Κατανάλωση Tiger800

Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 03/11/2011 11:57 πμ.

Λεβέντες και Λεβέντισσες χαίρετε...
Σχετικά νέος στο Forum. Απολύτως νέος στο Post-άρισμα.
Είμαι εδώ και 7 μήνες (ή 6500km αν προτιμάτε) κάτοχος ενός 800ρη τίγρη.
Εσχάτως (από τότε που άλλαξα πρόγραμμα στον εγκέφαλο για το γνωστό πλέον σβήσιμο στο ρελαντί - ήμουν από τους πρώτους με το εν λόγω θεματάκι) έχω παρατηρήσει μια αύξηση στην κατανάλωση.
Πιο συγκεκριμένα από τα περίπου 7.2-7.4lt/100km που έβλεπα (και υπολόγιζα) το νούμερο έχει φτάσει τα 7.9-8.4lt/km.
Έψαξα και σε site του εξωτερικού και κάτι αμερικάνοι γράφουν απίστευτα νούμερα κατανάλωσης (6,5lt/100km), τα οποία εγώ είδα μόνο στην εθνική.
Βάση της εμπειρίας σας τα νούμερα είναι λογικά;
Τι καταναλώσεις βλέπετε οι υπόλοιποί;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Native στις 03/11/2011 12:41 μμ.

Τιμές κατανάλωσης δεν γνωρίζω για το 800, αν και μου φαινεται μεγάλο το νουμερο που αναφέρεις. Αρα ή σε τρωει ο δεξις καρπος ή μιλας για κατανάλωση πολης μονο. Και τα 6.5lt/100 που λες εθνική πολλά ειναι...τόσα καίει το 1050. Παντα με normal συνθηκες οδηγησης 120-140χμ/ω

Αυτο που μπορω να σου πώ ομως είναι οτι η αυξηση της κατανάλωσης είναι φυσιολογική διοτι κρύωσε ο καιρός. Τον χειμώνα καίνε πιο πολυ τα μοτόρια.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 03/11/2011 2:29 μμ.

Native, ευχαριστώ για την απάντηση.
Θεωρώ ότι ο δεξής καρπός δεν με τρώει πολύ περισσότερο απ' ότι με έτρωγε όταν πρωτοπήρα τον Τιγρη (ισως λίγο ).
Παρόλα αυτά, νούμερα κατανάλωσης σαν και αυτά που βλέπω στη μοτοσυκλέτα, δεν έχω δει πουθενά.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι δεν έχω δει 8lt/100km ούτε σε ξένα site, αλλά ούτε και σε test περιοδικών (π.χ. ΜΟΤΟ) όπου δεν αναφέρονται τέτοιες τιμές μέγιστης κατανάλωσης.
Όσο για τον καιρό, το μηχανάκι αγοράστηκε Άνοιξη, με συνθήκες αρκετά παρόμοιες με αυτές που έχουμε τώρα, άρα μάλλον τείνω να το αποκλείσω και αυτό σαν αίτιο...
Κυρίως ρωτάω πληροφορίες, για να ξέρω αν είναι φυσιολογικά τα νουμερα ή αν θα πρέπει να αναζητήσω βλάβη, πρόβλημα ή οτιδήποτε άλλο, δεδομένου ότι το μοντέλο είναι ακόμα σε φάση παιδικών ασθενειών. Άρα θεωρώ ότι το νέο software, μπορεί μεν να έφτιαξε το πρόβλημα με το σβήσιμο στο ρελαντί, αλλά να δημιούργησε πρόβλημα κατανάλωσης λόγω π.χ. αλλαγής στην σύνθεση του μίγματος καύσης.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Native στις 03/11/2011 3:48 μμ.

Δεν νομίζω οτι φταιει το πρόγραμμα, εκτος απο κάποιες διαφορες του αβανς και των στροφων στο ρελαντι καμια διαφορα στα μιγματα δεν εχει.

Υπαρχει περιπτωση ειναι το φιλτρο αερα βρώμικο? Χλώμο γιατι λες οτι έχεις κάνει λίγα χιλιόμετρα

Εγω πάντως θα επιμείνω σε αυτο που είπα διοτι οταν το πηρες ειμαι σιγουρος οτι το πηγαινες πιο μαλακά, οσο και να μην το καταλαβάινουμε, γινεται πιο αποτομο το χέρι οσο περναει ο καιρος και συνηθιζουμε το μηχανακι...

