Με φάγανε!!!

Με φάγανε!!!  

  Από: Axinos στις 05/07/2017 12:33 πμ.

Ούτε μια βδομάδα μηχανή και σήμερα έφαγα την πρώτη μου πτώση σχεδόν με μηδενική ταχύτητα.
Ένα μικρό πρήξιμο σε αγκώνα και γονατο και πάλι καλά.
Γρατζουνιά σε δεξί καθρέφτη γρατζουνιά σε δεξιά χούφτα και σπασμένο το δεξί φλασακι το μπροστινό.
Έχει κανείς ιδέα πόσο θα πάει το μαλλί γιατί θέλω να βάλω τα αυθεντικά.!!!!
Και δεύτερον ξέρει κανείς αν μπορώ να την χαμηλώσω άλλο είτε μέσω ανάρτησης είτε μέσω κιτ χαμηλώματος.?
Έχω βάλει ήδη την σέλα comfort στο πιο χαμηλό αλλά θέλω και άλλο για να νιώθω σίγουρα στα πόδια μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Costas στις 05/07/2017 12:30 μμ.

Περαστικά και προσοχή!

Μιας και αυτά είναι πράγματα που εύκολα μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου, εγώ θα κοιτούσα και στο ebay που παίζει να υπάρχουν σε καλύτερη τιμή.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Axinos στις 05/07/2017 12:53 μμ.

Μπήκα e bay έχει κάτι τσίρκα κινέζικα εχει και τα αυθεντικά τώρα που γράφω είναι στον καλαμοβρακα θα δω τιμές και θα σας γράψω.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: voyager1970 στις 05/07/2017 10:12 μμ.

http://www.ebay.com/itm/Triumph-Tiger-8 ... IA&vxp=mtr

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Axinos στις 06/07/2017 1:27 πμ.

Τέλειο αύριο το πρωί θα το παραγγείλω απλά θέλω πρώτα να πάρω ένα εδώ στην Ελλάδα που φτιάχνει και αυτός στην νέα Σμύρνη να δω αν έχει για την δική μου μηχανή
Επίσης σήμερα ο καλαμοβρακας μου είπε για φλασακι χούφτα και καθρέφτη 200 ευρώπουλά..
Δεν συμφέρει να πέφτεις.... Πέσιμο και ξεσκισμα...
Ευχαριστώ για την απάντηση voyager!!!

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Polymhxanos στις 06/07/2017 10:42 πμ.

Χούφτα και καθρέπτη, άστα όπως είναι. Αφού είσαι νέος ακόμα στην εμπειρία με το συγκεκριμένο μοτό, είναι πιθανό ότι θα ξαναπέσεις, οπότε μην τα αλλάζεις τζάμπα. Λειτουργικά είναι στην τελική, άμα αλλάζαμε τα πάντα για μια γρατζουνιά, δεν θα έπρεπε να κάνουμε άλλη δουλειά....

Περίμενε λίγο καιρό να αποκτήσεις εμπειρία και να μην το φοβάσαι πια, και ΤΟΤΕ αλλάζεις ότι έχει χαλάσει.

Το φλασάκι, άλλαξε μόνο που έσπασε.
........
Αυτά θα έκανα εγώ τουλάχιστον.

Πως έπεσες; Λες σε φάγανε, οπότε σε έριξε κάποιος άλλος;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: papakias στις 06/07/2017 10:43 μμ.

Ναι καθρέφτη μην αλλάζεις μη δίνεις χρήμα για γρατζουνιές.Καλύτερα έτσι ,scars of battle.Kαι δεν είσαι άτυχος επειδή σου
πέσε το μηχανάκι.Ατυχος θα ήσουν αν περνούσε κάνας με κόκκινο και σε σούταρε Θεός φυλάξοι.Τα σίδερα γίνονται εσύ να σαι καλά.Πριν μερικές μέρες ξεχνώντας το δισκόκλειδο στο μονστερ ράγισα σε ένα σημείο το carbon φτερό του.Ε και? ετσι θα το αφήσω ποιος χέστηκε,το μηχανάκι είναι λειτουργικότατο.
I ride so slow on the streets that the flies crash on the back of my helmet.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: sfairas στις 07/07/2017 3:13 πμ.

Δεν είναι κακό να βάλεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά στο μηχανάκι, αλλά προτείνω να είναι γνήσια (αν ψάξεις θα βρεις). Διάβασα παραπάνω πως θέλεις να χαμηλώσεις το μηχανάκι, για να πατάς με περισσότερη σιγουριά. Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι δεν χρειάζεται το μηχανάκι χαμήλωμα, αλλά εσύ εξοικείωση. Ένα μάθημα σε πίστα (όχι απαραίτητα αγωνιστικής φιλοσοφίας, αλλά σε ελεγχόμενο περιβάλλον) είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Axinos στις 07/07/2017 4:59 πμ.

