Κατανάλωση Tiger800

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Ichigo στις 16/12/2011 1:57 πμ.

Δίκιο έχει ο captain!! Και αγχώνετε παράλληλα και τους μελλοντικούς αγοραστές.
Και το Bandit με τη χρήση που του κάνω τον άμπακο πίνει αν τσαρουχώνω το γκάζι συνέχεια. Για 260χμ μου φαγε ενα τεπόζιτο full VPOWER 19lt την Κυριακή που μας πέρασε. (και ξεχύλωσε πάλι η αλυσίδα ευτυχώς στο επόμενο service θα αλλάξω και τ αλυσιδογράναζα )
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 16/12/2011 9:07 πμ.

Cpt. Haddock"Μαγκες, βγείτε λιγο παραεξω και σταματηστε να κοιτατε το τριπ κομπιουτερ.

ΔΕΝ παίρνουμε μηχανες για οικονομια, υπαρχουν τα σκουτερ για αυτη τη δουλεια "


Ρε καπετάνιο προφανώς και συμφωνούμε σε αυτό. Αλλά 1ον οι καιροί είναι χαλεποί, και ως εκτούτου τα εβρά λίγα και 2ον εγώ όταν ξεκίνησα το thread περισσότερο ανησυχούσα μήπως η αυξημένη κατανάλωση σήμαινε κάποια μηχανική βλάβη και λιγότερο ανησυχούσα για το πορτοφόλι.

Όσο για το να βγώ παραέξω... Θα ήθελα αλλά οικογενειακοί λόγοι με κρατούν παραμέσα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/12/2011 9:32 πμ.

Δεκτό οτι οι καιροι ειναι χαλεποι για βόλτες οποτε μην μπαίνετε στον κόπο να μετράτε καταναλώσεις σε αστικές μετακινήσεις. Θα σας βγούν λάθος. Εκτός εαν πήρατε τον τιγρη για να πηγαινοέρχεστε στην πόλη, οποτε προφανώς σας ενδιαφέρει (αλλα το λαθος ειναι αλλου στην προκειμένη περιπτωση)

Αν θελετε οικονομία, πάρτε την καινούρια μαλακία που έβγαλε η χονΔα με τα 47 αλογα στα 800 κυβικα... Θα καίει ελαχιστα βενζίνη και μπόλικα εγκεφαλικά κυτταρα λόγω βαρεμάρας....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 16/12/2011 12:26 μμ.

.
Cpt. Haddock"την καινούρια μαλακία που έβγαλε η χονΔα με τα 47 αλογα στα 800 κυβικα... "


Έβγαλε η χονδα καινούρια μαλακία;
Και το λές έτσι... απλά. Αντί να κάνεις post ένα καινούριο topic βρε πουλάκι μου, να ξέρουμε και 'μεις να τρέξουμε, να προλάβουμε το χόνδα... Δε διάβασες καλά, δεν είναι άλογα, κατσίκια είναι...
Είσαι επιεικώς απαράδεκτος...

Τεσπά που λένε και στο χωριό μου. Εγώ μία μηχανή ήθελα, all around.Αρκετά καθημερινή, αρκετά πόλη, καμία βόλτα το ΣΚ, κανα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Το σκέφτηκα πολύ, το ζύγισα από 'δω, το ζύγισα από ΄κει, μέχρι excellάκι έφτιαξα με τα κύρια τεχνικά χαρακτηριστικά των μοντέλων που με ενδιέφεραν.
Τελικώς, ως γνήσιος άρρεν, αποφάσισα με γνώμονα την κ@υλα μου και πήρα τον Τίγρη.
Καμιά φορά η τσέπη μου γκρινιάζει, αλλά η καρδιά μου με ευχαριστεί για την επιλογή.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: nfot στις 16/12/2011 4:17 μμ.

PTiger800"...
Τελικώς, ως γνήσιος άρρεν, αποφάσισα με γνώμονα την κ@υλα μου και πήρα τον Τίγρη.
Καμιά φορά η τσέπη μου γκρινιάζει, αλλά η καρδιά μου με ευχαριστεί για την επιλογή."



Γιατι ετσι πρεπει.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Harrys στις 16/04/2012 11:42 μμ.

PTiger800"
Harrys"Πάντως με κανονική οδήγηση κ μερικά απότομα ξέσπασματα στα 4500km έχω μέσο όρο τα 6,2 εντός πόλης αλλά απο τότε που άλλαξα το προγραμμα τσιμπάει λίγο προς τα πάνω με ίδια οδήγηση... "


Είσαι και στο στρώσιμο ακόμα και οπωσδήποτε πας πιο λαου λάου....
Δε σε βλέπω να το κρατάς το 6άρι μπροστά στην κατανάλωση για πολύ. Αν δεις όμως ότι το κρατάς let me know γιατί αυτό μάλλον θα σημαίνει ότι πρέπει να ψαχτώ (και πάλι) εγώ. "


Κοιτα έφτασα τα 7300 περίπου και μεσο όρο 6.8 (με κανονική και κατα διαστήματα γρήγορη οδήγηση για μέσα στην πόλη διαδρομή κυρίως Ν. Ιωνία- Μαρούσι χωρίς πολλά φανάρια). Αλλά έκανα κ τεστ 1-2 γεμίσματα με ήπιο δεξί χέρι κ τσεκάρισμα στην στιγμιαία κατανάλωση για να δω πόσο καίει στις ανάλογες στροφές κ κατάφερα μ.ο. τα 6 lt/100) Αλλά δεν ευχαριστιέσαι την οδήγηση!!οπότε.. Αλλά γενικά δεν πάω τάπα...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 17/04/2012 2:08 μμ.

