Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?

Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 06/10/2018 1:42 μμ.

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα τίγρη του 2009 με 58 χιλιάδες και κάτι ψιλά, παρατήρησα ότι σε 4000 έκαψε
350 ml λάδι. Να σημειωθεί ότι ο τίγρης χρησιμοποιείται κάθε μέρα μέσα στην πόλη και του βάζω bel ray 10w 40, σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή για castrol 10w 50. Χρειάζεται κάποιο παραπάνω ψάξιμο ή η κατανάλωση είναι πολύ μικρή?

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Polymhxanos στις 08/10/2018 2:09 μμ.

Είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

Ανησυχείς στα 300ml ανά 1000km και πάνω.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 09/10/2018 3:44 πμ.

300 ml ανά 1000 δείχνει ότι κάτι τρέχει ψιλό σίγουρα ή μπορεί και να τύχει? Παίζει γενικά ρόλο στο 1050 το ήμι συνθετικό λάδι τσιμπάει λίγο παραπάνω?

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: galileos στις 09/10/2018 8:23 πμ.

Καλημέρα φίλε μου.

Το να σου τσιμπάει λίγα λαδάκια με καθημερινή χρήση εντός πόλης δεν είναι πρόβλημα. Κάνε μια δοκιμή με άλλη μάρκα και διαφορετικό ιξώδες. Πάντως αν είχε πρόβλημα και έκαιγε λάδια λόγω βλάβης θα παρατηρούσες και άλλα συμπτώματα.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 10/10/2018 12:28 μμ.

Οκ σε ευχαριστώ. Έχει δοκιμάσει κάποιος το 10w 50 της castrol να μας πει μια γνώμη?

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: vassat στις 10/10/2018 3:42 μμ.

Καταφατικόν,
...αρνητικές εντυπώσεις, οι οποίες συγκεκριμένα αφορούν την ασαφή και τραχιά λειτουργία του κιβωτίου,
βέβαια αναφέρομαι σε κιβώτιο του 2006, τα νεότερα μονδέλα μπορεί να είναι διαφορετικά κατασκευασμένα και να λειτουργούν ικανοποιητικά με Castrol (για τα οποία ακούγεται ότι κυκλοφορούν πολλά μαϊμού στην αγορά).
Ικανοποιητική απόδοση βρήκα στα IPONE 10w50 και στα αρκετά ακριβότερα AGIP 10w60.
Εφόσον τα χρησιμοποιήσεις γράψε μας εντυπώσεις.
/ Β

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 10/10/2018 6:41 μμ.

Είναι λίγο ακριβά σε σχέση με το castrol και τα δύο παίζουν στα 13-13,5 το λίτρο σε σχέση με τα 8,5 του castrol θα σκεφτώ βεβαία. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω χρησιμοποιησει πότε castrol μου το πρότειναν στο γνωστό συνεργείο στο πολύγωνο όταν είχα πάει για ρυθμίσει βαλβίδων . Με το ipone και το agip είχες παρατηρήσει κατανάλωση λαδιού?

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: vassat στις 10/10/2018 11:18 μμ.

Giorgos22"Είναι λίγο ακριβά σε σχέση με το castrol και τα δύο παίζουν στα 13-13,5 το λίτρο σε σχέση με τα 8,5 του castrol θα σκεφτώ βεβαία. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω χρησιμοποιησει πότε castrol μου το πρότειναν στο γνωστό συνεργείο στο πολύγωνο όταν είχα πάει για ρυθμίσει βαλβίδων . Με το ipone και το agip είχες παρατηρήσει κατανάλωση λαδιού?"


Όχι σχεδόν καθόλου, 105Κ χλμ...
/ Β

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Native στις 12/10/2018 4:15 μμ.

Ανάλογα το μοτέρ και τι σε έχει συνηθίσει. Δεν καίνε ολα τα μοτέρ το ίδιο και επίσης είναι και ανάλογα πως οδηγείς. Εαν ξέρεις οτι δεν εκαίγε σταγόνα μπορεί κατι να σημαίνει η κατανάλωση. Οπως και να έχει είναι μικρή πάντως, Ρίξε καμιά γκαζιά βράδυ με φώτα απο πίσω σου, εαν δείς μπλε καπνό η γενικά σου βρωμάει λάδι το καυσαέριο τότε έχει θέμα. Παντως το δικό μου οταν είχε πάθει πιστόνια, έκαιγε πολύ παραπάνω απ οτι καινούργιο και κατέβαζε το δείκτη σύντομα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 13/10/2018 6:05 μμ.

Και στην προηγούμενη αλλαγή είχε τσιμπήσει λιγάκι. Θα δοκιμάσω διαφορετικό ιξώδες και μάρκα να δω τι γίνεται. Εσένα θυμάσαι πόσο σου έκαιγε όταν είχε το θέμα? Επίσης πιστεύεις θα είχαν βγάλει 58 χιλιάδες τα πιστόνια αν ήταν τα μάπα? Δεν θα το είχε βγάλει ήδη?

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: vassat στις 13/10/2018 8:13 μμ.

Επίσης,
υπόψη ότι στην πρώτη αλλαγή τύπου ή/και ιξώδους λιπαντικού είναι αναμενόμενο να "κάψει¨λίγο,
μετά την δεύτερη αλλαγή με τον ίδιο τύπο/ιξώδες η μέτρηση (θα) είναι ασφαλής.
/ Β

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 14/10/2018 2:16 πμ.

Ευτυχώς που μου το είπες αυτό.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Fragiask στις 14/03/2019 5:40 μμ.

Καλησπέρα.Κάνε μια δοκιμή από 10w40 σε 15w50 της εταιρείας που ήδη χρησιμοποιείς και απέφυγε τις πολλές διαφορετικές μάρκες.

Re: Μικρή κατανάλωση λαδιου χρειάζεται ψάξιμο?  

  Από: Giorgos22 στις 18/04/2019 5:03 μμ.

Καλησπέρα, άλλαξα τελικά τα λάδια έβαλα τα castrol 10w50 έχω κάνει περίπου 2.500 χιλιόμετρα. Θετικές εντυπώσεις χωρίς να καταλάβω κάποια ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τα bel ray 10w40 που είχα πριν. Τσίμπησε πάλι λίγο λαδάκι περίπου 100 ml στα 2.5k νομίζω αρκετά μικρή κατανάλωση και λιγότερη σε σχέση με πριν.Τα προτείνω καθώς είναι full συνθετικά και σε καλή τιμή 8,5 το λίτρο.