Κατανάλωση Tiger800

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: bubal13 στις 23/08/2013 12:30 μμ.

Ας παραθεσω και εγω τα δικα μου νουμερα...
εντος πολης 6.5- 8. (παλι καλα που δεν παταω μεσα)
εκτος 4.5-6.0
Ολα αυτα μετα απο 15000χμ

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Leftlane στις 05/02/2018 2:10 πμ.

να επαναφερω το θεμα μιας και νεος κατοχος TIGER 800XR. Ερχομενος απο Αθηνα εκαψε, βασει υπολογιστη, 6.3-6.4 λτ/100 με μεση ταχυτητα 130-140 χλμ/ω. Ψιλολογικο αν και περιμενα λιγο καλυτερα...
Το σοκ ειναι στην καταναλωση εντος Θεσ/νικης. Φουλαρα μολις ξεκινησα τις διαδρομες εντος πολης και με κινηση σε εντονη κυκλοφορια εχω με κατι παραπανω απο το μισο τεποζιτο κοντα στα 8 λτ/100 με ηρεμη οδηγηση αλλα αναγκαιο σταματα-ξεκινα... Μολις βγαινω περιφερειακο με μεγαλυτερες ταχητητες βλεπω την μεση καταναλωση να πεφτει αρκετα , κοντα στα 7,4 λτ/100 !
Παω αυριο να γεμισω για να δω τι εκαψε αλλα το 8 λτ/100 μου πεφτει πολυ βαρυ εστω και εντος πολης... Δεν θελω τώρα να πεταχτει καμια εξυπναδα του τυπου "φιλε να επερνες σκουτερ"....

υ.γ. Αληθευει εν τελη η πρακτικη που αναφερθηκε απο καποιον στο να κρατας ψηλες στροφες γιατι σε χαμηλοτερες καιει παραπανω ???

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Thodoris XCx στις 10/02/2018 8:15 μμ.

Leftlane"να επαναφερω το θεμα μιας και νεος κατοχος TIGER 800XR. Ερχομενος απο Αθηνα εκαψε, βασει υπολογιστη, 6.3-6.4 λτ/100 με μεση ταχυτητα 130-140 χλμ/ω. Ψιλολογικο αν και περιμενα λιγο καλυτερα...
Το σοκ ειναι στην καταναλωση εντος Θεσ/νικης. Φουλαρα μολις ξεκινησα τις διαδρομες εντος πολης και με κινηση σε εντονη κυκλοφορια εχω με κατι παραπανω απο το μισο τεποζιτο κοντα στα 8 λτ/100 με ηρεμη οδηγηση αλλα αναγκαιο σταματα-ξεκινα... Μολις βγαινω περιφερειακο με μεγαλυτερες ταχητητες βλεπω την μεση καταναλωση να πεφτει αρκετα , κοντα στα 7,4 λτ/100 !
Παω αυριο να γεμισω για να δω τι εκαψε αλλα το 8 λτ/100 μου πεφτει πολυ βαρυ εστω και εντος πολης... Δεν θελω τώρα να πεταχτει καμια εξυπναδα του τυπου "φιλε να επερνες σκουτερ"....

υ.γ. Αληθευει εν τελη η πρακτικη που αναφερθηκε απο καποιον στο να κρατας ψηλες στροφες γιατι σε χαμηλοτερες καιει παραπανω ???"


Το μαμα γραναζωμα ειναι σχετικα κοντο...εγω που κανω πολλα ταξιδια το μακρινα λιγο...800xcx

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: CK1 στις 12/02/2018 10:43 πμ.

