επιλογη ελαστικου

επιλογη ελαστικου  

  Από: ilikeyourbike στις 17/09/2013 7:45 μμ.

Το μηχανακι: daytona 675
Το διλημμα: Ποιος τυπος ελαστικου;

Να τα παρουμε αναλυτικα... Ως νεος οδηγος και απειρος ηρθε ο καιρος να βαλω λαστιχα. Πραγμα σημαντικο μιας και μεχρι τωρα φοραει λαστιχα φτιαγμενα αρχες του 10 τα οποια δεν δουλευουν και με δυσκολευουν να εμπιστευτω τη μηχανη και να την μαθω.

Ειναι προτιμοτερο να βαλω λαστιχα πιστας, καποια μαλακη η μεσαια γομα, η λαστιχα δρομου και γιατι;

Μετα την επιλογη τυπου ελαστικου ποια εταιρια και ποιο ελαστικο θα προτείνατε οσοι εχετε αναλογη εμπειρια; Προς το παρον εχω ακουσει καλα λογια για τα dunlop sportmax και τα pireli diablo rosso.

Η χρηση ειναι κυριως ταξιδια, γρηγορες βολτες, οδηγηση εντος Αθηνων αναγκαστικα και 5 track day το χρονο.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: dimchrist στις 17/09/2013 7:53 μμ.

Για αυτά που θές να κάνεις το dunlop sportmax είναι πολύ καλή επιλογή.

Triple Way

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: Tigris3 στις 17/09/2013 8:04 μμ.

Για αρχή κοιτάς για supersport ελαστικό (όχι sport-touring). Πιο γρήγορο ζέσταμα, καλύτερη πρόσφυση αλλά και σχετικά γρηγορότερη φθορά. Το Dunlop Sportsmart το είχα: αρκετά καλό λάστιχο και σε στεγνό και σε βρεγμένο. Μεγάλο συν ότι βγάζει πολλά χιλιόμετρα. Το μείον του για μένα ήταν κουνήματα στο τιμόνι λόγω κατασκευής του σκελετού του ελαστικού. Αυτά βέβαια στον τίγρη. Στο Daytona πιθανώς να μην υπάρχουν. Μετά το Sportsmart φοράω Bridgestone S20. Ελαφρώς γρηγορότερη κορώνα από το Dunlop, πολύ πολύ ομαλό στο γλίστρημα (π.χ. στο highsiding), για μένα είναι 1-2 κλικ καλύτερο από το Sportsmart σε ζέσταμα/πρόσφυση/βρεγμένο/κορώνα. Το μείον του είναι ότι δεν βγάζει τόσα χιλιόμετρα όσα το Sportsmart.
Τα Rosso II τα έχω στο μάτι σαν τα επόμενα για τον τίγρη.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 17/09/2013 8:06 μμ.

dimchris"Για αυτά που θές να κάνεις το dunlop sportmax είναι πολύ καλή επιλογή."

Αυτό που λέει ο Μήτσος ή metzeler k3, παλιό αλλά καλό.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: pragias στις 18/09/2013 1:32 πμ.

Όταν λέτε για το Dunlop Sportmax λέτε για το dunlop sportmax gp racer?
Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για λάστιχο. Το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο με unlop sportmax gp racer, ο προηγούμενος που το είχε ήταν λάτρεις της ευθείας από ότι φαίνεται. Δηλαδή στο κέντρο φαίνονται σιγά σιγά τα λινά ενώ στο πλάι το λάστιχο είναι καινούργιο, αλλά παρόλα αυτά σε μια στριφτερή διαδρομή το λάστιχο κράταγε.
Συμπέρασμα: δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχει βγάλει αυτό το λάστιχο που φοράει το μηχανάκι μου, αλλά μπορώ να πώ ότι παρόλο που είναι για πέταμα το λάστιχο, κράταει υπό ιδανικές συνθήκες.
Τέλος κάποιος μου (επαγγελματίας-φίλος στα ελαστικά) είπε για ένα καινούργιο λάστιχο της michellin, δεν θύμάμαι τύπο , το οποίο άκουσα καλά λόγια.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: HelenKoR στις 18/09/2013 1:59 πμ.

εγώ φοράω τα sportsmart και είμαι πολύ ευχαριστημένη - και στον δρόμο και στην πίστα.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: Airzizel στις 18/09/2013 9:15 πμ.

ilikeyourbike"

Η χρηση ειναι κυριως ταξιδια, γρηγορες βολτες, οδηγηση εντος Αθηνων αναγκαστικα και 5 track day το χρονο."

