Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04

Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: spdestounis στις 12/09/2011 9:39 μμ.

Καλησπερα σε ολους,
θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω με διαρροη ρευματος στην μηχανη μου,το προβλημα ειανι το εξης ενω βαζω την μπαταρια φορτισμενη και εχω ενδειξη 12+v και με την μηχανη αναμενη 14,10-14,40v οταν σβησω την μηχανη αρχιζει σταδιακα να χανει βολτ δηλαδη εφυγα απο το σπιτι και εκανα μια διαδρομη 7χιλιομετρα η ενδειξη της μπαταριας ηταν 12,37 μετα απο 8 ωρες ηταν 11,12 με αποτελεσμα φυσικα να μην περνει μπρος!
Θα ηθελα την βοηθεια σας και την πειρα σας....

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: Costas στις 12/09/2011 9:49 μμ.

Μήπως απλά η μπαταρία σου έχει ψοφήσει;

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: spdestounis στις 12/09/2011 9:54 μμ.

Costas"Μήπως απλά η μπαταρία σου έχει ψοφήσει;"

Μακαρι να ηταν αυτο αλλα ειναι η τριτη που αλλαζω μεσα σε λιγο διαστημα επισης να πω οτι η μπαταρια ηταν καινουργια και μια παρατηρηση αμα βγαλω τους πολους η μπαταρια δεν εχει απωλειες οχι τουλαχιστον αυτο που γινεται οταν ειναι πανω στην μηχανη.

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: tharis στις 13/09/2011 12:02 πμ.

Μαλλον πρεπει να αρχισεις να μετρας απο δω κι απο κει και να ελεγξεις τις καλωδιωσεις σου..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: nfot στις 13/09/2011 12:25 πμ.

Αρα καπου εχεις διαρροη ρευματος. Καλο ψαξιμο...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: n23.mark στις 09/02/2014 9:43 μμ.

Καλησπέρα φίλε μου. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Τελικά τι έκανες? Βρήκες άκρη

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: sprint900 στις 10/02/2014 7:04 μμ.

Περί διαρροών , γενικά , αν δεν έχετε βάλει κάτι πρόσθετο με παροχή επάνω στην μπαταρία κατευθείαν ώστε να δημιουργεί κατανάλωση 3 είναι οι ένοχοι .
Ο κεντρικός διακόπτης να μην κλείνει το ρεύμα στην ανάφλεξη και να τραβάει ρεύμα γονατίζοντας την μπαταρία , χωρίς όμως να ανάβει τα ενδεικτικά λαμπάκια , η δεύτερο το μπουτόν της μίζας να μην απομονώνει καλά και να χάνει και αυτό ρεύμα στα πηνία του .
Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει βεβαία και από ρεύμα που κάνει αυτή την κασκαρίκα μέσα από πλεξούδα καλωδίων που έχουν χαλάσει η μονώσεις και βραχυκυκλώνουν τα καλώδια .
Και τρίτο και λίγο σπάνιο μισό κακαρωμένος ανορθωτής που επιτρέπει στο ρεύμα της μπαταρίας να παιρνάει από μέσα του και να επιστρέφει και να χάνεται στα πηνία .
Όλες της άλλες της καταναλώσεις θα της βλέπατε λάμπες και τα λοιπά γιατί θα ήταν αναμμένες .
Αυτά ένας ηλεκτρολόγος τα βλέπει πανεύκολα με μια αμπεροτσιμπίδα η ακόμα και ένα πολύμετρο .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: sprint900 στις 10/02/2014 7:09 μμ.

sprint900"Περί διαρροών, γενικά, αν δεν έχετε βάλει κάτι πρόσθετο με παροχή επάνω στην μπαταρία κατευθείαν ώστε να δημιουργεί κατανάλωση, 3 είναι οι ένοχοι.
Ο κεντρικός διακόπτης να μην κλείνει το ρεύμα στην ανάφλεξη και να τραβάει ρεύμα γονατίζοντας την μπαταρία, χωρίς όμως να ανάβει τα ενδεικτικά λαμπάκια, ή δεύτερο το μπουτόν της μίζας να μην απομονώνει καλά και να χάνει και αυτό ρεύμα στα πηνία του.
Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει βεβαία και από ρεύμα που κάνει αυτή την κασκαρίκα μέσα από πλεξούδα καλωδίων που έχουν χαλάσει η μονώσεις και βραχυκυκλώνουν τα καλώδια.
Και τρίτο και λίγο σπάνιο μισό κακαρωμένος ανορθωτής που επιτρέπει στο ρεύμα της μπαταρίας να παιρνάει από μέσα του και να επιστρέφει και να χάνεται στα πηνία.
Όλες της άλλες της καταναλώσεις θα της βλέπατε λάμπες και τα λοιπά γιατί θα ήταν αναμμένες.
Αυτά ένας ηλεκτρολόγος τα βλέπει πανεύκολα με μια αμπεροτσιμπίδα η ακόμα και ένα πολύμετρο.

"

Ξέχασα βεβαία και διορθώνω, αν υπάρχει συναγερμός είναι ο πρώτος ύποπτος για διαρροή με κλειστό γενικό διακόπτη ρεύματος.

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Διαρροη ρευματος σε Daytona 600 '04  

  Από: djsnake στις 10/12/2014 1:30 μμ.

τα πηνια αδερφε το διο προβλημα ειχα