Thodoris XCx"
Leftlane"να επαναφερω το θεμα μιας και νεος κατοχος TIGER 800XR. Ερχομενος απο Αθηνα εκαψε, βασει υπολογιστη, 6.3-6.4 λτ/100 με μεση ταχυτητα 130-140 χλμ/ω. Ψιλολογικο αν και περιμενα λιγο καλυτερα...
Το σοκ ειναι στην καταναλωση εντος Θεσ/νικης. Φουλαρα μολις ξεκινησα τις διαδρομες εντος πολης και με κινηση σε εντονη κυκλοφορια εχω με κατι παραπανω απο το μισο τεποζιτο κοντα στα 8 λτ/100 με ηρεμη οδηγηση αλλα αναγκαιο σταματα-ξεκινα... Μολις βγαινω περιφερειακο με μεγαλυτερες ταχητητες βλεπω την μεση καταναλωση να πεφτει αρκετα , κοντα στα 7,4 λτ/100 !
Παω αυριο να γεμισω για να δω τι εκαψε αλλα το 8 λτ/100 μου πεφτει πολυ βαρυ εστω και εντος πολης... Δεν θελω τώρα να πεταχτει καμια εξυπναδα του τυπου "φιλε να επερνες σκουτερ"....

υ.γ. Αληθευει εν τελη η πρακτικη που αναφερθηκε απο καποιον στο να κρατας ψηλες στροφες γιατι σε χαμηλοτερες καιει παραπανω ???"


Το μαμα γραναζωμα ειναι σχετικα κοντο...εγω που κανω πολλα ταξιδια το μακρινα λιγο...800xcx"





Η αλήθεια είναι ότι και εμένα τα 8 μου φαίνονται πολλά. Εμένα μέσα στην Αθήνα (Βούλα-Ψυχικό-Βούλα) με την κλασική πρωινή κ απογευματινή κίνηση του Καρέα-Κατεχάκη είμαι στο 6,1-6,2. Ίσως και να ’ναι και θέμα τρόπου οδήγησης. Πιέση των ελαστικών σου είναι οκ? Αυτό για τις χαμηλές στρόφες δεν το έχω ξανακούσει. Εγώ κινούμε συνήθως μεταξύ 4-6000.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Leftlane στις 13/02/2018 12:41 πμ.

μολις ξοδεψα ενα τεποζιτο εντος πολης (70% των χλμ περιπου), με αυτη την καταναλωση... Στο βενζιναδικο τσεκαρα τις πιεσεις που ηταν λιγο πεσμενες (26 μπροστα , 32 πισω) και τις επανεφερα (32 & 36)...
Η βενζινη ειναι απο τον ιδιο που βαζω χρονια σε αμαξι και παλιοτερη μηχανη, σχεδον ποτε δεν ειχα αποκλισεις σημαντικες...

Βεβαια ποτε μη λες ποτε για αυτο θελω να δω πόσο θα παει και το νεο γεμισμα γιατι η αληθεια ειναι οτι με εχει ξενερωσει αρκετά το θεμα της καταναλωσης... Ενταξει , δεν το θελω μονο για πόλη αλλα επειδη εχω αρκετα χλμ λογω δουλειας και εντος αυτης ειπα να αποφυγω 2η μηχανη (π.χ. σκουτερ 125cc) και επισης για αυτο ακριβως το λόγο απεφυγα τα 1000+ cc (GS, 1050 κτλ) για μια μηχανη all around οπως (υποτιθεται...) ειναι το tiger 800...

Οπως και να'χει μαλλον τις επομενες ημερες παει για γενικο ελεγχο και λαδια στον μαστορα μου αφου δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα περα απο το γρασαρισμα της αλυσιδας...

υ.γ. Α, η οδηγηση μου ειναι σχετικά ήρεμη , χωρις αποτομα ανοιγματα και με χαμηλες (σχετικά) στροφές και αλλαγη ταχυτητων μολις παει να γεμισει και σχεδον εκει που αρχιζει να πιανει η ροπη , ψιλονορμαλ δηλαδη. Που και που βεβαια το πηγαινω 8-9000 στρ οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: sakis_tsal στις 18/02/2018 3:30 μμ.

Σε πρόσφατη μέτρηση (Tiger 800XC '11 το δικο μου) από τερμα γεμάτος μέχρι να μείνω μου έβγαλε 260χλμ. Το trip μου έγραψε 7.8l/100 που όμως ήταν στην πραγματικότητα 7.3l (σφάλμα +0.5l/100). Λαμπάκι Άναψε στα 175χλμ. Η ρεζερβα έβγαλε 85χλμ! Τα χιλιόμετρα έγιναν κυρίως στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης αλλά και μερικά εντός πόλης με λίγα ξεσπασματα σε συνδυασμό με χαλαρή οδήγηση αλλά και κάποια εκτός με ταχύτητες μέχρι 130-140. Κάτι σαν μεικτός κύκλος δηλαδή με πιο πολύ εκτός.

