Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off

Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 08/01/2014 12:31 μμ.

Οπώς γράφω και παραπάνω μέτα από κάποιες μέρες ακινησίας, έβαλα μπροστά την μηχανή , πάτησα το φρένο , έφτασε στο τέλος της διαδρομής και δεν έπιανε το 100%.
Το παραπάνω θέμα λύθηκε , απλά ο λόγος που το αναφέρω είναι επειδή είδα ότι κάτι παρόμοιο σε αυτή την ενότητα δεν υπάρχει και είπα να βοηθήσω όποιος τυχόν το αντιμετωπίσει.
Να αναφέρω ότι η ρύθμιση στην μανέτα ήταν στο μάξιμουμ στο νο 6. Αρα έπρεπε να είναι κούτσουρο το φρένο και αυτό παρόλα αυτά δεν έπιανε καθόλου.
Αυτό που χρειάστηκε για να λυθεί είναι μια εξαέρωση από την πάνω μεριά της τρόμπας.
Να σημειωθεί ότι από τακάκια και από υγρά ήταν οκ.
Τα αποτελέσματα στο φρενάρισμα ήταν άμεσα.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: billy the kid στις 08/01/2014 1:33 μμ.

Χρήσιμο ποστάρισμα,ευχαριστούμε Παναγιώτη..

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: PTiger800 στις 08/01/2014 3:14 μμ.

Χωρίς να θέλω να είμαι μάντης κακών, δεν το ψάχνεις λίγο παραπάνω;

Δηλαδή, το σύστημα των φρένων είναι κλειστό. Άρα ο αέρας που μπήκε μέσα και χρειάστηκε εξαέρωση από που προέκυψε;

Στη θέση σου θα ρωτούσα και σε κάποιο συνεργείο. Επίσης για λίγο καιρό τουλάχιστον να είσαι προσεκτικός μην τυχόν και σου το ξαναπαρουσιάσει.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: seduce στις 08/01/2014 11:53 μμ.

πριν αλλάξω τσιμούχες στο μπροστινό και ενώ το λάδι έσταζε αρκετά μέχρι να βρω χρόνο να το πάω συνεργείο αν άφηνα ακίνητο το μηχανάκι 2-3 μέρες οι δαγκάνες έμεναν κλειστές με αποτέλεσμα να κρατούν τον τροχό φρεναρισμένο.
με ένα σκουντηγμα βέβαια επανερχοταν.
έφταιγε το λάδι?
έφταιγε κάτι άλλο?
δεν ξέρω.

αυτή τη στιγμή πάντως όλα δουλεύουν ρολόι αλλά δεν είμαι και πάρα πολύ ευχαριστημενος με τα φρένα του τιγρη

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 09/01/2014 12:08 πμ.

Πάνο σε ευχαριστώ πολύ. θα το εχω στο νου μου, αν κα ιδεν νομιζω να ειναι κατι ... και αυτο το λεω γτ το μηχανακι ειχε θεμα με τα φρενα του απο τοτε που το πηρα και αυτο γτ ηταν ακινητο 2 χρονια μεχρι να πουληθει σε εμενα.

επισης μου εξηγησαν οτι μια φυσαλιδα αερα να υπαρχει μεσα στο συστημα των φρενων , αυτη με την ακινησια ανεβαινει σιγα σιγα ψηλα..

παντως η διαφορα ηταν απιστευτη, το αποτελεσμα αμεσο. εγινε τοσο κουτσουρο το φρενο που τωρα θα του αλλαξω την θεση στην μανετα απο το νο6.

παντως θα το εχω στο νου μου..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: epistimon στις 09/01/2014 8:37 μμ.

καλο ειναι να το πας να το κοιταξουν μηπως εχεις καποιο προβλημα με την τρομπα.το ευκολο ειναι να αλλαξεις υγρα και να κανεις μια καλη εξαερωση.παντος να ξερεις με τα φρενα δεν παιζουν

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 09/01/2014 9:23 μμ.

Γιώργο σε ευχαριστω πολυ , το εχω υπο ελεγχο. το κοιτάζω τωρα ποια συνεχεια . μας και αν ειναι να γινει κατι και να παρει αερα το συστημα απο την τρομπα δεν θα το κανει απο την μια στιγμη στην αλλη , αλλα απο σιγα σιγα..
σε ευαριστω παντως, αν και το μηχανακι γενικα με το μπροστινο συστημα φρενων απο την αρχη δεν ηταν οπως πρεπει , μιας και πριν το αγορασω ηταν 2 χρονια ακινητο...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: epistimon στις 09/01/2014 11:35 μμ.

πολυ πιθανο να θελει τσιμουχακια στην τρομπα και να σου ερθει σχετικα οικονομικα.ρωτα ποσο εχουν και αν ειναι φθηνα αλλαξετα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 10/02/2014 11:03 μμ.

