Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050

Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Metzelos στις 29/09/2016 12:14 μμ.

Καλημερα σε ολους.
Θελω τα φωτα σας μιας και το εχετε το θεμα. Ψαχνω να βρω εναν τιγρη 1050 '08 εως '10 χρονολογιας.
Τι πρεπει να προσεξω εκτος απο το αν καπνιζει? Ποσα χιλιομετρα θεωρουνται πολλα π.χ. 60.000?
Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω...!!!

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: PanosP87 στις 29/09/2016 10:57 μμ.

Σιγουρα ειναι το θέμα με τα πιστόνια αλλα και της μίζας. Και τα δυο πολυ συχνά σε Tiger 1050 και επίσης πολυ ακριβά σε κόστος επισκευής. Ψαχνω κι εγω Τιγρη τις τελευταιες βδομαδες αλλα δεν μπορω να βρω κατι ικανοποιητικο σε ομορφια-αξιοπιστία και χρηματα.

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: mario στις 30/09/2016 10:15 πμ.

Δουλειά δεν είχε ο διαβολ@ς και μαμαγε τα παιδιά του........

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Metzelos στις 30/09/2016 10:42 πμ.

Ευχαριστω για το σχολιο mario απλα αμα δεν εχεις να πεις κατι σε αυτα που postαρουμε μην γραφεις καθολου σε παρακαλω...

Εχει ενα ωραιο πορτοκαλι ο βινιος αλλα μηπως 45.000 χιλιομετρα ειναι πολλα?

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: PanosP28 στις 30/09/2016 1:45 μμ.

Το ερώτημα ειναι ποσα χλμ κάνεις εσυ καθημερινά. Γιατι αν κάνεις το χρόνο 15χιλ χλμ με την μηχανή τοτε ισως να ψάξεις κάποιο με λιγότερα.Αν εχεις το τίγρη μονο για βόλτες τότε δεν θα έχεις θέμα. Αυτη είναι πάντα η προσωπική μου άποψη!

Με αφορμή το σχόλιο του mario,δυστυχώς οι πωλητές του Tiger κάνουν ακόμα πιο δύσκολη την αγορά του. Δύσκολα θα βρεις κάποιον που μπορείς να συνεννοηθείς και να εμπιστευτείς.

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: dimchrist στις 30/09/2016 6:48 μμ.

Δεν υπάρχει απάντηση για τα χλμ...
Πως μπορείς να είσαι σίγουρος, αν δεν ξέρεις τον ιδιοκτήτη, ότι όντως έχει κάνει λίγα χλμ και π.χ. δεν έχει αλλάξει το κοντέρ (ή γυρίσει τα χλμ.)?
Επίσης, πως ξέρεις πως τα έχει κάνει αυτά τα χλμ.. Αν το καβαλάει και με το καλημέρα ενώ είναι κρύο το πάει τέρμα δεν θα είναι και ότι καλύτερο.
Ακόμα και αν δεν έχει κάνει πολλά χλμ. ιδανικά το μηχανάκι θα πρέπει να κινείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να μην το τρώει η ακινησία γιατί ακόμα και αν κάθεται υπάρχουν φθορές (π.χ. ξεραίνονται οι τσιμούχες στα καλάμια).

Το θέμα με τα πιστόνια είχε απασχολήσει μερικά μέλη, αλλά στην πλειοψηφία τους (σχεδόν όλοι) δεν πλήρωσαν ή πλήρωσαν ένα μικρό ποσό. Αναλογικά με τα μηχανάκια που έχουν πουληθεί (που είναι πάρα πολλά για Triumph) δεν ήταν μεγάλο το ποσοστό. Υπάρχουν μέλη που έχουν ξεπεράσει τα 100,000 χλμ. και δεν τους έχει βγάλει τέτοιο θέμα.
Σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ εταιρίας αν μπεις (π.χ. BMW) θα δεις συνέχεια για μηχανολογικά θέματα/προβλήματα. Για αυτό είναι τα φόρουμ. Δεν γίνεται να μη δεις να υπάρχει κάποιο επαναλαμβανόμενο θέμα για ένα μοντέλο. Δεν σημαίνει ότι είναι ελαττωματικό απλά είναι το πιο ενοχλητικό/συχνό.

Triple Way

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Tigris3 στις 30/09/2016 7:57 μμ.

Σχετικά με το πορτοκαλί μηχανάκι που είδες στη συγκεκριμένη έκθεση, εγώ θα απομακρυνόμουν ταχέως!! Και δεν εννοώ από το μηχανάκι (αν με καταλαβαίνεις)... Τώρα τα χιλιόμετρα είναι κάτι σχετικό. Μπορεί κάποιο με 10 ή 20Κ να είναι ρημάδι γιατί δεν έχει προσεχθεί και κάποιο άλλο με 50Κ να είναι διαμάντι. Μην κοιτάτε μόνο το νούμερο στο κοντέρ. Δείτε τη γενική κατάσταση στο μηχανάκι. Ένα μηχανάκι βρώμικο, σημαδεμένο και γενικά με εμφανής ταλαιπωρία εξωτερικά, ε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι προσεγμένο εσωτερικά. Αυτά συμβαδίζουν συνήθως.

Αυτό με τα πιστόνια ΟΚ το έχετε υπόψη σας, αλλά μην τρελαίνεστε κιόλας. Έχουμε όλοι ακούσει/διαβάσει για κάποια μηχανάκια που χάλασαν αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Πόσα ακούσαμε ότι χάλασαν? 10, 20, 30? ΟΚ. Αλλά πόσα κυκλοφορούν?!
Το δικό μου με 64Κ χαίρει άκρας υγείας και δεν καίει ούτε γραμμάριο λαδιού. Και δεν βγαίνει στο δρόμο μόνο ΣΚ για εκδρομές!

Πηγαίντε, δείτε πολλά μηχανάκια και σίγουρα κάποιο καλό θα βρείτε. Υπάρχουν και μερικοί "άρρωστοι" ιδιοκτήτες με την προσοχή που δείχνουν στο μηχανάκι τους!

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: mario στις 30/09/2016 9:57 μμ.

Tigris3"Σχετικά με το πορτοκαλί μηχανάκι που είδες στη συγκεκριμένη έκθεση, εγώ θα απομακρυνόμουν ταχέως!! Και δεν εννοώ από το μηχανάκι (αν με καταλαβαίνεις)... Τώρα τα χιλιόμετρα είναι κάτι σχετικό. Μπορεί κάποιο με 10 ή 20Κ να είναι ρημάδι γιατί δεν έχει προσεχθεί και κάποιο άλλο με 50Κ να είναι διαμάντι. Μην κοιτάτε μόνο το νούμερο στο κοντέρ. Δείτε τη γενική κατάσταση στο μηχανάκι. Ένα μηχανάκι βρώμικο, σημαδεμένο και γενικά με εμφανής ταλαιπωρία εξωτερικά, ε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι προσεγμένο εσωτερικά. Αυτά συμβαδίζουν συνήθως.

Αυτό με τα πιστόνια ΟΚ το έχετε υπόψη σας, αλλά μην τρελαίνεστε κιόλας. Έχουμε όλοι ακούσει/διαβάσει για κάποια μηχανάκια που χάλασαν αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Πόσα ακούσαμε ότι χάλασαν? 10, 20, 30? ΟΚ. Αλλά πόσα κυκλοφορούν?!
Το δικό μου με 64Κ χαίρει άκρας υγείας και δεν καίει ούτε γραμμάριο λαδιού. Και δεν βγαίνει στο δρόμο μόνο ΣΚ για εκδρομές!

Πηγαίντε, δείτε πολλά μηχανάκια και σίγουρα κάποιο καλό θα βρείτε. Υπάρχουν και μερικοί "άρρωστοι" ιδιοκτήτες με την προσοχή που δείχνουν στο μηχανάκι τους! "

Οι άρρωστοι η αλλιώς νοικοκύρηδες όπως λένε στον τόπο μου κατά κανόνα δεν το δίνουν εύκολα το μηχανάκι τους......
Με ένα έμπειρο μάτι(κυρίως μηχανικού εμπιστοσύνης) και λίγη προσοχή σε λεπτομέρειες βγάζεις άκρη ,και για να γινω σαφέστερος όταν ο πωλητής σου λεει πένα το μηχανάκι και βλεπεις κόλλες γυρω απο το καπάκι ε δεν του δίνεις δίκιο....
και για να δώσω μια αιτιολογία για το καυστικό μου μηνυμα άνωθεν οταν μεσα σε τρεις γραμμές και πρωτα μηνύματα σε τουτο το φορουμ διαβάζεις για μίζες πιστόνια καπνίσματα εχοντας κανει αρκετά χιλιομετρα με τον τιγρη σε άσφαλτο, χώμα μεσα και εξω απο την χωρα μας ε μια φλασια σου έρχεται....
Αρα για να βοηθήσω τα χιλιόμετρα δεν παίζουν ρολο πως εχει δουλέψει το μηχανακι παιζει μέχρι να φτασει στο σήμερα και για να το καταλαβεις το δυνατον καλύτερα οταν βρεις αυτό που σου κανει μια βολτα απο τον μηχανικό της εμπιστοσύνης και το σταυρό μας να πανε ολα καλά....

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Metzelos στις 02/10/2016 10:30 πμ.

Καλα τα λετε ...αυτοι που ειναι αρρωστοι με το μηχανακη τους δυσκολα το πουλανε

...την μηχανη την θελω πηγαινελα δουλεια και αραια και που καμια βολτα..τωρα που καναμε οικογενεια δυσκολα μαζευονται οδικα χιλιομετρα...αυτος ο ηχος του τιγρη ειναι απιστευτος τι να πω....

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: galileos στις 02/10/2016 10:44 πμ.

Metzelos"Καλα τα λετε ...αυτοι που ειναι αρρωστοι με το μηχανακη τους δυσκολα το πουλανε

...την μηχανη την θελω πηγαινελα δουλεια και αραια και που καμια βολτα..τωρα που καναμε οικογενεια δυσκολα μαζευονται οδικα χιλιομετρα...αυτος ο ηχος του τιγρη ειναι απιστευτος τι να πω...."


Για δουλειά δεν αξίζει. Δεν θα το χαρείς καθόλου. Καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο φθηνό. Το "εργαλείο" δεν είναι για τις πόλεις!

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: mario στις 02/10/2016 4:29 μμ.

galileos"
Metzelos"Καλα τα λετε ...αυτοι που ειναι αρρωστοι με το μηχανακη τους δυσκολα το πουλανε

...την μηχανη την θελω πηγαινελα δουλεια και αραια και που καμια βολτα..τωρα που καναμε οικογενεια δυσκολα μαζευονται οδικα χιλιομετρα...αυτος ο ηχος του τιγρη ειναι απιστευτος τι να πω...."


Για δουλειά δεν αξίζει. Δεν θα το χαρείς καθόλου. Καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο φθηνό. Το "εργαλείο" δεν είναι για τις πόλεις!

"

Προσωπική άποψη παραθέτω ότι και για τη πόλη μια χαρά είναι με αυτονομία 20 λίτρα γύρω στα 320-340 χιλιόμετρα ,ευκολία χειρισμού και το κυριότερο με το που σε ακούνε μια δεξιά λωρίδα οι περισσότεροι την περνάνε......τώρα όσο για την οικογένεια μια και ο τίγρης ήρθε πριν το γάμο (λίγες μέρες χαχαχα) και πριν τα δυο μου παιδιά είναι πλέον ο μόνος τρόπος με την παρεουλα να ξεφύγουμε δυο τρεις φορές το χρόνο για δυο τρεις μέρες ταξιδάκι- βολτούλα με την νοοτροπία ότι καβαλάμε όχι να ξεφύγουμε από την ζωή μας αλλά για να μην μας ξεφύγει η ίδια η ζωή.....