Θα μπορουσες πάντως να περασεις απο ένα συνεργειο να σου κάνουν ενα καλιμπράρισμα-reset adaptions.

Κατα τα άλλα αν το ήθελες για χαμηλη κατανάλωση, ας έπαιρνες το BMW...η T πεινάει περισσότερο
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Ecobill στις 03/11/2011 4:44 μμ.

Την συζήτηση για την κατανάλωση την είχαμε αμέσως μετά την πανελλήνια...

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το 800αράκι με δικάβαλο και τριβάλιτσο, 120-130κμ την ώρα και στροφές (δεν θυμάμαι ακριβώς) περίπου στις 6.000, είχε κοντερική κατανάλωση 5.3 - 5,5 στην εθνική ενώ ο Θοδωρής είχε πάνω από 7 με το 1050.
Theozed για δώσε τα φώτα σου...

Για ...χωματόδρομο δεν κράτησα στοιχεία

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: TZANNSPY στις 03/11/2011 7:37 μμ.

Δικό μου Copy / Paste από το θέμα: Ποιά είναι η max αυτονομία που είδατε στο trip computer?

Μέσα στην πόλη (π.χ. σπίτι-δουλειά-σπίτι ~25χλμ) μου καίει 6,9 - 7,2 λίτρα κατοστάρας βενζίνης ανά 100 χιλόμετρα και εκτός πόλης (ταξιδάκια των 200-250 χλμ) η κατανάλωση πέφτει στα 5,7 - 6,2 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.

ΧΩΡΙΣ οικονομική/οικολογική οδήγηση και στις δύο περιπτώσεις.

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, νομίζω πως τα 8 - 8,5 λτ / 100χλμ είναι πολλά, όσο τάπα κι αν το πηγαίνεις...
Έχεις περάσει από κανά συνεργείο να σου πουν/τσεκάρουν κάτι;
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Theozed στις 03/11/2011 7:48 μμ.

Γειά σου PTiger.

όντως, τα νούμερα που κατέγραψες είναι λίγο μεγάλα.

το 1050 στην πανελλήνια εκδρομή μας μου έγραψε μέσο όρο 6,9 lit/100km, με συνδυασμό χαλαρής οδήγησης, γρήγορης οδήγησης, "συρσίματος" σε χωματόδρομους και μερικά χιλιόμετρα μέσα σε αστικό δίκτυο.

στη δε τελευταία διαδρομή απο καρπενήσι προς αθήνα, απ όπου ξεκινήσαμε με χαμηλές σχετικά ταχύτητες και καταλήξαμε στην εθνική να πηγαίνουμε με 120-150, μου κατανάλωσε 5,5-5,7 lit.

τα μοτέρ μας είναι αρκετά μεγάλα και αν είσαι συνέχεια γκάζι-φρένο, η κατανάλωση αυξάνεται πολύ. απο την άλλη μεριά, αν δοκιμάσεις να βγεις εθνική και να πας με σταθερή ταχύτητα κοντά στα 120 θα πάθεις πλάκα απο το πόσο μειώνεται η κατανάλωση.

μετά το καινούριο πρόγραμμα, σου ρύθμισαν το μοτέρ;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 03/11/2011 9:51 μμ.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι μάλλον έχω δίκιο να ανησυχώ καθότι τα νουμερα που γραφει ο TZANNSPY είναι τα νούμερα που έβλεπα και εγώ, παλιά στο Τέξας βέβαια, αλλά τα έβλεπα. Επίσης δεν θεωρώ ότι πηγαίνω "ταπα", γιατί απλούστατα δεν θεωρώ ότι έχω τις αντίστοιχες ικανότητες. Όχι ακόμα τουλάχιστον.
Βέβαια το 5.3-5.5 που αναφέρει ο Ecobill δεν το έχω δει ποτέ... Ούτε στο στρώσιμο. Για την ακρίβεια το μικρότερο που έχω δει είναι κάτι της τάξης του 6.4 στο trip computer. Και οι δικοί μου υπολογισμοί όμως δεν δίνουν σημαντικά διαφορετικά αποτελέσματα (απόκλιση της τάξης του 0.2 δεν αξίζει να συζητώνται νομίζω).
Theozed, δεν είμαι σίγουρος αν ρύθμισαν το moter, αλλά θυμάμαι ότι μέχρι να λυθεί το πρόβλημα είχαν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις, τις οποίες επανέφεραν μετά τη φόρτωση του προγράμματος. Νομίζω, και θέλω να εμπιστεύομαι τα παιδιά ότι έκαναν ότι έπρεπε.
Το πιθανότερο είναι να κάνω καμία πιο μακρινή βόλτα το ΣΚ, ώστε να αποκλείσω ότι η καταναλωση ανέβηκε λόγω τυχαίων γεγονότων κίνησης στην πολη και μετά να πράξω. Δηλαδή αρχικά μία πιο επίμονη βόλτα στο συνεργείο και τελικά ίσως ανάμειξη της Ηλιοφίλ στην κουβέντα αν δεν βρω άκρη...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Panos69 στις 04/11/2011 10:44 πμ.

