ΤΙ ΛΑΔΙΑ???

ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: apocalypseR στις 03/07/2017 3:37 μμ.

Εψαξα και δεν βρήκα κάποιο ποστ για το τι λάδια χρησιμοποιεί ο καθένας, ποια μάρκα και τις εντυπώσεις του. Για πείτε τι καλο βάζετε και αν έχετε να προτείνετε κάποιο λάδι που μείνατε ευχαριστημενοι. Επίσημη τι SAE χρησιμοποιείτε.

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: ehetlaios στις 05/08/2017 11:58 πμ.

Castrol 4T 10-50 φουλ συνθετικα απ την αρχη τα ιδια,αυτα λεει το μανουαλ η ημισυνθετικο 10-40

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: apocalypseR στις 18/08/2017 7:05 μμ.

Μου προταθηκαν λάδια 15w50 full συνθετικα πάντα. Έχετε κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: Leftlane στις 14/05/2018 10:37 μμ.

εβαλα full συνθετικα πριν 1 μηνα 17€/λιτρο χ 4 = 68€ (χρεωση συνεργειου χωρις εργασια...)
Τι τιμη ειναι αυτη ρε σεις, παμε καλα ? Νταξ' δεν θα βαλω και λαδια Lidl αλλα 17€ το λιτρο ρεεε ???

Αυτο δεν ειναι που προτεινει η εταιρια ?
https://www.skroutz.gr/s/8367107/Castrol-Power-1-Racing-4%CE%A4-10W-40-1lt.html

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: angelos21 στις 17/12/2018 9:12 μμ.

Παιδιά εγώ βάζω τα REDLINE 20W-50 στο tiger και είμαι πολύ ευχαριστημένος full synthetic...Περίπου 15€ το λίτρο από τον Λαμπριανίδη...

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: CK1 στις 18/12/2018 10:07 πμ.

angelos21"Παιδιά εγώ βάζω τα REDLINE 20W-50 στο tiger και είμαι πολύ ευχαριστημένος full synthetic...Περίπου 15€ το λίτρο από τον Λαμπριανίδη..."



20αρι λίγο "χοντρό" θα έλεγα για τα μοτερ μας. Γενικά καλό είναι να μην ξεφεύγεις από τις προδιαγραφές που προτείνει ο κατασκευαστής δλδ πάρε redline, castrol, shell, motul κτλ αλλά στο συνιστώμενο ιξώδες και προδιαγραφές.

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: Leftlane στις 31/12/2018 1:16 πμ.

angelos21"Παιδιά εγώ βάζω τα REDLINE 20W-50 στο tiger και είμαι πολύ ευχαριστημένος full synthetic...Περίπου 15€ το λίτρο από τον Λαμπριανίδη..."


τι κανεις ρε φιλε ,εισαι σοβαρος ? τι 20-50 μας λες, αντε 15 να το δεχθω (που δεν ειναι παλι σωστο...) αλλα ειναι τελειως λαθος ρευστοτητα σε σχεση με προδιαγραφη.
Επισης 15€/λτ δεν αξιζει ουτε για πλακα αυτο που βαζεις. (ιδια χρηματα με το καλο επωνυμο full συνθετικο )

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: Τιγράκος στις 11/11/2021 6:17 μμ.

Γεια σας, να πω οτι τα Castrol Power1 racing δεν είναι συνθετικά λάδια, είναι πολύ καλά επεξεργασμένα ορυκτέλαια που κέρδισαν τον τίτλο Full synthetic έπειτα από δικαστική διαμάχη στις ΗΠΑ με το αιτιολογικό οτι έχουν υποστεί τέτοιου βαθμού επεξεργασία ώστε πλέον δεν είναι το προϊόν όπως αυτό υπήρξε στην αρχική του μορφή. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να αντιμετωπίζονται όπως όλα τα ορυκτέλαια σε οτι αφορά την διάρκεια ζωής τους και γενικά τις ιδιότητές τους, έστω και κάπως βελτιωμένα σε σχέση με τα, επίσης πολύ καλά, υπόλοιπα λάδια της εταιρίας.
Συνθετικά λάδια είναι οι συνθετικοί εστέρες όπως πχ τα Motul και τα Silkolene και οι πολυάλφα ολεφίνες σαν τα Mobil1 και τα Amsoil.
Οι συνθετικοί εστέρες είναι πρακτικά άθραυστα λάδια, σε κάποια σύγχρονα αυτοκίνητα που τα χρησιμοποιούν υπάρχουν οδηγίες να μην αλλάζονται γιατί πολύ απλά δεν καταστρέφονται αλλά μόνο να ελέγχονται και να συμπληρώνονται στην σωστή στάθμη. Το "πρόβλημα" είναι το εξαιρετικό τους πλεονέκτημα να κολλάνε στα μέταλλα πολύ ισχυρά, πράγμα που σημαίνει οτι σε κινητήρες που δεν έχουν σχεδιαστεί ανάλογα (πχ δεν έχουν πολύ μικρές ανοχές στα ελατήρια του πιστονιού) να περνάνε στον θάλαμο καύσης και να καίγονται...

Κι έρχομαι στην ερώτηση. Έχει κανείς δοκιμάσει στο Tiger 800 κάποιο από τα συνθετικά Motul ή Silkolene και αν ναι, είδε κατανάλωση λαδιού; Αν υπάρχει και εμπειρία σε σύγκριση με άλλα λάδια στην αίσθηση του κιβώτιου θα με βοηθούσε επίσης.
 Τελευταία διόρθωση από: Τιγράκος στις 11 Νοέ 2021 18:34, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: nikos_pc στις 23/11/2021 7:43 μμ.

Δοκίμασα τα motul 7100, απαράδεκτα λάδια για τον τίγρη πολύ θορυβώδη το μοτέρ και δύσκολες οι αλλαγές τον ταχυτήτων τα άλλαξα στις 5 χιλιάδες χλμ. Δοκίμασα και τα liqui moli και τα ipone τα πρώτα μου φάνηκαν αρκετά καλά ενω με διαφορά τα ipone μου φάνηκαν ότι δούλευαν καλύτερα απο όλα.

Re: ΤΙ ΛΑΔΙΑ???  

  Από: Τιγράκος στις 07/12/2021 1:48 μμ.

Για τα 7100 μου λες ότι είχα δει κι εγώ στην προηγούμενη μηχανή μου, χωρίς καμία αμφισβήτηση στην ποιότητά τους, μου έδινε πολύ σκληρά κουμπώματα στο σασμάν. Έλεγα μήπως στον τίγρη συμπεριφέρεται διαφορετικά. Το αντίθετο με τα Castol που έβαζα και που έχει τώρα μέσα ο Τίγρης, σασμάν βελούδο. Σε ευχαριστώ.
Τα φουλ συνθετικά Silkolene ή τα Amsoil τα έχει δοκιμάσει κανείς;