Πρόβλημα με πηνία

Πρόβλημα με πηνία  

  Από: stef_triple στις 06/11/2015 11:45 πμ.

Kαλησπέρα παιδιά !! Πριν μερικούς μήνες έγινα κάτοχος ενός street triple του 9 !! Όλα ωραία και καλά μέχρι χτες...είχα μείνει από μπαταρία πριν καμιά βδομάδα και χτες βρήκα χρόνο και πήγα και άλλαξα μπαταρία στο triple μου και ο μπαταριάς μου την μέτρησε και μου πε ότι η μπαταρία δεν φορτίζει...Βουρ για συνεργείο οπού επαληθεύθηκε αυτό και με μία δύο μετρήσεις φάνηκε να είναι ο ανορθωτής !! Αργότερα πάω μία βόλτα από την triumph και ο αντιπρόσωπος μου λέει ότι έχει γίνει η ανάκληση και να πάω μία βόλτα σήμερα το πρωί να μου το τσεκάρει γιατί αυτός πίστευε ότι είναι πηνία και όχι ανορθωτής καθώς ήξερε το μηχανάκι και μου πε ότι τα πηνία είχαν θέμα και πιο παλιά και ο παλιός ιδιοκτήτης είχε κάνει περιέλιξη . Σήμερα λοιπόν πήγα στην triumph και επαληθεύθηκε ότι είναι πηνία καθώς ο άνθρωπος αφού μέτρησε πρώτα τα πηνία και είδε ότι δεν δουλεύουν σωστά συνέδεσε και καινούργιο ανορθωτή και πάλι η μπαταρία δεν φόρτιζε οπότε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι πηνία !!

Δεύτερη περιέλιξη σχεδόν αποκλείεται εκτός αν κάποιος στο forum έχει κάποιον ηλεκτρολόγο πραγματικό τζιμάνι !! Καμιά λύση aftermarket παίζει ή κάποια λύση τελοσπάντων που ναι είναι αποτελεσματική και να μην κοστίζει 4 κατοστάρικα ??

Είμαι διατεθειμένος να τα πληρώσω τα λεφτά για τα μαμά πηνία αν χρειαστεί αλλά να το ψάξω και μία πρώτα !!

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: comando στις 06/11/2015 3:47 μμ.

περιεληξη παιδες...γιατι να μην κανουμε???


και γενικα αμα κανεις μια φορα γιατι να μην ξανα κανεις???? αφου ετσι και αλλιως τα συρματα αλλαζουν και τα περνανε με βερνικι απο πανω... οχι βεβαια σαν της μανας τους αλλα μια χαρα δεν ειναι???

δεν ξερω ενημερωτικα ρωταω...

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: Aris. στις 06/11/2015 11:30 μμ.

Περιελιξη κανε.
Υποθετω δεν θα στοιχισει πανω απο 30...

Απλα οταν πας τα πηνια στον μαστορα να σου περασει την καινουρια,πες τον να τα τσεκαρει πρωτα οπτικα μηπως βρει γδαρσιμο απο χαλαρωμα του δεσιματος ή λιωμενο βερνικι απο υψηλες θερμοκρασιες αλλα και ηλεκτρικα με μεγκελ (μεγκομετρο, οπως το ξερει ο καθενας) για να μπορεσεις να βγαλεις και ενα πορισμα για τον λογο που τα εκαψε.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: stef_triple στις 07/11/2015 11:37 πμ.

Παιδιά εγώ γενικά δεν τα πηγαίνω καλά με τα τεχνικά !! Πίστευα ότι η επισκευή ενός ανταλλακτικού δεν είναι η σωστή λύση αλλά πάω για αντικατάσταση...ψαχουλεύοντας το ίντερνετ είδα ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα σωστό...
Οπότε ψάχνω για περιέλιξη !!
Υπάρχει κανένας ηλεκτρολόγος που να ξέρουμε ότι κάνει καλές δουλειές ?? Είμαι στη θεσσαλονίκη αλλά τα στέλνω και αλλού τα πηνία δεν είναι θέμα !!