Μέσα στην πόλη έχω δει μέση κατανάλωση σε διάφορες διαδρομές από 5,9 έως 8,5 lt/100 km (με το καινούργιο software) ανάλογα βέβαια με την διαδρομή και την κίνηση. Αντιπροσωπευτικό νούμερο για την πόλη είναι ίσως τα 7,0-7,5 lt/100 km.

Δυστυχώς δεν έχω να πω πολλά πράγματα για διαδρομές εκτός πόλης... .

EDIT: Να σημειώσω επίσης ότι έχω ακόμα πολύ λίγα χιλιόμετρα (περίπου 1500 km).

Πιστεύω ότι γενικά το 800 ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα οικονομικό αλλά μάλλον πρέπει να το αποδεχτούμε αυτό.

Επίσης, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι φαίνεται να υπάρχει βελτίωση σε αυτό τον τομέα αν οδηγείς με τις στροφές περίπου στην μέση και πάνω και όχι πολύ χαμηλά, όσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό.

Έχει μεν μπόλικη ροπή χαμηλά αλλά αν αλλάζεις ταχύτητες σχετικά χαμηλά (4000-5000 σαλ για παράδειγμα) νομίζω ότι έχει την τάση να πίνει περισσότερο. Μπορεί να είναι κι η ιδέα μου. Θα πειραματιστώ λίγο περισσότερο.

Σχετικά με το δικό σου πρόβλημα τώρα, φοράς Arrow; Αν όχι, μήπως σου έχουν βάλει κατά λάθος το πρόγραμμα για την Arrow;

Έχω διαβάσει στο σχετικό αγγλικό forum ότι η χρήση του προγράμματος για Arrow αν ΔΕΝ έχεις βάλει βέβαια, ανεβάζει σημαντικά την κατανάλωση.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 04/11/2011 12:45 μμ.

Συνονόματε Πάνο καλημέρα,
μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο ότι δεν είναι οικονομικός ο Τίγρης, αλλά αυτό το είχα συνυπολογίσει (κυρίως βάσει του συγκριτικού του ΜΟΤΟ με τα GS πριν πάρω την απόφαση της αγοράς). Απλά δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά βάσει των όσων είχα διαβάσει. Δηλαδή 8,5 δεν περίμενα να δω με τιποτα, όταν μου έγραφαν το 7,5 (αν θυμάμαι καλά) ως μέγιστο.
Arrow δεν φοράω (έχουν από καιρό σταματήσει να με ενοχλούν τα "τενεκεδακια") και νομίζω (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) ότι δεν εχω πρόγραμμα Arrow. Σε κάποια πράγματα πρέπει να εμπιστευθείς και το συνεργείο.
Απο τη μια με καθησυχάζει που βλέπεις και εσύ 8,5 -παει να πει ότι δεν παει κατ' αναγκη κάτι στραβα-, από την άλλη όμως ισως το πράμα θέλει κηνύγι και επιδέχεται βελτίωσης. Ας μην ξεχνάμε ότι το μηχανάκι είναι καινούριο και η εταιρία (η μαμά εννοώ) κάνει σίγουρα ακόμα troubleshooting. Ίσως το κηνυγήσω αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
Νομίζω ότι όπου και να πάω θα μου πουν ότι εγώ έχω αλλάξει οδηγικές συνήθειες (στο δεξή καρπό) και γι αυτό ανέβηκε η κατανάλωση. Βλέπεις όμως λίγο πιο πάνω στο thread ότι το 1050 παρουσιάζει χαμηλότερες καταναλώσεις.

