησει!!!