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: DMathioudakis στις 07/11/2015 4:19 μμ.

Φιλε μου γεια σου!
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με καμμενα πηνια και τα εστειλα αθηνα για περιελιξη.
Το κοστος ειναι 150 ευρο και πανε ολα απο την αρχη μονωση καλοδια βερνικι.
Τα περιμενω μαλλον τεταρτη αν θες περιμενε να σου πω εντυπωσεις και να στον συστησω αν ολα πανε καλα!

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: Aris. στις 07/11/2015 9:54 μμ.

Απο 150 εως 300 ευρω στελνουμε για περιεληξη εμεις μοτερ απο ασανσερ.... που σαν βαρος χαλκου να το παρεις μονο... χωρις την δουλεια...εχει υλικα 100+++ ευρω.

150 ευρω για πηνια σε μεγεθος μιας παλαμης ;; Για 8 καρουλακια σε μεγεθος μικρορελε; Τα υλικά δεν ειναι πανω απο 10 ευρω... ολα τα αλλα "εργασια" και στην τσεπη καθαρα...
Προφανως γνωριζουν ποσο ακριβα ειναι τα καινουρια πηνια και πατανε στον σβερκο...

Πηγαινε στον πιο κοντινο περιελιξά. Πασης φυσεως περιελιξά.. Δεν ειναι αναγκη να κανει περιελιξης για μοτο.
Βρηκα εναν στην θεσ/νικη με μια γρηγορη αναζητηση... παρ'τον ενα τηλ και ρωτα τον ποσο παιρνει.
http://www.motoelectro.gr/

Και αν σου πει τιμη ανω των 100 ασε το ιντερνετ και κανε μια βολτα να βρεις κανα παλιο μαγαζακι ... Μια χαρα δουλεια θα σου κανει.
Και στο λεω 'γω αυτο που ειμαι ψειρας. Καποια πραγματα αναγκαστικα τα χρυσοπληρωνεις και καποια οχι...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: jou στις 08/11/2015 6:42 μμ.

πάντως φίλε μου αν θες ρώτα και στον Γιάννη (ηλεκτρολογείο στην Κάλβου)
δεν ξέρω αν αναλαμβάνει περιελίξεις αλλά σίγουρα θα σου πεί τουλάχιστον που να απευθυνθείς

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: indreas στις 09/11/2015 2:06 πμ.

Με το να αγοράσεις μαμά πηνία δεν σου αποκλείει κανείς ότι δεν θα ξανακαούν, αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος θεωρώ πως με την περιέλιξη έχεις τις ίδιες πιθανότητες. Ήμουν παθών πριν 2.5 χρόνια και έκανα περιέλιξη αν θυμαμε καλά μου είχε κοστίσει 120ε, μέχρι σήμερα όλα καλά

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: stef_triple στις 09/11/2015 2:22 μμ.

Παίδες σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απόψεις όντως θα κινηθώ προς την περιέλιξη τελικά και βλέπουμε

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: dimchrist στις 09/11/2015 2:34 μμ.

Και εγώ είχα το δίλημμα μεταχειρισμένο ή περιέλιξη και τελικά πήρα μεταχειρισμένο. Κράτησα το 675 για καναδυο χρόνια και δεν είχα πάλι πρόβλημα.
Το μόνο εξειδικευμένο που μου έχουν πει για περιέλιξη είναι στον Πειραιά με καλά αποτελέσματα.
http://www.sxelectronics.gr/el/p1.html

Triple Way

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: dimack στις 09/11/2015 5:55 μμ.

http://ricksmotorsportelectrics.com/aftermarket-stators
Αγόρασα από εδώ πηνία. Εχω κάνει με αυτα 42000 Km χωρίς πρόβλημα.
Είχα κάνει περιέλιξη πριν και κράτησε μόνο 5000 Κm.

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: Aris. στις 09/11/2015 10:14 μμ.

