το project του Σαββατοκύριακου

το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: skaios στις 02/06/2014 11:03 πμ.

Λίγο το ότι ήθελα πιο θορυβώδη και ελέυθερη εξάτμιση, λίγο το ότι δεν είχα τα λεφτά να πάρω επώνυμο aftermarket τελικό. Μπήκα στη διαδικασία να τροποποιήσω το "μαμά" τελικό, έχοντας βέβαια την ασφάλεια της επιστροφής αν κάτι πήγαινε στραβά. Αγόρασα λοιπόν ένα τελικό μαζί με την βάση της πινακίδας από μέλος του forum, το οποίο κ ευχαριστώ, και επι τη ευκαρία είπα να πειράξω και την βασή της πινακίδας και να φτιάξω μια ανακλινόμενη.

Αποσυναρμολογήθηκαν όλα τα πλαστικά και προστατευτικά και ξαπλώσαμε το τελικό στο χειρουργικό τραπέζι.
Με ένα λεπτό (1mm) ΙΝΟΧ δισκάκι έγινε η τομή αφαιρέθηκε ο πρώτος εξωτερικός φλοιός και έπειτα το τρυπητό.


στην επόμενη φωτό βλέπουμε με κόκκινο χρώμα το τοίχωμα που πρέπει να αφαιρεθεί ούτως ώστε να βγαίνουν απευθείας τα καυσαέρια και να μην κάνουν τον κύκλο που φαίνεται με τα γαλάζια βελάκια.
με κόκκινο φαίνεται το τοίχωμα που πρέπει να αφαιρεθεί.

και μετά τις τομές ράβουμε ξανά το κομμάτι που κόψαμε


στη συνέχεια τρίβουμε με βούρτσα και γυαλόχαρτο τα σημεία των κολλήσεων και εκείνα που πρόκειται να να βάψουμε.

Κολλάμε με ταινία προσεκτικά μέχρι εκεί που θέλουμε να βαφτει και με χρώμα θερμοκρασίας ξεκινάμε το βάψιμο. Διάλεξα το μαύρο ματ και είπα να μην την βάψω ολόκληρη αλλά μόνο μέχρι την μέση.

Επιπλέον έκοψα τα λαμακια της βάσης της πινακίδας κ έφτιαξα ένα άλλο για να στηριχτει η πινακιδα.












Κ εδώ όλα τοποθετημένα




αν κ δεν μπορώ να μεταφέρω εικόνα για τον ήχο της εξάτμισης, μπορώ να πώ πως το αποτέλεσμα με αποζημίωσε. Βρυχάται πιο άγρια χωρίς να τρελαίνει κόσμο...

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: vemar στις 02/06/2014 11:48 πμ.

Μπράβο για την ενασχολησή σου με την καλή σου!!!
Ωραία δουλειά.

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: chris.r675 στις 02/06/2014 3:38 μμ.

παρα πολυ καλο το αποτελεσμα!ειχατε ηλεκτροδια για ινοχ και κανατε τη κολληση?
η το κολλησατε με απλο αφου θα βαφοταν?
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: sprint900 στις 02/06/2014 4:31 μμ.

Όμορφη δουλειά και στα δυο σκέλη .

Πέραν του ήχου όμως πρέπει λογικά να φεύγουν και τα καυσαέρια ποιο ελευθέρα , θα ασχοληθείς να ερευνήσεις το θέμα σε κάποιο μηχανικό ;

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: skaios στις 02/06/2014 6:47 μμ.

ευχαριστω για τα καλα σας λόγια!

chris.r675"παρα πολυ καλο το αποτελεσμα!ειχατε ηλεκτροδια για ινοχ και κανατε τη κολληση?
η το κολλησατε με απλο αφου θα βαφοταν?"


Ναι είχαμε INOX ηλεκτρόδιο αλλά το έβαψα ούτως ή άλλως γιατί δεν μου άρεσε το έτσι με την κόλληση, νομίζω έγινε κ λίγο πιο κακό τώρα.

sprint900"Όμορφη δουλειά και στα δυο σκέλη .

