Αλλαγή Κεφαλής

Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: mariniam στις 26/05/2014 12:12 μμ.

Καλημέρα σε όλους,

Ήθελα να μάθω ποιοι από εσάς έχετε κάνει την αλλαγή της κεφαλής και αν υπάρχει πραγματική διαφορά στον ήχο, πέραν του ψυχολογικού.

Ο λόγος που ρωτάω είναι πως η δική μου texia είναι μοντέλο 14 (άσπρο, γκρι) και ο σειριακός του δεν είναι στα VIN που χρίζουν αλλαγής, αλλά ομολογώ πως το τικι τικι του κινητήρα μ'εχει βάλει σε σκέψεις. Έχω 2500 χιλιόμετρα και πραγματικά θέλω πάση θυσία να αποφύγω επέμβαση στον κινητήρα μετά την εργοστασιακή συναρμολόγηση.

Ομολογουμένως είχα το 800xc πέρσι και αυτό έκανε το χαρακτηριστικό τικι τικι. Ίσως όχι τόσο δυνατά όσο το 12 μου. Δεν είναι όμως χαρακτηριστικός ήχος για κινητήρα Triumph να ακούγεται το τικι τικι???

Ευχαριστώ Πολύ!

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: CLUB ΠΑΛΙΠΑΙΔΙΣΜΟΥ στις 26/05/2014 1:15 μμ.

https://i1.ytimg.com/vi_webp/p4oie_tcBsQ/mqdefault.webp ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: voyager1970 στις 26/05/2014 8:22 μμ.

Φίλε mariniam

1ον ) Είσαι στην εγγύηση για 2-χρόνια οπότε καλό θα ήταν να το πας σε ένα συνεργείο Triumph για να το ελένξουν προσεκτικά. Τουλάχιστον θα έχεις μια επίσημη γνωμάτευση (που δεν κοστίζει)!!

2ον ) Η περιγραφή σου "δείχνει" για τον τεντωτήρας της καδένας εκκεντροφόρου. Εάν ο θόρυβος παραμένει και μετά απο 1~2 λεπτά λειτουργίας, τότε θα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ένα συνεργείο Triumph.

3ον ) «...επέμβαση στον κινητήρα μετά την εργοστασιακή συναρμολόγηση».! Μήν τρελαίνεσαι, δεν πρόκειται να σου λύσουν τον στρόφαλο,ούτε να σου αλλάξουν έμβολα ή χιτόνια!
Στην χειρότερη να σου σου αντικαταστήσουν τους οδηγούς των βαλβίδων ή το πλέον εκσυζητημένο, να σου σου αντικαταστήσουν ολόκληρη την κεφαλή (αναλογα την περίπτωση).

Οπως και να έχει στις 20.000χλμ θα πρέπει να ανοιχτεί η κεφαλή για το μεγάλο serice!

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: mariniam στις 27/05/2014 11:34 πμ.

Καλημέρα voyager1970 και ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Ο ήχος συνεχίζει μέχρι να σβήσει ο κινητήρας. Θα κάνω έλεγχο όπως προτείνεις σε συνεργείο. Αν έχεις ένα λεπτό άκουσε λίγο και πες μου την γνώμη σου. http://youtu.be/Y-4UST8GUcs

Το δικό σου XC δεν κάνει αυτό τον ήχο τον βαλβίδων που έχουν οι Triumph κινητήρες?

Έχεις δυο μηχανές!

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: mariniam στις 27/05/2014 11:38 πμ.

CLUB ΠΑΛΙΠΑΙΔΙΣΜΟΥ"https://i1.ytimg.com/vi_webp/p4oie_tcBsQ/mqdefault.webp ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ."


Δέν πάιζει!

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: voyager1970 στις 27/05/2014 11:53 πμ.

Καλημέρα Φίλε mariniam!

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ξεκάθαρα γιατί είναι σε πολύ κλειστό χώρο και κάνει αντίλαλο! Ακούγετε κάπως περίεργα! Ομως, προσωπικά σου προτείνω να πάς (εαν μπορείς) στην Μιχαλακοπούλου 92 (Triumph service) για να το ελέγξουν ΧΩΡΙΣ κόστος και να πάρεις μια επαγγελματική γνώμη!

Ναι, έχω το Tiger 800xc και ένα GSXR1000 K7 (στημένο για πίστα).

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: PTiger800 στις 27/05/2014 4:31 μμ.

voyager1970"προσωπικά σου προτείνω να πάς (εαν μπορείς) στην Μιχαλακοπούλου 92 (Triumph service) για να το ελέγξουν ΧΩΡΙΣ κόστος και να πάρεις μια επαγγελματική γνώμη!"


...μέχρι εκεί που γνωρίζω ο Γιώργος (Μιχαλακοπούλου 92) δεν είναι εξουσιοδοτημένος. Πριν βιαστεί κάποιος να απαντήσει ότι δεν έχει σημασία αρκεί να έχει τα κατά νόμο προσόντα μπλα, μπλα, μπλα λέω ότι εγώ αναφέρω μία πληροφορία. Από εκεί και πέρα ο καθένας όπου θέλει πάει και ό,τι θέλει κάνει.

Σημειωτέον βέβαια ότι αν εξακολουθεί να μην είναι εξουσιοδοτημένος, τότε και το χωρίς κόστος παίζεται. Ίσως να το κάνει τσάμπα γιατί (καθ' όσο τον ξέρω)είναι καλό παιδί. Αν όμως έχεις λυσε δέσε, τότε κάτι θα πλερώ.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αλλαγή Κεφαλής  

  Από: mariniam στις 27/05/2014 7:43 μμ.

Guys ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας! Θα κάνω επίσκεψη στη Μιχαλακοπούλου και ιντερμοτο να δω τι λένε.