Σκληρό σασμάν

Σκληρό σασμάν  

  Από: Akiskal στις 08/11/2017 8:23 πμ.

Καλημέρα σε όλους!
Αυτές τις μέρες έγινα κάτοχος ενος πανέμορφου st675 του 2008. Αυτο που με εχει προβληματίσει κάπως ειναι το πολυ σκληρό σασμαν που εχει. Σε καθε αλλαγή ταχύτητας βάζω παραπάνω δύναμη είτε για ανέβασμα ειτε για κατέβασμα. Πολυ σκληρό γενικά...
Ειναι κατασκευαστικό ή μηπως υπάρχει προβλημα με σασμαν, συμπλέκτη, καμπάνα..κλπ;
Ευχαριστώ.

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: dimchrist στις 08/11/2017 12:42 μμ.

Δοκίμασε να κάνεις μία αλλαγή λαδιών.
Δύο επιλογές έχεις 15w/50 ή 10w/40. Από εταιρείες η Triumph παλιά πρότεινε (είχε συνεργασία) με Mobil 1 (κατά προτίμηση το Racing που είναι φουλ συνθετικό-αυτό θα σου πρότεινα αν και σχετικά ακριβό ~18ευρώ το λίτρο) και τώρα προτείνει (νέα συνεργασία) Castrol.

Triple Way

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: Akiskal στις 08/11/2017 1:59 μμ.

Ο προκάτοχος έβαζε silkolene φουλ συνθετικό και τα ειχε αλλάξει πρόσφατα. Πολυ καλο λάδι το εβαζα και εγω στο Tuono που είχα.
Η αλήθεια ειναι οτι μου φαίνεται πολυ σκληρό το σασμαν σαν αίσθηση είτε επειδή ετσι ειναι το μηχανάκι και δε το εχω συνηθίσει είτε επειδή εχει καποιο πρόβλημα, ειναι ταλαιπωρημένο το σασμαν κλπ, που θελω να πιστεύω οτι δεν ισχύει...

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: mario στις 10/11/2017 3:29 μμ.

Δομικασε τα motul 300v εγώ προσωπικά είδα μαλακότερο σασμάν ...ίσως σε βοηθήσει...

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: Akiskal στις 10/11/2017 4:32 μμ.

mari"Δομικασε τα motul 300v εγώ προσωπικά είδα μαλακότερο σασμάν ...ίσως σε βοηθήσει..."


Ωραία, ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω..και θα ψαχτω λιγάκι με τα λάδια γενικότερα.
Άρα έτσι σκληρό ειναι το σασμαν κατασκευαστικα..σωστά;

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: mario στις 22/11/2017 6:06 μμ.

Σε σχέση με honda ,bmw που είναι βούτυρο ναι είναι σκληρότερο πιω αντρουα....

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: Akiskal στις 28/11/2017 2:49 πμ.

mari"Σε σχέση με honda ,bmw που είναι βούτυρο ναι είναι σκληρότερο πιω αντρουα.... "


Χαχαχα...εντάξει λοιπόν, ευχαριστώ!

Re: Σκληρό σασμάν  

  Από: avastardis στις 30/11/2017 10:50 μμ.

Μήπως από πρόσφατη επισκευή?