Το με φάγανε ήταν ποιητική άδεια
Μόνος μου έπεσα αλλά συνέβαινε λίγη ώρα αφού ανέβασε ένα φίλος φώτο στο Facebook με την καινούρια μηχανή.
Φυσικά και αστειεύομαι. Στατικά έπεσα και συνέβαλε το ήταν βρεγμένο το οδόστρωμα. Γιατί δεν πάτησα καλά και γλίστρησα και δεν μπόρεσα να κρατήσω το βάρος της μηχανής. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές πραγματικά.
Η αλήθεια είναι ότι ξέρω τον εαυτό μου και δεν θα άντεχα στην εικόνα των γρατζουνιων οπότε το φλασακι ήδη το άλλαξα στην Intemoto και τα υπόλοιπα τα παρήγγειλα. Οσον αφορά το να το αφήσω έτσι αν το είχα πάθει στους τρεις μήνες ίσως και να μην με ένοιαζε αλήθεια αλλά για το γάμωτο επειδή είναι καινούρια μηχανή.
Για το χαμήλωμα πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω από την μία μου λένε ότι θα μου κάνει καλό και ότι θα σιγουρεψω τα πόδια μου από την άλλη ότι αλλάζει η γεωμετρία της μηχανής... (λες και ξέρω τι σημαίνει αυτό)
Κρατάω τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σας ειδικά αυτη για την πίστα και το να τα αφήσω έτσι μήπως ξαναπέσει και τα βάζω μετά.Αλλά όσον αφορά το χαμήλωμα θα ήθελα τα φώτα σας!

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Tigrisss στις 07/07/2017 11:19 πμ.

ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ.

πήγαινε στην αντιπροσωπεια, στη καλλιρρόης, πάρε ένα φλας και βάλτο σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ συνεργείο, αν δε μπορείς μόνος σου.

τωρα για το χαμηλωμα....φίλε μου, δεν αγοράζουμε μηχανάκια που δε τα φτάνουμε....ειδικά αν δεν εχουμε εμπειρία...

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: sprint900 στις 07/07/2017 2:50 μμ.

Μην απελπίζεσαι, όλοι κάποτε είμαστε σαν εσένα, άπειροι, ο χρόνος φέρνει την συνήθεια φίλε.
Όπως λες γλίστρησες στατικά στο βρεγμένο, τι παπούτσια φόραγες; Μια σωστή αγορά θα ήταν μποτάκια με καλό λάστιχο που να μην γλιστρούν στο βρεγμένο δάπεδο!
Αν απλά έχεις την ψηλή σέλλα και βάλεις την χαμηλή δεν αλλάζεις γεωμετρία, αν χαμηλώσεις με συνδέσμους το πίσω μέρος, αλλάζεις τόσο την γεωμετρία όσο αν φόρτωνες ένα δεύτερο άτομο στην σέλλα.
Τρίχες δεν είναι τίποτα ουσιαστικά αξιόλογο, μάλλον γίνετε ποιο σταθερή η μοτοσυκλέτα στης ψιλές ταχύτητες δεν τρέχει κάτι σοβαρό.
Το περί συνεργείου λαβε το σοβαρά υπό όψιν! Ψάχνοντας το φόρουμ θα βρεις ποιο συνεργείο θεωρεί η πλειονότητα των μελλών το ποιο σωστό!

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: Axinos στις 07/07/2017 4:18 μμ.

Δεν περίμενα να είναι τόσο κακοί στην ίντερμοτο πραγματικά και σαν συνεργείο φαίνεται πολύ προσεγμένο. Κρίμα... Από τα πολλά που έχετε γράψει στην κατηγορία συνεργεία από ότι έχω καταλάβει είναι σαν τον γυναικολόγο για τις γυναίκες ο καθένας έχει αυτόν που εμπιστεύεται. Τι να σας πω μια αλλαγή λάδια και φίλτρο έκανα μόνο στα 800 χιλιόμετρα και το φλασακι μου το έβαλε ο Βαγγέλης. Το μόνο που με ενόχλησε ήταν ότι ο Καλαμοβρακας ενώ είχε δουλειά τι συνεργείο τα είχε φορτώσει όλα στον Βαγγέλη και καθότανε και καυλαντιζε αντί να βοηθήσει να φύγουν πιο γρήγορα οι πελάτες. Τώρα για τα παπούτσια μου έκαναν ένα ζευγάρι δώρο Dainese στο Ρουφ θα τα βάζω από εδώ και πέρα.
Φίλε Tigriiss. 1.73 για την ακρίβεια έχω ύψος δεν είμαι και ο Τυριον Λανιστερ δα...
Πιστεύω με κάνα δυο πεσιματακια ακόμα θα μάθω... Χε χε!