Harrys"Κοιτα έφτασα τα 7300 περίπου και μεσο όρο 6.8 (με κανονική και κατα διαστήματα γρήγορη οδήγηση για μέσα στην πόλη διαδρομή κυρίως Ν. Ιωνία- Μαρούσι χωρίς πολλά φανάρια)."


Μπράβο, εμένα αυτά τα νούμερα έχουν περάσει ανεπσιτρεπτί. Μόνο στο βουνό καμιά φορά να δω κανένα 6,1. Στην πόλη βαράει 7,5. Anyway καλές βόλτες...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: daC4po στις 26/11/2012 2:06 μμ.

Καλησπέρα -μικρή και ίσως ετεροχρονισμένη προσθήκη (απλά διαβασα τα posts), μεσα στην Αθηνα κατω από 6.5 - 6.6 λ/χμ δεν έχω καταφέρει με πολυ συντηρητικη οδήγηση... έτσι για το στατιστικο της υπόθεσης. t800

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Ecobill στις 26/11/2012 3:33 μμ.

H κατανάλωση που δείχνει είναι ενδεικτική κι όχι η πραγματική.

Παράδειγμα..σε προσφατο ταξίδι, με συντηρητική οδήγηση (120-135χλμ)δεν ανέβηκε πάνω από 5,7. Η χαμηλότερη ήταν 4,2. Δηλαδή θα πρεπε να μου βγάλει πάνω από 300χλμ αυτονομία.

Αμ δε...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 27/11/2012 12:16 μμ.

Ecobill"H κατανάλωση που δείχνει είναι ενδεικτική κι όχι η πραγματική."

Βασίλη, τα δικά μου δεδομένα λένε ότι η κατανάλωση που δείχνει είναι σχεδόν πραγματική.
Όποτε το έχω συγκρίνει με δικά μου δεδομένα [100*λίτρα στο βενζινάδικο/διανυθέντα χιλιόμετρα] η διαφορά μου με την ένδειξη του trip computer έιναι δέκατα του λίτρου.
Άλλωστε αυτονομία 300χλμ πάει να πει μέχρι να μείνεις στην άκρη του δρόμου.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Native στις 27/11/2012 1:15 μμ.

Γενικώς απ οτι εχω καταλάβει, εχει πολυ κακή κατανάλωση το 800 οπου φτάνει και περναει σε περιπτώσεις τον 1050. Γιατί όμως? Τοσο χάλια είναι το πρόγραμμα που φοράει? Μηπως έχει κακη θερμοδυναμική μελετη ο κινητήρας? Η μηπως τελικά ψαχνετε να βρείτε τον 1050 στον 800??

300 χιλιομετρα που γράφετε το bmw 800 τα κάνει με 16 λίτρα τεπόζιτο...(ασχετα αν κι αυτο βαραει πιστόνια και αντικραδασμικό)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: john doufexis στις 27/11/2012 3:29 μμ.

Σας τα ελεγα οτι καιει σαν φουστης η ντροπη (αν εισαι μονιμα μεσα στην πολη) κ δν μ ακουγατε !!! σκουτερια 200ρα κ αγιος ο θεος !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: PTiger800 στις 27/11/2012 3:52 μμ.

john doufexis"Σας τα ελεγα οτι καιει σαν φουστης η ντροπη (αν εισαι μονιμα μεσα στην πολη) κ δν μ ακουγατε"


Τι να σε ακούσουμε ρε ντροπή, αφού το δικό σου καίει μπριΤζόλες...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: jimmatas στις 18/05/2013 11:25 μμ.

Προερχόμενος απο street μηχανη , Ηornet 08', στην πολη μου καιει τα ιδια περιπου, εκτος πολης μου φαινεται αρκετα οικονομικο το T800. Δλδ 7.2-7.5 εντος, 5-6 εκτος

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: ehetlaios στις 22/08/2013 4:31 μμ.

Σε προσφατη βολτα στην ομορφη Χαλκιδικη οταν πηγαινα εκαψε 5,3 λ/100χλμ και στον γυρισμο 5,5 λ/100χλμ με ταχυτητες που δεν περασαν τα 140χλμ/ωρα με 2 ατομα,βαλιτσα και πραγματα του καμπινκγ πανω απ'την βαλιτσα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι και ο υπολογιστης ταξιδιου μου εδειξε ακριβως αυτες τις τιμες μεσης καταναλωσης.