Παντως με μια ματια στο ebay βρισκεις απο διαφορες χωρες (αναζητηση ebay : "street triple stator").
Παιζουν απο 100 εως 250 ευρω με μεταφορικα.
Απο οτι βλεπω, ακομα και τα καινουρια τυλιγονται στο χερι. Τουλαχιστον ετσι δειχνουν. Λιγο δυσκολο ρομποτικο να κανει τοσο χαλια δεσιμο. Μαλλον με κινεζακια μονο γινεται η δουλεια.
Αρα ή στο δεσουν σε ενα μαγαζι εκει κοντα σου ή το παρεις καινουριο (aftermarket) οι μικρες πιθανοτητες να μην κρατησει πολυ, φανταζουν ιδιες.
Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια, αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα καθαρα για την καλυτερη τιμη.
Συνοπτικα οι επιλογες σου :

1) ebay-εξωτερικο. (Αν κινηθεις ετσι , καν'το τωρα γιατι μετα θα μπλεξεις σε αργιες... ειναι τυπικοι οι ξενοι με αυτα...)
2)car.gr-μεταχειρο (βρηκα αρκετα μαγαζια που εχουν ανταλακτικα απο τρακαρισμενα κτλ κτλ)
3)περιελιξη. (απο οτι ειδα τυλιγονται στο χερι και ειναι στο συνολο 18 πηνιακια , αρα εχει μανικι η δουλεια γιαυτο και ειναι τσιμπημενη η τιμη. Τα μοτερ που ανεφερα παραπανω εχουν αλλο τροπο εργασιας πολυ πιο γρηγορο και ξεκουραστο)
4) καινουριο γνησιο (δεν εχω ιδεα ποσο εχει καινουριο... δεν θελω να μαθω )

Οτι και αν κανεις μην ξεχασεις να ελεγξεις τα παλια. Βγαλε ενα πορισμα γιατι καηκαν.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: stef_triple στις 10/11/2015 1:35 μμ.

Τα γνήσια αποκλείονται η μαμά ζητάει 410-430 μόνο το ανταλλακτικό και έχοντας ψάξει αρκετά τόσες μέρες θα έλεγα ότι πρόκειται για υπερβολικά λεφτά χωρίς λόγο !! Έχω ήδη επικοινωνήσει με μερικούς ηλεκτρολόγους που πήρα καλές συστάσεις θα ερευνήσω λίγο και το ebay και θα το σκεφτώ !! Για μεταχειρισμένα δεν το πολυσκέφτομαι γιατί τα μαμά δείχνουν να είναι κάπως "ελαττωματικά"

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: comando στις 19/11/2015 4:15 μμ.

γενικα περιεληξη αυτο που σ ειπαν τα παιδια...

θα σου βγει κανα 80-100 συν μετα οτι πρεπει να τα βαλεις...

ενα πηνιο γιατι μπορει να καει??? ποια παιζει να ειναι η αιτια?? και πως θα το καταλαβω???
απλα τα triple λογο το οτι εχει δυο φαναρια και κανε ολη την ωρα ξεφτυλιζουν την μπαταρια αν δεν γινεται σωστη φορτιση(βλεπε μετακινηση μεσα στην πολη ολη την ωρα αναψε σβησε κτλπ)

βαλε και ενα διακοπτακι για τα φωτα μπας και το σωσεις


υγ.
αυτα που πουλανε στο e-bay ανακατασκευασμενα δεν φαινοντε???

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: DMathioudakis στις 28/11/2015 4:41 μμ.

Καλησπερα!!
Με μια ευλογη καθηστεριση σας παρουσιαζω την εξελιξη τον πραγματων!!
Τα πηνια ηρθαν τα εβαλα και το μηχανακι εινααι μμια χαρα με σωστα ρευματα και τασεις!!
Ο τυπος μια χαρα στην δουλεια του και γρηγορος αν αναλογιστεις πηγαινε ελα απο επαρχεια!!
Και με δυο χρονια εγγυηση οπως στην αντιπροσωπεια!!
Τηλ και πληροφορειες οποιος θελησει ενα πμ ειναι αρκετο!!

Υ.Γ. Η μπαταρια δεν αντεξε και τωρα την κλαιω, Ζωη σε μας!!!