καλησπερα και πάλι.

επανερχομαι στο θέμα. μετά από μέρες ακινησίας πάλι τα ίδια με το φρένο το μπροστινό.

και είπα πλέον να το πάω μέχρι το μηχανικό μου και μ είπε. θα σου κάμω μια καλή εξαέρωση και θα σοθυ αλλάξω τα υγρά και το παρατηρείς.. αν το ξανακάνει τότε σημαίνει τσιμιχούκια στην τρόμπα όπως λέει ο επιστίμον παραπάνω ή πας για καινούργια τρόμπα και ανάλογα τα οικονομικά ίσως και σε κάποια brembo.

το θέμα είναι , τώρα που δείχνει ακόμα καλά , να είναι επικίνδυνη η οδήγηση ? τι εννοώ .. εκεί που πάσ να πλακωθείς στα φρένα πριν την στροφή , μην κάνει κανά τσαφ η τρόμπα και χάσει όλα τα υγρά και εγώ αντί να μπω στην στροφή , μπω σε κανα χωράφι...

από τι άλλη τι προτείνετε ? θα μου πείτε εξαρτάται απο τα οικονομικά του καθενός.. τρόμπα brembo να αξίζει ?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: Menkara στις 11/02/2014 9 πμ.

Είναι ξεκάθαρο ότι το πρόβλημα προέρχεται από τις πολλές ημέρες ακινησίας !! Προτείνω να μου δίνεις το Daytona καθημερινά να πηγαίνω στην δουλειά (έτσι και αλλιώς κοντά μένουμε) και το πρόβλημα λύθηκε.

Σοβαρά τώρα ... δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να γίνει κάτι απότομο σε κάποια στροφή από την στιγμή που κάθε φορά που ανεβαίνεις στο μηχανάκι σου τεστάρεις με μερικά πατήματα τα φρένα.
Όπως σου είπε και ο μάστορας κάνε ένα βήμα την φορά και βλέπεις.

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: HelenKoR στις 11/02/2014 1:38 μμ.

Πάντως εγώ το είχα για μήνες ακίνητο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 11/02/2014 3:25 μμ.

το κύκλωμα εμένα παίρνει αέρα μεσα στις πρώτες 2-3 βδομαδας ακινησίας. πλέον το αφήνω επίτηδες ακίνητο για να δω τι συμβαίνει.
αν μου ξανα πάρει αέρα ίσως πάω για αλλαγή στα τσιμουχάκια της τρόμπας και βλέπουμε.
Menkara αστα αυτά και κανωνίστε καμια βόλτα...
Ελένη εσένα δεν το κάνει αυτό γτ μάλλον δεν έχει πρόβλημα η τρόμπα , όπως δείχνει να εχει εμένα...

Ψαχνοντας λιγάκι για τιμές από τρόμπες, αρχισαν να πέφτουν οι τρίχες από τα μαλλία μου
Πλάκα κάνω ότι χρειαστέι η "γυναίκα μου" θα το έχει και τα πιο ακριβα, γτ έτσι πρεπει...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: HelenKoR στις 11/02/2014 10:18 μμ.

pragias"[...]
Ελένη εσένα δεν το κάνει αυτό γτ μάλλον δεν έχει πρόβλημα η τρόμπα , όπως δείχνει να εχει εμένα...

[...]"


Γι'αυτό στο έγραψα. Δεν ήξερα πότε άλλαξες υγρά ή έκανες εξαέρωση.
Ελπίζω να μην εμφανιστεί πάλι πρόβλημα.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: orange στις 12/02/2014 10:14 πμ.

το 675 έχει μια χαρά φρένα. Στο πρόσφατο συγκριτικό τεστ που έχει το moto με τα ducati 796 ABS - street triple 675 ABS και Yamaha MT-09 το τριπλάκι φρενάρει από 120-40 σε 46 κάτι μέτρα... το ducati στα 56 κάτι μέτρα και το yamaha στα 53 αν δε κάνω λάθος. Βέβαια πρόκειται για το ABS μοντέλο. Το τριπλάκι έχει διπίστονες ενώ τα άλλα δύο τετραπίστονες ακτινικές.

Θα σου πρότεινα αν έχεις πρόθεση ή πρέπει να αλλάξεις την τρόμπα σου να βάλεις και πάλι την ίδια. Αν κάποιος έχει να σου βεβαιώσει ότι χρησιμοποιεί κάποια της Brembo σε τριπλάκι και είναι εξίσου ευχαριστημένος τότε κάντο. Πάντως πρόσεξέ το το θέμα.

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 12/02/2014 5:38 μμ.

Φιλε orange σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. θα το ψάξω πριν μπω σε αλλαγές.
Ακόμα το παρακολουθώ να δει τι γίνεται.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!