Paraflu/παραφλου

Paraflu/παραφλου  

  Από: George Connor στις 17/06/2017 11:43 μμ.

Καλησπερα! Εδω κ καποιο καιρο διπιστωνω οτι χαμηλωνει η σταθμη του παραφλου κ συμπληρωνω. Τα λαδια μου ειναι ok κ εχουν φυσιολογικη υποσταση. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: grgasteus στις 18/06/2017 11:46 πμ.

Το μηχανάκι δεν το έχω αλλά :Τα έχεις παραπάνω από την ένδειξη; αν ναι ίσως να χαμηλώνει μέχρι την ένδειξη και να μένει εκεί, αν είναι αυτό είσαι εντάξει νομίζω.
Αν χαμηλώνει κάτω από την ένδειξη πρέπει να το δει μάστορας φυσικά γιατί υποδυκνυει διαρροή στο κύκλωμα κάπου. Κάποια παιδιά ανάφεραν ότι η φλάντζα που κλείνει πάνω στο ψυγείο χαλαρώνει και κάνει κενό οπότε ίσως έχεις εκεί διαρροή. Αλλιώς πας για κάτι πιο σοβαρό εφόσον όλα τα κολάρο είναι σε καλή κατάσταση και με καλή σύσφιξη στις ενώσεις.
Καλημέρα σε όλους

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: mario στις 18/06/2017 12:08 μμ.

Να δεις το θέμα με την τάπα γιατί εκεί πονάνε και καλά θα έκανες να πέρναγες απο τον μάστορα σου γιατί πολλά άλλα μπορούν να παίζουν.....

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: arkalos στις 20/06/2017 7:55 πμ.

George Connor"Καλησπερα! Εδω κ καποιο καιρο διπιστωνω οτι χαμηλωνει η σταθμη του παραφλου κ συμπληρωνω. Τα λαδια μου ειναι ok κ εχουν φυσιολογικη υποσταση. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?"


Το paraflu σε ένα υδρόψυκτο κινητήρα είναι το αίμα του. Παρ' όλο που λίγοι δίνουν σημασία ιδιαίτερη, το paraflu πρέπει να είναι καλό ποιοτικώς, όπως και το λάδι.
Σου εύχομαι να είναι το θέμα της τάπας. Σίγουρα πρέπει να το παρακολουθήσεις. Αφού βλέπεις ότι τα λάδια σου είναι σε καλή κατάσταση δε θα είναι κάτι το σοβαρό, νομίζω.

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: grgasteus στις 20/06/2017 7:14 μμ.

arkalos"
George Connor"Καλησπερα! Εδω κ καποιο καιρο διπιστωνω οτι χαμηλωνει η σταθμη του παραφλου κ συμπληρωνω. Τα λαδια μου ειναι ok κ εχουν φυσιολογικη υποσταση. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?"


Το paraflu σε ένα υδρόψυκτο κινητήρα είναι το αίμα του. Παρ' όλο που λίγοι δίνουν σημασία ιδιαίτερη, το paraflu πρέπει να είναι καλό ποιοτικώς, όπως και το λάδι.
Σου εύχομαι να είναι το θέμα της τάπας. Σίγουρα πρέπει να το παρακολουθήσεις. Αφού βλέπεις ότι τα λάδια σου είναι σε καλή κατάσταση δε θα είναι κάτι το σοβαρό, νομίζω."
Όντως, πρέπει να είναι καλής ποιότητας

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: George Connor στις 20/06/2017 11:15 μμ.

Το paraflu που χρησιμοποιω ειναι bel ray racing coolant 15€/λιτρο κ ειναι ανθεκτικο σε υψηλες θερμοκρασιες. Ελπιζω κ γω να ειναι το θεμα της ταπας κ οχι καμια φλαντζα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!
Αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια ας κανει ενα post, θα βοηθησει..

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: arkalos στις 21/06/2017 7:32 πμ.

George Connor"Το paraflu που χρησιμοποιω ειναι bel ray racing coolant 15€/λιτρο κ ειναι ανθεκτικο σε υψηλες θερμοκρασιες. Ελπιζω κ γω να ειναι το θεμα της ταπας κ οχι καμια φλαντζα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!
Αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια ας κανει ενα post, θα βοηθησει.."

Αν ήταν φλάντζα θα είχες paraflu στο λάδι (το λάδι σου είναι σε καλή κατάσταση) ή λάδι στο δοχείο του paraflu (θα έβλεπες στην τάπα κάτι σαν γλιτσιασμένο σαπούνι)

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: George Connor στις 21/06/2017 12:54 μμ.

Οχι απαραιτητα. Αν εχει καμμενη φλαντζα κ μπαινει παραφλου στο χωρο καυσης τοτε δε φαινεται στα λαδια. Το καινε τα πιστονια. Αυριο παει μαστορα κ θα δειξει.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: sprint900 στις 21/06/2017 10:09 μμ.

George Connor"Οχι απαραιτητα. Αν εχει καμμενη φλαντζα κ μπαινει παραφλου στο χωρο καυσης τοτε δε φαινεται στα λαδια. Το καινε τα πιστονια. Αυριο παει μαστορα κ θα δειξει.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον "


Και πολύ το καθυστέρησες φίλε, σε συνεχή απώλεια υγρών, όταν δεν έχουμε οπτική επαφή με το τι χάνει, κάποιος λάσκα κολιές τάπα η κάτι απλό και επιπροσθέτως δεν έχουμε την εμπειρία να κρίνουμε το επείγον του θέματος η όχι, χωρίς καθυστέρηση στον μηχανικό!
Εύχομαι να είναι κάτι απλό και εύκολα επισκευάσιμο.

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: El Chino στις 13/08/2017 5:48 πμ.

Καλησπέρα ομάδα!καινούργιος στην οικογένεια,Έχω παρατηρήσει ότι έχει κατέβει λίγο η στάθμη στο παραφλου χωρίς όμως να.μου έχει ανεβάσει θερμοκρασία! Είναι ακριβώς πάνω στην γραμμή του min και θέλω να το συμπληρωσω αλλά δε ξέρω τη μάρκα μου είχε βάλει ο μηχανικός που το είχα πάει για σέρβις και λόγω διακοπών κλπ δε μπορώ να το πάω! Τι να κάνω λοιπόν ?

Re: Paraflu/παραφλου  

  Από: dakis_corfu στις 07/08/2018 2:13 μμ.

Βρήκε κάποιος λύση στο πρόβλημα γιατί το κάνει και σε μένα εδώ και κάποιο καιρό και δεν έχω βρει άκρη..