Σε άλλη μέτρηση σταθερά αυστηρά με 120 εκτός, χωρίς καμιά ταρζανια, μόνος και άδειος το trip μου έδειξε 7l για 100 χλμ που έκανα.

Κινούμενος με 130 μου δείχνει 8l.

Ενδεικτικό νούμερο μεικτης θα έλεγα 6.8-8.5. Μέσα στην πόλη πάνω από 7.5.

Θεωρώ το εκτός του τσιμπημενο. Όχι ότι είναι υπερβολικά αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τα νούμερα που δίνει η triumph (4.8l/100 με σταθερη ταχύτητα 120 αν θυμάμαι καλά δίνει στο site και μεγιστη αυτονομία 350χλμ). Απορώ με αυτούς που βλέπουν αυτά τα 5.5-6.5 πραγματικά. Επισης μου κάνει εντύπωση τα νούμερα που δίνουν σε φόρουμ και site από το εξωτερικό. Νούμερα 5-5.7!!! Και Μιλάμε πάντα για το XC όχι το XCx στο οποίο η triumph δίνει χαμηλότερη κατανάλωση και υποτιθεμενη αυτονομία 400(!) χλμ.

Επισης μήπως το 800 με το XC έχουν κάποια διαφορά λόγω στήσιματος βαρους αεροδυναμικης κλπ?

Και αν οντως ειναι ετσι τοτε το 1050 και το 1200 ποσο καινε?

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Thodoris XCx στις 18/02/2018 7:59 μμ.

Εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη με το δικο μου γιατι ο δεικτης καυσιμου δειχνει οτι να ναι....

Συνηθως αναβει ρεζερβα στα 200 (εθνικη με 130/140) και αν σταματησω για ανεφοδιασμο παιρνει 11 με 12 λιτρα....
Και αν θυμαμαι το trip εδεχνε 7-7,5 / 100
Το καλοκαιρι που οδηγουσα αυστηρα σε επαρχιακο δρομο μου εβγαλε 350 χλμ και μετα εβαλα 16 ή 17 λιτρα καυσίμου.
Συμφωνα με το trip εδειχνε καταναλωση 5 λιτρα /100

Καποια στιγμη θα το αφησω να αδιασει εντελως για να δω ποσο χλμ πραγματικα μπορει να κανει.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: sakis_tsal στις 18/02/2018 9:55 μμ.

Θοδωρη εισαι πολυ κοντα στα νουμερα που δινει η triumph. Εσυ βεβαια εχεις το XCX το οποιο υποτιθεται εχει μειωμενη καταναλωση. Εγω πολυ δυσκολα θα δω 300χλμ θεωρω.

Επισης απ οτι φαινεται το λαμπακι της ρεζερβας αναβει πολυ νωρις.

Εχω τη μηχανη ενα χρονο και παροτι με εχει ενθουσιασει, το 7αρι που ειδα στα 100χλμ με 120χ/ω (ενδειξη του trip που πραγματικα ειναι λιγοτερο απ οτι φαινεται) με απογοητευσε. Μα 7αρι εξω? Το αυτοκινητο μου καει λιγοτερο! Περιμενα κατι καλυτερο. Σε συγκριση με το Fazer 600 s2 που ειχα πριν μου φαινεται να καιει ελαφρως περισσοτερο. Αν ταξιδευω με 130 δλδ στα 180χλμ ψαχνω βενζιναδικο. Δε μου καθεται καλα.

Απ την αλλη μηπως κατι δεν παει καλα με το μοτερ?

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Leftlane στις 19/02/2018 11:21 πμ.

