Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F

Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Polymhxanos στις 28/05/2010 1:51 μμ.

Τα παρακάτω ισχύουν για Street Triple 675F, παραγωγής 2009. Άλλα μοντέλα της εταιρίας ή το ίδιο μοντέλο άλλης χρονιά παραγωγής ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να έχει διαφορές, τέτοιες ώστε τα παρακάτω να μην ισχύουν άμεσα και να θέλουν επαναπροσδιορισμό. Το Daytona 675 αν και αδερφό μοντέλο για παράδειγμα έχει άλλα χρώματα στις καλωδιώσεις του.

Σε κάθε περίπτωση τα παρακάτω δεν συνιστούν καμία δέσμευση ευθύνης για τον γράφοντα. Αν κάποιος κάνει την τοποθέτηση και προκύψει οποιαδήποτε βλάβη, είτε από λάθος εφαρμογή των παρακάτω, είτε και από σωστή εφαρμογή των παρακάτω, ο γράφων φέρει ουδεμία ευθύνη. Ο σκοπός της τοποθέτησης του διακόπτη είναι για να μην αδειάζει η μπαταρία σε σύντομες στάσεις, για όσο ο κινητήρας δεν δουλεύει ή δουλεύει στο ρελαντί ΚΑΙ ΟΧΙ για να σβήνουμε τα φώτα ενώ είμαστε σε κίνηση.

Σε όλη την διαδικασία, πρέπει να προσέχουμε, έτσι ώστε σε κάθε περίπτωση, να ΜΗΝ αγγίξει γυμνό καλώδιο σε οποιοδήποτε μέταλο της μοτοσυκλέτας ή ακόμα χειρότερα σε απόληξη άλλου καλωδίου.

_____________________________________________________________________

Θα χρειαστούμε ένα διακοπτάκη on-off που να ταιριάζει το σχήμα του ώστε να το δέσουμε κάπου, φισάκια για το διακοπτάκι, κολλητήρι+καλάι, θερμοσυστελόμενο κατάλληλου μεγέθους+αναπτήρα, καλής ποιότητας καλώδιο, tie wrap, ένα σταυροκατσάβιδο, μια πένσα ή καλύτερα το ειδικό εργαλείο για το δέσιμο των φις και ένα μαχαίρι για να απογυμνώσουμε καλώδια ή το ειδικό πάλι εργαλείο.

Ξεκινάμε λύνοντας το χειριστήριο, από τις δύο σταυρόβιδες που το συγκρατούν από κάτω του. Παρατηρούμε τον μηχανισμό του επιλογέα μεσσαίας-μεγάλης σκάλας. Σε αυτόν πάνε 3 καλώδια, ένα καφέ, ένα κόκκινο με μαύρη ρίγα και ένα κόκκινο με κίτρινη ρίγα.



Εύκολα διαπιστώνουμε (με ένα πολύμετρο) το καφέ καλώδιο φέρνει την τάση, και την μοιράζει στα δύο κόκκινα που αντιστοιχούν το ένα στην μεσαία και το άλλο στην μεγάλη σκάλα. Η λογική είναι απλή. Αν κόψουμε το καφέ καλώδιο και παρεμβάλουμε ένα διακόπτη on-off τότε θα μπορούμε να ελέγχουμε όχι μόνο σε πια σκάλα πάει το ρεύμα, αλλά και ΑΝ πάει. Δλδ on-off για φώτα.

Λύνουμε τα δύο βιδάκια και το πλαισιάκι που συγκρατούν τα καλώδια και αφαιρούμε τον μηχανισμό του επιλογέα μεσαίας-μεγάλης από την θέση του. Δεν είναι απαραίτητο, αλλά βοηθάει πολύ για να έχουμε καλύτερη προσπέλαση για τις εργασίες στο καλώδιο.


Κόβουμε το καφέ καλώδιο και γυμνώνουμε κατάλληλα.



Κολλάμε το νέο καλώδιο που θα οδηγεί στον διακόπτη που θα εγκαταστήσουμε. Προσέξτε ότι το θερμοσυστελόμενο έχει ήδη φορεθεί ΠΡΙΝ κολλήσουμε, γιατί προφανώς αν κολλήσουμε μετά δεν υπάρχει τρόπος να το βάλουμε.


Φέρνουμε το θερμοσυστελόμενο στην κατάλληλη θέση και το ζεσταίνουμε με τον αναπτήρα να πάρει το στενό σχήμα.


Ξαναδένουμε τα πάντα και τοποθετούμε το χειριστήριο στην θέση του. Διακρίνεται το καλώδιο που προσθέσαμε να βγαίνει από το άνοιγμα που έχει το χειριστήριο και για τα υπόλοιπα καλώδια. Φροντίζουμε κατά το δέσιμο, έτσι ώστε το πρόσθετο καλώδιο να μην πιέζεται, τσακίζει ή γενικότερα ζορίζει το κλείσιμο του χειριστηρίου.


Μετράμε που περίπου θα τοποθετήσουμε τον διακόπτη, κόβουμε ανάλογα το καλώδιο και τοποθετούμε τα φισάκια του διακόπτη.

Λεπτομέροιες: προσωπικά δεν μου αρέσει απλά το σφίξιμο μέταλο με μέταλο, και όπως διακρίνεται στην φωτογραφία, έκανα ΚΑΙ κόλληση με καλάι. Τα φισάκια εδώ είναι τελείως γυμνά, αλλά υπάρχουν και σε έκδοση με λαστιχένιο κάλυμα γύρω γύρω. Εδώ τοποθετήθηκαν γυμνά διότι απλά μου είχαν τελειώσει τα με κάλυμα. Αφού τοποθετήθηκαν τα γυμνά της φωτογραφίας, ντύθηκαν και αυτά με κατάλληλο θερμοσυστελόμενο, έτσι ώστε να μετατραπούν σε καλυμένα. Σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ αφήσετε γυμνά τα φισάκια, μια και στιγμιαία επαφή με το μέταλο της μοτοσυκλέτας θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Ενώνουμε τα φισάκια στον διακόπτη και τον τοποθετούμε στην θέση που επιλέξαμε. Όπως πάντα η κοινή λογική χρειάζεται παντού: Φροντίζουμε η θέση που θα τον τοποθετήσουμε να είναι ασφαλής, να μην επηρεάζεται από την κίνηση του τιμονιού, να μην τεντώνει-χαλαρώνει το καλώδιο, να μην δημιουργεί γενικότερα πρόβλημα ή εμπόδιο.


Μεγειά, καλορίζικο, οι ουρανοί είναι δικοί σας, και να προσέχετε μην τρέχετε στους δρόμους. Κάντε και μια δοκιμή ΠΡΙΝ βραδιάσει, ε;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Polymhxanos στις 28/05/2010 2:02 μμ.

Α, να συμπληρώσω, ότι η διαδικασία είναι πολύ εύκολα αναστρέψιμη.

Αν για κάποιο λόγο φοβόμαστε ότι θα μας δημιουργήσει πρόβλημα εγγύησης (που πρέπει να πέσετε σε πολύ στραβόξυλο μάστορα, δεν νομίζω να υπάρχει σε όλο το δίκτυο της T τέτοιος που να σας κάνει μανούρα για ένα διακοπτάκι φώτων, αλλά τέσπα), εύκολα ξηλώνουμε τα πάντα, επανακολάμε το καφέ καλώδιο, καλύπτουμε με θερμοσυστελόμενο την κόλληση, και δεν φαίνεται τίποτα απέξω.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Aris. στις 28/05/2010 5 μμ.

Ωραιο θρεντ. Καλη , καθαρη και νοικοκυρεμενη δουλεια !

Μακραν, ενα απο τα πιο σημαντικα ,απλα ,mods που πρεπει να κανει καποιος που εμπλεξε με Αγγλακια

Θα το κανω σιγουρα!
Εκτος εαν το μελετησω λιγο παραπανω και βαλω εναν μικρο-αυτοματισμο ο οποιος θα καθυστερει το ανναμα των φωτων για ~ 10 sec ετσι ωστε και να γινεται ξεκουραστη η εκκινηση και να μην υπαρχει περιπτωση να ξεχασεις κλειστα τα φωτα.


Ευχαριστουμε!



Υ.Γ. H θεση του διακοπτη θα μπορουσε να μπει σε καλυτερη θεση απο να τον πιασεις με tie wrap στη βαση του καθρεπτη , Imho.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: patapios στις 28/05/2010 5:05 μμ.