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: lazatheo13 στις 17/07/2017 7:17 μμ.

Θα ήθελα να αναφέρω το εξής γεγονός που μου συνέβη πριν από λίγο καιρό.

Το 2014 είχα μια πτώση με το Tiger 1050 και έπειτα από αυτό έσπασαν τα όργανα του και το μπροστά φανάρι.
Ο Τίγρης φόραγε τα όργανα με τα τρία κουμπιά δηλαδή τα όργανα που φοράνε όλα τα 1050 μέχρι και το 2011. Με τα πολλα αποφάσισα να φτιαξω τον τιγρη και βρηκα οργανα από το 2012 μοντελο, αυτό με τα δυο τα κουμπια. Εβαλα το οργανο πανω και πηγα να βαλω εμπρος τον Τίγρη. Η μιζα γυρναγε και σαν κατι να την εκοβε και δουλευαν κανονικα όλα τα ηλεκτρικα του , φώτα , τρόμπες βενζίνης κτλ.
Ετσι πηγα τον τιγρη στην Intermoto αλλα εκανα το λαθος και του ειπα ότι εχω αλλαζει οργανο και εχω βαλει από το επομενο μοντελο του 2012. Η Intermoto μου ζητησε 1050€ για να το φτιαξει με γενικο σερβις στα 300€ λογο ακινησίας 250€ για λαστιχα Pirelli και άκουσον άκουσον 500€ για άλλο μεταχειρισμενο οργανο το οποιο θα το εβρησκε στα τρακαρισμενα μεταχειρισμενα.
Αφησα την μοτοσυκλετα εκει με την συμφωνια ότι θα ξεκινουσε την οποιαδηποτε εργασια μετα την προκαταβολη των 500€ που ειχαμε συμφωνισε.
Την επομένη μέρα το πρωι πηρα τηλ έναν παρα πολύ καλό μάστορα της Triumph που μου συνέστησε ενας φιλος και τον ρωτησα αν μπορει να δουλεψει το οργανο του 2012 στο μοντελο του 2011 και μου ειπε ότι γίνεται και πως το εχει δει σε αλλα μηχανακια να λειτουργεί. Αμέσως κατάλαβα ότι η Intermoto με κοροϊδεύει και τους πηρα τηλ για να τους πω ότι δεν θα την φτιαξω την μοτοσυκλετα και μου ειπε ότι εχει λυσει την μηχανη και ότι θελει ψυγειο και μιζα που πραγματι χρειαζονταν αλλα η συμφωνια ηταν ότι δεν θα βαλει χερι πριν την προκαταβολη. Αμέσως του ειπα ότι δεν θα το φτιαξω και να το βαλει σε κουτες.
Έτσι και εγινε την επομενη πηγα και πηρα την μηχανη και μαλιστα μου πηρε 50€ επειδη εβγαλε το ψηγειο και το καπακι της μιζας. Μαλιστα μου ειπε ότι τελικα θα μπορουσε να το φτιαξει το οργανο ότι θα το παντρευε με τον εγκεφαλο για να το κανει να δουλεψει. Από μεσα μου εβαλα τα γελια και του πεταξα τα 50€ στο τραπεζι και φορτωσα τη μηχανη και εφυγα.
Η μηχανη πηγε στον επομενο μηχανικο την ιδια μερα. Βαζοντας μπαταρια και ανοιγοντας το διακόπτη δεν δουλευε τίποτα μα τίποτα ουτε φωτα ουτε μιζα τίποτα μα τίποτα. Μου λεει ο μηχανικος άστο και θα το φτιαξω.
Ο ανθρωπος, όπου για ευνόητους λογους δεν θελω να αναφερω το ονομα του, εβαλε εμπρος τη μοτοσυκλετα με το οργανο του 2012 και μου ειπε ότι ο Intermoto ειχε πειραζει τα εξής:

Είχε ξεσυνδεσει το TPS, την ντιζα γκαζιου, το ρελε ECU και το SAI και ειχε βγαλει την κεντρικη ασφαλεια!...

Το προβλημα ηταν ότι ειχε βγαλει βλαβη ο εγκεφαλος και εκοβε την αναφλεξη όταν πηγαινε να παρει η μοτοσυκλετα.

Τα συμπεράσματα δικά σας για την Intermoto…

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: HelenKoR στις 21/07/2017 2:12 μμ.

Απαράδεκτο...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Με φάγανε!!!  

  Από: lazatheo13 στις 23/07/2017 2:44 μμ.

Αυτοί εκεί στην intermoto νομίζουν ότι επειδή δώσαμε αρκετά χρήματα για να αποκτήσουμε μοτοσυκλέτα ότι είμαστε και ηλίθιοι.