φιλε Σακη, ακριβως με αυτες τις συνθηκες που ανεφερες πριν, δλδ σταθερα 120χλμ/ω , αδειος και χαλαρος εκτος, φαινεται να καιει οχι παραπανω απο 6λτ/100 το δικο μου (Απο Αθηνα με μεση ταχυτητα 130-140χλμ/ω ειδα 6,4/100) . Το δικο μου προβλημα ειναι η καταναλωση ΕΝΤΟΣ πολης που ,οκ, περιμενεις παραπανω αλλα οχι +2λτ/100 , ειδικα οταν η οδηγηση ειναι "οικονομικη" !!!
Με το 2ο τεποζιτο που καιω εντος πολης/μεικτος κυκλος, βλεπω στο trip computer να κατεβαινει δραματικα η μεση καταναλωση παντως, λες και ειναι αλλη μηχανή!
Δεν δικαιολογειται με τιποτα οτι και να μου λενε μερικοι περι ιπποδυναμης και κυβικων , καταναλωνει οσο το fiat punto 1.2 που εχω σαν 2ο αυτ/το, τι διαολο ! Δλδ το 1200gs που καει σαν ενα 500αρι χρησιμοποιει διαστημικη τεχνολογια ?

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: sakis_tsal στις 19/02/2018 4:06 μμ.

Ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις? Τι έτους? Και είναι μαμά?

Στην πόλη να το περιμένεις είναι λογικό. Κι εγώ grande Punto 1.2 έχω. Το 8αρι είναι λογική τιμή εντός.

Και δε νομίζω το gs να καεί όσο ένα 500αρακι. Ειδικά εντός...

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Thodoris XCx στις 19/02/2018 10:31 μμ.

Αν κανετε πολλα ταξιδια προτεινω να αλλαξετε γραναζωμα..ειναι απελπιστικα κοντο και δουλευει συνεχως σε ψηλες στροφες χωρις λογο...!!

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: Leftlane στις 20/02/2018 1:22 πμ.

εχω το ΧR 2012, ολα μαμα, 65.000χλμ. Και ναι , το gs1200 σε μεικτη χρηση (εντος/εκτος) καιει 5,9lt/100km απο αυτα που παρεθεσε καποιος κατοχος (περιπου σαν ενα 500αρι...) :

γεμισαμα 21λτ. Διαδρομές:
1.Καθημερινά 26 χλμ Αττική Οδό
2.Καθημερινά 14 χλμ Πόλη
3.Έξτρα 14 χλμ Πόλη
Ταχύτητα στην Α.Ο.: 100 χλμ/ ώρα
Ταχύτητα στην πόλη: 35 χλμ/ ώρα
Σύνολο χλμ: 354.1
Αποτέλεσμα 1ο: 16,86 χλμ το λίτρο (5,93λτ/100χλμ)

Και ναι, το κολοαμαξο των 60ps και 850kg καιει 8-9 λτ/100 εντος πολης, αναμενεις απο μοτοσυκλετα λιγότερα διαολε!

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: sakis_tsal στις 20/02/2018 2:53 μμ.

Θοδωρή το γραναζωμα νομίζω είναι μια χαρά εγώ το είχα πιο κοντό και το ξαναεκανα μαμά. Η πρώτη μας δε είναι ήδη μακριά. Οπότε αν μακρυνει κι άλλο αυτό θα μας δυσκολέψει εκτός δρόμου θεωρώ.

Leftlane με 100χ/ω κι εγώ γύρω στο 5αρι θα καίω.
Επίσης άλλο το τι αναμένεις κι άλλο το τι ισχύει. Οι μηχανές καίνε. Δεν είναι ούτε σκούτερ ούτε παπια. Δυστυχώς φίλε μου έτσι είναι.

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: vassat στις 20/02/2018 7:14 μμ.

Όλοι οι κάτοχοι του 800αριού τέτοιες καταναλώσεις έχουν;;;
Τα 7λίτρα ανά 100χλμ θεωρώ είναι υψηλή κατανάλωση.
Το 1050ST, το οποίο είναι από τα πρώτα με τον παλιό εγκέφαλο, με 110 -140 και μεικτές συνθήκες, καταναλώνει περί τα 6λίτρα/100, μάλιστα κάποιες φορές έχω διανύσει λίγο πάνω από 400χλμ με 20 κάτι λίτρα.
/ Β

Re: Κατανάλωση Tiger800  

  Από: vassat στις 20/02/2018 7:14 μμ.

διπλό ποστ..