Μπραβο ωραια δουλεια ...σευχαριστουμε για το θεματακι.....


....κ θα συμφωνησω με το υστερογραφο του απο πανω... αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα!

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: denthnpalevw στις 28/05/2010 8:17 μμ.

θα συμφωνισω και εγω οτι σαν οδηγος ειναι παρα πολυ καλος. σε περνει απο το χερακι να το κανεις.


αλλα


θα διαφωνισω οτι .....
Aris."
Μακραν, ενα απο τα πιο σημαντικα ,απλα ,mods που πρεπει να κανει καποιος που εμπλεξε με Αγγλακια "


απλα δεν βρισκω νοημα. εχω το μηχανακι πανω απο 2 χρονια και ειμαι ακομα με την μαμα μπαταρια... και ειναι ακομα ακμαιοτατη. και σε κλιμα Θεσσαλονικης με κρυα και υγρασια. και με συναγερμο σχεδον 2 χρονια. και με μερικες φορες μεγαλες περιοδους ακινησιας (πανω απο μηνα) με συναγερμο ενεργοποιημενο....
τωρα τι κανετε και τρωτε τις μπαταριες σας αυτο ειναι αλλο θεμα......

και κατι ακομα που δεν μπορω να κρατηθω...

Αν δεν εχεις το F δεν μπορεις να το κανεις το mod????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Aris. στις 01/06/2010 5:03 μμ.

Να ρωτησω ... Ο διακοπτης κοβει και τα λαμπακια ή μονο τις κεντρικες λαμπες?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: ATN PANOS στις 01/06/2010 5:37 μμ.

μονο τις κεντρικες
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Aris. στις 08/06/2010 1:04 μμ.

Τεχνικης φυσεως ερωτηση.
Τα τρια καλωδια που πανε στο μπουτον αλλαγης σκαλας -στο γκριπ- ειναι το πρωτευων κυκλωμα των φωτων ? Δηλαδη διερχεται φορτιο αναλογο των watt που ζητανε οι λαμπες ή ειναι δευτερευων κυκλωμα το οποιο απλα αλλαζει την κατασταση ενος ρελε , το οποιο με τη σειρα του αλλαζει την σκαλα των φωτων ?
Αν δεν γνωριζεις , τοτε απλα τσεκαρε αν υπερθερμενεται το διακοπτακι που εχεις βαλει οσο εχεις ανοιχτα τα φωτα και πες μου.

Σε ρωταω γιατι βρηκα στο Savidis Moto-accessories ενα universal μπουτον τιμονιου ,ον/οφ, τυπου kill switch το οποιο οπως βλεπω http://www.moto-accessories.gr/Greek/Pr ... sition=559 Συνδιάζεται απαραίτητα με ρελέ. Αρα δεν ειναι για πολλα αμπερ.

Προφανως , αν δεν εχεις καποιο προβλημα υπερθερμανσης εσυ , δεν θα εχω ουτε εγω.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Sprinter στις 08/06/2010 1:09 μμ.

Δε ξέρω αλλά θα ήταν έκπληξη αν δεν είχε ρελέ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Aris. στις 15/06/2010 7:17 μμ.

Το εβαλα και 'γω , αισθητη διαφορα στην πτωση τασης με το γυρισμα του διακοπτη.

Με κλειστα τα φωτα η πτωση τασης στη μπαταρια ανερχεται μολις στα 0,2V (απο 12,7V σε 12,5V)
Με ανοιχτα τα φωτα ανερχεται στα 0,6V (12,1V)
Ακομα και τα Injection με το ανοιγμα του διακοπτη (ενω ειναι σβηστα τα φωτα) ακουγονται πιο εντονα και τελειωνουν την διαδικασια σε λιγοτερο χρονο

[youtube:sb27a7oh]yCDcn7hbBdI[/youtube:sb27a7oh]
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: motocikletagr στις 27/06/2011 11:45 πμ.