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: MONSTER7 στις 13/09/2017 2:15 πμ.

[quote="mario":1j5w9dus]
galileos"
Metzelos"Καλα τα λετε ...αυτοι που ειναι αρρωστοι με το μηχανακη τους δυσκολα το πουλανε

...την μηχανη την θελω πηγαινελα δουλεια και αραια και που καμια βολτα..τωρα που καναμε οικογενεια δυσκολα μαζευονται οδικα χιλιομετρα...αυτος ο ηχος του τιγρη ειναι απιστευτος τι να πω...."


Για δουλειά δεν αξίζει. Δεν θα το χαρείς καθόλου. Καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο φθηνό. Το "εργαλείο" δεν είναι για τις πόλεις!

"

Προσωπική άποψη παραθέτω ότι και για τη πόλη μια χαρά είναι με αυτονομία 20 λίτρα γύρω στα 320-340 χιλιόμετρα ,ευκολία χειρισμού και το κυριότερο με το που σε ακούνε μια δεξιά λωρίδα οι περισσότεροι την περνάνε......τώρα όσο για την οικογένεια μια και ο τίγρης ήρθε πριν το γάμο (λίγες μέρες χαχαχα) και πριν τα δυο μου παιδιά είναι πλέον ο μόνος τρόπος με την παρεουλα να ξεφύγουμε δυο τρεις φορές το χρόνο για δυο τρεις μέρες ταξιδάκι- βολτούλα με την νοοτροπία ότι καβαλάμε όχι να ξεφύγουμε από την ζωή μας αλλά για να μην μας ξεφύγει η ίδια η ζωή.....[/quote:1j5w9dus]


Ερώτηση !
320-340 χλμ με 20λιτρα ;;;[emoji849][emoji849]
Έχω γιατί δεν έχω ξεπεράσει ποτέ ούτε τα 200;
(Μηχανάκι άριστα συντηρημένο ,ήρεμη οδήγηση )πως κανεις 320εσυ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: mario στις 13/09/2017 5:51 μμ.

10 λίτρα /100 χιλιόμετρα είναι υπερβολικά εκτός και η ήρεμη οδήγηση που εννοείς είναι γρήγορη για άλλους....

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Tigris3 στις 13/09/2017 9:19 μμ.

320-340χλμ είναι η αυτονομία που δείχνει το καντράν όταν είναι γεμάτο το ρεζερβουάρ.
Για να βγάλεις τόσα χιλιόμετρα σημαίνει ότι έχεις μια κατανάλωση 5,8-6,25 lt/100χλμ κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό σε κανονικές συνθήκες (εκτός αν οδηγάει κάποιος τελείως "κοιμισμένα" και μέχρι 60-70 χλμ).
Μέσα και γύρω από την πόλη η κατανάλωση που έχω προσωπικά είναι 7-9 lt/100χλμ.
Στα 200-230χλμ κάνω ανεφοδιασμό γιατί μετά έχεις και το άγχος καθώς το όργανο είναι και λίγο απαισιόδοξο όσο πέφτει η στάθμη και έχεις μόνο μία μπάρα αναμμένη.

Re: Αγορα μεταχειρισμένου TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 14/09/2017 2:20 μμ.

300 χλμ ούτε σβηστό δε κάνει το μηχανάκι στη πόλη.
200-210 μέσα στη πόλη με 19 λίτρα περίπου.

τώρα, μου έχει τύχει και μένα αρκετές φορές με συντηρητική σχετικά οδήγηση να ξεπεράσω τα 300 χλμ σε επαρχιακό δρόμο, με μέγιστο τα 355 (νομίζω) όπου τελικά είχα άλλο ενάμιση λίτρο

το μηχανάκι στη πόλη καίει. και πολύ.