Ταξίδια και πίστα είναι ασυμβίβαστα δυστυχώς στην επιλογή ελαστικού.
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: tharis στις 18/09/2013 9:16 πμ.

pragias"Όταν λέτε για το Dunlop Sportmax λέτε για το dunlop sportmax gp racer?
Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για λάστιχο. Το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο με unlop sportmax gp racer, ο προηγούμενος που το είχε ήταν λάτρεις της ευθείας από ότι φαίνεται. Δηλαδή στο κέντρο φαίνονται σιγά σιγά τα λινά ενώ στο πλάι το λάστιχο είναι καινούργιο, αλλά παρόλα αυτά σε μια στριφτερή διαδρομή το λάστιχο κράταγε.
Συμπέρασμα: δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχει βγάλει αυτό το λάστιχο που φοράει το μηχανάκι μου, αλλά μπορώ να πώ ότι παρόλο που είναι για πέταμα το λάστιχο, κράταει υπό ιδανικές συνθήκες.
Τέλος κάποιος μου (επαγγελματίας-φίλος στα ελαστικά) είπε για ένα καινούργιο λάστιχο της michellin, δεν θύμάμαι τύπο , το οποίο άκουσα καλά λόγια."


Αφου στο πλαι ειναι απατητο γιατι να μην κραταει..!

Πολυ καλο λαστιχο κραταει απιστευτα μολις ζεσταθει, αλλα μεσα στην πολη δυσκολα θα το ζεστανεις και αν σε πιασει καμια βροχη με κρυο λαστιχο καλυτερα να το παρκαρεις καπου στην ακρη ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: dimchrist στις 18/09/2013 11:21 πμ.

pragias"Όταν λέτε για το Dunlop Sportmax λέτε για το dunlop sportmax gp racer? "

Όχι, λέμε για το Dunlop Sportmax Sportsmart.

Το GP racer είναι πολύ καλό αλλά με τίποτα για καθημερινό. Μέσα στην πόλη δε ζεσταίνεται με τίποτα και πρέπει να ρίξεις αρκετά την πίεση μπας και ζεσταθεί.

Triple Way

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: tharis στις 18/09/2013 1:04 μμ.

haris"
Πολυ καλο λαστιχο κραταει απιστευτα μολις ζεσταθει, αλλα μεσα στην πολη δυσκολα θα το ζεστανεις και αν σε πιασει καμια βροχη με κρυο λαστιχο καλυτερα να το παρκαρεις καπου στην ακρη ..."


Διευκρινηση: κι εγω για το Gp racer μιλαω.

Το Sportsmart πολυ καλο καηθημερινο λαστιχο και θα σου βγαλει και trackdays!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: ilikeyourbike στις 18/09/2013 5:04 μμ.

Airzizel"
ilikeyourbike"

Η χρηση ειναι κυριως ταξιδια, γρηγορες βολτες, οδηγηση εντος Αθηνων αναγκαστικα και 5 track day το χρονο."

Ταξίδια και πίστα είναι ασυμβίβαστα δυστυχώς στην επιλογή ελαστικού."


True. Για αυτο ως προτεραιοτητα βαζω τη χρηση δρομου γιατι τα track days εξαρτώνται απο τα οικονομικα. Με αλλα λογια μπορει να ειναι 1 το χρονο μπορει και 10, θα δειξει. Αλλα οι βολτες σε επαρχιακο δρομο ειναι σιγουρα μεσα στο προγραμμα.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: ilikeyourbike στις 18/09/2013 5:08 μμ.

Βλεπω οτι κανεις δεν μιλησε για τα Pirelli. Απο τα μεχρι τωρα λοιπον κραταω οτι το Dunlop Sportmax μας κανει. Επισης το αντιστοιχο metzeler ποιο ειναι, το Racetec K3 η το Sportec M5; Μηπως καποιος εχει εμπειρια με αυτο το λαστιχο;

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: tharis στις 18/09/2013 9:18 μμ.

Και τα πιρελι μια χαρα ειναι .. Ισως λιγο καλυτερο κρατημα, λιγο μικροτερη διαρκεια ..

Η μετζελερ πιστευω ειναι πιο ανταγωνιστικη σε πιο τουρινγκ λαστιχα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: dimchrist στις 18/09/2013 10:06 μμ.

Μια χαρά είναι όλα τα ελαστικά που λες. Απλά πρέπει στην κάθε εταιρεία να πας στην κατηγορία που σε αντιπροσωπεύει.
Τα Metzeler είναι λίγο πιο τουριστάδικα με τα αντίστοιχα Dunlop
π.χ. Metzeler Racetec K3 συγκριτικά με Dunlop GP Racer
& Metzeler Sportec M5 με Dunlop Sportmax Sportsmart

Για αυτό σου είπα τα Sportmax Sportsmart.
Πήγαινε σε κάποιο γνωστό μαγαζί (π.χ. Περιστεράς, Ψυχογιός) να σου πουν τη γνώμη τους και να δεις τις τιμές τους μιας και το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο.

υ.γ. Pirelli-Metzeler είναι ίδια εταιρεία (η Pirelli εξαγόρασε τη γερμανική Metzeler το 1986).

Triple Way

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: Max Manos στις 18/09/2013 10:40 μμ.

Με βαση αυτα που αναφερεις οτι ζητας απο ενα λαστιχο,μια ειναι η επιλογη...PIRELLI DIABLO ROSSO CORSA.
http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... ype%3Droad

Ολα τα αλλα ειναι "πρασινες ελιες κ ψιλα δαμασκηνα"....
"No Guts,No Glory"