Aris."Ωραιο θρεντ. Καλη , καθαρη και νοικοκυρεμενη δουλεια ! :bravo

Μακραν, ενα απο τα πιο σημαντικα ,απλα ,mods που πρεπει να κανει καποιος που εμπλεξε με Αγγλακια irat

Θα το κανω σιγουρα!
Εκτος εαν το μελετησω λιγο παραπανω και βαλω εναν μικρο-αυτοματισμο ο οποιος θα καθυστερει το ανναμα των φωτων για ~ 10 sec ετσι ωστε και να γινεται ξεκουραστη η εκκινηση και να μην υπαρχει περιπτωση να ξεχασεις κλειστα τα φωτα. :idea :reading


Ευχαριστουμε!

"



Μπας και βρήκες τον αυτοματισμό ?

υ.γ Κοίταξα σε μερικά μαγαζια με ηλεκτρονικά αλλα δεν βρήκα κατι σχετικό .

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Aris. στις 30/06/2011 5:55 μμ.

Μπα οχι φιλε , απλο διακοπτη εβαλα, on/off ,πανω στην τιμονιερα.
Απο την αλλη..... με ενα μικρορελεδακι , ενα πυκνωτη, ενα βολτομετρο ,μερικα καταληλα εργαλεια , λιγες γνωσεις και πολυ ... ορεξη... μπορεις να το κανεις
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: black_power στις 01/07/2011 10:10 πμ.

Aris."Μπα οχι φιλε , απλο διακοπτη εβαλα, on/off ,πανω στην τιμονιερα.
Απο την αλλη..... με ενα μικρορελεδακι , ενα πυκνωτη, ενα βολτομετρο ,μερικα καταληλα εργαλεια , λιγες γνωσεις και πολυ ... ορεξη... μπορεις να το κανεις "


βάλε και λίγο μαϊντανό, κανελλίτσα

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: Blitzkrieg στις 13/08/2011 10:14 πμ.

motocikletagr"
Aris."Ωραιο θρεντ. Καλη , καθαρη και νοικοκυρεμενη δουλεια ! :bravo

Μακραν, ενα απο τα πιο σημαντικα ,απλα ,mods που πρεπει να κανει καποιος που εμπλεξε με Αγγλακια irat

Θα το κανω σιγουρα!
Εκτος εαν το μελετησω λιγο παραπανω και βαλω εναν μικρο-αυτοματισμο ο οποιος θα καθυστερει το ανναμα των φωτων για ~ 10 sec ετσι ωστε και να γινεται ξεκουραστη η εκκινηση και να μην υπαρχει περιπτωση να ξεχασεις κλειστα τα φωτα. :idea :reading


Ευχαριστουμε!

"



Μπας και βρήκες τον αυτοματισμό ?

υ.γ Κοίταξα σε μερικά μαγαζια με ηλεκτρονικά αλλα δεν βρήκα κατι σχετικό ."


Επειδή το ψάχνω και εγώ το θέμα για το Tuono μου, Check εδώ που έχει γίνει η μόντα σε Caponord

http://www.apriliaforum.com/forums/show ... ht=battery

το e-shop που πουλάει τον χρονοδιακόπτη όπου ρυθμίζεται από 3 sec εώς 60

http://www.mcmaster.com/#time-delay-relays/=dlihe9

Re: Διακόπτης Φώτων για Street Triple 675F  

  Από: crazyumpire στις 30/12/2011 8:09 μμ.

motocikletagr"Μπας και βρήκες τον αυτοματισμό ?

υ.γ Κοίταξα σε μερικά μαγαζια με ηλεκτρονικά αλλα δεν βρήκα κατι σχετικό ."


Blitzkrieg"Επειδή το ψάχνω και εγώ το θέμα για το Tuono μου, Check εδώ που έχει γίνει η μόντα σε Caponord

http://www.apriliaforum.com/forums/show ... ht=battery

το e-shop που πουλάει τον χρονοδιακόπτη όπου ρυθμίζεται από 3 sec εώς 60

http://www.mcmaster.com/#time-delay-relays/=dlihe9

"



Tσεκαρα το mcmaster....(δεν με αφησε να δω πανω απο ενα...επρεπε να γραφτω!!!)...μηπως τα ρελε χρονοδιακοπτες που εχει ειναι απο 220V..σε 12V???
γιατι μου εκαναν σαν αυτους που μπαινουν σε πινακες!!!
παντως και σε καποια αλλα μηχανακια μου....(σε 2)που ειχα βαλει παρομοιο....αν θυμαμαι καλα....ειχαν ρελεδακι!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...