Τέλος πάντων ελπίζω να μη γίνομαι μίζερος με την κ@λοκατανάλωση. Ισως άλλωστε να συμβαίνει αυτό που έλεγε ο BB King : "Paying the cost to be the boss"...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 05/11/2011 5:54 μμ.

Λοιπόν λεβέντες και λεβέντισσες,
πολύ φοβάμαι ότι σας έσπασα τα ....νευρα τζάμπα και βερεσέ. Και εξηγούμαι.
Σήμερα έκανα το test που έλεγα. Γέμισα ένα ρεζερβουάρ και έφυγα Μαρούσι-Πεντέλη-Μαραθώνας-Διονυσος-Πεντέλη-Μαρούσι. Το αποτέλεσμα με εξέπληξε : 6lt/100km συνολικά και εκτός πόλης (στο βουνό) 5.5.... Μιλάμε 5αρι δεν είχα ξαναδεί. Νόμιζα πως δεν υπάρχει.
Τελίκα ίσως η εξήγηση να είναι ότι οι τελευταίες υψηλές καταναλώσεις εντός πόλης (όντως υπαρκτές και καταμετρημένες) οφέιλονται στην κίνηση των ημερών (απεργίες ΜΜΜ με συνεπακόλουθη κίνηση κ.λπ.)
Και για να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καισαρι νομίζω ότι ο Theo το είπε καλύτερα...
Theozed"τα μοτέρ μας είναι αρκετά μεγάλα και αν είσαι συνέχεια γκάζι-φρένο, η κατανάλωση αυξάνεται πολύ. απο την άλλη μεριά, αν δοκιμάσεις να βγεις εθνική και να πας με σταθερή ταχύτητα κοντά στα 120 θα πάθεις πλάκα απο το πόσο μειώνεται η κατανάλωση."

Επίσης κάτι ακόμα...
[quote="Panos69"]Δυστυχώς δεν έχω να πω πολλά πράγματα για διαδρομές εκτός πόλης... .[/quote
Αυτό φίλε μου διορθώνεται...
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/11/2011 7:57 μμ.

Παίδες, οταν μετράτε καταναλώσεις στην πόλη αυτα να περιμένετε, απορω κιόλας που σας φαινεται περίεργο και συζητάτε για το ποσο καταναλώνουν αμερικάνοι με ταξιδια (ενδεχομενως) σε ευθειες...

Για να σας λυθει η περιέργεια, βαλτε το trip computer στη στιγμιαία καταναλωση και δείτε την ενδειξη, όταν ξεκινατε απο φαναρι.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: nfot στις 05/11/2011 8:43 μμ.

Cpt. Haddock"Παίδες, οταν μετράτε καταναλώσεις στην πόλη αυτα να περιμένετε, απορω κιόλας που σας φαινεται περίεργο και συζητάτε για το ποσο καταναλώνουν αμερικάνοι με ταξιδια (ενδεχομενως) σε ευθειες...

Για να σας λυθει η περιέργεια, βαλτε το trip computer στη στιγμιαία καταναλωση και δείτε την ενδειξη, όταν ξεκινατε απο φαναρι. "


Χα χα χα, το εχω κανει. Ειδικα στο αυτοκινητο εχω παθει σοκ
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Aris. στις 06/11/2011 12:34 μμ.

Εγω μεσα στην πολη με το 675, με διπλες άροου , παλευω να ριξω την στιγμιαια καταναλωση κατω απο 8.
Ποσο μαλλον με το 800αρι το δικο σου.
Στην εθνικη , οσες στροφες εχω , τοση καταναλωση εχω. 4κ στροφες - 4λτ/100 , 9κ στροφες -9λτ/100. Αμα ξεφυγω 10~13κ στροφες ξεφευγει και η βενζινη μαζι , μαλλον... προς τα ιντζεξιον...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: ARHS στις 07/11/2011 3:53 μμ.

Με το sprint μου (p.c. φίλτρο εξατμισεις) κατάβαση απο Σαλόνικα με 270 έχω δεί στην ευθεία κατανάλωση 16l/100 km

στα 170 έδειξε 6,8l/100km πολύ ισχυρό κίνητρο για να μην.....
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr