Θερμοκρασία

Θερμοκρασία  

  Από: gkonta στις 19/03/2016 8:27 πμ.

Καλημέρα, πρόσφατα πήρα και εγω ενα tiger800 μοντ.11 και θέλω να σας κάνω μία ερώτηση για κάποιο θέμα με την ζέστη που βγάζει ανάμεσα στα πόδια όταν βρίσκεσαι σε κίνηση. Παρατηρείτε γενικά αυτό το πρόβλημα στα tiger και αν ναι υπάρχει κάποια λύση, γιατί αν βγάζει τόσο πολύ τώρα φαντάζομαι τι θα γίνετε το καλοκαίρι;;

Re: Θερμοκρασία  

  Από: voyager1970 στις 19/03/2016 10:45 πμ.

Φίλε Γιάννη καλός ήλθες στην παρέα

Είναι φυσιολογική να υπάρχει αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας και ιδιαίτερα τους θερινούς μήνες!!!

Η λύση είναι να αποφεύγεις να μπλέκεις σε κίνηση (π.χ. κέντρο Αθήνας σε ώρες αιχμής) ή απλά πάρε ένα σκούτερ ή παπάκι για αυτές τις συνθήκες.

Ενημερωτικά, ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού έχουν ακριβός το ίδιο θέμα με την ζέστη που παράγει ο κινητήρας τους και είναι πολύ φυσιολογικό μέρος της θερμότητας αυτής να φτάνει στο κάτω μέρος του σώματος του αναβάτη!

Πληροφοριακά, στο ταμπλό τον οργάνων σε όλα τα Tiger800, υπάρχει η σχετική γραφική ένδειξη θερμομέτρου στην αριστερή πλευρά. Εάν ποτέ ξεπεράσει την 6ή μπάρα, τότε θα σου εμφανιστεί μια επιπλέων ένδειξη προβλήματος (π.χ. χαμηλή στάθμη υγρών του ψυγείου).

Re: Θερμοκρασία  

  Από: Thodoris XCx στις 19/03/2016 7:28 μμ.

Γενικα η κινηση στην πολη ειναι δυσκολο πραγμα για αυτες τις μηχανες...ακομα και το δικο μου μοντελο 15 που και μεγαλυτερο το ψυγειο, στην κινηση την ακουει....Το κτμ adv που ειχα παντως ηταν ακομα χειροτερο....!

Re: Θερμοκρασία  

  Από: grgasteus στις 20/03/2016 11:42 πμ.

Είναι θέμα, αλλά είναι και καύλα...
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Θερμοκρασία  

  Από: gkonta στις 22/03/2016 10:57 πμ.

Καλημέρα, δυστυχώς εμένα το μηχανάκι κυκλοφορεί πολύ μέσα στην κίνηση οπότε καταλαβαίνω ότι θα το έχω αυτό το πρόβλημα. το προηγούμενο οπου είχα ήταν αεροψυκτο οπότε δεν είχα τέτοιο θέμα.
Πάντως δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό γιατί το πρωί που πήγα να την πάρω για την δουλειά είχαν τρέξει στο γκαράζ λίγα νερά και απότι είδα είναι από εκεί που ενώνει το σωληνάκι του ψυγείου με τον κινητηρα. Βέβαια θερμοκρασία δεν ανεβάζει το μηχανάκι (αλλά δεν έχει και ζέστη έξω) αλλά μπορεί φαντάζομαι να είναι ένας λόγος που ανοίγει συχνά το βεντιλατέρ.
Εχω κανονίσει να το πάω στο συνεργείο αύριο να το δουν, ελπίζω να μην είναι κάτι.
Έχει κανείς πάθει το ίδιο?

Re: Θερμοκρασία  

  Από: giannis1070 στις 24/03/2016 10:25 πμ.

gkonta"Καλημέρα, δυστυχώς εμένα το μηχανάκι κυκλοφορεί πολύ μέσα στην κίνηση οπότε καταλαβαίνω ότι θα το έχω αυτό το πρόβλημα. το προηγούμενο οπου είχα ήταν αεροψυκτο οπότε δεν είχα τέτοιο θέμα.
Πάντως δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό γιατί το πρωί που πήγα να την πάρω για την δουλειά είχαν τρέξει στο γκαράζ λίγα νερά και απότι είδα είναι από εκεί που ενώνει το σωληνάκι του ψυγείου με τον κινητηρα. Βέβαια θερμοκρασία δεν ανεβάζει το μηχανάκι (αλλά δεν έχει και ζέστη έξω) αλλά μπορεί φαντάζομαι να είναι ένας λόγος που ανοίγει συχνά το βεντιλατέρ.
Εχω κανονίσει να το πάω στο συνεργείο αύριο να το δουν, ελπίζω να μην είναι κάτι.
Έχει κανείς πάθει το ίδιο?"



Καλημέρα,

Η ζέστη που βγάζει ο κινητήρας, είναι φυσιολογική, δεδομένου ότι τα κυβικά είναι πολλά.

Μέσα στην κίνηση της Αθήνας οπωσδήποτε τέτοιου είδους κινητήρες υποφέρουν, αλλά όταν δεν έχεις άλλη επιλογή όπως λές, δυστηχώς πρέπει να το υποστείς.
Βέβαια καμια φορά, η ζέστη είναι επιθυμητή, ειδικά σε κάτι καλοκαιρινές ορεινές διαδρομές, που έχει πέσει ο ήλιος και την "ακούς" λιγο.

Σχετ. με τα νερά που λες, εγώ θα ξεκινούσα να δω τη στάθμη του δοχείου πλήρωσης των υγρών του ψυγείου (βρίσκεται στα δεξιά, στην περιοχή του τεπόζιτου) να είναι μεταξύ min και max. Να προσέχεις να είναι η μηχανή σε όρθια θέση και πάντα κρύα.

Μόλις βγάλεις καμιά άκρη πες μας.

Re: Θερμοκρασία  

  Από: gkonta στις 24/03/2016 12:32 μμ.

Καλημέρα πήγα στο συνεργείο χθες και τελικά μου άλλαξε το oring που έχει μετά το σωληνάκι του νερού προς τον κινητήρα γιατί ήταν στραβοπατιμένο και λίγο ξεραμένο. Τώρα είναι οκ (ελπίζω).

Re: Θερμοκρασία  

  Από: sprint900 στις 25/03/2016 4:05 μμ.

gkonta"Καλημέρα πήγα στο συνεργείο χθες και τελικά μου άλλαξε το oring που έχει μετά το σωληνάκι του νερού προς τον κινητήρα γιατί ήταν στραβοπατιμένο και λίγο ξεραμένο. Τώρα είναι οκ (ελπίζω)."


Να σταματήσεις να (ελπίζεις) φίλε και να σιγουρευτείς στα σίγουρα μέσο του συχνού έλεγχου στο δοχείο διαστολής ότι η στάθμη είναι ανάμεσα στα σωστά όρια .
Έτσι αν ξανά έχεις διαρροή ψυκτικού δεν θα κάψεις χαζά και τσάμπα το μηχανάκι σου .
Φυσικά δεν έχει πολλές πιθανότητες να έχει και άλλο ελάττωμα , από την πλημμελή συναρμολόγηση στην Μαλαισία για να βγάλει ξανά πρόβλημα θερμοκρασίας .
Βέβαια για αυτό το λόγο ο κατασκευαστής στο βιβλιαράκι των οδηγιών σε όλες σχεδόν της μοτοσυκλέτες του κόσμου συνιστά καθημερινό έλεγχο στα υγρά , για το just in case .
Η εμπειρία διδάσκει πολλά φυσικά να είσαι καλά και να το χαίρεσαι το μηχανάκι σου .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Θερμοκρασία  

  Από: Harrys στις 20/04/2016 12:09 πμ.

gkonta"Καλημέρα, πρόσφατα πήρα και εγω ενα tiger800 μοντ.11 και θέλω να σας κάνω μία ερώτηση για κάποιο θέμα με την ζέστη που βγάζει ανάμεσα στα πόδια όταν βρίσκεσαι σε κίνηση. Παρατηρείτε γενικά αυτό το πρόβλημα στα tiger και αν ναι υπάρχει κάποια λύση, γιατί αν βγάζει τόσο πολύ τώρα φαντάζομαι τι θα γίνετε το καλοκαίρι;;"

Εγω το 2011 που το πήρα πρώτη μέρα έφυγα διακοπές Σαντορίνη με 40 βαθμούς. Έπαθα σοκ απο τη ζέστη!Πηρα την αντιπροσωπεία κ μου είπε να μη φοράω βερμούδες...τωρα το έχω συνηθίσει και με βερμούδα ( ξέρω ξέρω δεν πρεπει να φοράω βερμούδες με τη μηχανή κλπ) αλλά τις κρύες νύχτες του χειμώνα κ τα βραδάκια τέλος του καλοκαιριού που κάνει ψυχρούλα το βραδυ, ειναι πολυ ευχάριστος ο αέρας! Αυτά

Re: Θερμοκρασία  

  Από: Totoxic στις 29/03/2017 9:03 μμ.

μόλις αντιμετώπισα ένα πρόβλημα κ εγώ αλάνια. πλένω το μηχανάκι (tiger 800xc 13') στο χέρι με λάστιχο, μετά από 2 ώρες παίρνω την επιστροφή για σπίτι κ 100 μετρά πριν φτάσω ανάβει το λαμπάκι της θερμοκρασίας για πρώτη φορά κ αναβοσβήνει η μπάρα της, μετά από μια βόλτα 100χμ. είδα να γράφουνε εδώ για "τάπα ψυγείου" κ αυτό που λέτε εσείς "το oring που έχει μετά το σωληνάκι του νερού προς τον κινητήρα". θα το δω αύριο στην αντιπροσωπία (αν κ δεν θα ήθελα να ξανά πάω στον Νίκο στην Θεσσαλονίκη γιατί την τελευταία φορά πριν ένα μίνα, μου κάνει το service στα 24.000χμ κ μου λέει να φύγω χωρίς να το συνδέσει στον υπολογιστή για να μου βγάλει την ένδειξη το κλειδί, ούτε αλυσίδα είδε κ καθάρισε ). τεσπα θα σας ενημερώσω.

Re: Θερμοκρασία  

  Από: Native στις 30/03/2017 3:56 μμ.

Δεν είναι θέμα κυβικών, είναι θέμα σχεδίασης και θέσης του ψυγείου σε συνάρτηση με την όδευση του αέρα που περνάει απο αυτό και πώς βρίσκει στα πόδια του αναβάτη. Το tiger 1050 είχε μικροτερο εως καθόλου πρόβλημα ζέστης σε σχέση με το 800. Το 650 Dakar BMW που έχω, καλοκαίρι τα παίρνεις καλοψημένα στην λαδοκολα, διότι έχει και το τεπόζιτο πισω, και το ψυγείο ψηλά, και το δοχείο λαδιού ψηλά. Αφου δεν έχει και κανενα μπάρμπεκιου τυχερός είμαι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...