Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i

Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: Ακης Σιαφης στις 29/08/2011 5:36 μμ.

Καλησπερα.Εχω ενα Tiger 955i μοντ.2006.Η μηχανη εχει 15.800χλμ.πραγματικα με μια αλλαγη λαδιων στα 10.000χλμ.Μέχρι προχθες δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που ακουσα ενα απαλο μεταλικο κρακ και ο κινητηρας εσβησε.Επειδη ειμαι λιγο γνωστης μηχανολογικων και αφου δεν βρηκα και κανεναν προθυμο να το αναλαβει στα Τρικαλα που μενω το ανοιξα μονος μου.Εσπασε η αλυδιδα του εκκεντροφορου λες και ητανε πλαστικη.Τοσα χρονια που ασχολουμε με αυτοκινητα και μηχανες δεν ειδα κατι τετοιο.Τοσο κακη ποιοτητα υλικου απο την Trioumph?Δεν ξερω αν ειναι συνηθισμενο φαινομενο και αν εχει ακουσει καποιος κατι ας μου απαντησει.Ευχαριστω

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: tharis στις 29/08/2011 6:13 μμ.

Απο το 2006 μεχρι σημερα εχεις αλλαξει μονο μια φορα λαδια ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: Ακης Σιαφης στις 29/08/2011 10:13 μμ.

Ναι.Εμεινε στο γκαραζ στα 10.000χλμ. περιπου και οταν το ξαναεβαλα εμπρος του αλλαξα και λαδια.Φετος το καλοκαιρι εκανα τα 5.800χλμ.Χωρις να ακουσω τον παραμικρο θορυβο για προειδοποιηση.

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: tharis στις 29/08/2011 10:41 μμ.

Τι να σου πω.. τοτε μαλλον ησουν ατυχος..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: gran tiger στις 31/08/2011 2:53 μμ.

μηπως επεσε κανενα κακο ¨χερι" στον τεντοτηρα?

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: Ακης Σιαφης στις 06/09/2011 12:07 πμ.

Μα δεν το ακουμπησε κανεις.Για την ιστορια στραβωσαν δυο βαλβιδες εξαγωγης και τιποτα αλλο.Παλι καλα.Φτηνα την γλυτωσα.Η καδενα κοστιζει 83ε και οι βαλβιδες 112ε οι δυο.Σε ξενα φορουμ παντως το συναντησα το θεμα και καλα θα ειναι οποιος εχει 955 να κανει εναν ελεγχο

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: Sprinter στις 06/09/2011 8:19 πμ.

Δεν είναι κάτι που δε παρουσιάζεται αλλά τα δικά σου χιλιόμετρα είναι λίγα. Θα υποψιαζόμουν πρόβλημα με τον τεντωτήρα που πιθανόν να προήλθε από την ακινησία. Ελεγξε και τον τεντωτήρα όταν αλλάξεις την καδένα, δες και αν λιπαίνεται σωστά.

Γενικώς μια μηχανή πού έχει κάτσει έτσι με χρησιμοποιημένα για 10.000χλμ λάδια μέσα τόσα χρόνια, χρειάζεται ίσως περισσότερο κοίταγμα από το αλλάζω λάδια κι έφυγα. Πολλά κακά μπορεί να συμβούν όπως κόλλημα βαλβίδων η φραγή διόδων ελαίου. 'Ξέπλυμα' με ειδικό προιόν ( engine flush oil) και μια έξτρα αλλαγή λαδιών ίσως ειναι καλή ιδέα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καδενα εκκεντροφορου Tiger955i  

  Από: Ακης Σιαφης στις 06/09/2011 5:59 μμ.

Ισως έχεις δίκιο αλλά αν έβλεπες πόσο καθαρά ηταν μέσα και εχω ανοίξει πολλούς κινητήρες.Τέλος πάντων αύριο θα δέσω οπότε θα γράψω την συνέχεια.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.