Πέραν του ήχου όμως πρέπει λογικά να φεύγουν και τα καυσαέρια ποιο ελευθέρα , θα ασχοληθείς να ερευνήσεις το θέμα σε κάποιο μηχανικό ;

"


θεωρητικά μιλώντας έχει δώσει στα ψηλά σίγουρα καθώς τα καυσαέρια δεν βρίσκουν εμπόδιο κ δεν κάνουν κύκλο.
Η θεωρία και στα aftermarket τελικά είναι ίδια, ελεύθερο τελικό μεγαλύτερης διαμέτρου σωλήνες συνδυαζόμενο με ελεύθερο φίλτρο κ ρύθμιση μείγματος = ΣΤΑΔΙΟ 1

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: johnjohn στις 02/06/2014 8:53 μμ.

Φιλε μπραβο σου , χαρα στο κουραγιο σου.Η δουλεια που εκανες φαινεται φοβερη!Αν ειχαμε και ηχο θα ειχαμε μια πληρη εικονα και ηχο της δουλεια σου.

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: chris.r675 στις 02/06/2014 9:15 μμ.

την διαφορα σιγουρα δεν θα τη καταλαβεις!παντως ετσι οπως εγινε ειναι σαν την
tor της triumph,αν αλλαξεις και το φιλτρο καλα ειναι να αλλαξεις και το προγραμμα,
σιγουρα θα δουλευει καλυτερα!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: epistimon στις 05/06/2014 9:22 μμ.

φιλε μου μπραβο για την προσπαθεια σου.επειδη εχω κανει και εγω μια παρομια προσπαθεια ηθελα να σου προτεινω εκει που αφαιρεσες το τοιχομα να εβαζες μια διατριτη σωληνα φαλτσοκομενη και να συνεδεες την κεντρικη σωληνα που ερχεται απο τον κινητηρα.να ξερεις οτι και στο κομματι που δεν εκοψες υπαρχει επισης τοιχομα που κανει αναστροφη στα καυσαερια.μπορουσες να τα κοψεις ολα να συνδεσεις μια σωληνα και να κλεισεις τις 2 μικρες που βγαινουν τα καυσαερια ετσι θα εκανες ολο το τελικο ενα και θα ειχες καλυτερη ροη στα καυσαερια.σκεψουτο για το επομενο.εγω επειδη ταλαιπορηθηκα για το πρωτο επειδη δεν ηξερα τι θα συναντησω και εφτιαξα και δευτερο με αλλες διατομες μεγαλυτερες και με τις δυο εξατμισεις που εφτιαξα ειδα διαφορα.με τη δευτερη λιγο καλυτετη αποδοση αλλα και λιγο παραπανω θορυβο.καλη επιτυχεια αν ξανα προσπαθησεις

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: skaios στις 06/06/2014 2:17 πμ.

epistimon"φιλε μου μπραβο για την προσπαθεια σου.επειδη εχω κανει και εγω μια παρομια προσπαθεια ηθελα να σου προτεινω εκει που αφαιρεσες το τοιχομα να εβαζες μια διατριτη σωληνα φαλτσοκομενη και να συνεδεες την κεντρικη σωληνα που ερχεται απο τον κινητηρα.να ξερεις οτι και στο κομματι που δεν εκοψες υπαρχει επισης τοιχομα που κανει αναστροφη στα καυσαερια.μπορουσες να τα κοψεις ολα να συνδεσεις μια σωληνα και να κλεισεις τις 2 μικρες που βγαινουν τα καυσαερια ετσι θα εκανες ολο το τελικο ενα και θα ειχες καλυτερη ροη στα καυσαερια.σκεψουτο για το επομενο.εγω επειδη ταλαιπορηθηκα για το πρωτο επειδη δεν ηξερα τι θα συναντησω και εφτιαξα και δευτερο με αλλες διατομες μεγαλυτερες και με τις δυο εξατμισεις που εφτιαξα ειδα διαφορα.με τη δευτερη λιγο καλυτετη αποδοση αλλα και λιγο παραπανω θορυβο.καλη επιτυχεια αν ξανα προσπαθησεις"


Εμ δεν ηξερα δεν ρώταγα... θα το έχω υποψη για την επομενη φορα σ' ευχαριστω!

Λοιπόν ανέβασα βιντεακι να την ακουσετε κιόλας

https://www.youtube.com/watch?v=PjUcetnCERg

Re: το project του Σαββατοκύριακου  

  Από: chris.r675 στις 06/06/2014 4:26 μμ.

δεν ξερω αν ακουγεται και απο κοντα ετσι,αλλα ο ηχος ειναι υπεροχος απο το βιντεο!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!