Tiger 955 προβλημα ρεύματος?

Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: Soubas στις 12/04/2015 5:50 μμ.

Γεια σας παιδιά εχω ενα tiger 955 το έξης προβλημα οταν κανω χρήση της μίζας συχνά και ανεβάσει θερμοκρασία ο κινητήρας ( για δουλειές στο κέντρο ) δεν πέρνει μπροστά πρέπει να το αφήσω κανενα 10 λεπτό και μετα πέρνει μπρος .
Εχω ακούσει τα πάντα

Υπαρχει κάποιος να βοηθήσει.

Χριστός Ανέστη σε όλους πιστεύουν η όχι

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: Genesis στις 12/04/2015 8:16 μμ.

Θα ελεγα να κοιταξεις τη μιζα και τα πηνια σου!

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: brother στις 13/04/2015 11:29 πμ.

Soubas"Γεια σας παιδιά εχω ενα tiger 955 το έξης προβλημα οταν κανω χρήση της μίζας συχνά και ανεβάσει θερμοκρασία ο κινητήρας ( για δουλειές στο κέντρο ) δεν πέρνει μπροστά πρέπει να το αφήσω κανενα 10 λεπτό και μετα πέρνει μπρος .
Εχω ακούσει τα πάντα

Υπαρχει κάποιος να βοηθήσει.

Χριστός Ανέστη σε όλους πιστεύουν η όχι"


Φίλε μου κάτι τέτοιες χαζομάρες έκανε και το δικό μου Tiger 1050 του '08 και μετά κάποια στιγμή βαρούσε μίζα και δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα..Ώσπου μουλάρωσε κάποια στιγμή εντελώς και αναγκαστικά το έψαξα να δω τι συμβαίνει και ανακάλυψα ότι ηταν ένα καλωδιακι που δίνει ρεύμα στα μπουζί και λέγεται πικ απ...Με το που το άλλαξα ησύχασε το κεφάλι μου..
Επαναλαμβάνω ότι στην αρχή και μένα στο κέντρο όταν ήμουν και χρησιμοποιούσα μίζα συνέχεια άναβε το βερντιλατερ από τη θερμοκρασία και μετά από λίγο μίζα γιοκ...

Re: Απ: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: jp7rgv στις 13/04/2015 2:19 μμ.

Στο δικό μου 955i όταν ανεβαζε θερμοκρασία ή μετά από ταξίδι έπρεπε να το αφήσω να κρυώσει για να πάρει μπρος. Τελικά αποδείχθηκε ότι έφταιγε η μπαταρία.
Μέτρα την με ένα πολυμετρο ή επισκεψου ένα συνεργείο (εγώ προτιμώ τον Σάκη) για μια πιο σωστή διάγνωση.
Επίσης δες το forum tigertriple όπου έχουν πολλές πληροφορίες για όλα τα Tiger και μετατροπές στο ηλεκτρικό σύστημα του 955i.
Ελπίζω να βοήθησα!

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: Soubas στις 21/04/2015 5:48 μμ.

Πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε οτι ειναι θεμα γενικός στο συγκεκριμένο μοντέλο αυριο θα βάλω διακόπτη που θα απομονώνει τα φώτα.
Μου είπαν οτι παρόμοιο προβλημα είχε και το V max και ηταν λόγω καρβουνάκια μίζας

Σας ευχαριστω όλους αν πετύχει η εγχείρηση θα σας πω

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: Soubas στις 22/04/2015 2:11 μμ.

Πήγα σε ηλεκτρολόγο και ευτυχώς που μου έκανε το προβλημα μπροστά του να μην πέρνει μπροστά μέτρησε την μπαταρία 12,5 και με πατημενη την μίζα 8,5 μου είπε να κάνει ελενχο-διάγνωση και το πόρισμα-βλάβη αλλαγή στην καλωδίωση γιατι δεν φορτηζε την Μπαταρια.

Κόστος 35€
Τηλεφωνο 210 9751544 Ζαφειρουλης Βασίλης Στραταρχου Παπαγου 26 Άγιος Δημήτριος

Για να μην υπαρχει παρεξήγηση δεν τον ήξερα σήμερα τον γνώρισα απλά η καλή δουλειά και η οικονομική δουλειά πρέπει να λέγεται. Είχα ακούσει για 150 για επισκευή-αλλαγή καλωδίωσης (τμήματος)

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: Pelekan στις 14/10/2018 1:04 μμ.

Εγω προσπαθησα να ρίξω την καταναλωση ρευματος.
Άλλαξα τις περιφερειακες λαμππες σε led και εκανα το bypass απο τον ανορθωτη στην μπαταρια.
Έβαλα καλού-κακού και ενα βολτομετρο να εχω εικονα της μπαταριας.

Re: Tiger 955 προβλημα ρεύματος?  

  Από: georgissss1992 στις 11/06/2019 7:03 πμ.

Καλησπέρα εγώ έχω ένα tiger 955i που έχω το εξης θέμα. Δεν έχει θεμα με το αν είναι ζεστό η κρύο.Η Μίζα βαράει υπέροχα και γρήγορα, άλλαξα και μπαταρία αλλά όταν θέλει περνει τσακμακι και άλλοτε δεν σκαει με τίποτα όσο και να βαράει η μίζα. Να σημειώσω ότι άλλαξα και κομπλέρ

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk