Πρόβλημα με daytona 675

Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: papakias στις 30/05/2015 2:15 μμ.

Καλησπέρα σε όλους,είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα προβληματάκι που
αντιμετωπίζω με το μηχανάκι μου.
Πριν απο μερικούς μήνες αγόρασα απο Αθήνα μεταχειρισμένο ένα daytona 675 μοντέλο 2006 χρυσαφί χρώματος.
Το μηχανάκι είναι σε πολή καλή κατάσταση και όταν το πήρα είχε κάπου 14000 χλμ.
Το πήρα απο τη αντιπροσωπεία της mv agusta Ευθυμίου μοτο.Εγώ μένω θεσσαλονίκη οπότε το μηχανάκι ανέβηκε με μεταφορική.Ο αντιπρόσωπος εκεί με διαβεβαίωσε ότι άλλαξε μπαταρία λάδια και ύγρα.Όλα καλά μέχρι εδώ το μηχανάκι
δουλεύει άψογα.Κάποια στιγμή τελείωνω τη δουλειά πάω να πάρω το μηχανάκι να φύγω και βλέπω ότι δεν πάιρνει εμπρός.
Ακούω ένα κλικ και το βεντιλατερ να δουλεύει.Καλώ την οδική βοήθεια συνδέουμε τη μπαταρία με καλώδια,παίρνει με την πρώτη.
Την άλλα μέρα το πάω στο Μαυρίκο (εξουσιοδοτημένο service triumph για θεσσαλονίκη),το μετράει λοιπόν και μου λέει ότι
η μπαταρία είναι κινέζικη και της πλάκας και ότι θέλει και ανορθωτή γιατι αυτος δεν λειτουργεί.Του λέω για την ανάκληση,τσεκάρει τον αριθμό πλαισίου μου λέει είχε ανακληθεί ο ανορθωτής.Πληρώνω λοιπόν 400 ευρώ για καινούρια
μπαταρία,ανορθωτή και αλλαγή λαδιών σε full συνθετικά γιατί στη αθήνα είχε βάλει ημισυνθετικά.
Πριν από κάποιες μέρες έχω αφήσει το μηχανάκι στο parking της δουλειάς μου πάω να το βάλω μπρος δεν παίρνει με την πρώτη ξαναπροσπαθώ παίρνει κάνω καμιά 20 αρια χλμ φτάνω στο γκαραζ που το αφήνω το σβήνω πάω να το ξαναβάλω μπρος δεν παίρνει ακούγεται πάλι το ίδιο κλικ και το βεντιλατέρ.Το πάω στο Μαυρίκο το μετράμε δείχνει 13 volt και με γκάζι ανεβάζει volts συνέχεια μέχρι και 14,άρα ο ανορθωτής δουλεύει και η μπαταρία (μια motobatt) είναι φορτισμένη.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει,μήπως είναι θέμα υγρασίας γιατί εκεί που δουλεύω(περιοχή αεροδρομίου) έχει πολλή υγρασία.Όποιος έχει καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει ας πεί παρακαλώ τη γνώμη του.
Σας Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά
I ride so slow on the streets that the flies crash on the back of my helmet.

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: stamatisx στις 30/05/2015 6:59 μμ.

Μήπως κάνει κάπου βραχυκύκλωμα?

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: pragias στις 07/06/2015 11:17 μμ.

Καλησπέρα φίλε,

στον συμπλέκτη έχει εσωτερικά έναν διακόπτη μου αναγνωρίζει πότε τον πατάς και πότε όχι. για να πάρει μπροστά πρέπει να πατάς τον συμπλέκτη. σε περίπτωση που αυτό το εσωτερικό διακόπτη έχει πάρει υγρασίες μπορεί να σου κάνει διάφορα (και εμένα κάνει). οπότε μια πολύ καλή άσκηση θα ήταν να βραχυκυκλώσετε αυτό τον διακόπτη (πράγμα εύκολο) και να δεις πως θα συμπεριφερθεί.

περιμένουμε νέα σου
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: papakias στις 08/06/2015 10:59 μμ.

Καταρχήν να ευχαριστήσω τα παιδιά που έκαναν τον κόπο να απαντήσουν.Όπως ανέφερε και ο προηγούμενος φίλος ο
μάστορας μου πρότεινε να αποσυνδέσω μια ντίζα ασφαλείας στο συμπλέκτη γιατί όπως μου είπε μαζεύει εύκολα υγρασία και μπορεί να βραχυκυκλώνει.Εδώ λοιπόν και μια βδομάδα που το δοκίμασα το μηχανάκι παίρνει μπροστα χωρίς πρόβλημα.
Εχθές μάλιστα συγεκριμένα έφαγε αρκετή βροχή το βράδυ και το πρωί όταν τελείωσα τη δουλειά πήρε με την πρώτη.
Μακάρι να ήταν αυτό τελικά το πρόβλημα γιατι απλά παίρνει μπρος χωρίς κρατημένο συμπλέκτη.
Βέβαια υπάρχει μια επικινδυνότητα αν αφεθεί το μηχανάκι με ταχύτητα και κατέβει πλαγιοστάτης άλλα έτσι κι αλλιώς
εγώ το σβήνω με νεκρά.
Βέβαια επειδή σε αυτά είμαι λίγο ψείρας θα την αλλάξω την ντίζα και θα πάρω και μια κουκούλα για το ανοιχτό parking
της δουλειάς.
I ride so slow on the streets that the flies crash on the back of my helmet.

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: HelenKoR στις 09/06/2015 10:39 πμ.

Για τι κ´οστος μιλαμε π´ανω κ´ατω;
Ευτυχ´ως βρ´ηκες λ´υση. Ξ´ερεις βρε παιδ´ι τι συμβα´ινει.

Και ευχαριστ´ω που ´εγραψες την περ´ιπτωσ´η σου δι´οτι κι εγ´ω ενα του 2006 ταλαιπωρ´ω, αν αποκτ´ησει θ´εματα παρ´ομοια με τα δικ´α σου να ´εχω μια ιδ´εα...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: papakias στις 09/06/2015 12:04 μμ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τέτοιες καταστάσεις είναι ότι το μηχανάκι δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί.Μπορεί
τη μια να παίρνει μπρος ωραία και καλά και την άλλη να σε αφήνει.Για κόστος δεν γνωρίζω,νομίζω μόνο η ντίζα
δεν μπορεί να αλλάξει μόνη της και θέλει αλλαγή όλος ο διακόπτης,θα ρωτήσω εδώ τον μάστορα και θα σου πώ.
Υποθέτω πάντως φτηνότερα από ανορθωτές πηνία κτλ.
Απλά για όποιον την αποσυνδέσει προσοχή γιατι το μηχανάκι φεύγει και με πλαγιοστάτη αν ξεχαστείς.
I ride so slow on the streets that the flies crash on the back of my helmet.

Re: Πρόβλημα με daytona 675  

  Από: HelenKoR στις 09/06/2015 1:02 μμ.



Πηνια, ανορθωτη και exup (που ειναι τα πιο γνωστα/συνηθισμενα θεματα) τα περασαμε αυτα.
Δεν μου εχει βγαλει κατι αλλο απ´οτι θυμαμαι...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.