Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα

Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 18/08/2017 2:25 μμ.

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος ενός Tiger 1050 SE του 2009 εδώ και ένα μήνα περίπου. Έχω αρχίσει το ψάξιμο για αλλαγή τελικού εξάτμισης και βρήκα την GPR furore μαύρη. Η ερώτηση μου είναι αν χρειάζεται μετά την αλλαγή του τελικού κάποιος προγραμματισμός του εγκεφάλου?

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: jimhoten στις 20/08/2017 10:47 πμ.

Ναι χρειαζεται

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: grgasteus στις 02/09/2017 10:58 μμ.

jimhoten"Ναι χρειαζεται"
Για το συγκεκριμένο τελικό χρειάζεται ή για ότι τελικό και να βάλεις;

Sent from my SM-G610F using Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: galileos στις 03/09/2017 9:29 πμ.

Ναι.
Αν παρατηρήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή θα δεις ότι ακόμα και αλλαγή φίλτρου να κάνεις θέλει αλλαγή στο πρόγραμμα.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 05/09/2017 9:15 μμ.

Στην αντιπροσωπεία υπάρχει κάποιο έτοιμο για ελεύθερο τελικό? Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει η αύξηση απόδοσης απλά να δουλεύει σωστά. Επίσης θα υπάρχει κάποια διαφορά στην λειτουργία του κινητήρα?

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Tigris3 στις 05/09/2017 9:57 μμ.

Υπάρχουν διάφορα έτοιμα προγράμματα της Triumph.
Ένα είναι για την ανοιχτή εξάτμιση της Triumph (τη λεγόμενη TOR).
Ένα για την ανοιχτή εξάτμιση της Arrow, και άλλο ένα για την κλειστή (street legal) εξάτμιση της Arrow.
Μπορείς να αφήσεις και το πρόγραμμα που φοράς τώρα.
Δοκιμάζεις όσα από τα παραπάνω μπορείς (όποια εξάτμιση τελικά και να βάλεις) και κρατάς όποιο σου φαίνεται καλύτερο στο δούλεμα και απόδοση του κινητήρα (χαμηλά, ψηλά, κλπ).
Προσωπικά έχω την TOR στο μηχανάκι, και αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα είναι το πρόγραμμα για την street legal Arrow (και ας μην είναι το απόλυτα δυνατότερο) γιατί δουλεύει πολύ καλά σε χαμηλές και μεσαίες.

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 06/09/2017 12:31 μμ.

Έχεις δει διαφορά στην κατανάλωση?

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Tigris3 στις 07/09/2017 2:03 πμ.

Μπα δεν νομίζω. Τα ίδια πράγματα είναι.

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 07/09/2017 2:05 μμ.

Οκ θα δοκιμάσω της arrow το street legal που μου είπες ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 21/09/2017 12:36 μμ.

Η εξάτμιση gpr furore τοποθετήθηκε χτες ,η μηχανή δουλεύει άψογα με το μαμά πρόγραμμα και σαν να πήρε λίγο τα πάνω της στις ψηλές στροφές. Η μονή μου ανησυχία είναι τα πολλά σκασίματα που κάνει,μήπως τα έκανε και με την μαμά εξάτμιση άπλα δεν τα άκουγα?

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: galileos στις 25/09/2017 7:51 πμ.

Giorgos22"Η μονή μου ανησυχία είναι τα πολλά σκασίματα που κάνει,μήπως τα έκανε και με την μαμά εξάτμιση άπλα δεν τα άκουγα?"


Καλημέρα ... βάλε (το) άλλο πρόγραμμα.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 13/05/2018 2:22 μμ.

Καλησπέρα παιδιά μετά από καιρό. Πέρασα τελικά το χάρτη της Arrow race καθώς άλλαξα φίλτρο έβαλα dna και άνοιξα την κλειστή τρύπα στον αναπνευστήρα! Η ερώτηση μου είναι ποια η διαφορά του χάρτη της TOR με της Arrow race?

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Native στις 14/05/2018 12:25 μμ.

Καμία ουσιαστική διαφορά. Το πρόγραμμα της Arrow είναι πιο φτωχό σε βενζίνες στις χαμηλές στροφές. Ψηλά δεν έχει καμία διαφορά. Επομένως με το TOR θα έχεις πιο γεμάτες χαμηλές, αν τα θυμάμαι και καλα διότι εχουν περάσει χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί. Τα σκασίματα δεν μπορείς να τα σταματήσεις, εκτός κι αν ταπώσεις την βαλβίδα SAI (ψαξτο στο internet).
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Giorgos22 στις 14/05/2018 12:47 μμ.

Τα σκασιματα τα είχα συνηθίσει από το μαμά πρόγραμμα οπότε δεν με ενοχλούν! Άρα εκ των δύο όσο τα θυμάσαι θα πρότεινες της TOR?
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Re: Αλλαγή τελικού εξάτμισης πρόγραμμα  

  Από: Native στις 14/05/2018 1:35 μμ.

Ναι στα χαμηλά θα δείς διαφορά.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...